Zincir atma sorunu

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar ayna koldaki en büyük dişliye aldığım zaman zincir içindeki yuvarlaklardan Dişlilerin en ucundan tutunuyor ve o şekil en büyük dişliye çıkıyor sonra yerine oturucağına dışarı çıkıyor ve pedaltarafına zincir atmış oluyor vites ayarından değil çok takip ettim ön aktarıcı ilk hamleyi yaptıkdan sonra zincir tamamen kendisi hareket ediyor aktarıcıya değmeden olanlar oluyor.

Scudo

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
vites ayarlarında olmadığını yazmışsınız ama okuduklarımdan ön vites değiştiricide ki sınırlandırıcı vida ayarı bozuk gibi geldi bana . hiç cevap gelmeyince yazayım dedim. Diğer kişilerden gelcek önerileri beklemenizde yarar var.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben de aktarici ust sinirlandiricida sorun oldugunu dusunuyorum. Attirici disa dogru fazla acildigi icin zincir bosluk bulup kendini disari atiyor olmali...
Vitesinizi yeniden ayarlayin ve sinirlamayi yapin. Sinirladiginiz halde attirici disa fazla acilarak zincirin disa atlayacagi bir bosluk yaratiyorsa on attiricinizi degistirin veya bir bilenin / tamircinin gorsel olarak kontrol ederek sorunun attiricidan mi baska bir seepten mi oldugunu onaylamasini saglayin.
Ancak sebep attirici ayari veya sinirlandirma ayari ile ilgili gorunuyor...

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
Orta göbek mesafesin dende olabilir vites ayarin danda arka vitesi en asagi getirin ön normal olsun aynakoldan arka vitese hiza alin paralel mi bakin birde

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
şimdi dediklerinizi hepsine baktım vida sınırlamasından değil orta göbekden de değil benim sorunum ayna kolun en büyük dişlisine doğru hizada çıkıyor ama dişliler zincirdeki yerine girmeden çıkyor yani dişlinin uçlarında yerine oturmadan duruyor ve tamamı o şekilde oluyor sonra bende az bişey pedalı çevirince zincir dışa düşüyor ve sonra çevirince pedalı çizerek yerine takılıyor busayede ayna kol pedalıda bayağı çizildi.

hardwrestler

Aktif Üye
Tepki
214
İsim
Yusuf
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kaset dişlinin en büyüğüne attığım zaman ya zincir atıyor yada bir küçüğe düşüyor. Acaba ayar mı gerekiyor.?

ByRe4L

Aktif Üye
Tepki
80
İsim
Hamza
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@hardwrestler
Ayarin bozulmuş sanırım YouTube dan bakabilirsin ayarı nasıl yapabileceğine ama benim tavsiyem bilen birine yaptır

• Beğen
Tepkiler: hardwrestler

hardwrestler

Aktif Üye
Tepki
214
İsim
Yusuf
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Teşekkür ederim.

ByRe4L

Aktif Üye
Tepki
80
İsim
Hamza
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@hardwrestler
Rica ederim

Kosova

Üye
Tepki
10
İsim
İbrahim Şen
Bisiklet
Scott
Aynı sorun bende de vardı.bisikletcinin ayarıda tam tutmuyordu olmadık yerde dışarı atıyor sıkışıyordu.bugun On aktarıcınin üstündeki girintiyi içe doğru çok hafif yamultarak zincirin dışarı çıkmasını sonsuza dek engelledim. Yani zircir yaprağı sarmaya başlarken aktarıcı sıfıra sıfır önünü kapatıyor ve zincir mecbur yerine giriyor.oyle hassas yapılmalı ki surtmesin ama zincirede yapışık olsun. Bakalım şuan oldu gibi.saygilar

Cotyoran52

An Engineer Cyclist
Tepki
1.662
İsim
Kotyoralı
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar tek aynakola sahip Rockrider ST530 bisikletimde zaman zaman zincir atma durumu oluyor ve kadronun alakalı kısmında zincir boya atmasına sebep oluyor;

