Zenginliğini sergilemek için bir hobi edinen tipler

Scudo

Mehmet Yusuf Koçak

Aktif Üye
Tepki
17
Bisiklet
Sedona
Hobi zenginliği mi ifade ediyor ???? İnsanın canı sıkılır hayatı monoton bir şekilde gider değişik bir şeyler yapmak ister. Örneğin canım sıkılınca yapıcı olmaya çalışırım bir şeyler üretmeye çalışırım aklımda düşündüğüm şeyi yapmaya çalışırım ha bu durumda parası olanın eli daha rahat olur ama zenginlik ve hobi arasında ben bi gösteriş ilişkisi sezemiyorum

• Beğen
Tepkiler: Serdar Unalan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
MutIu oImak istiyorsan, bir amaca bağIan; insanIara ya da eşyaIara değiI.

Kaynak : (link)
(link)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@mehmetsunu

sevgili Mehmet uzun zamandır yazmıyorum ama madem adım geçmiş bir iki şey yazayım yanlış anlaşılmayayım (ki en fazla başıma gelen şey yanlış anlaşılmak bu forumda)

Öncelikle ben hiçbir maddi durumu iyi olup üst seviye bisiklet alan arkadaşa birşey demem iyi kötü benim de var bir kaç bisikletim ve Allaha çok şükür her türlü donanımı kadroyu kullandım yada sahip oldum veya isteyip de alamayacağım bir donanım yada kadro yok bir şekilde hepsini ödemeye maddi gücüm var.Benim bu forumdan ama uzun zamandır aktif olmayan çok kıymetli bir bisikletini evinin salonuna asıp alttan ışıklandırma yapmış(muaazzam bir görüntü) arkadaşım da var.Bakkala bile gitmeye korkacağım(yolda kalır diye) bisikletler ile yarış koşan arkadaşım da var.

Senin bu konuda bahsettiğin benim söylediğim olay özellikle forum ortamlarında yada sosyal paylaşım sitelerinde çok fazla sayısı artan hiçbir şekilde antreman düzeyi olmayan veya kendisi yapmayabilir konuya hakim olmayan(bisiklete biniyor olmak antreman değildir isterseniz 20 bin km binin nasıl bindiğiniz önemlidir), antremanı geçtim bir tane bisikleti baştan sona toplayamayan (gerekli el aletleri ve bilgisi olmayan), ne bileyim 140 lık amortisör takınca kendini down hilci zanneden çin sitesinden veya orjinal takım forması giyince göbeğine bakmadan pro bisikletçi havasına giren spd pedalı taktığı gün yüzde 25 fark(bu oranı nasıl hesaplıyorlar ve bir günde 360 derece kuvvet uygulamayı nasıl beceriyorlar hala çözemedim) ediyor diye havaya giren kısacası para ile satın alınabilen bir nesne ile kendini oldum zanneden arkadaşlar ile azıcık yabancı dil veya google translate ile okuduğu yabancı forumlardan bir şeyler öğrendiğini zannedip atıp tutanlara idi.

Ha bana ne dediğim anlar da oluyor ama bu arkadaşların paylaşımlarını okuyan izleyen genç arkadaşlar çok etkilenip yanlış yollara giriyorlar onları gördükçe üzülüyorum.yarışlara katılmak istiyorum diye konu açan bir genç iki ay forumda takılınca bir bakıyorum şu kaç gram bu kaç grama girmiş sram hızlıymış shımano yavaşmış muhabbetlerinde nabız saati aldın mı hayır trainer roller aldın mı hayır interval bilir misin yok aero nabız eşiğin kaç o ne? onun yerine carbon sele almış sele borusu almış gidon almış boğaz almış her donanımın gramajını ezberlemiş bisikleti 10 kılodan 9 kıloya ınmış aferin ona.

Bu sene cumhurbaşkanlığı turunda görevli Ömer Hayta Cavendish e sordu bisikletin kaç gram diye aldığı cevap dostum ne önemi var.Gayet güzel bir ders anlayana.Bu forumda fazla yorum yazdığım dönemlerde her zaman söylediğim bir şey var bu sporun en güzel yanı insanın kendini tanıması gerekliliğidir.Nerede ne yapabileceğini neye ihtiyacı olduğunu bilmek zorundadır .Bu bisiklet seçiminde başlar nasıl kullanacağında devam eder ne yapması gerektiği ile sürer gider.Eğer ki kişi ben sosyal biniciyim yada hoby kullanıcısıyım diyorsa o istediği her şeyi almakta yapmakta özgür ama bir amaç ve hedef varsa belirli kurallara uymak zorundayız.

