Zincir hakkında sorular ve cevaplar

Tepki
232
Bisiklet
Salcano
@CeRKeZ ben bisikletin ucuncu sahibiyim hicbir fikrim yok dediginizle alakali nasil anlayacagiz bitip bitmediklerini ayrica yardimci olan arkadaslara minnettarim cok tsk ederim

Scudo

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fatih Yasin Söndüren
3. sahibi olduğunuza göre zaten ruble bitmiştir, rublenin dişlerine bakarsanız atlama yaptığı yerlerde dişler sivrilmiş yada şekli farklılaşmış olabilir diğer sağlam dişlilere bakıp farkı görebilirsiniz.

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fatih Yasin Söndüren
Rica ederim, aynı olay eski dağ bisikletimde başıma gelmişti zincir uzamış rubleyi yemişti artık 4-5-6. viteslerde güç verince atlama yapıyordu.

OguzArsln

Üye
Tepki
0
İsim
Oğuz
Bisiklet
Trek
İlk Önce Merhaba Ben Bir Konuda Danışmak İstiyorum Sizlere. Trek 7.0 Bir Bisikletim Var Uzun Zaman Önce Bir Kaza Geçirdim. Aynakol Kısmındaki Vitesi Attırınca Ön Aktarıcıya Aşırı Derece Sürtüyor Ve Bisiklet O Halde Sürülemiyor Haliyle Birkaç Saniyede Zincir Atıyor. Bu Düzeltilebilir Mi Yoksa Değiştirmeli Miyim Değiştirirsem Ne Kadar Bir Miktarı Gözden Çıkarmalıyım?

Enesytn

Üye
Tepki
0
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
1 ay önce zinciri değiştirdim ama rubleyide değiştirmem gerekiyormuş 1 aydır yeni zincirle eski rubleyi kullanıyorum arada atlama yapıyor diye yeni ruble aldım 1 aylık zinciri yeni rublede kullansam sıkıntı olur mu?

bluevostar

Üye
Tepki
0
2. el bianchi mtb rombo almıştım.vites geçişlerinde sorun yok fakat rampa çıkarken zincirden takır takır ses geliyor.dişliden kayıyor gibi.arka teker dişliyle birlikte değişmiş galba..
birde vites kollarının birinde 3 diğerinde 8 ayar var..bu 24 vites anlamına mı geliyor..yani 8 li dişli mi almam gerekiyor..amatör kullanıcıyım bu konularda hiç birşey bilmiyorum.

Pentagoni

Üye
Tepki
0
İsim
Buğra
Bisiklet
b'Twin
Merhabalar

Bisikletimle herhangi bir viteste giderken genellikle yokuş tırmanırken ve hızlıyken mekanızmadan takur tukur sesler geliyor (Tam olarak nereden geldiğini bilmiyorum.)Ondan sonra pedal bir iki tur boşa dönüyor (Zincir atmıyor.)Sizce neden olabilir ?

heavystick

Üye
Tepki
26
İsim
Oğuz Öztürk
Bisiklet
Giant
Merhabalar, bugün bisikletimin zincirini ve arka aktarıcıda bulunan 2 makarayı sökerek temizledim. Geri topladıktan sonra zincirim fotoğraflarda işaretlediğim 2 makara arasında bulunan demire sürtmeye başladı. Makaraları mı karıştırdım diye baktım, bütün aklıma gelenleri denedim yine de olmadı. Sizce neden sürtüyor olabilir?

Dosyalar

Tepki
1
İsim
Atakan
Bisiklet
Ümit
Ümit blackmount bisikletim var yokuşta en hafif yokuşta bile pedala yüklenince zincirden çat çat diye sesler geliyor ve pedal bir anda takılıyor sonra zorla çevirmeye çalıştığımda düzeliyor ama yokuş gelince tekrar aynı sorun..

Ümit blackmount alalı 4-5 ay oldu

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Rs10 10v hub üzerindeki cs4600 tiagra 10v kaset rubleyi söktürdüm yerine cs5700 105 10v ruble taktırdım. Ancak özellikle aynakol 52 dişteyken en ufaktan başlayarak 4 dişlide tıkırtı şeklinde titreşim hasıl oldu. Sürüş konforu epey düştü diyebilirim. Şimdi bir kaç nokta aklıma takıldı;
Sökülen tiagra rublede, göbeğe ilk önce takılan spacer yoktu yeni rublede ilk başta kutuda gelen spacer takıldı bunun getiri ve götürüsü olabilirmi yoksa olması gereken mi yapılmıştır ?
İkinci olarak zincir değişmedi ancak zincirde uzama da gözükmüyor pedala basarken cetvelle 254mm ölçtüm ve zincir arasına takılan plastik ölçüm aparatıda
üstünden bastırmadan iki bakla arasına girmiyor. Yinede zinciri değiştirmem gerekirmi?
Son olarak zincir değişirse 52-39 ve 11-28 10v ruble için bakla sayısı nasıl belirlenir?

Dosyalar

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat-k
Hocam jant göbeği 11vites uyumlu ise 10 vites ruble takmak için 1 tane spacer takmanız gerekiyor. Fazladan spacer mi takıldı acaba? Ayrıca vites ayarlarını kontrol ettiniz mi?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@CeRKeZ
Vites ayarında sıkıntı yok. Jant göbeği modeli dışında pek fazla bilgim yok. Kutuyla gelen 1 adet metal spacer en alta takıldı o kadar.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Cn-5701 yönlü 105 zincir montajı hakında bilgisi olan var mı bu yönlü bir zincir olduğu için doğru şekilde montaj yapmak istiyorum...

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Murat-k

Yazıların dışa gelmesi gerek.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@heavystick

zincirin belirttiğiniz yerin diğer tarafından (üstünden veya dışından) geçmesi gerekiyor sanırım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Gecenlerde aldigim kmc marka 20 viteslik zincirin yönü oldugunu duydum.hatta takilan missing linki (ekleme baklası) nında yönü varmış.bu dogrumu varsa zincir ve bakla yönü nedir

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
KMC'nin hangi modeli?

KMC'nin belki 10 tane farklı 10'lu zincir modeli var. Benim kullandıklarım yönlü değildi ama yönlü olanı da olabilir...