1627231893467.png

Bununla ilgili araştırdığımda arka aktarıcıda bir kilit mekanizması mevcut zincir gergisi için. Acaba kilit açık olduğundan mı tek aynakolda böyle bir zincir atma problemi oluyor ? Kilit sürekli kapalı mı olmalıdır ? Bilenler yazarsa çok makbule geçer :) (Not: Zincir sürekli aynakolda atıyor, rublede problem yok.)
Arkadaşlar tek aynakola sahip Rockrider ST530 bisikletimde zaman zaman zincir atma durumu oluyor ve kadronun alakalı kısmında zincir boya atmasına sebep oluyor;

1627231893467.png

Bununla ilgili araştırdığımda arka aktarıcıda bir kilit mekanizması mevcut zincir gergisi için. Acaba kilit açık olduğundan mı tek aynakolda böyle bir zincir atma problemi oluyor ? Kilit sürekli kapalı mı olmalıdır ? Bilenler yazarsa çok makbule geçer :) (Not: Zincir sürekli aynakolda atıyor, rublede problem yok.)
Şurada bununla ilgili bir paylaşım var. Tek yapraklarda görülen bir problem sanırım. Bir kılavuz ekipmanı gerekecek gibi o zaman;

(link)

Cotyoran52

An Engineer Cyclist
Tepki
1.662
İsim
Kotyoralı
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Selamlar bu sorunun sebebi zincirin bol olması veya arka aktaricının gerginlik ayarının yanlış yapılması.
Merhabalar, zincir hep aynakolda atıyor. Arkada aktarıcı kilidi var, zinciri gergin yapıyor. Bu kilidin tek yapraklarda zincir atmaması için ve zincirin dalgalanmaması için yerleştirildiğini duymuştum. Eğer sürekli kilit kapalı kalırsa belki sorun çözülür umarım. Eğer sorun tekrar ederse Decathlon'a danışacağım çünkü yeni aldım sayılır :D İlgili bölgede sürekli boya atması hoş değil :(

Grayroad

Üye
Tepki
2
İsim
Mustafa Asker
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar. Ortler Rembrandt Schwarz marka bisikletim var. Vitesi schmiano Nexus 7. Vitesi 5 ten aşağı aldığımda arka tekerdeki zincir yerinden çıkıyor ve boşa pedal çeviriyorum. Hatanın zincir genişliğinin fazla olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Üye statüm sebebi ile forumda konu açamıyorum. Özür dilerim forum yöneticilerinden. Bir arkadaşımız benle iletişime geçebilirse çok sevinirim. Yorumumu da dilediğiniz zaman silebilirsiniz. Sevgiler Saygılar.. ECC54EB1-A297-4142-9619-2EA659F6672C.jpeg3E09C3F4-9D24-4FF9-9AAA-FC1550772F82.jpeg

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Merhabalar. Ortler Rembrandt Schwarz marka bisikletim var. Vitesi schmiano Nexus 7. Vitesi 5 ten aşağı aldığımda arka tekerdeki zincir yerinden çıkıyor ve boşa pedal çeviriyorum. Hatanın zincir genişliğinin fazla olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Üye statüm sebebi ile forumda konu açamıyorum. Özür dilerim forum yöneticilerinden. Bir arkadaşımız benle iletişime geçebilirse çok sevinirim. Yorumumu da dilediğiniz zaman silebilirsiniz. Sevgiler Saygılar.. 276753 dosyayı görüntüle276754 dosyayı görüntüle
Göbeği arkaya kaydırabilecek bir boşluk var mı, arkaya kaydırarak zinciri gerebiliyor musunuz? Böyle bir imkan yoksa zinciri kısalttırabilirsiniz.
Bir de bir bisikletçide zinciri ölçtürerek ya da zincir ölçme aleti alıp kendiniz ölçerek zincirden kaynaklı bir sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Grayroad Olması gereken bu zaten. Halihazırda var olan bir başlığa yazmak. Asıl, bunun için yeni bir başlık açmış olsaydınız yanlış yapmış olurdunuz.

2. fotoda kızakta zincirin bolluğunu alacak kadar yer var gibi gözüküyor. Somunları açıp mili geriye kaydırırsanız zincir dişliden çıkamaz. Bisikleti uzun süredir kullanıyor musunuz, yoksa 2. el olarak yeni mi aldınız, zincir ne zamandır üstünde, bu tip şeyleri önceden belirtirseniz durumunuzu anlamamızda yardımcı olur.