Mosso Marine

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
@Gültekin R. Demirkaya güzel analiz olmuş.bende aldım 1 hafta kullanıp sattım tam hobi bisikleti eğlenceli kısa mesafede iyi parasına göre anca bu kadar kalite

Scudo

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
@nuruasakir
Kesinlikle öyle...diğeri ile yan yana geldiğinde ayakları yerden kesme dışında hiçbir iyi yanı yok. Birkaç değişiklikle iş yapabilir. Ama değer mi ??? bilemiyorum. Ben de MTB'mi mecburen satmam gerektiği ( evdeki ufaklık ve ailesel nedenler ) için kullanıyorum.

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
@nuruasakir
Keşke benim de yerim olsa...ikisi de dururdu. Ben birşey sorucam. Ön katlanır kısmı esneme yapıyordu değil mi. Fren yaparken ya da yüklenerek çıkarken rampaları ???

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
@Gültekin R. Demirkaya aynen esneme yapıyor ilk başta göbekten şüphe ettim açtım sıktım esneme azaldı ama katlama kısmından yinede esneme var rahatsız edici bir şekilde

hsngrms

Aktif Üye
Tepki
155
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım.

Uzun süredir bisiklet sürme fırsatım olmasa da sevdiğim bir spor, hatta tek sevdiğim spor bu nedenle bu aralar çok hamladım başka spor yapmak da içimden gelmediği için tekrar bisiklete dönmek istiyorum. Ancak bisikletten uzak kalma sebebimi ortadan kaldırmam lazım.
Eski bir apartmanda oturuyorum, asansörümüz son derece küçük olduğundan büyük bisiklet taşırken lastik ister istemez boydan boya olan aynaya değiyor ondan dolayı da neredeyse yönetici ile kavga edeceğiz.
Ayrıca koca bisikleti evde koyacak yer bulmak da sıkıntı, balkonlarımız da küçük bisikleti koyunca oturacak yer kalmıyor.
Ben de bu gibi sebeplerden dolayı katlanır bisiklet almayı düşünüyorum. Çantaya, bagaja sığacak kadar küçük olmasına ihtiyacım yok benim için önemli olan aynaya değmeden asansöre sığması :D

Araştırırken fiyatların yüksekliği dikkatimi çekti. En uygun ürünler Mosso gibi duruyor. Açıkçası ilk sayfaları okuyunca 26" model için baya heveslenmiştim ama son sayfalarda ise tam tersi bir izlenim oluştu ve "ucuz etin yahnisi" diye düşünmeye başladım.

Bisiklet sporunu sevsem de uzun süredir ilgilenmediğim için teknik detaylara haiz değilim bu nedenle
1. Sormadan yormadan kullanılabilecek bir bisiklet midir? Vites ve fren için vida sık gevşet basit ayarları yaparım ama detaylı bir şey gerektirir mi gerektirirse Adana'da servisi var mı bilmiyorum, servisi yoksa ve 20.gün götüremezsem garanti dışı mı kalır? Garanti dışı kalırsa çok üzer mi?
2. Sağlamlık konusunda nasıl bir kullanıcıyı idare edebilir? Pedal kırılması ve katlama yerinden esnemesi yorumları korkuttu. 80 kiloyum ve hız yapmayı da severim bu sebeple sık sık ayakta sürerim tüm ağırlığımı pedala verip öylece hızlanırım, eğer bu sorun olacaksa baştan üzerine çizgi çekeceğim.

Kullanan veya araştıran, duymuş, görmüş olan arkadaşlardan yorum bekliyorum.

