Zincir sökme ve takma nasıl yapılır?

ghostt

Forum Bağımlısı
Tepki
4.966
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçen yolda kalıp 20 km bisikleti itince yedek iç lastik ,yama seti ve zincir aparatı aldım pro diye geçiyor umarım orjinal produr.110 TL ye .Birde zincir pimi ve zincir aparatı aldım.C8C802F4-8FBC-4647-A6D0-AC546A1935C0.jpeg

Scudo

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.760
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Geçen yolda kalıp 20 km bisikleti itince yedek iç lastik ,yama seti ve zincir aparatı aldım pro diye geçiyor umarım orjinal produr.110 TL ye .Birde zincir pimi ve zincir aparatı aldım.260611 dosyayı görüntüle
Hocam birkaç kere pratik yapın. İlk seferde zincir tamiri bana çok zor gelmişti. Bir de zinciri sabitlemek için kancaya benzeyen tel oluyor. O da çok faydalı.

• Beğen
Tepkiler: ghostt

ghostt

Forum Bağımlısı
Tepki
4.966
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
hocam bisiklet çantasında taşımak için uygun mu biraz büyük gibi duruyor ?
Hocam evet sökülüp üç parçaya ayrılıyor sığıyor öyle çok büyük değil .

• Beğen
Tepkiler: suyunsesi

intrepid

Üye
Tepki
14
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba zincir seçimini neye göre yapacağımı bilmiyorum. 900km olunca zincir değişiyorum. Artık kendi zincirimi kendim değiştirmek istiyorum fakat zincir çeşitliliğini aşamıyorum. Bir çok çeşit var hangisini almalıyım neye göre almalıyım bilemiyorum. Zincir değişmekten ziyade bu durum çok kafamı karıştırıyor. Kaynakta bulamadım. Bu konuda beni aydınlatırmısınız. Bisiklet özelliklerimi ekte gönderiyorum.

Bu ürünü almayı düşünüyorum.
Shimano Cn-Hg901-11 Zincir 116 Bakla

Çoğu zincirde 6,7,8 vites için diyor. Benim bisiklet 16 vites. ince bir detay olduğunu biliyorum. Bu ince detayın ne olduğunu anlayamıyorum.

Dosyalar

Son düzenleme:

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhaba zincir seçimini neye göre yapacağımı bilmiyorum. 900km olunca zincir değişiyorum. Artık kendi zincirimi kendim değiştirmek istiyorum fakat zincir çeşitliliğini aşamıyorum. Bir çok çeşit var hangisini almalıyım neye göre almalıyım bilemiyorum. Zincir değişmekten ziyade bu durum çok kafamı karıştırıyor. Kaynakta bulamadım. Bu konuda beni aydınlatırmısınız. Bisiklet özelliklerimi ekte gönderiyorum.

Çoğu zincirde 6,7,8 vites için diyor. Benim bisiklet 16 vites. ince bir detay olduğunu biliyorum. Bu ince detayın ne olduğunu anlayamıyorum.
6-7-8 dediği ruble. Sizinki 16 ise 8dır; uyumlu. Ama 900 toplam km ise zıncır bu km de eskimez. Eskıdıgını düşündüğünüz ıcın mi degıstıreceksınız?

B

BF Okuru

Misafir

Arka rubleniz kaç vites ise ona göre alacaksınız. Sizin ön 2, arka 8 olduğu için 16 diye geçiyor. Siz 8li zincir almalısınız.

Ama bence bu soruyu sorduğunuza göre zincirin ilk değişimini kendiniz yapmayın, zinciri alıp bisikletçiye götürün ve onu izleyin. Ondan sonra yaparsınız. Basit iş ama bilmeden zincir pimini veya bağlantıyı iyi takamazsanız olmadık yerde zincir atar başınız derde girebilir. Kaza bile olabilir. Şu an bilgi seviyeniz çok başlangıç seviyesinde. Önce öğrenin sonra yapın. YouTube videoları da faydalı olabilir. Ama yetmeyebilir. Hızlı hareket eden bir taşıtı bilmeden kurcalamamak lazım. Çok tehlikeli olabilir. Ecnebiler derler ya “at your own risk” diye, bunu dikkate alarak yaklaşın bisiklet tamirine.

