Zwift

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Erdal YILMAZ hiç normal tranier kullanmadım smart tranier kullanıyorum tam olarak net istediğiniz şeyin cevabını vereyim.

Evet dehşet farkediyor . power değerleri de çok iyi takip ediliyor. Ama zwift de değil. Kendi tacx programında bütün dünyayı geziyorsun. Yokuşu inişi herşeyi çok gerçekçi. Bendeki t2020 i genius modeli. Ama zwift dede etkin şekilde kullanılıyor. Ama bir tacx programı kadar etkin değil.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Çakırgöz

Mesajınızdan şunu anlıyorum, bütçe müsait ise elite turbo muin, müsait değilse tacx blue motion yeterli olur. Doğru mu anladım? :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Elite turbo muin hakında çok bilgim yok ama hız-watt özelliği bakımından Tacx i-genius diyebilirim. (10km/saat ile 400 wat üretebiliyormuş.) Muhtemelen daha ucuları da vardır.

Kendi adıma yorum yapacak olursam smart trainer almazdım. Tacx in vortex serisi trainerını tacx'in kendi yazılımı ile kullandım, memnun kalmadım açıkçası. Gerçek yol hissiyatını vermedi bana. Eğim değişimlerindeki geçişler çok sertti, sanki duvara çıkıyormuşsunuz gibi ağırlaşıyordu. Zwift ile kullanmadım, o yüzden ona yorum yapamıyorum.

Bu işi ciddi yapmaya karar verdiğimde, antrenmanlar için ilk etapta nabız bandı almıştım. Kesmedi,power verisini gösterebilen bir trainer aldım o da kesmedi. En son powermetre aldım. Son durak o oldu. Aramız iyi şimdilik. Genel olarak düşüncem trainer'a ciddi manada harcama yapılmasındansa powermetreye yatırım yapılması yönünde. Yok bütçe sınırlı ise Tacx blue motion ile yola devam :)

Tepki
46
Bisiklet
Scott
Yaklaşık bir haftadır zwift kullanıyorum uygulamanın en sevdiğim yanı sürükleyici olması tek başına sürüşe göre seni belli bir ritme sokuyor tacxin kendi uygulamasını hiç kullanmadım elimde tacx vortex var @Yavuz S. tacxin kendi uygulaması hakkında birazdaha bilgi verebilirmisiniz.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bilal Karaboğa

Haritaları parayla satın alıyorsunuz. Dünyanın bütün ünlü tırmanış lari sürüşleri tour de France in bütün etap lari var.
Bence çok zevkli isterseniz tabletten de kullanabilirsiniz. İlla bilgisayara bağımlı değil. Yokuş simülasyonu direk duvara toslamak şeklinde değil. Gayet gerçekçi.

• Beğen
Tepkiler: Hamid Asım

sinobjk

Forum Demirbaşı
Tepki
684
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
trainer lobisine yenik düşmücem dedim bu kışta sürüşsüz geciyor :( hadi trainer alalım diyorum bu seferde ne alsak çözemiyoruz. içinden cıkılmaz bir hal aldı vesselam :)

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Keşke bu zwift powermeter'e gerek duymadan markalarına göre rollerlara da destek sağlasaydı,

@Hüseyin Çelebi Powermeterli bir arkadaş herhangi marka roller'da sürüş yaparak watt değerlerinin, dışarıda aynı ortalama hızdaki watt değeriyle arasındaki fark denense nasıl bir veri elde edilebilir?

Yada rollerlerin markalarına göre örnegin şu markanın 39x23 vitesinde 110 lastik hava basnıcıyla, 90 kadansdaki direnci veya 52x14 deki şu kadansdaki şu hızdaki direnç değeri gibi, ölçülmüş olduğu bir kaynak aynı trainerlerda olduğu gibi bize fikir verse iyi olurdu..

