Zincir Sıkışması

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Admin tarafından paylaşıldı.

 1. Admin

  Admin Yönetim Kurulu

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.031
  Beğeniler:
  3.711
  Seviye:
  Bir çoğumuzun başına gelmemiştir ama başına gelenler de bilir ki bu "illet" bir durumdur "chain suck".. Ve bu konuda bisiklet dünyasında hurafeler dolaşır durur..Bilen bilmeyen atıp tutar..İşte size bir "chain suck" yazısı..(İsteyen kesip saklasın )Bu benim ara ara başıma gelir. ( En son Coliseum Trophy'de bazı dik yokuşları bu yüzden çıkamadım. Benzer durumda bir çok arakadaş (İbo, Bahadır) olduğunu görünce bu yazıyı yazma ihtiyacı doğdu) Özellikle yokuş çıkarken bir de bakarsınız ki zinciriniz ön (ayna) dişlinin alt dişlerine takılmış yukarıya, kadroya doğru çıkmakta, tabi bu durumda da arka vitesiniz de olması gerekenden daha fazla ileri (ve yukarı) doğru gerilmiş duruma geçiyor.. Tabi şanslıysanız zincir son anda dişliyi bırakır veya bunu hemen farkedip pedala abanmayı bırakmaz veya geri çevirmezseniz sonuç tam bir felaket. Kırılmış bir vites, kopmuş veya yamulmuş bir zincir veya bazen de kırılmış, yamulmuş ön dişliler.. Kadroya verilen zarar da yanında hediyesi..

  "Chain Suck" yani "zincir sıkışması" (malesef türkçe çevirisi ingilizcedeki etkiyi vermiyor, "zincir emilmesi" de diyemeyiz herhalde! ) kısaca zincirin ön (ayna) dişlinin alt dişlerinden kurtulamama durumudur. Bu bazen orta dişlide olduğu gibi en çok küçük dişlide (granny- babaanne dişlisi ! :)) oluşur..Ama bu her zaman da oluşmaz.(hurafeleri yaratan durum) Genelde zincirin yük altındayken , çamurlu, ıslak kumlu koşullarda oluşur.Ama bazen çamurun yıkanması bile sorunu çözmez..İşin tuhaf tarafı bu "illet" yeni ekipmanlarda da görülebilir..Sadece MTB 'lerde değil yol bisikletlerinde bile görülebilir..Bu sıkışma 2 türlü olabilir:

  1- tek dişlinin zinciri bırakmaması, 2- Zincirin 2 (ayna) dişli arasına sıkışması (vites değişimi sırasında)..(bu çok ender görülen bir durumdur.Genelde çok düşük kalite , dişli aralıkları standart dışı modellerde görülebilir)

  Tek dişlide sıkışma genelde en küçük ayna dişlide oluşur (bende olduğu gibi).Bunun nedeni yükün (zincir gerilimi) daha dar bir alanda (daha az sayıda dişde) olmasından ve yükün sadece üst veya orta dişlerde değil alt dişlere de aktarılmasındandır. Tabi bu arada yüksek güçlerin aşındırması daha fazladır. Bu yüzden de küçük dişililer daha çabuk aşınır. Tabi bu arada bakımsız, yağsız veya sıkışmış zincir baklası da(frozen link- ingilizcelerini de yazıyorum ki aşina olunsun) veya ucu bükülmüş, çengel olmuş diş de bu duruma yol açabilir..Ama en yaygın neden az aşınmış dişli ve yeni (uzamamış) zincir artı yüksek sürtünme (çamur vs)üstüne de aşırı gerilim (yokuş) kombinasyonları alt dişleri aşırı yükler ve zincir dişliden kurtulamaz. Sonuç: "zincir sıkışması"..

  Yeni dişli- yeni zincir kombinasyonunda zincir ve dişliler birbirine tam uyum sağlar..Zincirin bakla aralıklarıyla dişlinin aralıkları birbirine tam oturur..Bu durumda yük üst ve orta dişlere dağılır ve zincir alt dişlerden rahatlıkla kurtulur.

  Eski dişli-eski zincir kombinasyonunda dişde yük gelen yerler uzayan zincire uyum sağlayarak aşınır. Yük yüzeyleri daha yatık olur.Bu durumda zincir gerilimi sadece üst dişlere biner.Altta ise zaten yatıklaşmış diş duvarları zincirden uzak kalır ve zincir rahatlıkla burdan kurtulur.