Ayrıca fiyatı 800 TL üzerinde 900 TL'ye yakın. 650 TL'ye aldığını söyleyenler var geçen sene. Dolar yükseldiği için hesaba vurunca normal görülüyor. Yinede bu paraya bunu alacağına üzerine ??? TL koy şunu al üzmez derseniz mutlaka dikkate alıp inceleyeceğim.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

akcan44

Üye
Tepki
12
İsim
Bedri
Bisiklet
Mosso
@hsngrms arkadaşım ben de 30 yıl aradan sonra 45 yaşında tekrar eski bisiklet aşkımın alevlenmesiyle aynen senin dediğin gibi asansör ev ve arabaya sığması konusunda katlanır bisiklet almaya dechatlonda karar verdim ama orda sadece 20 inç var ve boylu yapılı ve yol yapmak için uygun olmadığını yaptığım araştırmalar sonucu öğrenmiş oldum...gerek fiyat gerekse görünüm güzelliği açısından yaptığım incelemelerde mossoya karar verdim ve internetten sırf gri rengi diye 930 tl ye 9 taksitle aldım...diğer renkler 800 civarına bulunabiliyor..benim kilom 95 haftada 2 kere kullanıyorum bahsettiğin sorunlar bende olmadı olsada bu parçalar hem garantili hem de öle olmasa da daha kaliteli bişey alsanda çok pahalı parçalar değil..ilk yaptığım gidonu 58 cm ye düşürmek oldu tavsiye ederim.normalde 70 cm..kesilmiş halde burda resimleri paylaştım bakabilirsin..ikinci olarak 5mm zırhlı ve 1.75 lastiklerle değiştirdim bunu sen 1 yıl sonra lastikleri bitirip de yapabilirsin ben orjinal lastikleri kullanmadan oğluma verdim...herşeyde olduğu gibi bisiklette de düzgün ve kibar kullanım her parçanın ömrünü uzatıyor katlama mekanizmasında tık yok...bazı arkadaşlar pedal bve ayaklıkta sorun var demişler bende hiç sorun yok..ben her kullanımdan sonra eve koyduğum için hem lastikleri hem tüm gövdeyi ıslak mendillerle temizliyorum hala gıcır gıcır..ben aldığımda sordum 20. gün şartı diye bişey yok dediler..tek kural koliyi açmadan bize getirin dediler bende öle yaptım...kesinlikle ucuz etin yahnisi değil mosso bence ..ona bakarsan netten araştırırsan 350-400 tl ye 26 inç MTB ler görmüşsündür...aluminyum kadrolu ve hafif mosso. katlayıp tek kolum kaldırarak dahi arabaya götürebiliyorum ki yaptığım eklemelerle ağırlık 2-3 kilo artmış durumda...ben inşallah 4-5 yıl kullanabileceğimi düşünüyorum ondan sonra inşallah üretileceğini düşünüyorum hedefim katlanabilir yol-yarış bisikleti nasipse :) ayrıca 26 inç katlanınca asansörün hiç bir yerine değmeden taşınabiliyor bilgin olsun :) bir de katlayıp evde bir kenara rahatça koyabiliyorsun katlı olarak ayakta durabiliyor..yorulma konusu kişinin kondisyonuna bağlı bi durum ben ilk kullanımlarımda 7-8 km de bitiyodum yarısı yokuş yukarı şu an 11- 12 km lere çıktım yokuş çıkmazsan 20 km ler sorun bile olmaz yokuş adamı bitiriyo :)

• Beğen
Tepkiler: yakupss

hsngrms

Aktif Üye
Tepki
155
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Haydaa... O kadar uzun uzun yazdım. İkinci mesajı ilk mesaja eklemiş otomatik. Ben de yanlışlıkla ilk mesajın metnini kopyaladım sanıp sildim, şimdi koskoca mesaj gitti....

---

@akcan44 abicim değerli yorumun için sana çok teşekkür ederim. Uzun uzun cevaplamıştım ama yukarıda yazdığım gibi oldu. Özet geçecek olursam mesajını görünce olumsuz fikirler aklımdan çıktı. Sonra Yeni Ankara Motor yani mossobisiklet.com ile whatsapptan yazışmaya başladım hediyeler göndereceklerini falan söyledi baya ilgilendi arkadaş. Ben de sipariş vermeye karar verdim ama yarın sabahı bekleyim dedim. Özetle durum buydu. Sonra da aşağıda yazdığım gibi ekşisözlük'teki mesajı görünce bisikletin kendisinden değil ama acele edip mossobisiklet.com'dan almaktan şimdilik vazgeçtim gibi.

