Bisiklet, Protein tozu ve Amino asit hakkında

Emre Sertkaya

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Kron
Bizim ark vardı . Spor salonunda proteın tozuna abanmıstı . Baya da şişmişti . Sporu bıraktı vucud eskısınden beter oldu .

Scudo

Sehzade43

Daimi Üye
Tepki
147
Bisiklet
Salcano
Pretein tozu peynir altı suyundan yapılıyor. Çeşitli filtreler ile ayrıştırılarak elde ediliyor. Yumurta kabuğunda yüksek miktarda kalsiyum vardır :) Kalsiyum sıkıntısı çeken çocuklar,büyükler ve yaşlılar kullanması gerekir.Tarifi: 5 yumurta kabuğunu ezip üzerine 10 adet limon suyu dökünüz. Bu karışımı arada karıştırınız buzdolabında veya serin bir yerde 4-5 gün bekletiniz daha sonra bir kavanozun içine doldurunuz. Kullanacağınız vakit gene karıştırınız 1 çorba kaşığı alıp çorbaya ekleyebilirsiniz.

Enes Gürel

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Bianchi
emre şişme denen bir olay tibben mümkün degil
nasılki spor yaptığında kas lifleri yırtılarak büyüyor ise
bıraktığındada kaslar çalıştırılmadığı için küçülecektir.

whey protein ile ilgili fikrimde günde 10 yumurta beyazı yiyebilirsen gerek yok kullanmana
fakat evde fazla vakit geçiremiyorum iyi beslenemiyorum
diyorsan dünyadaki en faydalı proteinlerden birisidir. ( amacına uygun doğru kullanılır ise )

Derviş Özcan

Forum Demirbaşı
Tepki
153
Bisiklet
Cervélo
bence çok gereksiz.bisiklet sürerek zaman içinde zaten bütün turların vs üstesinden gelebilir bir hal alacaksınız.bana sorarsanız toz muş mozmuş bunlar işin çamuru hilesi.

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Kendimden örnek vermek gerekirse bisiklet sporunu yaparken, yoğun antreman yaptıysam gece yatmadan önce 2-3 adet amino asit aldığımda sabah kaslarımın yenilendiğini az çok hissediyordum. Protein tozu kullanımını arttırarak çalışan bölgedeki kas kütleside bir miktar artabilir, bunun için genelde en az kilon kadar yada 2 katı tavsiye edilir, yani 80 kiloluk bir adamın günde 160 gr protein alması için illaki protein tozuna ihtiyacı vardır, 10 tane yumurta beyazında bile 50 gr. protein mevcut. Diğer arkadaşlarında dediği gibi bu tip ürünler hakkında genel bir yanılgı vardır steroidlerle karıştırmaya çok meyilli insanımız. Doğal olana bir sözüm yok, daha iyi olabilmek için bu tip besin takviyelerine ihtiyaç duyuluyor mesele bundan ibaret.
Ek olarak yurtdışında hamilelere dahi protein tozu kullandırılıyor.

• Beğen
Tepkiler: ismail.yüksel

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.667
Ben gunde 2, haftada 14 kez, 3 degisik disiplinde oldukca agresif olarak idman yapiyorum Protein tozu olarak % 100 dogal Biochem Sports Whey Protein kullaniyorum, hic seker ve katki maddesi yok, tadi cok guzel olmasada ise yariyor. Toz kullanamadigim zamanlardada idman sonrasi hemen Edge veya Cliff'in protein barlarini tercih ediyorum. Piyasada cok protein tozu var ama bircok marka ya islenmis whey kullaniyor ( islevi azaliyor) ya cok seker iceriyor (icimi guzel olsun diye) yada yapay katki maddesi iceriyor,asil olan iceriginin dogalligi diye Biochem tercih ediyorum. Asagida gordugunuz urunleri idman yaptigim zaman gerektigi sekilde aliyorum, bir aksilik olurda idman yapamazsam kesinlikle dokunmuyorum bu urunlere.