  Eski dişli- yeni zincir durumunda bakla aralığı kısa olan yeni zincir, hafif kancalaşmış (ve yatıklaşmış) diş profilinde oyuğun (vadi) tabanına yakın yere oturur.Bu durumda gerilim alt dişlere transfer olur ve zincir halkaları dişlinin duvarına yapışır.Sonuç: Zincir sıkışması..

  Bu arada zincir neden uzar? Zincirin baklarını yuvarlak halkalar birleştirir.Her baklada da bu halkaların içine oturan çıkıntılar vardır.Tümünün içinden de zincir pimi geçer. Pedala bastığımızda yük zincir halkasıyla bakla çıkıntısındadır. Zamanla halkanın içi ve bakla çıkıntısının dışı aşınır.(halkanın iç çapı artar, bakla çıkıntısının et kalınlığı azalır. Bir bakladaki 2 pim aralığı bu ikisinin toplam aşınma aralığı kadar uzaklaşır. Bazen toplamda boy uzaması , 1 zincir boyunda (110-114 baklada) 1 bakla boyuna yaklaşabilir.(5-10mm)

  Yine "illetimize" dönelim. Özellikle aluminyum dişliler aşınırken zincirin abandığı yüzeylerde yük sonucu ezilen yüzeyde dışa doğru çapaklar oluşur. Fakat bu genel inanışın tersine sıkışmanın asıl nedeni değildir çünkü bu çapak bakla içini dolduracak kadar hiçbir zaman büyümez.

  Çamurlu koşullar sıkışmaya yol açar ama her çamur bu durmda eşit değildir . Bazı çamur türleri daha fazla sıkışmaya yol açabilir.Bazen de oldukça yeni dişli-yeni zincir kombinasyonu yokuşta ve çamurlu koşullarda sıkışma yapabilir.Şu veya bu marka zincir daha az sıkışma yapıyor lafı hurafelerden biridir. Ama Shimano dişlilerin daha az sıkışma yaptığı doğrudur.(özellikle 2 dişli arasına zincir girmesi seyrektir)

  Bu "illetten" kurtulmak için neler yapılabilir? En küçük ayna dişlinizi değiştirin. En iyi yol budur.Hatta aluminyum yerine "baba" bir demir veya titanium( paranız yeterse!) dişli takın.(benim orta ve küçük dişlilerim demir.)Tornadan çıkmış (machined) dişliler presten çıkmışlara göre daha iyi sonuç verir.Tabi bunun demir olanını bulmak zordur..Tornadan çıkanlar (CNC vs) genelde aluminyum veya titaniumdur.

  Yamuk, sıkışık , yağsız zincirler de sıkışmaya yol açabilir. Zincirinizi temiz ve yağlı tutun (diyene bakın!!) Bu bakım "sıkışmayı" engellemez ama en azından aşınmayı geciktirir. Zincirinizi çok eskimeden (800-1200 km)uzamadan periyodik olarak değiştirin. Uzayan zincir dişlinizi hızla bozar.Şimdi diyeceksiniz ki madem yeni zincir-eski dişli kombinasyonu sıkışmaya yol açıyor neden yeni zincir takalım.? Tabi bu değişikliğin amacı tüm dişlilerin çabuk eskimesini engellemektir. Ayrıca zinciri iyice uzamışken değiştirmenin bir alemi yoktur. Zaten kaydırır. Bu durumda bırakın hepsi birlikte sonuna kadar aşınsın. Ama sık zincir değiştirmek daha ucuza gelir size..(eğer pahalı crank ve kaset dişliniz varsa tabi)Tabi bir de en pahalı zinciri kullanmanız gerekmez bence..(Üst kategoride bir yarışçıysanız bilemem)

  Dişliyi değiştiremiyorsanız eğeleyin! : Kranklar yere paralelken dişli tarafından baktığınızda en çok aşınan dişler saat 4 ile 7 ve 10 ile 1 konumundadır.(bunun nedenini açıklamak gerekmez sanırım). Küçük, ince dişli sırtı yuvarlak bir eğe ile bu aşınmış dişlere biraz "profil katın".Aman dikkat bu eğeleme işini abartıp dişin yapısını bozmayın..Bazen de dişliyi dörtte bir (veya beşte bir tur ilerletip vidalamak da bir çözüm olabilir. Ama bu özellikle Shimano Hyperdrive dişlilerde vites geçişini çok az etkileyebilir. Ama son karar sizin tabi..

