Zincir yağı önerileri

Emre Özhan

Forum Demirbaşı
Tepki
877
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Evet arkadaşlar 220 km civarı bisikleti hiç temizlemeden zefal pro lube uyguladığım zinciri ve bisikletin fotoğraflarını çektim.Yağmurda sürüş yapmadım.Zincir hala parlak pedal ve vitesler akıcı.Şu an iyi durumda
009.JPG 010.JPG 012.JPG
burada 200 km deki yapışan tozlar görülüyor
006.JPG

Dosyalar

Scudo

Emre Özhan

Forum Demirbaşı
Tepki
877
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BerkEvren beni memnun etti açıkçası.Yollar tozlu bu tozlar sadece asfaltta oldu araziye girmedim.şu an sesi de akıcılığıda çok yerinde.Önce hep makina yağı kullanmıştım (temizleyip zefal kullanmadan önce) inanırmısınız 50km de kupkuru kurum olup takır takır oluyordu zincir.Ama tabi görün diye çektim fotoğrafları test ediyorum bende;)

Muad dib

Daimi Üye
Tepki
315
Bisiklet
Orbea
Muc-off zincir yağlarını çok övüyorlar. Ben denemedim ama yorumlara filan bakıldığında denenebilir diye düşünüyorum..

• Beğen
Tepkiler: danceros

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Emre Özhan Bende bir defa Zefal Pro Lube aldım ama zincir bu fotoğraftaki hale gelince hemen bir daha kullanmadım.
Şu an şikayetiniz olmasa bile iyi bir temizlik (Zincir+ruble) ve çok daha az yağ ile yağlama öneririm. (Daha uzun ömürlü parçalar için)

Emre Özhan

Forum Demirbaşı
Tepki
877
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BerkEvren her baklaya 1 küçük damla şeklinde uygulamıştım sonra fazla geldiği için 10km sonra silmiştim ordan buraya kadarda hiçbiryere dokunmadan kullandım.Tabiki zefal i seçmemde fiyatın büyük etkisi oldu chain l 10ml 25 lira olmuşken aynı paraya 125ml zefal almak mantıklı geldi (chain l de pislik toplamış fotoğraflarını gördükten sonra)
şu an aynakol 20 bin zincir dişli 10 binde.Siz zefali bıraktıktan sonra hangi yağa geçtiniz?

MossoM

Daimi Üye
Tepki
462
İsim
Cihan D.
Bisiklet
Mosso
@eray akyol
Hocam merhaba, bu işlemi yaparken arka ruble ve aktarıcıda ki kirleri nasıl ye neyle temizliyoruz bir de arka rublenin göbeğe girdiği kısım yağlanır mı?

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Emre Özhan

Kışın Shimano Wet Lube, yazın Shimano PFTE kullanıyorum ben. Memnunum ikisindende :harika:

brstrmn

Aktif Üye
Tepki
154
İsim
Barış
Bisiklet
Bianchi
@brstrmn Geçen gün 5 liralık mazot aldım. En ufak boya fırçası ile güzelce -sökmeden- temizledim.
İlk gün ki gibi oldu. Üstüne yağ sürmedim çünkü mazotun kendi yağı yetiyor. Saat gibi oldu tavsiye ederim.
Before-After yapmayı unuttum keşke yapsaydım.

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
913
Bisiklet
Focus
@brstrmn Temizleme aşamasında iş görüyor mazot evet ama sonrasında mazotun yağı yetiyor deyip yağlamamak nasıl bir iştir , üstüne birde tavsiye etmişsiniz , başka insanları yanlış yönlendirmeyelim bari.Biz yıllardır boş yere yağlıyormuşuz zinciri demek ki .

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
Islak ve kuru yağ nedir anlatır mısınız ona göre bende seçim yapmak istiyorum

danceros

Forum Demirbaşı
Tepki
1.009
İsim
Mehmet
Bisiklet
Cube
@Muad dib

kullanmadan önce bu abartı övgüler karşısında bende ''bir yağ vites sisteminin çalışmasını ne denli etkileyebilir?'' diye düşünmüştüm. 2 yıldan fazladır sadece muc-off kullanıyorum. ilk başta en küçük kutusundan almıştım sonra bu denli memnun kalınca en büyük boy aldım zaten uzun süre gidiyor, vites geçişlerinde inanılmaz bir fark yaratıyor. zaten dünyada bu işteki en iyiler kullanıyor bu markayı.

tavsiyem 10binlerce lira verip aldıgınız bisikletlerinizin bakımını ucuz yağlarla yapmayın.temizlemek için solüsyonu ayrı alın yağlamak için ayrı çünkü bakımsızlık sadece zincire zarar vermiyor, bütün vites sisteminizi etkileyebiliyor.