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.701
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@emrah9700

maalesef roller veya trainer üstündeki gerçek güç doğru hesaplanması imkansız bir değer. Etkileyen çok fazla faktör var, lastik basıncı, kullanılan bisikletin ve cihazın bakım durumu veya hava sıcaklığı sabit güçte tekerin döneceği hızı etkiler. Burada büyük farklardan bahsetmiyoruz ama 2-3 km/s fark Zwift'in simüle ettiği yarışlarda 1. ile sonuncu arasındaki farktan azdır.
Bırakın bu hesaplama bazlı sistemleri powermetre ile bile tutarlı değil o sistemler. İşin detayına bakarsak powermetrenin kendisi de iyi bakım yapılıp doğru kalibre edilmediği sürece tutarlı olamıyor :)
Kelin ilacı olsa başına sürecek yani.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar elimde Tacx antares T1000 roller'im var biraz sıkılgan bir insanım, aldım ve çok fazla kullanmadım 1 saati doldurmak benim için zor oluyor üzerinde, ant hız cadence ve nabız sensörlerim var,

normalde trainer'lar ın roller'a göre daha sıkıcı olduğunu biliyorum ama bi usb stick alarak, roller'ımı bir çok takas etmek isteyen trainer kullananla takas ederek zwift oyununu kullanmak konusunda kararsızım,

trainerdan roller daha az sıkıcı roller'dan da zwiftle kullanıldığında trainer daha az sıkıcı olurmu önerirmisiniz değişeyim mi?

Seçenekler: ya başabaş normal trainer 'la takas edeceğim
Ya üzerine bir miktar para vererek similasyonlu trainerla değişeceğim

Eğerki bütçem el verse elimdeki roller'dan olup, memnun kalıp kalmama durumuna düşmekdense, daha çok ücret ekleyerek bir power meter alarak bisikletimi rollerda zwift oyununda kullanmaya devam edeceğim..

zira memnun kalmazsam, roller'ımı trainerla değişince trainer'ı satmam daha zor olacaktır..

Piyasayı bilenler vardır elbet, tacx antares 1000 marka roller'ımı similasyonlu bir trainer'la takasda üste ne kadar eklemem gerekecektir, normal trainer 'la değişmeye değermi?

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Yokmu fikir verecek, hem roller hem zwift kullanan arkadaş..?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar merhaba,

zwift için aldığım usb ant dongle'ı windows bir türlü tanımıyor. 64 bit win 7 kullanıyorum. Ayrıca zwift uygulamasına login olduktan sonra kendi kendine kapanıyor. Elimde fazladan duran, eski p4 işlemcili bir laptop'um vardı. Uygulamayı ona kurdum. Kapanma sorunu ekran kartı yüzünden olabilir mi?

Cevaplarsanız sevinirim, Teşekkürler.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Direct x I güncelle abi. Artı olarak Windows aygıt yönetici kullanarak aygıtı bul ve internet üzerinden güncelle. Sorun çözülecektir. Bendeki sorun ile aynı :)

Sydkrmn

Üye
Tepki
3
İsim
Seyda Karaman
Merhaba,
zwift uygulaması çok ilgimi çekti. herhangi bir bisikletim yok, ve aktif bir sürücü de değilim. Ancak bu uygulama sayesinde bisiklet kullanmak istiyorum. bulunduğum yerde pek dışarda kullanma imkanım yok, sadece evde kullanım için nasıl bir bisiklet almalıyım. smart trainer için çok kaliteli bir bisiklet almalımıyım? yoksa salcanonun en ucuzundan da alsam nasıl olsa trainer olarak kullanacağım için bişey değişmezmi.
Ayrıca tam anlamıyla zwift uygulamasını kullanabilmem için hangi aletlere ihtiyaç var. Giriş seviyesi olursa fiyat çok önemli değil alabilirim.
konu ilgimi çekince iphone da nasıl bir uygulama var diye araştırdım ''kinomap trainer'' adında bir uygulama buldum, yükleyince bluetooth ile aleti eşleştirin dedi! tavsiye edeceğiniz takım ile bu uygulamada çalışırmı?
Teşekkürler...