  "Chain Suck" sız, güneşli günler hepinize..

  Gürsel AKAY
   
 2. İrfan KARAMAN

  İrfan KARAMAN It doesn't challenge you, it doesn't change you

  Kayıt:
  27 Nisan 2009
  Mesajlar:
  72
  Beğeniler:
  15
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  paylaşım için teşekkürler
   
 3. Tunafish

  Tunafish Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2011
  Mesajlar:
  308
  Beğeniler:
  348
  Şehir:
  Konya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Teşekkürler
   
 4. Mustafaaa Yılmaz

  Mustafaaa Yılmaz Üye

  Kayıt:
  6 Ocak 2013
  Mesajlar:
  95
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  teşekkürler nedenleri hakkında çeşitli bilgi iyi olmuş
   
 5. Tunç Tuncay

  Tunç Tuncay Forum Üyesi

  Kayıt:
  24 Haziran 2007
  Mesajlar:
  717
  Beğeniler:
  1.021
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Tunç Tuncay
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  böyle bir durumu engellemk için çok basit bir parça oldukça faydalı oluyor chain drop catcher diye adlandırılan braze on modelelrde ön aktarıcının sbirleme vidasına , kelepçeli modellerde ise kadroya kelepçe ile tutturulan parça mevcuttur.
   
 6. genckanat

  genckanat Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  13
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Bisikletim daha yeni ve sanırım yanlış vites kombinasyonundan ve vitesteki bir hatadan(tek vites düşürme yerine 3 dişli birden altadı) dolayı zincir ön dişlinin arasına sıkıştı.Kurtarmaya çalışırken de zincir yamuldu.Dişlileri bozmamak adına sanırım zincirin yamuk kısımlarını çıkartmam gerekiyor...
   
 7. Arda Bozlak

  Arda Bozlak Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  121
  Beğeniler:
  20
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Hocam bende eski dişli-yeni zincir var aynakolu degistirmeden kendim nasil halledebilirim bunu
   
 8. observer

  observer Bisikletkolik

  Kayıt:
  3 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  1.499
  Beğeniler:
  395
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  pedalın takılı olduğu taraftan pedalı çıkarıp aykanol anahtarla çıkarılıp yapılıyor en kolay.
  ama aynakol anahtarı bulmak biraz zor galiba :D
   
 9. Arda Bozlak

  Arda Bozlak Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  121
  Beğeniler:
  20
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bu gün sürerken zincir katlandı ve sonra koptu indim bi baktım ön aktarıcım yamulmuş bu gün aksilikler pesimi bırakmıyor
   
 10. observer

  observer Bisikletkolik

  Kayıt:
  3 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  1.499
  Beğeniler:
  395
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  evet benimde ön aktarıcı aynı şekilde yamulmuştu.
  yanlış vites ayarı yapılmış ondan sıkışmıs zincir
   
 11. Arda Bozlak

  Arda Bozlak Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  121
  Beğeniler:
  20
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Aynakolu ve aktarıcıyi degistirecem yapacak bişey yok
   
 12. Salcanoherif

  Salcanoherif Yeni Üye

  Yaş:
  19
  Kayıt:
  20 Kasım 2016
  Mesajlar:
  24
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  Kocaeli
  Adı:
  Can cakar
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Bir fikir verirseniz sevinirim pek bu işlerdende anlamam ama zincirim sıkıştı yı şöyle açıklayayım. Tek seferde 4vites birden düşürünce zincirim attı. Ee tak ozaman dediğinizi duyar gibiyim ancak zincir tekerlekle vites çarkının arasında sıkıştı kaldı mümkün değil gücüm felan yetmiyor. Bisikletçi ye başka bir sebepten dolayı götürmüştüm yıllardır kullanılmıyordu bisiklet ve o andada böyleydi sıkışmış vaziyette o adamında gücü yetmedi çıkarmaya yerinden. Tekerleği söktü yerinden zinciri baştan takmak için. Ben bu sorunun önüne nasıl geçebilirim? Bisikletçi uzak oldugundan bisikleti elimde burdab götürmem çok zor. Tekerlek dönmüyor bildiğiniz. Not: bu dişli ile tekerin arasında yuvarlak plastik bir disk vardı zamanında o kırılmış düşmüş yok şimdi. Onun eksikliğinden dolayıda sıkışıyor olabilir attıgında.
   