• Beğen
Tepkiler: CeCeKa ve Ozy

Ozy

Aktif Üye
Tepki
411
İsim
Ozan
Bisiklet
Specialized
@Emre Özhan

Muc-off dry ile yağlanıp yaklaşık 200 km yol yaptıktan sonra zincirin durumu:

şu anda zincir hala sessiz çalışıyor ve vites geçişlerinde zorluk yok.
20180511_144843.jpg 20180511_144851.jpg

@Emre Özhan

mazotu pulvarize ettiğinizde parlama noktasını düşürmüş olursunuz, benzin gibi kolay alev alabilir bir duruma geçer. böyle bir işlem yapacaksanız emniyetinize dikkat edin; güneş altında çalışmayın, açık alev kaynaklarından uzak durun, kıvılcım çıkarabilecek mekanik sürtünmeleri önleyin... sağduyunuzu kullanın :)

• Beğen
Tepkiler: CaptainJava

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Muad dib Muck Off candır. temizlemesi çok kolay, performansı çok iyi. Bisiklet yağları muck off ve diğerleri diye ikiye ayrılır :)

Emre Özhan

Forum Demirbaşı
Tepki
877
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@brstrmn
Bende bu şekil mazotla temizledikten sonra biraz kullanayım dedim 10 km sonrası bisiklet gitmemeye başladı.Evet saat gibi vitesler çat cut geçiyor hissiyatı öyle ama sürtünme çok olduğu için zorluyor
P_20180412_194302.jpg
@Ozy
sizin zincir kuru kalmış bayagı hatta pas gördüm gibi.Zefal dediğim gibi daha 10.km de karardı yagın kendisine bağlıyorum bu kararmayı ama hala parlıyor normal makine yağının çok ötesinde açıkçası beni tatmin etti.Zaten en önemli unsur fiyatı.Muc off çok daha iyi olabilir tabi

Ozy

Aktif Üye
Tepki
411
İsim
Ozan
Bisiklet
Specialized
@Emre Özhan

kuru görünüyor ancak değil. elle dokunduğunuzda ya da zinciri sildiğinizde yağ belli oluyor. kuruduğunda zaten rubleden gelen zincir sesi belli ediyor kendini, normalde duyulmayan bir mekanik ses gelmeye başlıyor.

QWEZXC

Aktif Üye
Tepki
159
mucoff sevdiğim yanı iyi olmasının yanında yıkarken uğraştırmadan akıp gitmesi
yağda bari ucuza kaçmayın,yurtdışı 6 14 euro arasında fiyatlandırma var (marka ürünlere göre)

daha geçen aylarda delta dan mucoff c3 ceramic dry 120ml + wet 120ml 100tl ye aldım kargo ücretsiz
1 seneden fazla gider 100 TL çok mu sevgili üyeler

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş78

finarod

Üye
Tepki
126
İsim
Serkan S.
Bisiklet
Giant
@JusTiMe

Bunlar aslında yağın değil kullanım alanının sıfatları. Yağmurlu veya çok nemli havada yapılan sürüşlerde zincirde tutunacak, eriyip akmayacak yağlar "wet lube", yani ıslak. Kuru havalarda toz toplamayacak yağ "dry lube", yani kuru. "Dry lube" yağmurlu, çok nemli havada akar. "Wet lube", kuru havada çok toz toplayarak dişlilerin ve aktarıcılarda kir katmanı birikmesine sebebiyet verebilir.

Zefal Pro Lube, her ortama uygun olduğu iddiasıyla pazarlanıyor. Ben de kullanmaktayım. Dry lube'dansa wet lube'a daha yakın diyebilirim.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@finarod Bizim burada nem sürekli %70in üzerinde olduğundan wet lube daha iyi olur benim için :D