---

Ekşi sözlükte şöyle bir yazı var. Yine kafam karıştı.
Sabah Ümit bisikletin Adana bayilerini arayıp istediğim modeli buraya getirtmelerinin mümkün olup olmadığını soracağım ve gelecek cevaba göre karar vereceğim.

Son düzenleme: @massaget sağolsun uyardı forumda konusu varmış zaten. O yüzden ekşisözlük dış bağlantısını ve alıntısını sildim.
(link)

---

Whatsapptan hakkınızda böyle böyle yazılmış dedim. "Biz yetkili servis değiliz, kurulum için kendisi ısrar etti. Sonra da yazmış. Herkesi memnun edemeyiz." diye cevap aldım. En azından doğruyu söylemelerine çok memnun oldum ama müşteri memnuniyeti diye bir anlayışları olmadığı belli, ürünü satıp parayı kazanacaklar sonrası umurlarında değil, böyle bir anlayışı ticarette asla tasvip ve kabul etmiyorum.

Anlaşılan elden teslim almak şart oldu, artık hiçbirine güvenemem bu adı sanı duyulmamış bayilerin...

---

Adana'da Ümit Bisiklet'in yetkili bayilerinden birinde bu ürünün ikinci eli varmış. Fiyat olarak 400 TL teklifte bulundular telefonda. Oraya gidince pazarlıkla daha da düşerler. Bu akşam iş çıkışı gidip inceleyeceğim. Sağlam dediler ama inşallah gizli bir kusuru yoktur.

akcan44

Üye
Tepki
12
İsim
Bedri
Bisiklet
Mosso
@hsngrms arkadaşım bende nette gördüm ikinci el ve uygun fiyatlılar. sahibinden de falanda var ama ne bilim benim içime sinmiyor milletin çıktısı..ama çok temiz bişey olursa belki de..tabii ki bütçe meselesi 400 tl bedava yani :) ama muhtemelen kötü durumdadır.yoksa o fiyata vermezler...tabii ki bak karar ver..çok temizse neden olmasın ama değilse girme derim çok masraf çıkarır akabinde...ben 930 a aldım en az 300 tl harcadım şu ana kadar ama tamir onarım değil ekleme masrafı :)
senin için hayırlısı diyorum...kolay gelsin... bahsettiğin mosso bayii meselesine gelince benim bisikletim kapalı ambalajda geldi...bende orayla ilk irtibata geçtim hediyeler falan iyiydi ama vazgeçiren konu renk oldu siyah üzeri kırmızı mavi ve yeşil vardı ben ondan vazgeçtim...adana da bence birden fazla servisi vardır ...kurulumu ve vites ayarlarını güzelce yaptıktan sonra bence satın aldığın yerin pek bi önemi yok....yeter ki bayi veya servis bu işten anlayan birileri olsun...

hsngrms

Aktif Üye
Tepki
155
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
gittim baktim bugun, baya kotu durumdaydi 100 lira dese almam o kadar. lastikler bitmis, sele yirtilmis, boyasi cizilmis, arka fren surtuyo, yagi kurumus donmus, disliler paslanmis... pazartesi gunu full bakim yapacak sali gunu gidip tekrar bakacagim. ama pek umitli degilim acikcasi. ayni model tekrar gelecekmis ama ocakta, uretici tayvanda oldugu icin istesek bile daha erken gelmez diyor. hayirlisi bakalim.