 13. birdost1arkadas

  birdost1arkadas Üye

  Yaş:
  19
  Kayıt:
  16 Aralık 2015
  Mesajlar:
  75
  Beğeniler:
  15
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  bir dost
  Seviye:
  Arkadaslar bisikleti aldığım ilk gun yogun kar yağışı vardı. Apartmana koyamadim. Açık balkona koydum. 2 gun kadar balkonda durdu. Suan pedallar kitleniyor. Yolda giderken 3 kere dusecektim tam hizlanmisken pedal donmedi. Sorun ne olabilir ? Zinciri yaglamak mı lazım ? Arada zincir atıyor. Zinciri duzeltip giderken cat cut sesler geliyor pedal cevirirken ve yine kilitleniyor pedal. Geriye cevirip yarım pedal cevirebiliyorum. Bisiklet btwin t520. Sorun ne olabilir masraf ne olabilir
   
 14. Semih34

  Semih34 Bisiklet tutkusu başka bir şey azizim

  Kayıt:
  26 Ocak 2017
  Mesajlar:
  55
  Beğeniler:
  25
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Semih
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  @Admin
  Bilgilendirme,açıklama ve paylaşım için çok teşekkürler,emeğinize sağlık.
   
 15. Kurshut07

  Kurshut07 Yeni Üye

  Yaş:
  19
  Kayıt:
  7 Nisan 2017
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Ahmet Kürşat İ.
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Ben buna benzer bir sorun yaşıyorum. Decathlondan bir rockrider 540 aldım ve aldığımdan beri bu sorunu yaşıyorum. Oradaki teknik elemanlara da anlattım anlamadılar vites ayarı yapıp gönderdiler. Zaten arada bir oluyor. Ön vites ikide iken fazla yüklenince pedal kitleniyor ve dönmüyor zincir kendiliğinden bir alta inip geri çıkıyor ve bu sırada alt dişliye geçtiği için boşluk doğuyor ve pedal aniden dönmeye başlıyor dengemi bozuyor sorunun ne olduğu anlayabilmiş değilim. Bir bisikletçiye gösterdim dişlilerinde yamukluk var dedi Decathlona gittim ve dişlilerimde yamukluk var dedim baktılar bir sıkıntı yok bunların yamulması çok zor diyip gönderdiler.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 16. rulokat

  rulokat Yeni Üye

  Yaş:
  19
  Kayıt:
  12 Kasım 2016
  Mesajlar:
  28
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Bera
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
 17. Kurshut07

  Kurshut07 Yeni Üye

  Yaş:
  19
  Kayıt:
  7 Nisan 2017
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Ahmet Kürşat İ.
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Uyardığınız için teşekkürler seri numarasına baktım benimki o kategoride değil zaten yarın hidrolik yağ değişimi için götüreceğim ordada kontrol ettiririm.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 18. bedircan

  bedircan Yeni Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  5 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  İZMİR/karaburun/mordoğan
  Adı:
  BEDİRCAN
  Bisiklet:
  Bianchi
  merhaba ,benimde zincirim aynakolun çarkları arasına sıkışıyor açıkçası bir daha uğraşmamak için nexus aynakol almayı düşünüyorum ziciri ve arka aktarıyıcıyıda değiştirmelimiyim?sistem shimano tourney
   
 19. Serkan.Sezer

  Serkan.Sezer Komedon

  Kayıt:
  17 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  134
  Beğeniler:
  130
  Şehir:
  Ayvalık
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Üstünden çok zaman geçmiş ama bu mesajı yazdığınızda bisikleti alalı ne kadar süre olmuştu? Hidrolik yağı neden değiştirmeniz gerektiğini merak ettim.
   
 20. numec8

  numec8 Yeni Üye

  Yaş:
  17
  Kayıt:
  31 Temmuz 2017
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Kars
  Adı:
  Furkan
  Bisiklet:
  Geotech
  Mrb arkadaslar benim bisiklet arka disli oynuo ve zincir sıkısıo pedal takili kalio ne yapmaliyim bisiklet 1 yillik bisiklet ama cok az suruldu hic denecek kadar