Zincir temizliği

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Powerlink el ile veya kirden cok sıkışmışsa tel duzenek kullanarak acilabilir. cok ince iki alyan bile size yardimci olabilir.
Powerlink yoksa zincir acma aparati kullanmaniz gerekir.
Powerlink ile zinciri cikarip taktiginizda pek sorun olmaz. Ancak zincir acma anahtari ile pim sokup takarak zinciri acacaksaniz birkac defada zincir baklaniz sorun cikarir ve zinciri kisaltmak veya saglam bakla bulmak zorunda kalabilirsiniz.
Zinciri sokmeden bisiklet uzerinde temizlemeniz daha mantikli omru acisindan. 2 yol var:
Zincir temizleme seti alabilirsiniz. Makarali, yag cozucu / deterjan konulan hazneli bir alet. zinciri oturtup cevirdiginizde firca ve kimyasal ile temizliyor sonra yagliyorsunuz.
Veya alet edevat alamam derseniz, bir bezle zinciri tutun ve pedali cevirerek kaba pisligini alin. Yag cozucu kimyasal puskurtun. Biraz bekleyip her yerini fircalayin (dis fircasi vb. olabilir). Sonra mumkunse ilik deterjanli su ile fircalayip durulayin. Bezle iyice silin yaglayin.

O kadarda ugrasamam derseniz alin gidin bir oto yikamaciya 2-3 TL ye komple yikatin. Yalniz basincli suyu gobeklere dikine puskurtmemesini, sele borusu ve amortisore dikine tutmamasini rica edin. Muhtemelen dinlemeyecektir ama olsun :) Bunun nedeni de kapali olan ve yagli kalmasi gereken kisimlara tazyikle su ve kullandiklari yag cozuculerin girmemesine onlem olarak! Gobek ve kanallara giris kisimlarina dikine puskurtulen basincli su iceri sizabilir. Oto yikamacinin en buyuk avantaji, tum bisikletin piril piril olmasi 5 dk. surer. Ve bezle kurulayamayacaginiz en dip noktalari bile hava tutup kurutmalari cabasi.
Oto yikamaciya giderseniz yaniniza zincir yagi alin cunku yagin zerresi kalmiyor bisikletin ustunde ;) p

Su konudaki ucuza mal olan yag cozucuyu kullaniyorum oneririm:
(link)

Ayrica bisiklet temizligi ile ilgili (su, sunger, deterjan, firca) forumda pek cok konu, youtube da pek cok video var ;)

• Beğen
Tepkiler: Murat T. ve BORA34
Scudo

Tunahan KORKUT

Daimi Üye
Tepki
119
Bisiklet
Carraro
zincirimi ilk kez çıkarmayı denedim ve çıkardı. Daha sonra suyun altına tuttum ama üzerindekiler biraz olsun gitsin diye ama malesef elim berbat oldu. Temizleyeyim derken elimi sabunu küçükcük olan sabun bitti :) zinciri bi kutunun içine koydum ve üzerine mazot döktüm . daha sonra kirlenen mazotu lavaboya döküp tekrar zincirin üstüne mazot döktüm. bu işlemi bi kere daha yaptım. Fırçaylada temizlemem gerekir mi mazot döktükten sonra?

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
üstüne dökmek yerine fırçala kardeşim :) mazotu çok mu buldunda böyle yaptın :D Benim önerim, dışarı çıkart malzemeyi abi sonra ser zinciri gazete üstüne ve fırçala mazotla ;)

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
Ben genelde bulaşık deterjanı ve ılık su karışımını eski bir diş fırçası ile kullanıyorum,ruble zincir aynakol falan detaylıca fırçalıyorum. mazot iyi bir temizleyicidir ama fırça ile daha detaylı temizlik yapılır. neticede mazot yağı çözer ama ufak toz-kum tanelerine birşey yapamaz.

atık olan mazotu lavaboya dökmezsen şebeke için daha faydalı olur :D pislikler dibe çöktükçe üstten kalan temiz mazotu alıp kullan.

• Beğen
Tepkiler: A.Tahsin

Tunahan KORKUT

Daimi Üye
Tepki
119
Bisiklet
Carraro
@sarper tuncer
ilk kez mazotla temizlediğim için acemilik :)

@UtkuSener

diş fırçası mantıklı bi fikir. aslında lavaboya dökerken bunu buraya dökmek ne kadar doğru diye düşündüm. Sanırım dökmem gerekiyor.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.380
Bisiklet
Scott
Mazot, gazyağı gibi maddelerle yapılan temizlik biraz zahmetli. Bunun yerine, kuvvetli bir yağ çözücü (degreaser) olan fren balata temizleyici spreyleri kullanabilirsin. Piyasada farklı markaların ürünleri var. En popüleri Würth marka, ama biraz pahalıdır (15 TL civarı). Ben Eskişehir'de, eski otogarın karşısındaki yağcılardan 404'ün spreyini alıyorum, kutusu 7 TL. Bu spreyle ruble, zincir, aynakol vs. temizliğini çok daha pratik bir şekilde yapabilirsin.

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.427
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
Ben Gaz yağı ile temizliyorum küçük bir fırça ile bir boş yoğurt tasını önce aynakolun altına koyup kaseye gazyağı koyup fırça ile dişleri yıkıyorum yere gazyağı dökülmüyor tekrar kaseye akıyor sonra aynı şekilde arka vites ve rubleyi fırçalıyorum en son zinciri fırça ile yıkıyorum zincire sıra gelince arka lastiğe gaz yağı damlamasın diye rublenin altına bir koli kartonu kesip takıyorum mazot ve gazyağı dış lastiğe damlarsa lastik gider.Daha sonra aynakol,ruble,arka ve ön vites zinciri bez ile kurulayıp zincir,vites makarası,viteslerin yaylarını yağlayıp işlemi bitiriyorum yoğurt kabındaki gazyağını doğaya zarar veremeyeceği bir yere döküyorum.Eğer ağaç ve bitki ekili yere dökerseniz kurutur.