Sinan Çakır

Forum Demirbaşı
Tepki
350
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Cannondale
1.5 senedir fitness yapıyorum fitness üzerinden konuya cevap yazayım
amino asit ve protein tozu kullandım ikisini de farklı zamanlarda kullandım ve gelişimimi izledim amino asidin oldukça yararını görürken protein tozundan pek verim alamadım
ayrıca bu ürünler ülkemizde pahalıdır
diyecegim o ki para sıkıntı degil illa kullanacagım diyorsan amino asit alabilirsin antreman öncesi ve sonrası önerilen şekliyle kullanırsın
kişisel görüşüm tavsiye etmem bu ürünleri dogal beslenin yeter
sen niye kullandın da tavsiye etmiyorsun dersen bu işe başlayan herkes kullanmıştır bu ürünleri dogruyu yanlışı bulmamız gerekiyor :)

• Beğen
Tepkiler: furkantepee

murat atay

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Specialized
Amatör olarak spor yapıyorsan protein tozu amino asit içerikli gıdalara pek gerek yok.Pro düzeyde spor yapıyorsan zaten toz vs gıdalar kısmen etkılı olur gercek performans steroid,anabolizan ve kan hucrelerını tetıklıyen ıgne yoluyla alınan takvıyeler peformans artısını saglar.Buna zaten doping deniyor .

Rehavet

Daimi Üye
Tepki
102
bisiklet sürerken yada her ne şekilde enerji harcandığında harcanan enerjinin karşılığını almassak metabolizma depodan yakar. bu yağ olur kas olur her halularda incelme meydana gelir. kaslarım kaybolmasın diyorsanız elbetteki protein almanız gerekir. protein kasların yapıtaşıdır.
ben toza karşıyım diyorsanız (ki aslında o da doğal besinlerden elde edilir) bir tabak fasulye yada yeşil mercimek yada makarna veya nohut oda olmadı tavuk eti ile aynı proteini zaten alıyorsunuz. bir defada 30gr dan fazla protein alamassınız.
proteini ve sporu sistemli uygularsanız ister istemez kaslar hacim kazanacaktır

Mehmet Ser

Forum Bağımlısı
Tepki
462
Bisiklet
Giant
protein adele sıklığı yaratır kilonuzun bilince alımlar yapın. kilo varsa nox MP Assult kullanın bcaa multivitaminler kullanın

Ahmet O.

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Ghost
Arkadaşlar yorum yapanların çoğu kendisine göre cevap vermiş. Protein tozu bir takviyedir. İnsanlar protein tozunu (genelde body, fitness sporu ile ilgilenenler) besin takviyesi olarak alır. Nedeni ise kas yapılanması için kendi ağırlığının en az 1,5 2 katı protein alınması gereklidir. Örnek vermek gerekirse;

60 kg olan bir kişinin alması gereken min protein miktarı 90gr dir. Eğer siz gün içerisinde kaslarınızı yoğun olarak çalıştırır ve bu çalıştırdığınız kasların onarımı için protein almazsanız kas yakımı meydana gelir. Siz günde 4/4lük besleniyorsunuzdur protein tozuna ihtiyaç duymayabilirsiniz. Ancak günde yeterli kadar besin alamayan ve yoğun olarak kas çalıştıran biri protein tozu alabilir. Bunun hiçbir sakıncası yoktur. Kaldıki protein de tek başına yeterli değildir. Bunun amino asiti var, glutamini var, bcaası var.

Fitness sporu ile profesyonel olsun amatör olsun yıllarını vermiş kişilerin %80i spora başlamadan 45 dakika - 1 saat önce 1-2 ölçek (beslenmesine göre) antremandan sonrada aynı şekilde protein tozu kullanırlar. Protein tozunun diğer bir faydasıda yaklaşık 30 dakika içinde (su ile) kana karışır.

Kısaca özetlemek gerekirse, eğer beslenmen yeterli değilse protein tozu kullanabilirsin hiçbir sorun olmaz. Ancak günde yarım kilo kırmızı et yiyorum günde 5 haşlanmış yumurtanın 3ünü tüm 2 tanesinin beyazını yiyorum dersen gerek yok.

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
sabah kalktığında ve antrenmandan sonra kullanman en tavsiye edilen şeklidir, ancak antrenman yapmadığın günlerin ertesi sabahlarında alma derim proteinin fazlasıda yağ olarak depolanır haberin olsun. karaciğeri yorar diyeceğim ama ne kadar yorar meret bir kere yoruldu mu bir daha dinlenemiyor kalptede büyüme yapıyor kalp krizi riskini arttıyor ama ailede kalp krizi hikayesi yoksa korkacak birşey yok tansiyon hastası varsa ben olsam kullanmazdım. dediğim gibi sabah kalkınca gece aç kalmış vücuda takviye ve spor sonrası aç kalmış vücuda takviye, gaz yapar haberin olsun

BF Okuru

Üye
Tepki
2
protein tozu kullandım deneme amaçlı yaptım şöyleki ,kısa mola anlayışı ve tempo yaptığım için 100 artılarda ,önce antreman esnasında işe yaramadığını kendimde gördüm sonra bilare antreman sonrası su ile karıştırp içtim 20 dakika sonra bayağı etkisi oldu yorgunluk gitti ve genirmeye başladım,antreman öncesi kullanılmasını tavsiye edenler var 2 saat öncesinden daha bu olayı denemedim yalnız ,,

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
''onun yerine et yiyin. onun yerine yumurta yiyin. doktorlar önermez. sağlıksız gereksiz. hile bu'' diyenler varya.

komiksiniz :)

eren cerciz

Aktif Üye
Tepki
266
Bisiklet
KTM
@Onur Ali İmren tam da aynı linki paylaşayım dedim sonlara yaklaşınca:) neyse ki benden önce paylaşıp ilgilenenleri, bilimsel bilgiye kavuşturmuşsunuz:))

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
@Cengiz Parlakgül ekleme yapayim hocam.
Protein fazlasi depolanamiyor, keske oyle bir sey mumkun olsa.
Fazlasi bosaltim sistemi ile atilir.
Yani, vucudun ihtiyac duymadigi anda alinan protein karaciger ve bobreklerden suzulerek heba oluyor.
Antrenman sonrasindaki ilk yarim saatte alinmasi faydasini cok arttitacaktir.
Saf uzum suyu ile kullanilirsa en iyi verim alinir. Yoksa su ile icmek de kana hizli karisim saglayacaktir.
Antrenman oncesi ise lifli, kaliteli karbonhidrat yeterli olacaktir. Pilav, bulgur, yulaf vs.

pars

Üye
Tepki
15
İsim
Kadir
Bisiklet
Kron
@Yiğit Kirazpınar
Merhabalar. Konuya çok hakim hocalar vardır diyecektim ki Yiğit Kirazpınar arkadaşımız son noktayı koymuş. Doğal gıdalar varken protein tozu sadece anı geçiştirir. Kalıcılığı yok denecek kadar azdır . Sadece videoyu izleyin mantığını kavrayın yeterli. Saygılar.

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
@pars Kalıcılığı yok denecek kadar azdır demek saçmalık olur zaten gıdadan aldığın proteinden zerre farkı yoktur tozun içinde tabi sağlıksız koruyucular tatlandırıcılar v.s var ama kalıcılığını karşılaştıramazsın

geçen sene 1 ayda yaptığım 38 cm kolum sadece 1 cm eridi sıfır spor ile.

Hani destekli konuşalım :) Gerçek gıda her zaman iyidir ama maalesef her gün biftek et yemeyi bütcem kaldırmaz.

12lik yumurta 4 lira. (ayrıca sarısını çöpe atacağız böyle düşün) et fiyatlarını malum biliyoruz. şimdi evde ben tek başıma her gün et yiyeceğim diyelim annem babam anca bana yetiştirir parayı onlar bana bakacak mı ben sürekli et v.s yerken (3 çocuklu 4 çocuklu ailelerde var) ? saçmalık. Maalesef sistem bizi buna zorluyor , harçlığımla alıyorum kullanıyorum.

Tamam protein tozlarıda pahalı ama açığımı kapatmama hayli hayli yetiyor. Normal öğünlerimide eksik etmiyorum. Düzenli etimi sütümü yoğurdumu eksik etmemeye çalışıyorum sabahları 3-4 yumurta yerim , haftada 3 defa etimi yerim

ama her gün her gün kaldırılmaz.