akcan44

Üye
Tepki
12
İsim
Bedri
Bisiklet
Mosso
@hsngrms arkadaşım nette birçok sitede mevcut ve satılıyor cayır cayır...hem karta taksit hemde ücretsiz kargoyla evine kadar getirilip teslim ediliyor...sana demiştim o fiyata hurdadır diye :) neyse hayırlısı sen bilirsin bütçe meselesi...ama ben netten getirttim hiç bir sorun yok...kutusunda götürdüm servisine kurdurdum devam....

evet arkadaşlar aliexpressten aldığım katlanır gidonum 15 günde geldi..inanamadım valla...kendim kurdum resimlerini yüklüyorum..tek sorun mossomun gidon boğazı az büyük geldi onu da ince bi işçilik yaparak ince bi tahta parçasıyla takviye ederek hallettim...bu şekilde arabamın bagajına çok daha rahat girecek..fiyatı da 66 tl :))) şaka gibi....bir diğer sorun renginin aluminyum rengi olması...ama siyah olanlar 170 tl civarıydı ağır geldi :) düşünürseniz tavsiye ediyorum...almayı düşünenler bana yazsın tavsiyelerim olacak :)

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: hsngrms

omer321

Üye
Tepki
6
Mosso-marine 20" sundu bisiklet ten almış durumdayım arkadaşlar. Bayağı bir araştırdım bu segmentte.. Benim anladığım Ümit bisiklet kadroyu getiriyor üzerine alt seviye ekipman koyuyor ve satıyor ( fren ve vites) ama şunu söylemek gerekir ki bu haliyle bile yeterince tatmin etti beni. İlk iş çamurluklari söktüm. Ve daha spor oldu haliyle. Kadro gerçekten emanet gibi durmuyor. Bir kaç modifiye ile tadından yenmez..

Dosyalar

hsngrms

Aktif Üye
Tepki
155
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
@akcan44
Gidonun resmini gorunce cok ince geldi gozume yanilmamisim. Ama bir sekilde montaji yapmissiniz guzel olmus gule gule kullanin. yalniz tahta parcasi zamanla ezilir, curur, gidon umulmadik bir anda elinizde kalmasin, metal bir parca koysaniz daha garanti olurdu bence.

Bu arada benim kanima girdiler ne yapacaksin katlaniri soyle boyle dediler pisman olursun dediler buyuk al on tekeri sokersin katlanirdan daha iyi olur dediler. Tabirim icin kusura bakma gittim kocaman essek kadar bisiklet aldim [emoji23] Simdi dusunuyorum katlanir olsaydi 5 dk surmek icin bile asagi indirirdim ama on tekeri sok tak falan 2 saatten asagi surmeyeceksen indirme diyorum kendime ve bisikletten vazgecip oturup film izliyorum [emoji28]

LG G Flex ile gönderildi.

akcan44

Üye
Tepki
12
İsim
Bedri
Bisiklet
Mosso
@hsngrms evet arkadaşım haklısın bisikleti yeni gidonuyla alıp sahile indim ve dediğin gibi tahta parçası cortladı :) baya uğraştım orda eve dönmek işime gelmedi..sahile inmişken pazar sabahı 7 de :) neyse idare eder bişekil yaptım 16 km gezdim ama zorladı beni o haliyle gidon ...neyse bugün işlerimi bitirince boğazı ve gidonun o parçasını söküp bisikletçiye gittim...durumu anlattım nasıl yaparız diye düşündü ve ona göre bi aluminyum boru ayarladı kesti biçti sıktı taş gibi oldu....10 tl ye hallettik işi :)

gelelim katlanmayan hikayene ilk bisiklet alcağım gün az kalsın dechatlondan yarış bisikleti tarzı ince teker bisiklet alıyodum 1150 tl ye katlanmıyor tabii ki.hatta elemana bunu alıyorum bile dedim baya yoğunlardı tamam abi geliyorum derken baya bekledim telimin netini açtım ve 26 inç mossoyu görünce çıktım gittim almaktan vazgeçtim iyi ki de öle kısmet olmuş incecik teker bile olsa ne arabaya ne de asansöre sığardı yarın 30 ağustos tatil sabah erkenden sahildeyim kısmetse iyi ki katlanır almışım diyorum her bindiğimde :)

bundan sonraki hedefim bisikletimi ince tekere çevirmek olucak sanırım ama artık seneye bu sene yapmam herşeyi yepyeni...katlanır yarış veya yol tarzı bisiklet yok olsa..........

@hsngrms bu arada gidon ince değil orjinaliyle aynı kalınlıkta aslında ama tek farkı orjinalinin ortası kalınlaşıyor bunda mekanizmadan dolayı öle bi kalınlaşma yok. birebir aynı kalınlıkta nerden anladım dersen elcikler cuk diye oturdu :)

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: hsngrms

hsngrms

Aktif Üye
Tepki
155
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
@akcan44 Keyifli gezmeler. Senin bisiklet baya temiz duruyor maşallah abicim iyi bakıyorsun galiba.

Benim içim içimi yiyor gezmek için ama hem bir önceki mesajda dediğim olaydan dolayı, hem de daha kask ve ön/arka ışık almadığım için sokağa/trafiğe çıkmak istemiyorum.

Bu akşam bisikletle ilgili tüm ihtiyaçlarımın siparişini internetten vereceğim. Toplamda 250 TL gözden çıkardım ama yetmeyecek galiba, o yüzden başlangıç için sadece acil olan yukarıda saydığım üçlüyü alacağım. Gerisini bu ayın maaşını alınca bakarız :D

akcan44

Üye
Tepki
12
İsim
Bedri
Bisiklet
Mosso
@hsngrms evet kardeş her kullanımdan sonra 15 dk ıslak mendille temizlik faslı var hem arabama hem yattığım odaya koyuyorum temiz olması lazım :) bende ilk 2 hafta trafikte denedim çok zorlandım o yüzden artık atıyorum arabaya sahil 5 km sabah erkenden 6.30 gibi gidiyorum orda bisiklet yolu var ve deniz havası çok iyi geliyor bi de dalgakıran var bisikletle gezcek kadar baya geniş iyi oluyor...hem oturduğum yer hafif rampa ama yaş 45 bide kondisyonum hiç yok yapmaya çalışıyorum o yüzden mahallede binmekten vazgeçtim ..sahil düz full pedal ama rampa kadar bitirmiyor bu sabah yine gittim ilk başladığımda 8 km olan menzilimi 19 km ye çıkardım full pedal şeklinde...kış gelsede bırakmicam inşallah haftada en az 2 kez olmak kaydıyla sahilde devam....

slm arkadaşlar merak edenler için mosso marin 26 inç bisikletimin megane 2 bagaj fotosunu paylaşıyorum..ilgilenenler için fikir olur diye düşündüm...tabii belirtmek isterim gördüğünüz bisiklette katlanır gidon kullanmaktayım...

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: misli1 ve hsngrms
Tepki
24
Bisiklet
Colnago
(link) , Mosso marine'nin bu modelini almayı düşünüyorum .Mosso marine kullanan arkadaşlar bisikletlerinden memnun mu , tavsiye eder mi ? , Yaşadığınız sorun var mı? .Kadro tasarımı diğer bisikletlere göre farklı olduğundan (yere paralel kadro yan destek taşıyıcıları bu bisiklette yok ) sürerken esneme, gevşeklik veya başka problemler ile karşılaştınız mı? ...

T

ttncu

Misafir
Ben de bu gün marine 26'ım ile aranıza katılmış bulunmaktayım. Detaylı şekilde gözüme çarpan ve kullanırken sevdiğim ya da sevmediğim yönlerini burada yazıp fikir alışverişinde bulunmak istiyorum. Hatta ilk yardım isteyeceğim konu çamurluk ve portbagaj modelleri hakkında. Hangilerini tercih ettiniz veya edersiniz? Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: omer321