Bisiklet, Protein tozu ve Amino asit hakkında

pars

Üye
Tepki
15
İsim
Kadir
Bisiklet
Kron
@E.E Enes bey merhabalar. Protein tozuna vereceğiniz para ile gidin ton balığı alın hem daha sağlıklı ve daha fazla protein almış olursunuz. Protein tozu kullandım fakat sadece doğal protein alamadığım yani beslenmemi yeterli görmediğim zaman besin takviyesi olarak kullandım. Çevremde sadece protein tozu kullanan arkadaşlarım vardı ve hepsi sporu bıraktıkları andan itibaren hacim kaybettiler ve bir süre sonra kendilerini başlangıç çizgisinde buldular. Saygılar.

Scudo

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
@pars Hocam protein denilen şey zaten proteindir. :) Peynirdeki proteinle tozdaki protein aynıdır.

Hani kimyası değişmiyor. Protein tozu bir karışımdır , içindeki diğer maddeler (şeker v.s) zararlıdır. Yada raf ömrünü uzatması için koruyucu kimyasallar.

Ton balığı yetmedi bana denedim etkisini hiç görmedim diyebilirim

Ben hiç ama hiç bir kayıp yaşamadım , kollarım 1 sene önceyle tamamen aynı. :) (1 cm lik farkı göz önüne almazsak)

• Beğen
Tepkiler: pars

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@E.E kardeşim kolun 1 senede 1 cm incelmiş olabilir ama istersen bir yağ oranına baktır. Ben şöyle bir örnek vereyim yarışma kilom 75 bu işi yıllarıdır pro olarak yapıyorum kollarım bulkta 48-49 yarışma döneminde 46-47. Yarışma döneminde yağ oranım yüzde 6-7 civarında oluyor eğer 1 hafta antrenmanı bıraksam en az 1 cm küçülme oluyor ancak bulk a girip yağ oranımı arttırırsam mesela yüzde 12 gibi kollarım antrenmansız şişiyor nedenide yağ sadece yağ kas değil.

Protein tozu aldığımız vitamin yada balıkyağı hapları ile aynı şeydir tamen takviye kullanmak isteyen çok parası olan kullanır ama onun yerine yumurtanın beyazı kat kat daha iyi hemde yumurta beyazı hidrolize wheyden daha iyi sindiriliyor.

• Beğen
Tepkiler: İbrahim A. ve E.E

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
@Yiğit Kirazpınar Yağ oranını göz önünde bulundururak dedim

Keşke para olsada her gün 12 yumurta artı 500-600 gram et yiyebilsem. Emin ol daha çok keyif alırdım ve içim daha rahat olurdu

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
Protein tozunun zaten etkisi göremezsin aldığın karbonhidratlar seni biüyütür kas anlamında proteinse kas liflerini tamir eder.
Bu steroid değil sadece besin takviyesi yani ekstra bir etki göstermez.

@E.E eğerkİ Yağ oranın değişmeden kollarında sadece 1 cm değişti ise inanılmaz bir genetiğe sahipsin diyorum yarışma podyumlarına bekliyorum daha fazla birşey söyleme gerek yok artık bence. Herkese iyi sporlar diyelim :)

E.E

Forum Demirbaşı
Tepki
265
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
@Yiğit Kirazpınar Protein olmadıkça kas mas oluşmaz , o mikroskobik yırtılmalar v.s tamir olmadıkça tabii siz daha iyi biliyorsunuzdur pro olduğunuz için

Karbonhidrat enerjidir benim bildiğim

Protein kas oluşumunda ve tamirinde görev alır. Zaten tamir olurken ekstra kas oluşur tamir olan yerlerde (tamir ne kadar doğru bir tamir bilemem onarım diyelim)