bis212

Aktif Üye
Tepki
73
İsim
Ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Geçen yolda kalıp 20 km bisikleti itince yedek iç lastik ,yama seti ve zincir aparatı aldım pro diye geçiyor umarım orjinal produr.110 TL ye .Birde zincir pimi ve zincir aparatı aldım.260611 dosyayı görüntüle
Böyle bir zincir sökücü alırken benim bisikletimin zincirine uygun olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Üzerinde yazan numaralardan mı?

ghostt

Forum Bağımlısı
Tepki
4.966
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Böyle bir zincir sökücü alırken benim bisikletimin zincirine uygun olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Üzerinde yazan numaralardan mı?
Hocam vites sayısına göre mesela arkada 10 lü sistem varsa bisiklet zinciri 10 lu arka vites 11 Li ise 11 Li zincir sökme aparatı .
Hocam vites sayısına göre mesela arkada 10 lü sistem varsa bisiklet zinciri 10 lu arka vites 11 Li ise 11 Li zincir sökme aparatı .
Üzerindede yazar zincirin mesela benim zincir de kmc 10 yazıyor .😉

• Beğen
Tepkiler: bis212

bis212

Aktif Üye
Tepki
73
İsim
Ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Böyle bir alet almak yerine zincirinize quick lonk taktırın daha rahat edersiniz.
çok teşekkürler öneriniz için, araştıracağım.

Üzerindede yazar zincirin mesela benim zincir de kmc 10 yazıyor .😉
sağolun hocam, anladım 👍🙂

Emirhan.k

Üye
Tepki
49
İsim
Emirhan K.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur

900 km'de zincir eskimez, öyle olsa haftada 250 km yapan ben için her ay zincir değiştirmem gerekir bu da yılda 2400tl yapar :)

bis212

Aktif Üye
Tepki
73
İsim
Ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sizin bahsettiğiniz bu ürün ile şu linkteki ((link)) ürün aynı işi mi yapıyor? Çok farklı görünüyorlar, farklı aletler mi yoksa? 🙂

ghostt

Forum Bağımlısı
Tepki
4.966
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sizin bahsettiğiniz bu ürün ile şu linkteki ((link)) ürün aynı işi mi yapıyor? Çok farklı görünüyorlar, farklı aletler mi yoksa? 🙂
hocam bunu yeni görüyorum .Kullanım rahatlığı hakkında yorum yapamam ama genelde benim kullandığım kullanılıyor ve küçük sele altı çantasına rahat sığar

• Beğen
Tepkiler: bis212

intrepid

Üye
Tepki
14
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar yorumlar için teşekkür ederim. Çocukluğumda çok bisiklet sürer ve tamir ederdim. ilk defa 29 yaşımda yarış bisikleti ile tekrar başladım. Bu Nedenden dolayı tamir konusunda biraz bilgiye sahibim. Kısacası kendi işimi kendim görecek durumdayım. Zincirimi daha önce değiştirdim 2000 km civarı. Daha doğrusu esnemiş ve kesilmişti. Bisikletçide ölçerek çok açıldığını ve bu nedenden dolayı kesildiğini söyledi. Geçen hafta jant teli için gittiğimde ölçtürdüm ve esneme olduğunu gördüm. Ortalama Haftada 400-700 Km arası sürüyorum. Genelde sürüşlerimin %80 oranındaki kısmı en ağır viteste gerçekleştiriyor ve bayır yukarı vücüt ağırlığım ile pedal çeviriyorum. Ayrıca doğuru sürüş teknikleri için bir kaç video ve eğitime göz attım yanlış yaptığım bir haraket olmadığına karar verdim en azından ben öyle düşünüyorum. Daha kaliteli bir zincir aldığımda kat edeceğim yolun artmasını umuyorum.

Not : Zinciri değiştireli 900km civarı bir yol oldu. Umarım bir hesap hatası yapmışımdır. Yüksek ihtimal öyle olabilir. Sizin hesabınıza göre benim hesabım biraz tutarsız ve mantıksız geldi. Zinciri değiştirince daha detaylı hesap yapacağım.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ugurus
B

BF Okuru

Misafir
Arkadaşlar yorumlar için teşekkür ederim. Çocukluğumda çok bisiklet sürer ve tamir ederdim. ilk defa 29 yaşımda yarış bisikleti ile tekrar başladım. Bu Nedenden dolayı tamir kanosunda biraz bilgiye sahibim. Kısacası kendi işimi kendim görecek durumdayım.
O zaman sorun yok. 8li zincir işinizi görecektir. Bir tane zincir ölçüm aleti almanızı tavsiye ederim. Zincir esneyince hemen değiştirmek lazım, yoksa uzamış zincir kullanmak dişleri de çabuk aşındırıyor.