ilkin

Üye
Tepki
109
Bisiklet
Cannondale
@emrah9700 Merhaba, ben antares rollerde kullandım. Şimdi Cycleopse Fluid kullanıyorum. Zwift için trainer daha rahat , bence trainer kullanınız. Simulkyasyonlu trainere geçmek isterseniz eğer Tacx Vortex modeli çok iyi hemde en hesaplisi. Lakin sade trainerde iyi, ben 20 25 dakikadan fazla kullanamıyordum şimdi 1 saat 1 saat 30 dak problemsiz geçiyor

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Sydkrmn

Üye
Tepki
3
İsim
Seyda Karaman
@amoush00 Merhaba emrah bey, dün merida scultura 300 siparişi verdim. dışarda kullanımın yanısıra ev içerisinde de antreman yapmak istiyorum. Zwift uygulamasını sorunsuz kullanma adına en ucuz yolla hangi aletleri almam gerekmekte. Cihazların adını ve ne işe yaradığını yazabilirmisiniz.
Örneğin linkte bulunan (link) bu cihaz nedir ne işe yarar. ''kinomap traniner'' diye bir iphone uygulaması var, bu cihazı alırsam o uygulamayı kullanabilirmiyim?
Şimdiden teşekkürler.

ilkin

Üye
Tepki
109
Bisiklet
Cannondale
@Sydkrmn en ucuz kobinasyonu yaziyorum buraya. Tacx trainer (link)
ve birde Aliexpressden bluetoothla chalisan speed cadence sensor, neden aliexpress cunku brand firmalar bu urunleri 60 dolar civarinda saitoyr aliexpressde ise Coospo marka 20$ (link)
Eger smart trainer isterseniz o zaman Tacx vortex en hesaplisi

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@Sydkrmn Merhaba bu programı kullanmak için
Bir adet usb stick garmin'inkiler biraz pahalı derseniz eğer ben bunla sorunsuz oynuyorum (link)
Bir adet hız ve kadans sensörü
Bir adetde nabız bandı VE trainer ile bisiklet gerekiyor, nabız bandı yada kadans hariç sadece hız sensörü oyunu belki çalıştırır ama pek bi anlam ifade etmez

Bu sensörlerin ant sinyalinde olanını aldığınızda diğer belirttiğiniz misuro 'ya gerek kalmayacaktır, sanırım o alet bluetoothla ile çalışan nabız hız kadans gibi sensörlerin sinyallerini ant'ye çevirerek, usb stick'e iletiyor..

Diğer sorunuza gelirsek sadece trainerda kullanıcaksanız ucuz bir bisikletde işinizi görebilir tabii ama normal bir şey almanızı öneririm, sonuçta bisiklet dışarda kullanmak içindir, oyunu bir müddet sonra bıkıp bırkabilieceğinizi düşünmek lazım, bu uygulamayı kullanan bisikletcilerde kış'ın havalar sebebiyle antrenmansız kalıp kondisyonu çok düşürmemek, için evde antrenmana renk katmak, yoksa havanın güneşli ve sıcak olduğu bir günde kimse eve kapanıp bu oyunla zamanını geçirmeyi tercih etmeyecektir..

Sydkrmn

Üye
Tepki
3
İsim
Seyda Karaman
@ilkin @emrah9700 çok teşekkür ederim yardımlarınız için. dediğim gibi bisiklet siparişi verdim ve sanırm haftasonuna elime geçer. kış girdiğindede evde çalışmak için bu uygulama aparatlarından edineceğim.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Bugün gelen güncellemeyle haritaya yaklaşık 30-40dk süren bir tırmanış eklenmiş. Yine tamamlaması 2 saat civarı süren tırmanışın da dahil olduğu 2 farklı rota gelmiş.