• Beğen
Tepkiler: NKurtuldu

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@E.E yazmıycaktım başka birşey ama yanlış bilgiyi düzeltmek lazım;)
Örnekle açıklayayım.
Diyet türlerini biliyormusun bilmiyorum ama anabolik diyet yada keto diyet yaparsan hızla yağ yakarsın ama kaslar inanılmaz derecede erir çünkü bu diyetlerde karbonhidrat yoktur. Ama high carb yaparsan bulking döneminde gelişmeye başlarsın çünkü karbonhidrat yüksektir. Ayrıca yağ karbonhidrat ve proteini dengeli olarak tüketmezsen gelişme gösteremezsin yani ben proteine abanıyım diğerlerini boşver dersen hiçbirşey olmaz. Mesela yağ almazsan hormonal sistemin göçmeye başlar karb almazsan karaciğer ve kaslardaki glikojen depoların boş gezersin iyi antrenman çıkaratamaz ve gelişemezsin protein almazsan yağ yakamaz ve tabiki kaslardaki miyo fibril ve makrofibrilleri tamir edemezsin umarım yardımcı olmuştur:harika:

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
yakıt olmadan zaten çalışmaz ki o. protein kas kaybını önlemek ve onarmak için. yani ikisi de dengeli olmadan olmuyor. proteinin üzerine bu kadar durulmasının sebebi ise karbon hidrat kadar ucuz ve bol değil.
kimileri günde 10 yumurta yiyebiliyor kimileri görmeye dayanamıyor. gerçekten birisi günde aldığı besin değerlerini hesaplıyor, tutuyor ve buna göre yaşıyorsa protein tozunu tercih etmesinin veya etmemesinin bir zararı olacağını sanmıyorum. ki zaten benim sanmama gerek yok bilimsel veriler bu yönde. tabii ki fazla suyun bile zararı var ve muhakkak fazla protein veya karbonhidratın da vardır.

her sabah yumurta beyazı her akşam tavuk göğüsünün faydasını inanılmaz gördüm. toza moza ihtiyaç hissetmedim. ama bir yere kadar, sürekli yenmiyor ya.

@Yiğit Kirazpınar

tam konsantre bilgi olmuş kendim için teşekkür ederim.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Biraz laf atışması olmuş gibi :) protein tozunun sağlıklı sağlıksız olayına girersek kafalar karışır, mesela vitamin hapları, ilaçları vs. doktor sana D vitamini eksikliği varsa verir sana D vitamini ilacını, demir eksikliğin varsa verir demir takviye ilacını, D vitaminin sütte, peynirde vb. olduğunu herkes bilir aynı mantıkla düşünürsek, bu durumlarda da ilaç kullanmamız gerekir. Tabi ki her şeyin doğal olanını tüketmek faydalısı ama dünyayı yeniden keşif etmiyoruz sonuçta protein tozunun içindeki protein yiyeceklerden (örneğin peynir altı suyu) elde edilip toz haline getiriliyor, kimse bir şeyi sıfırdan yaratmıyor.

Normal spor yapmayan sağlıklı bir insanın günlük protein ihtiyacı kg başına 0.8 gr (ortalama), 70 kg bir insanın 56 gr protein ihtiyacı var, sporcularda bu oran 1,5 - 2,0 gr arası değişir.
Burada asıl önemli olan, buradaki hesaba göre senin proteine gereksinimin var mı? Spor yapıyorsan ister protein ihtiyacını doğal yolla al (beyaz et, balık vs.) istersen protein tozu ile al.

Aşırı proteinin almanın pek anlamı yok, fazla proteinin yağa dönüşmesi çokta kolay değildir ama karbonhidratın yağa dönüşmesi proteine göre daha kolaydır, fazla proteinin bir çok kısmı idrar ile dışarı atılır.

Şuan ki ortamda zaten neyin gerçeği kaldı ki? organik ürün mü kaldı? yoğurt alıyorsun % kaçı yararlı bakterileri barındırıyor, doktorlara sorsan market yoğurdu faydasız diyor, mandıra-köy sütü,yoğurdu tüketin diyor, Allah aşkına kaçımız mandıra yoğurduna ulaşabiliyoruz? hadi ulaştık Allah bilir organik diye kaç paradan verecekler. Aynı şey terayağı içinde geçerli market tereyağının yararlılığı tartışılır. vs.vs.vs. çağımız para kazanma çağı insan sağlığı her zaman arka planda.