Gökhan kocatepe

Daimi Üye
Tepki
178
Bisiklet
Sedona
Ben bugün yeni zincir taktım evde 2-3 bakla uzun geldi sorun olur mu ? :)

ugurus

Daimi Üye
Tepki
450
İsim
Uğur
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Bende dahon mariner katlanır bisiklet var . 8 vitesli. Genelde 7. Ve 8.vites te kullanıyorum .
Mesajını alıntıladığım arkadaş. En ağır viteste kullanıyorum demiş .
Benim kullandığım 7. Ve 8. Vitesler. Ağır mı oluyor ?
yıpratıp uzatıyor mu ?
Eve gelirken 200-300 mt yokuş çıkıyorum. Onda da 3. Ve 4. Vitesleri kullanırım. 1. Ve 2. Viteste pek süremiyorum. Boşa pedal çeviriyormuşum gibi geliyor .

bende 2000km olunca değiştirmek zorunda kalırım ?

Arkadaşlar yorumlar için teşekkür ederim. Çocukluğumda çok bisiklet sürer ve tamir ederdim. ilk defa 29 yaşımda yarış bisikleti ile tekrar başladım. Bu Nedenden dolayı tamir konusunda biraz bilgiye sahibim. Kısacası kendi işimi kendim görecek durumdayım. Zincirimi daha önce değiştirdim 2000 km civarı. Daha doğrusu esnemiş ve kesilmişti. Bisikletçide ölçerek çok açıldığını ve bu nedenden dolayı kesildiğini söyledi. Geçen hafta jant teli için gittiğimde ölçtürdüm ve esneme olduğunu gördüm. Ortalama Haftada 400-700 Km arası sürüyorum. Genelde sürüşlerimin %80 oranındaki kısmı en ağır viteste gerçekleştiriyor ve bayır yukarı vücüt ağırlığım ile pedal çeviriyorum. Ayrıca doğuru sürüş teknikleri için bir kaç video ve eğitime göz attım yanlış yaptığım bir haraket olmadığına karar verdim en azından ben öyle düşünüyorum. Daha kaliteli bir zincir aldığımda kat edeceğim yolun artmasını umuyorum.

Not : Zinciri değiştireli 900km civarı bir yol oldu. Umarım bir hesap hatası yapmışımdır. Yüksek ihtimal öyle olabilir. Sizin hesabınıza göre benim hesabım biraz tutarsız ve mantıksız geldi. Zinciri değiştirince daha detaylı hesap yapacağım.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.005
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bende dahon mariner katlanır bisiklet var . 8 vitesli. Genelde 7. Ve 8.vites te kullanıyorum .
Mesajını alıntıladığım arkadaş. En ağır viteste kullanıyorum demiş .
Benim kullandığım 7. Ve 8. Vitesler. Ağır mı oluyor ?
yıpratıp uzatıyor mu ?
Eve gelirken 200-300 mt yokuş çıkıyorum. Onda da 3. Ve 4. Vitesleri kullanırım. 1. Ve 2. Viteste pek süremiyorum. Boşa pedal çeviriyormuşum gibi geliyor .

bende 2000km olunca değiştirmek zorunda kalırım ?
Uzatan ana etken zincirin bulunduğu dişli değil, yüksek güçle pedal çevirmek. Ne kadar zorlanırsa o kadar kısa sürede uzar.
Bir de çapraz kullanım konusu var tabii ama o önde tek dişlisi olan bisikletlerle ilgili değil.

• Beğen
Tepkiler: ugurus

ugurus

Daimi Üye
Tepki
450
İsim
Uğur
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Uzatan ana etken zincirin bulunduğu dişli değil, yüksek güçle pedal çevirmek. Ne kadar zorlanırsa o kadar kısa sürede uzar.
Bir de çapraz kullanım konusu var tabii ama o önde tek dişlisi olan bisikletlerle ilgili değil.
İzmir de Balçova da eve çıkarken bi yokuşum var 500-600 mt . Onun dışında hep düz ayak ( bana öyle geliyor yani ). Zorlanmıyor bisiklet pedal çevirirken . Bu durumda çok yıpratmıyorum herhalde .

Teşekkürler 🙏 cevap için .