Zincir yağı önerileri

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Merhaba, p.tesi uzun bir turum var ve bisikletçilere gidemiyorum.
Bauhaus tarzı yapı marketlerden ne tür yağ alabilirim.

Makine yağı çok ince geldiği için işe yaramayacağını biliyorum
Daha kalın yağ ne alınabilir şeklinde bir tavsiyeye ihtiyacım var

Marka - model'e ek olarak yağ için "şu kalınlıkta" olması gerekir şeklinde bir bilgi de yeterli olacaktır :)

Teşekkürler şimdiden :)

Ek olarak, diğer konularda tavsiyeler olduğunu biliyorum fakat hepsinde bisikletçilerde satılan yağları önermişler. Bunların dışında tavsiye istiyorum :)

Scudo

orkun tulu

Forum Demirbaşı
Tepki
228
3m in genel yağlayıcı diye bir ürünü var ben kullanıyorum fena değil

ayan

Üye
Tepki
16
Nalburdan sprey gres falan alsak iş görürmü

Cihan ÜRÜT

Daimi Üye
Tepki
69
Arkadaşlar,
Aslında zincir yağı, makina yağından bile ince olmalıdır ki, zincirin baklaları arasına nüfuz edebilsin.

Yağlama mantığı şu şekildedir;

Sürekli açık ortamda çalışan, suya, toza, aşırı harekete ve sürtünmeye maruz kalan yerlerde makina yağı, sprey yağlayıcılar gibi ince ve kısa ömürlü yağlayıcılar,

Kapalı ortamda , sürtünmenin, tozun, suyun az olduğu bölgede ise gres tarzı katı ve kalıcı yağlayıcılar kullanılır.

Bisikletinizin zincirine ince makina yağı sürmelisiniz. Yaptığınız kilometreye ve parkurun durumuna göre temizleyip yeniden yağlamalısınız. Zira kalın yağlayıcılar tozu, kiri üzerine yapıştırıp, zincirinizin daha zor çalışmasına sebebiyet verecektir.

Sorunuza cevabım : Nalburlarda 1-2 liraya satılan makina yağı işinizi çok rahat görecektir.

Asıl tavsiyem : (bu siteden aldığım ve denediğim bir tavsiyeye göre) Dikiş Makinası Yağı'dır. Daha ince ve daha hassastır. Denenmiştir. Tavsiye edilir.

• Beğen
Tepkiler: ayan

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Benim düşüncem, makine yağının yeterince tutunamayacağından dolayı kısa süre sonra işe yaramayacak olmasıydı.

• Beğen
Tepkiler: Cihan ÜRÜT

Ali ATAY

Daimi Üye
Tepki
97
Nalburdan SL90 adlı sprey teflonlu yağ aldım hem ince hemde teflonlu olduğu için değdiği bölgeye yapışıp kalıyor. fiyatı 15TL gayet memnunum tavsiye de ederim.

Tepki
7
slm.ben den-breven marka yağlıyıcı ve temizliyici spreyleri öneririm.izmirde akabe tic.bilal bey den temin ediyorum ve fiyatı çok uygun 0(232) 457 41 80 dan bilal beye ulaşabilirsiniz..

Tepki
92
Merhaba arkadaşlar, konuyla ilgili bilgi forumda var çoğunu okudum fakat gerek testlerde ki gerek arkadaşların önerdikleri yağları bulmak ya çok zor yada olanlar çok pahalı. Bulması kolay (internettende satışı olsa olur), bütçeyi fazla zorlamayacak güzel bir yağ önerisi olan var mı ?

• Beğen
Tepkiler: ali tekintüre

eray akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
160
@ali tekintüre

mazotla silip tekrar yağlamazsanız zincir hızlı bir şekilde paslanır dikkatli olun. mazot yerine gaz yağı sadece kiri sökmek için kullanılabilir. ancak ardından vakit harcamadan tekrar zincir yağlanmalıdır.

önerebileceğim yağ ise imkanınız varsa finishline wet lube ya da türkiyede kolayca bulabileceğiniz motorex yine wet lube. zincirinizi kirden arındırmadan yağlamanızın bir esprisi yok. önce gaz yağıyla temizleyin daha sonra her baklaya birer damla olmak üzere yağlayın.

eray akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
160
@ali tekintüre

:D valla abi bilmiyorum demekki çok biniyorsun(işleyen demir ışıldar :D ) mazot zincirdeki bütün yağı söker zinciriniz bu şekilde kullanılırsa yavaş yavaş aşınır. mutlaka yağlamalısınız..

• Beğen

eray akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
160
mazot yağlı olabilir ancak zincir sürekli hareket eden bir mekanizmadır ayrıca mazot bir süre sonra uçacaktır. bulunduğu yüzeyde mukavemet göstermez. zincir için bırakın mazotu normal ucuz bir yağ bile kullanmak doğru olmayacaktır. zincir için üretilmiş ve zincir yüzeyinde uzun süre tutunabilen yağların kullanılması doğru olandır..

• Beğen

eray akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
160
içine yağ karıştırmayın. mazot veya gazyağıyla(gazyağı çok daha iyi temizler ve daha az oksitlenir) zinciri güzelce temizleyin. bir bez yardımıyla zincirin üstüne kalmış mazotu veya gazyağını silebildiğiniz kadar silin. ardından da zinciri her baklaya 1 damla dökmek kaydıyla yağlayın. yağlama işleminden sonra bir süre(4-5 saat) yağın zincire tam nüfus etmesini beklemek de faydalı bir uygulamadır.
:D zinciri mezara götürmüyorsunuz tabi :D bu uygulamanızla zincirin ömrünü kısaltıyorsunuz. (zincir 1000 ile 1500 km de bir kullanıma göre değiştirilmelidir) zincir uzamasına veya kopmasına maruz kalabilirsiniz. bu da farklı birçok sıkıntı doğurur...

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@eray akyol

wet lube yağlar ıslak ortamlar için diye biliyorum, havalar ısındı toz toplama oranı nasıldır ? Dry Teflon yağlardan kullandınız mı hiç?

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
birincisi mazotun yağı zinciri yağlamaya yetmez
yetse idi yağ oranı
heralde motosikletciler yağ ilave etmezlerdi

sık sık temzilerim dersen
mobil1 gibi bir şeyle yağla
hiç zararını görmezsin
daha az bakım yapabilirim dersen
wd 40 kullan 400 gr 10 tl civarındadır
pası da çözüyor
nasıl yapıyor anlayamadım
ben
mobil 1 kullanıyorum
fazla yağlandığından sık sık köpüklü yıkama kurulama ve hemen arkasında yağlama gerekiyor

mazotu kadro için kullan
pırıl pırıl olsun

zincirin ömrü son derece önemli
hafta sonu uzun bir tur ortasında koptu
(kullanma hatamdan)
turum zehir oldu

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

buğra kuddaş

Daimi Üye
Tepki
64
hocam yıllardır yan sanayi wd-40'larla temizlik yapıyorum; singer yağı ile yağlıyorum. tek sorun tozlu yerde binince ardından temizlik istemesi.

aklınızda olsun, mazot da elektrostatik olarak tozları daha kolay toplar.