Zincir hakkında sorular ve cevaplar

ExKyotoo

Detaycı
Tepki
285
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
Bunun değişim vakti gelmiş mi? Gelmişse de 3x8 için zincir öneriniz varsa sevinirim.Yoksa bisikletçiye gidip ucuzundan taktırayım diyorum. Arka vites 8. dişlide önden de çekince böyle. Park tool öyle anlatıyor :p

IMG-2703.JPG IMG-2704.JPG

Son düzenleme:
Scudo

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
  • Beğen
Tepkiler: ExKyotoo

ExKyotoo

Detaycı
Tepki
285
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
5 numara alyan oraya giriyorsa allah rahmet eylesin demek gerekir yoksa biraz daha yaşar :D
5 alyan değil de 4 zorlar galiba emin olamadım. Yarın iş dönüşü bir bisikletçiye uğrayayım. Ön fikir olsun diye buraya yazayım demiştim.

BirLebowski

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
İsim
ERAY
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar selam
zincirimi 3500 km kullandım, ağırlıklı yokuş ve 85 kilo biri olarak kullandığm için ömrünü tamamladığını düşünürek yeni zincir satın aldım. Yeni gelen zincir görüldüğü üzere paylı gelmiş , çeşitli zincir uzunluğu ölçme yöntemleri var ama en pratiği eski zincir ile aynı ölçüde olması gerekir gibi bir pratik yöntem ile Yanyana koydum. Aynı noktadan sökeceğim doğru mudur ? Ya da bi bakla küçük yada büyük yapsam artısı eksisi olur mu ?

E7FBDDF6-580D-4234-8C4F-F46F98336B74.jpeg

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.455
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar selam
zincirimi 3500 km kullandım, ağırlıklı yokuş ve 85 kilo biri olarak kullandığm için ömrünü tamamladığını düşünürek yeni zincir satın aldım. Yeni gelen zincir görüldüğü üzere paylı gelmiş , çeşitli zincir uzunluğu ölçme yöntemleri var ama en pratiği eski zincir ile aynı ölçüde olması gerekir gibi bir pratik yöntem ile Yanyana koydum. Aynı noktadan sökeceğim doğru mudur ? Ya da bi bakla küçük yada büyük yapsam artısı eksisi olur mu ?

267718 dosyayı görüntüle
3500 de zincir mi değişir yawww. Eski zinciri atmayın ben kullanırım. 8900 km dir aynı zincir. Bir zamanlar 85 kg dım. Şimdi 65 oldum bir 8900 daha giderim gibi. 😆 😆

ordi

Daimi Üye
Tepki
331
İsim
Orhan K
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar selam

267718 dosyayı görüntüle
Ben 2 defa zincir değiştim her defasında bir önceki zincir ile aynı uzunlukta olması için fazlasını aldım. Artısını bilmiyorum ama farklı ölçünün eksisi olabilir. Garanti yöntemden şaşmayın bence.

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Arkadaşlar selam

267718 dosyayı görüntüle
Eski zincirinizin boyunun doğru olduğunu varsayarsak daha uzun veya kısa yapmanın zararı olacağı söylenebilir. Kısa olursa zincir en büyük dişliler kombinasyonuna geçemez, aynı şekilde zincir uzun olursa da küçük dişli kombinasyonlarında fazla gevşek olur.

Ayrıca zincirin eskimesi kilo veya yokuşdan çok temizlikle ilgili. Zinciri asıl eskiten baklaların arasına giren toz, kir...vb.

Bence de zinciri değiştirmede biraz acele etmiş olabilirsiniz. Benim zincir 6-7000km civarında, aşağı resmini ekledim. O zincir ölçen aletlerden almak da mantıklı bir yatırım bence, kafanız rahat oluyor en azından.