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Ben de eskiden benzin ile temizlerdim zincir ve diğer temizlenmesi gereken yağlı parçaları. Tabii ki canavar gibi temizliyor, canına okuyor yağların ama hem çevreyi kirletiyor, hem etrafı ve ellerini kirletiyor, kötü koku yayıyor hem de alması taşıması vs tehlikeli.
O yüzden çevre dostu diyebileceğimiz yağ sökücülere baktım, birkaç detarjan tarzı şey denedim ama çok başarılı değildi. Daha sonra Clear-O diye birşey buldum, oldukça memnunum ondan. Benzin veya mazot gibi sökücülerin kötü taraflarının hiçbiri yok bunda. Tabii birebir benzin kadar sökücü değil ama yakın bir sonuç alıyorsun. Öyle bir yağ sökücü kullanmanı tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

Tunahan KORKUT

Daimi Üye
Tepki
119
Bisiklet
Carraro
@ratm
çevreye zarar vermeyen bu tip yağ sökücüler olduğunu bilmiyordum. bunlardan kullanmak isterim. ilk kez mazotla temizledim bundan öncede decathlondan aldıklarımla temizliyordum . onlarda gerçektende güzel temizlik yapıyor

Tunahan KORKUT

Daimi Üye
Tepki
119
Bisiklet
Carraro
@semih59

vay be lastiğe zarar veriyor he bunu duymamıştım. Artık biraz daha dikkatli olma vakti :)

@Mehmet Altuğ

bu da işimizi görür :) teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: semih59

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.427
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
@SerkanH
Bu daha da güzel hiç bir yere damlatmaz

• Beğen
Tepkiler: SerkanH

hsnbykkls

Forum Demirbaşı
Tepki
282
İsim
Hasan Büyükkeleş
Bugün yaptım mazot ve fırçayla temizliğimi. Yeteri kadar mazotu bir kaba döktüm, 2,5 boyutundaki fırçayı da sulu boya gibi mazotladım. Ardından ruble, aynakol, zincir sürdüm Allah sürdüm :D
Not: Şişedeki mazotun kapağını kapatın da yanlışlıkla çarpmayın...

Ekleyeyim, pazartesi günü gelecek olan Zefal Pro Lube ile de yağlayacağım :)

Tunahan KORKUT

Daimi Üye
Tepki
119
Bisiklet
Carraro
@hsnbykkls

teşekkür ederim sağolun.. Şişenin ağzını kapatmak şart :) malüm mazot 3.66 tl olmuş

• Beğen
Tepkiler: hsnbykkls

endurocu17

Aktif Üye
Tepki
91
Bisiklet
Kron
Ben balata spreyi kullanıyorum oda etkili zincire sıkınca pislikler yere dökülüyor sonra fırçalıylrum birazdaha balata soreyi sıkıyorum sonra bisikleti yıkayıp zinciri yağlıyorum

Furkan BOZKUR

Aktif Üye
Tepki
46
Bende temizlemek için mazot kullanıyorum. Hatta mazotu koymak için cam temizleyici pıspıslarından buldum onunla sıkıyorum pedalı terse döndürdükçe yağlar akıyor sonra suyla duruluyorum Ardından bol köpüklü bi süngerle iyice köpürterek siliyorum. en sonunda da kurulama işlemi. Rubleyi kurulayıp, boşluklarını bezle siliyorum tüm yağı alıyor ve İLK GÜNKÜ GİBİ :cool: :krsn:

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
(link)
ben bu ürünü kullanıyorum kargo dahil 4 dolara satılmakta belki biraz araştırmadan sonra daha ucuzuda bulunabilir
haznesine mazot yada gazyagı dokerek pedalı 10 tur çevirdikten sonra zincirin üstüne su tutuyorum işlem tamam008011-3-01.jpg 008011-3-04.jpg

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Cevreci ve uygun fiyatli bir yag cozucu ile ilgili daha once 1-2 konuda yorumum olmustu. Mazottan daha cevreci. Kullaniyorum ve tavsiye ederim :)

(link)

Bu arada zinciri ilk kez fircalayacak ve temizleyecek olanlara kucuk bir uyari; dikkat etmez ve sert hareketlerle kapali alanda girisirseniz duvarlari ve ustunuzdeki giysileri kolay kolay cikmayacak kirli yag lekeleriyle bezeyebilirsiniz. Gozlerinizede dikkat edin ;)

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
Zincir ruble göbek vb. yağlama öncesi temizliklerde diskleri yağlandırmamak adına sanırım gaz yağı yada mazota göre benzin yada tiner daha mı mantıklı olacaktır?

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@emrah9700

Zincir, ruble, aktarici sag tarafta, disk ve balatalar sol tarafta. Biraz dikkat edilir, sprey puskurtucu kullaniliyorsa kullanirken disk ve balatalara puskurmeyecek bir acida tutulursa sorun olmaz Inceltilmiste olsa tiner veya benzinde balatanin yapisini bozacak kimyasallar yag bazli maddeler icerir. Zaten en cok temizlikte sıkıntı ve kir cikaran kisim ruble. Ruble temizliginde tekeri sokerek ise baslarsaniz, kaliper ve balatalari uzak tutmus olursunuz. Disk ise metal. Yag bulassa dahi ilik sabunlu su ve bezle kolayca arindirabilirsiniz. Sorun balatanin yag almasindadir zaten.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci