Zincir hakkında sorular ve cevaplar

Scudo

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Bu zincirin bu hâle gelmesine ne neden olmuş olabilir. Diğer tarafında Aşınma yok bu rarafta köşeler tamamen aşınmış kontrol ettim sürtünme de yok gayet akıcı dönüyor zincir.
IMG-20190610-WA0005.jpeg

ismaila

Üye
Tepki
0
İsim
ismail
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selamlar
1.orta mekanizmaya surtunerek asinmis olabilir
2.orta aynakol dislilerine surtunerek bu hale gelmis olabilir
3. Zincirin jantin arasina girmis olabilir
Sana surtunme yok gibi gelebilir ama zincirin kalitesine gore yokus yukari vites attirdikca zincirin yorulur uzun sure kullaniyor isen degistirmende fayda var

Tepki
33
İsim
Berkay
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar zincirimi değiştirmek için zincir sökme aparatı aldım ama aparatın dişleri büyük geliyor Ne yapabilirim (bu şekilde yapmayı denediğimde zincir kayıyor ve tam olması gerektiği konumda olmadığı için sökülmüyor )
(Törpü ile biraz dişleri küçültmeye çalışıyorum sizce faydası olur mu )
340F5C1F-E046-441D-A878-DD12EA2ED66D.jpeg
Fotoğrafın kalitesi için kusura bakmayın

Umtdgny

Daimi Üye
Tepki
436
İsim
Ümit D.
Bisiklet
Diğer
Foto bulanık çok iyi seçilemiyor. Fakat en iyisi daha uzman bir zincir sökme takma aparatı almanızı tavsiye ederim. :)

• Beğen
Tepkiler: Berkaytopaktass

Umtdgny

Daimi Üye
Tepki
436
İsim
Ümit D.
Bisiklet
Diğer
Crank Brothers M19 Alyan Takımı 172,00 TL yerine 146,20 TL
(link)

Bu Ürünü ya da bir alt modeli m17 yi öneririm. Zincir sökme özelliği çok güzel bir yandwn diğer ek yardımcılar da çok işinize yarar

Cossie

Üye
Tepki
35
Merhaba. Bu problem dün başladı. Videoda vites değiştirmeye falan çalışmıyorum, yalnızca gaz veriyorum. Problem tüm viteslerde oluyor. Sürüş sırasında çok şiddetli şekilde, küt ediyor. Videonun sonlarına doğru daha çok görünür şekilde, sanki zincirin üstünde bir parça var gibi. Fakat zincirin neresinde olduğunu yakalayamıyorum. Rubleyi, aynakolu, zinciri daha kaliteli bileşenlerle değiştirmek istiyordum zaten. Bunları değiştirince problemim düzelir mi acaba?

Video:

Bir de lastiğin reflektör şeridinin bu şekilde hareket etmesi normal mi? Lastiği takan bisikletçi normal diyor, bilemedim. Otomobil lastiklerinde neden olmuyor bu durum?

Cossie

Üye
Tepki
35
Zincir baklasında sıkıntı var. Pimi çıkmış olabilir...
Bisikletçi sebebini bulamadı. Zincir, ruble, aynakol değiştirsem problem düzelir mi acaba? Herhalde bundan sonra başka bir bisikletçiye gitsem iyi olacak. Bir de lastiğin reflektör şeridinin bu şekilde hareketi normal mi? Lastik sanki tam oturmadığı için bisikleti sallıyor. Daha iyi bir bisikletçi bu problemi de giderebilir mi? Teşekkür ederim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
zincir baklalarından birisi hareket etmiyor. Zinciri sökün, alın elinize yavaş yavaş kontrol edin, o sert baklayı bulun ve esnetin sağa sola doğru, muhtemelen açılacaktır.

• Beğen
Tepkiler: smhkvs ve Cossie

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
bis.png

Video hızını 0.25'e alın, 01:09 dakikayı açın, zincirin problemli yeri kısa süreliğine görünüyor ben bu kadarını yakalayabildim çözünürlük çok kötü :snzdglsn: Bisiklete doğru eğilin, pedalı yavaşça geriye doğru çevirin, gözünüze çarpacak zaten problemli kısım. O yeri bulun, elinizde WD-40 benzeri bir pas çözücü varsa sıkın, baklayı her iki yönde de sonuna kadar bükün ve düzeltin birkaç kere, açıldığını göreceksiniz. Baklanın tam ortasına 1 damla yağ damlatıp aynı hareketi tekrarlayın. İyice akıcı hale gelecek :harika:

Lastikteki reflektör şerit, lastiğin yanlış montajından kaynaklı. Siz kesinlikle bisikletçinizi değiştirin, uğraşmak istemiyor bu tip küçük problemlerle

• Beğen
Tepkiler: Cossie ve smhkvs

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.427
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
Arkadaşların dediği gibi zincirde problem bakla mil v.s. Dış lastik janta takılmadan önce lastiğin yanakları hem sağ hem sol arap sabunu veya sıvı sabunla el ile sürülür.Lastik takıldıktan sonra çok az hava vurulup el ile yandan bastırarak janta tam oturup oturmadığına bakılır lastik kenarındaki beyaz reflöktörlü çizgiye bakılır eşit mi diye jantla arası sonra kuvvetli hava vurulur jant sabunlu olduğundan janta tam oturur hatta sesler çıkar hava basarken sonra lastik kenarındaki psı kaç ise hava vurulur Lastiğinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız hava ayarı önemli benzin istasyonlarındaki ölçerlerin çoğu bozuktur ibre sizi yanıltır bunun için hava basınç ölçer bulundurun havası az olan her lastik çabuk aşınır,yarılır.yıpranır

• Beğen
Tepkiler: Cossie

Cossie

Üye
Tepki
35
Dediğiniz gibi sorunlu baklayı buldum. Hayatını bisiklet satarak idame ettiren birisi böyle bir sorunun sebebini nasıl bulamaz? Anlamadım. Lütfen bu işi sevenler yapsın. Siz sadece bir videoya bakarak anladınız. Herkese teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: smhkvs ve semih59
Y

Yunus Emre Küçük 18

Misafir
(29.02.2020) sürekli ev ortamında bulunan ve kullanılmayan bisikletin zinciri için ara sıra temizleme-yağlama gerekmiyor dimi

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Yunus Emre KÜÇÜK 18
Bizimkisi latife sadece... Nemden uzak tutun, zaten yağ da buna yardımcı olan bir şey. Üzerinde yağ yoksa temizleyip yağlayın, öyle beklesin.