IMG_1829.jpg

BirLebowski

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
İsim
ERAY
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
3500 de zincir mi değişir yawww. Eski zinciri atmayın ben kullanırım. 8900 km dir aynı zincir. Bir zamanlar 85 kg dım. Şimdi 65 oldum bir 8900 daha giderim gibi. 😆 😆
Vala 2000 de değişin diye duydum tabi ölçmedim. Ölçeceğim, ayrıca rubleyi yer daha çok masraf olur gibi bilgiler okudum , bi ölçeyim bakayım aslında temiz de baktım ama rubleyi yiyecek diye korktum açıkçası

• Beğen
Tepkiler: ordi

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Vala 2000 de değişin diye duydum tabi ölçmedim. Ölçeceğim, ayrıca rubleyi yer daha çok masraf olur gibi bilgiler okudum , bi ölçeyim bakayım aslında temiz de baktım ama rubleyi yiyecek diye korktum açıkçası
2k da zincir değişmez bencede. yani bisikletin parçaları bu kadar çabuk eskiyosa zaten 3-5 senede bir bisikleti komple değiştirmemiz lazım :D zincirde bi ruble parasıdır heralde yisin boşver :D zaten bi çıkıp gezeyim desen 50 km yol gidiyorsun bi kaç gezmeye tüm parçalar eskir o zaman :)

BirLebowski

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
İsim
ERAY
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2k da zincir değişmez bencede. yani bisikletin parçaları bu kadar çabuk eskiyosa zaten 3-5 senede bir bisikleti komple değiştirmemiz lazım :D zincirde bi ruble parasıdır heralde yisin boşver :D zaten bi çıkıp gezeyim desen 50 km yol gidiyorsun bi kaç gezmeye tüm parçalar eskir o zaman :)
Sanırım en benim içime sinecek çözüm ölçmek, akşam evde cetvelle ölçeceğim 10 tane baklanın 254 mm metre gelmesi gerekiyormuş , 256 ve üzeri değişmesi gerekirmiş .

• Beğen
Tepkiler: osmancan71

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Sanırım en benim içime sinecek çözüm ölçmek, akşam evde cetvelle ölçeceğim 10 tane baklanın 254 mm metre gelmesi gerekiyormuş , 256 ve üzeri değişmesi gerekirmiş .
zincir değişecek kadar uzun tek bisiklet kullanmadığım için hiç araştırmamıştım onu :) 3 bisikletimin toplamı zaten 2 yi anca geçer benim, öğrendiğim iyi oldu bu dediğinizide

yavz0r

Aktif Üye
Tepki
439
İsim
yavuz
Bisiklet
Merida
Önceki zincirimi 5300 km'de değiştirdim ama rubleyi de değiştirmek durumunda kalmıştım. Şimdiki zincir 3100 km'de ve henüz bir şeyi yok. Usta 3500'den sonra uzamaya başlar kontrol etmek lazım demişti.

Yeni zinciri powerlink ile alacağım ve her temizlik sırasında söküp benzin dolu pet şişede sallayacağım. Tek hayalim bu şu anda zincirle alakalı:koptum: Bisiklet üzerinde temizlemesi aparatı olsa dahi zor oluyor.

• Beğen
Tepkiler: osmancan71

_Madmexx _

Forum Bağımlısı
Tepki
3.583
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Önceki zincirimi 5300 km'de değiştirdim ama rubleyi de değiştirmek durumunda kalmıştım. Şimdiki zincir 3100 km'de ve henüz bir şeyi yok. Usta 3500'den sonra uzamaya başlar kontrol etmek lazım demişti.

Yeni zinciri powerlink ile alacağım ve her temizlik sırasında söküp benzin dolu pet şişede sallayacağım. Tek hayalim bu şu anda zincirle alakalı:koptum: Bisiklet üzerinde temizlemesi aparatı olsa dahi zor oluyor.
Selam, powerlink için her temizlik sonrası yeni bir tane kullanmak gerekir diye okumuştum. Açıldıktan sonra tekrar kullanılması tavsiye edilmiyordu.

Araştırırsınız, kendim kullanmadım daha önce.
Ya da kullanan arkadaşlar daha iyi cevap verebilirler.

