Zincir hakkında sorular ve cevaplar

Scudo

SerkanEriş

Bisiklet Meraklısı :)
Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Foto yollayın anca o zaman yorumlayabiliriz.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
(link)

burada "non-directional" yani yönsüz olduğu belirtilmiş.

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Teşekkurler.taktim gitti bi yabanci videoda eklem baklasini takmayi ögrendim.anlatayim biraz inşallah anlaşılir.
Bisiklet yerde tekerler yerde yani aynakol tarafindayim. zinciri aynakolla rubleye gecirdikten sonra sag elinde ayna koldan gelen zincir uzantisi sol elinde arka aktaricidan gelen zincirin ucu olacak.bu iki uç alt tarftan birleşiyo tabi.sonra sag eline aldigin baklayi zincire baktigin cepheden tekere dogru sokuyosun.sol elindeki baklayida sol elindeki zincir ucuna tekerden kendine dogru girecek şekilde yerlestirip iki baklayi birbirine birleştirip zinciri asilinca klik sesi geliyor bitti gitti.hepsi bu.

karanbatu

Forum Demirbaşı
Tepki
993
İsim
Batu
Bisiklet
Fuji
Yabancı bir forumda biri kmc için kullanılan missing linklerin shimano zincirde de kullanılabileceğini yazmış. Bu konuda bilgisi olan var mıdır?

Emink

Üye
Tepki
17
İsim
Emin
Bisiklet
Giant
Başlıkta da anlaşılacağı gibi zincir ön arttırıcıya sürtüyor hatta zinciri çevirince sağa sola oynuyor gibi oluyordu yani bi sürtüyor bi sürtmüyor. Zincir mi değişmeli ? İstanbul avcılar civarı yardımcı olabilecek bisikletçi yada bir pedaldaş var mıdır ? Bisiklet carraro sportive 225

Dosyalar

OgulcanGuven

Aktif Üye
Tepki
191
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Emink
Ön vites ayarı ile alakalı. Kendiniz yapabilirsiniz aslında çok zor bir durum değil.

• Beğen
Tepkiler: Emink

Emink

Üye
Tepki
17
İsim
Emin
Bisiklet
Giant
@ogishelby
Hocam hareket etmiyor aktarıcı, vidaları çevirince

OgulcanGuven

Aktif Üye
Tepki
191
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Emink
Hocam alyan ile aktarıcının vidalarının diğer tarafından teli gevşetin, oynayacaktır.

Emink

Üye
Tepki
17
İsim
Emin
Bisiklet
Giant
@ogishelby
Farkettim ki zincir pedal çevirirken sağa sola oynuyor. Sürtme sebebi oymuş

KuzeyAkk

Üye
Tepki
5
İsim
Kuzey
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaslar merhaba. Forumda yeniyim. Geçen yaz şehir ici ulasim ve gezinti amaçlı konya delta bisikletten cannondale quick 8 aldım. Gayet hafif şık ve guzel bir bisiklet fakat ilk aldigimdan beri surerken arka taraftan bir ses geliyor. Pedali her bir tur cevirisimde gelen ses cok sinirimi bozuyor. İlk basta yeni bisiklet oldugu icin tam oturmamistir dedim sonra delta bisiklete goturdum bir seyler yaptilar ses baya azaldi sonra tekrar cikti ses. Havalarin sogumasiyla garaja indirdigim bisikletimin artik sorununu halletmek istiyorum. Bisikleti kaldirip pedali cevirince de çok fazla donmuyor sanki arkada biraz surtunme var gibi. Tekrardan delta bisiklete goturecegim fakat oncesinde sizlerin de goruslerini almak istedim. Cok tesekkurler herkese.

• Beğen
Tepkiler: Emink

Emink

Üye
Tepki
17
İsim
Emin
Bisiklet
Giant
@KuzeyAkk
Kardeşim bisikleti görmeden bişey demek dogru olmaz. Fren disklere sürtüyor olabilir. Göbeklerde problem olabilir. Her şey olabilir. En iyisi bisikletciye götürüp bakım yaptırman olur. Uzın süre yatmış bisiklete bakım lazım olur

• Beğen
Tepkiler: KuzeyAkk

KuzeyAkk

Üye
Tepki
5
İsim
Kuzey
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Emink
Tesekkur ederim bugun bakima goturecegim.

OmerKa

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
@Taxonera

Yanlış anlamayın ama daha bakla nedir bilmiyorsunuz, keza nikel kaplamanın avantajı nedir bilmiyorsunuz yani alacağınız zincir hakkında fikriniz yok fakat tr den alsam kol gibi fiyat çekerler diyebileceğiniz zinciri neden alıyorsunuz?

Sanane gibi bir cevaba da açığım canınız sağolsun.

Greystone

Aktif Üye
Tepki
143
İsim
bekir
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Halilibrahim
10 küsür yıllık 2 kere attırıcı kırdığım hiç yağlamadığım pas içindeki zincir zerre uzamamış :)

exotic

Üye
Tepki
1
Merhaba arkadaşlar bugün ikinci el Sedona Borla aldım ama aldığım bisiklet epey bakımsız, öncelik olarak bakım yaptırmam ve zinciri değiştirmem gerekiyor sonrasında da fren telleri paslanmaya başlamış onları komple değiştirmek istiyorum fakat gittiğim bisikletçi çok para istediği için cimriliğim tuttu ve bir şekilde bozuk zincirle gelebildim eve.

(link) bunu takacaktı bende önceden internetten bakmıştım 40tlye internette olduğundan adam da 100tl istediğinden taktırmadım çıktım ama zinciri getirirsem 15-20tl gibi bir fiyata takarmış. Sonuç olarak telleri ve zinciri sipariş edeceğim şimdi. Sorum şu, fark eder mi bilemiyorum ama bunu mu alsam yoksa Shimano buldum bir tane ama tam uyumlu mu bu model eminde olamadım: (link)

Birde 8li vites sistemim bisikletçi 6-7-8 gibi olan zincirlerden almamın fark etmeyeceğini söyledi fakat size de sormak istiyorum sadece 8 olanlardan mı almam gerekir?
Başka tavsiyeniz varsa yazabilirsiniz, teller konusunda da. Teşekkürler şimdiden.

Arkadaşlar ayrıca fren teli konusu değil tabi ama (link) bundan 2 tane mi almam gerekiyor? kalınlıkları vs. fark eder mi, bisikletim için en uygun olarak hangisini önerirsiniz?

Son düzenleme:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@exotic
Sedona borla güzel bisiklettir, hayırlı olsun.
6-7-8lisistem zincirleri fark etmiyor, 9 ve sonrasında zincir giderek inceldiği için uyumlu zincir almak gerekiyor.

exotic

Üye
Tepki
1
@BF Okuru
Teşekkür ederim, peki bu ürünleri sipariş etmeyi düşünüyorum da bir sıkıntı olur mu? Tellerden iki paket mi sipariş etmem gerekiyor, bu konularda bilginiz var mı?

(link)
(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ön ve arka tellerin ikisini de değiştirecekseniz iki tane almanız gerek. Mtb ve yol fren tellerinin fren kolunun içindeki silindir kısmı farklıdır. Siz mtb için olanından almalısınız.