Zincir sökme ve takma nasıl yapılır?

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@murat serbet Powerlink yeniyse çok zor kilitlenebiliyor. Düzgün oturduğundan eminseniz frenleri sıkıp pedala yüklenince çıt diye oturması gerekir.

• Beğen
Tepkiler: murat serbet
Scudo

Aydın35

Üye
Tepki
170
İsim
Aydın
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Powerlink uyumlu olmayabilir onlarında 8li 9lu sistemleri mevcut diye biliyorum

• Beğen

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@murat serbet Abi yanlış bakla aralığına takmış olabilir misin penseyi? Aynı aletten bende de var, powerlink de yeni ama sorunsuz takıp çıkarıyorum.

• Beğen

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
@makaram @Aydın35 @Cuneyt Erkman @Ceyhun Özkan Hepinize teşekkür ederim. Sorunu çözdüm. Çözünce de bisiklete atlayıp devam ettim:) Bisiklet zinciri ve powerlink tamamen yağdan arındığı için birbirine geçişi zorlaşmış. Çok az yağ damlatarak elimle rahatça oturttum. Daha sonra bütün zinciri yağladım. Mükemmel oldu. Akıyor maşallah :) Bu arada alttaki penseyi tavsiye ederim. Sökerken hiç zorlanmadım. Takarken zaten elle takılıyor.

(link)

Son düzenleme:

mustafa tanrıverdi

Daimi Üye
Tepki
236
İsim
Mustafa
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese merhaba,
Quicklink markası önemli midir? YBN, KMC ve SRAM yada Shimano fark eder mi? Fiyatları çok değişken olduğu için soruyorum. Benim zincir SRAM ama YBN nin iki katı nerdeyse fiyatı.

• Beğen
Tepkiler: IslakElliAsker

Mert Ali

Daimi Üye
Tepki
174
İsim
Mert ali
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
(link)
Bunun nasıl söküldüğünü bilen ya da söken var mı fotoğraf ekliyemedim hata verdi uygulama ama bende de bu var zincirin üstünde

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.360
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mert Ali
Çok gıciķ bir sey sokup takması. Hiç deneme. Sök tak yapacaksaniz standart powerlink kullanin

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
@Mert Ali
Çok gıciķ bir sey sokup takması. Hiç deneme. Sök tak yapacaksaniz standart powerlink kullanin
tek taraflı olduğu için mi zor? bende çift taraflısı var takmadan sattım bisikleti o yüzden deneyemedim hiç. powerlink yazınca çift taraflılar çıkıyor görsellerde.

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.360
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@osmancan71
Evet sokup takarken karga burunla kanirtmaniz gerekiyor. Link hasar goruyor, yolda bırakabiliyor.
Powerlinki ben bir parça tel ile sokup çıplak el ile takabiliyorum

IslakElliAsker

Aktif Üye
Tepki
268
İsim
Bilal
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Desert Fox sizinki sram olabilir mi? Bende de önceden sram vardı elle açılabiliyordu🙂
@HakanAydn sram elle sökülüp takılabiliyor.
Herkese merhaba,
Quicklink markası önemli midir? YBN, KMC ve SRAM yada Shimano fark eder mi? Fiyatları çok değişken olduğu için soruyorum. Benim zincir SRAM ama YBN nin iki katı nerdeyse fiyatı.
Bence yeni bir sram zincir alın yaninda quicklink geliyor zaten 🙂 zinciriniz eskiyince de değiştirirsiniz. Evet fark ediyor bu arada sram daha kolay sökülüp takılabiliyor.

mehmtbry

Üye
Tepki
0
İsim
Mehmet A
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Single Speed
Half-Link zincirler için de bu sökme-takma işlemi aynen geçerli midir acaba? çünkü daha kalın diye biliyorum diğer zincir türlerinden.

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Konuyu üstünkörü bir okuyabildim, ilk açan arkadaş da çok güzel anlatmış. Fakat benim tavsiyem, eğer zincirde easy link baklası yoksa söküp takmayın arkadaşlar.

Ben daha önceki bisikletimi (peugeot r12 105) trainer a almadan önce güzel bir temizlemek istedim. Hatta kafamda wax uygulaması yapmak vardı. O yüzden easy link olmamasına rağmen ilk mesajdaki gibi bir aparatla zinciri söktüm. Sonra da temizleyip yine taktım ve trainer a aldım. Trainer'da da 2 ay kadar hiç sorun yaşamadan kullandım.

Sonrasında bisikleti şehir dışında bisiklet almak isteyen bir arkadaş inceledi, beğendi ve kendi arkadaşı için satın aldı.

Daha sonra bana geri dönüş yaptı ve zinciri söküp sökmediğimi sordu, ben de aynen anlattım. Meğerse ilk çıktıkları turda zincir -büyük ihtimalle söktüğüm bakladan- kopmuş. Hem sürücüsü düşmüş, hem de ön aktarıcı tamir gerekecek bir hasara uğramış hatırladığım kadarıyla.. O kadar üzüldüm ki anlatamam. Oysa ben 2 ay kadar hiç sorunsuz trainer'da sürmüş, interval gibi yüksek kadanslı antremanlar dahi yapmıştım. Inanın çok üzüldüm hem arkadaşın düşmesine, hem de bisikletin zarar görmesine. Arayan alıcı da iyi niyetle aramış, aman dedi aynısı benim başıma da geldi, easy link yoksa yapma dedi sağolsun.

Hatta dedi ki zinciri taktıktan sonra bende lehim gibi incecik küçük bir halka çıkmıştı diye yanlış hatırlamıyorsam.. Aynısı gerçekten bende de oldu. Zinciri oldukça sağlam bir şekilde takılı gibi duruyor olmasına ragmen çember şeklinde ufacık, lehim gibi bir sey kalmıştı, önemsememiştim.

ghostt

Forum Bağımlısı
Tepki
4.966
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba 10 luvites bisikletim var.Olası zincir arızasını tamir etmek için yanımda neler bulundurmalıyım

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ghostt 10'lu Quıck link parçası varsa kopan zinciri birleştirebilirsiniz linkteki 11'li siz 10 lusunu alacaksınız (link)

ghostt

Forum Bağımlısı
Tepki
4.966
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ghostt 10'lu Quıck link parçası varsa kopan zinciri birleştirebilirsiniz linkteki 11'li siz 10 lusunu alacaksınız (link)
Hocam bundan zincirin üstünde var.Ama yine bir sorun çıkarsa bu işe yarar mı.Yoksa zincirin üstündekinin haricinde bir tane daha olmalı mı?Bir de zincir pimi de almam gerekiyor mu?

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ghostt
1 ekleme daha yapabilirsin kopan zincirin yerine seni eve getirir ancak zincir kopması kullanım ömrü dolduğu için olabilir düzenli ölçüp belli km zincir değişimi yaparsan tamire gerek kalmaz kopmaz anlamında. Pime gerek kalmaz.

• Beğen
Tepkiler: Atasoy ve ghostt