Unutmadan tüm bu ve benzer ürünlere sağlıklı-sağlıksız diye kafa yorup da eğer sigara tüketen birisi iseniz: önce sigarayı bırakın sonra kafanızı bunlara takın.

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
yahu siz neyi birbirinize kanıtlamaya çalışıyorsunuz anlamıyorum

bilimsel bir veri? yok
gözlem? yok
e deney yap desek? yok

bitmek bilmiyor şu bisiklet mi şu parçamı şu toz mu. Okuyun,merak edin sorun ama yani iki dakika aklınızı kullanın ya. OKUYUN OKUYUN. evrim ağacıda iyidir. boş boş durmayın takip edip okuyun.

@Yiğit Kirazpınar

Bu arada bilmeyenler olur,araştırmaz falan. Bu eleman doğal bir eleman değil. Artık günah mı çıkarıyor reklam mı yapıyor samimiyet üzerinden bilemiyorum.

Siz adam gibi beslenin. Doğayı koruyun. bırak kol 88 cm olmasın. öptüm.

pars

Üye
Tepki
15
İsim
Kadir
Bisiklet
Kron
@Onur Ali İmren

@Onur Ali İmren Arkadaşım mesajının bu bölümünü mesaj sayını arttırmak için mi yazdın ? @Yiğit Kirazpınar Arkadaşımız profesyonel sporcuyum diyor her ayrıntıyı samimiyeti ile açıklıyor ama sen kendi mesajına aykırı hareket edip OKUYUP ARAŞTIRMADAN yargılıyorsun. Bu insanlar her antrenman da deney yapıp gözlem yapıyorlar. Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: Güncemden

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar
Eğer protein tozu kullanmayı düşünüyorsanız izole ve şekersiz olanı tercih edin. İso 100 iyi bir seçimdir.
Ayrıca antrenman saatine göre eğer kana yavaş karışması tercih edilir ise kazein proteini tercih edilmelidir.
Tatlı lor peynirine biraz kakao ve tatlandırıcı ekleyerek protein shake yapabilirsiniz youtube da tarifler mevcut hemde protein tozundan çok daha hesaplı olacaktır

Tepki
18
İsim
Furkan TEPE
Bisiklet
Carraro
Yahu bütün yazılanları okudum, kullanmayın diyen ağabeylerimiz var. Demek ki bi bildikleri var, bu adamların bizlere garezi yoktur herhalde. Kaslarımız gelişmesin diye bize kumpas yapacak halleri yok ya. Ben şöyle örnek vereyim, annemin diyetisyen bir arkadaşı et tüketemiyorsanız bulgur tüketin demişti. Nohut ve türevleri yiyecekler yiyin demişti. Spor için sorular sorduğumda sabah kalk peynirini koy tabağına, sütünü iç güzelce. 2 tane yumurtanı haşla ye. 1.5-2 saat sonra çık sporunu yap dedi. En geç saat 9'a kadar kahvaltının yapılması gerektiğini belirtti. Yine gün içerisinde haşlanmış tavuk ye vs gibi tavsiyelerde bulundu. Yanlış hatırlamıyorsam göğüs dedi bahsettiğim olay 2 yıl önce oldu çünkü. O zamanlar benim de protein tozuna merakım vardı, kullanan arkadaşlarım çoktu. Ben bu konuyu ona açtığımda beni azarlamıştı sen bilinçsiz bir insan mısın cahil bir ailenin çocuğu musun diye. İsterse 1 yıl geç gelişsin kasların ama öyle yapay şeyler kullanma sakın dedi. Şimdi bu insanlar okumuş etmiş dalında uzmanlaşmış insanlar. Bunların sözüne güvenmeyeceksek, dinlemeyeceksek işimiz var demektir. Benim şahsi fikrim kullanmaktan yanayken işittiğim azar neticesinde vazgeçtim. Burada tavsiye etmeyen, kullanmamamız için ısrar eden insanların da hiçbir kişisel çıkarı yoktur diye düşünüyorum, tamamı bizim sağlığımız için.

• Beğen
Tepkiler: pars

Kefter

Daimi Üye
Tepki
202
Bisiklet
Giant
Bir dönem abim kullanıyordu ve sağlık bakanlığı yerine tarım ve hayvancılık bakanlığı onaylıydı... halen öyle mi bilmiyorum. karaciğerde yağlanmaya kadar yan etkileri var... içtiğimiz suyun dahi yan etlikeri mevcut kaldı ki protein tozu :)

• Beğen
Tepkiler: furkantepee

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@furkantepee
protein tozlarının çoğu yapay değil, doğal. ihtiyacı olan için güzel bir imkan. ama kişinin ne kadar ihtiyacı olduğu önemli. bir şeyin zararlı mı yararlı mı olduğu abi abla lafıyla değil bilimsel verilerle belirlenir. yukarıda yarar zarar konusunda bilimsel veriler ve profesyonel sporcu görüşleri verirmiş. özetle çıkan sonuç imkanı el veren et yesin yumurta yesin. eğer yiyemiyorsa ve vucudunun daha fazla proteine ihtiyacı varsa; miktarı doğru ayarlamak kaydı ile protein tozunun bir zararı yoktur.

Tepki
18
İsim
Furkan TEPE
Bisiklet
Carraro
@İbrahim Akgül
ablam dediğim insan iyi bir diyetisyen. düzgün okursanız anlarsınız.

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@furkantepee kusura bakma yazdıklarında tavsiyeden öte bilimsel bir veri, sonuca giden bir bilgi göremedim.

Tepki
18
İsim
Furkan TEPE
Bisiklet
Carraro
@İbrahim Akgül
Pardon da diyetisyen beslenme bilimini bilen bir insan değil mi zaten ? Ne yapması gerekiyor virgüllerle ayrılan küsuratlı değerler vererek yaş kilo boya göre konuşması mı lazım ? Kimyasal veya biyolojik terimler mi kullanması lazım ? Gidip kaç yıl okumuş, gelmiş Denizli'de ismi bilinen diyetisyenlerden olmuş, alanında uzman birinin konuşması tavsiye niteliğinde midir sizce ? Hangi açıdan bakıyorsanız o açıdan bakmaya devam edin İbrahim ağabey. İstediğinizi düşünmekte ve kullanmakta özgürsünüz. Benim burada yazmaktaki amacım, bu konuyu takip eden ağabeylerimin kardeşlerimin arkadaşlarımın bilgilenmesini sağlamaktır. Onların zarar görmemesi için yazdığım bir yazıdır. Takıp takmamak sizlere kalmış. Esen kalın efendim...

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
Her diyetisyen iyi bir diyetisyen, her doktor iyi bir doktor diye bir kaide yok. Bir rahatsızlık için iki farklı doktora gidiyorsunuz, bambaşka tanılar konabiliyor. Biri sizi kısa sürede sağlığınıza kavuştururken diğeri yanlış ilaç, yanlış doz vs. ile süründürebiliyor. Kimi doktor veya diyetisyen, doğru düzgün araştırma yapmadan, sadece zamanında öğrendiği kısıtlı bir literatüre bağlı, fi tarihinden kalma bilgiler ile çalışmakta hala. Ancak kimisi var, her gün bir sürü kaynağı tarar, bulduğu her makaleyi, çalışmayı, deneyi vs. okur. Kısacası vizyonun geliştirir. Araştırma isteği ve yeteneği gelişmemiş doktor, diyetisyen ya da yazılımcı, araba tamircisi vs. farketmez, sadece bildiği bir-iki yolu kullanarak olayları yorumlar. 1990'da ezberleyip öğrendiği literatürde yer alanların dışındaki her şeye öcü muamelesi yapan doktor dolu ortalık. Bir "bilinmeyenden korkma" hali var çoğu insanda. O yüzden her "doktorum" veya "ben şu konuda uzmanım" diyen insanın dediğini körü körüne kabul edip bir de kesin doğru buymuş gibi insanlara lanse etmeyin. Açın neti, binlerce kaynak ve makale var protein tozu ile ilgili. Okuyun. Bizim enteresan doktorlarımız hariç kimsenin bu besin desteklerine böyle öcü muamelesi yapmadığını ve bahsedilen olası yararlarını dahi göreceksiniz.