BirLebowski

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
İsim
ERAY
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selam, powerlink için her temizlik sonrası yeni bir tane kullanmak gerekir diye okumuştum. Açıldıktan sonra tekrar kullanılması tavsiye edilmiyordu.

Sanmam hocam kullanılıyor diye biliyorum. Tavsiye edilmeyen normal bakladan söküp tekrar kullanmak

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.455
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Size kalırsa evi barkı satacağız valla. 3000 km de zincir değiştirmeler. Powerlink i tek sefer kullanmalar. 😂

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
914
Bisiklet
Focus
3000 Km zincir değişimi için kesinlikle çok erken ama diğer yandan 9000 10000 Km ler de çok geç olacaktır. Kendi deneyimlerime göre genelde 7000 civarı zincir uzamış oluyor. Bunu kontrol etmenin en kolay yolu zincir ölçme aleti almak. Eğer uzayan zincirinizi ihmal ederseniz size +ruble +aynakol dişlileri olarak geri dönecektir emin olabilirsiniz. Powerlink konusunda ise bazı üreticiler yeniden sökülüp kullanılmasını tavsiye etmiyor diye biliyorum ama her hafta sökülüp geri takılmadığı sürece birkaç kez kullanılabilir diye düşünüyorum.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Uzamış zincir, sadece rubleyi değil ön dişlileri de daha hızlı oyar. Aynakol yaprakları pahalı. Ruble de pahalı. En ekonomik olan, ucuz zincir kullanarak sık değiştirmek, bu sayede pahalı olan bileşenin eskimesini yavaşlatmak.

Baklaların pim merkezinden merkezine boyu 1/2 inçtir. Yani, sıfır zincirin 20 baklası 254 mm gelir. 20 baklada 2 mm uzama bence değiştirmek için erken. Sınır olarak 256'yı nerede gördünüz?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

Özetle aslında iki soru var:
1. Tekrar kullanılamayan bağlantılar hangileri? (Anladığım kadarıyla vites sayısı yükselince deformasyon riski artıyor. Tekrar kullanım zorlaşıyor)
2. Tekrar kullanılamamaktan kastedilen her söküşte değiştirme mi yoksa zinciri değiştirdiğinde değiştirme mi oluyor? (Bunda da bazılarının her sökümde değiştirilmesi öneriliyor. Mesela shimanonun esneterek tek taraflı takılan linki tek kullanımlık.)

Yıllar önce bu konuyu tartışmıştık. @Murat B. nin bir yorumu olmuştu.
(link)

Ben tatlı su bisikletçisi olduğumdan, 8li zincir kullandığımdan ve cüzdanım da kalın olmadığından tekrar kullanım yapıyorum. Ama kimseye üretici değiştir dese de sorun değil diye tavsiye veremem.

En azından fixie için bu sorun yok, onlarda zincir değiştirene kadar kullanabiliyorsun bağlantıyı. Ama yol ve dağ bisikleti sevdalıları için bir tereddüt unsuru hakikaten. Riski göze alarak kullanmak en iyisi. Bir vloggerin dediği gibi “be reasonably dangerous”.

BirLebowski

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
İsim
ERAY
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Uzamış zincir, sadece rubleyi değil ön dişlileri de daha hızlı oyar. Aynakol yaprakları pahalı. Ruble de pahalı. En ekonomik olan, ucuz zincir kullanarak sık değiştirmek, bu sayede pahalı olan bileşenin eskimesini yavaşlatmak.

Baklaların pim merkezinden merkezine boyu 1/2 inçtir. Yani, sıfır zincirin 20 baklası 254 mm gelir. 20 baklada 2 mm uzama bence değiştirmek için erken. Sınır olarak 256'yı nerede gördünüz?
İzlediğim bir YouTube videosun da

gizli yüz

Üye
Tepki
22
İsim
Ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba ben tekerlerimi değiştirdim,vidasız dişli takacağım eskiden vidalıydı,şimdi hg zincir takmam lazım ve ona uygun aynakol da lazımmış acaba arka aktarıcıyı da değiştirmem gerekir mi?21 vitesli 2015 model salcano ng 750 v fren bir bisikletti.