Sonuç olarak isteyen istediğini alsın bildiği kadar veya bilmediği gibi yazsın hiç umurumda değil fakat sosyal paylaşım sitelerinde veya forumlarda bir şeyler paylaşırken veya yazarken duruma göre onlarca yüzlerce veya binlerce kişinin özellikle de gencin bu paylaşım ve yazılardan nasıl etkileneceğini de düşünürse yapacağı hatalı paylaşımlardan yanlış etkilenecek insanların vebalini almamak için belki biraz daha otokontrol yapabilir diye düşünüyorum.

federasyon yarış takvimini onayladı yayınladı 2-3 gun oluyor bir konu açılmadı, ilk yol yarışı Alanya 2 hafta kaldı tık ses yok bu sene 6-7 tane uluslararası etaplı yol yarışı koşulacak dehşet bir gelişme konu yok. Mtb yarışlarımızın çoğu uluslararası(olimpiyat puanı için ) konu yok Torku şeker çok güzel transferler yaptı ve bu sene sporcuya özel antreman düzeyine geçtiler haber yok belki bu sene procontinental takım olma yolunda büyük işler yapacaklar daha neler neler .Bu yazı da 50-100 kişi tarafından okunup geçilecek bir konu açıp 5 kg bisiklet desem internetten de bir fotoğraf koysam yüzlerce mesaj atılır binlerce okunur yüzlerce arkadaş ah keşke benim olsa mesajı doldurur.En iyi bisiklet sahip olduğunuz bisiklettir ve en önemli donanım üzerindeki insandır .Eski forumcular bilir gezi tur paylaşan da kalmadı eskisi kadar anca donanım hafiflik yeni model savaşları Allah yardımcımız olsun. bu düşünce yapısı ile hiçbir zaman dünya çapında sporcularımız yetişmeyecek diye düşünüyorum ama çok şükür ki kendini bu spora ciddi anlamda veren arkadaşların büyük çoğunluğu bu konuları aşmış nasıl kendilerini geliştirebilirler onun derdinde ve buralardaki yazılıp çizilenleri okumuyorlar yada okuyup geçiyorlar ciddiye almadan.

Sağlıcakla kal Kayseriye selamlar....

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Ferhat Köse
Simdi burada bu yazisiyla ferhat kardesimdemi zengin ve hava atiyor? Alakasi yok, bisiklet leri olsun turlari olsun, güzel paylasimlari vardir.

Son yazdiklarin malesef bu forumdaki cogu arkadaslar icin gecerli acilacak konular degil, yani önemi olmayan konular.
Su yazdiklarinin bazi kisimlarinda olan dogrulari bende yazdim ve cogu yorumlarimda belirtim ve sonuc... yanlis anlasildim ve olmiyacak yorumlar aldim. Artik inan yazmaya cekiniyorum, bir gün beni admi yada yöneticiler banlayacak diye.

Agzina saglik Ferhat, cok güzel yazmissin.

Saygilarimla Ferhat, görüsmek üzere allaha emanet.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Ferhat Köse
Pek ilgi görmemiş olsa da konu yok değil:
(link)

• Beğen
Tepkiler: suat akman

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hemen hemen hepimiz yapmıyor muyuz, aynı benzer tavırları. Elimizde olmayan imkanları kullanınca mı sıkıntı oluyor. Face de gezdiğin, yediğin içtiğini paylaştığımız zaman aynı durumlara düşmüyor muyuz?
Asıl sorun şu, gerçekte olduğumuz kişiler miyiz, yoksa olmak istediğimiz gibi görünen kişiler miyiz?

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Murat B.

Konunuzu biliyorum açılalı on gün oldu aldığı ilgi ortada yukarıda verdiğim örnek bu yüzden di o başlık yerine 5 kg bisiklet başlığı atsaydınız izlenme oranını bir görseydiniz :)

O konudaki sorunuza da şu şekilde cevap vereyim forumda ilgilenen tek arkadaş olduğunuz için Aralık ayında federasyonda yapılan toplantıda Türkiyeden 5 takım katılacak şeklinde konuşuldu ama henüz netlik kazanmadı. eğer aynen geçerli olursa inşallah bende katılacağım.Ön görülen takımlar torku Brissa milli takım Konya ve Karaman gençlik spor takımları ama dediğim gibi hala net birşey yok.Oldukça masraflı bir yarış ve ekip istiyor o yuzden bu donanıma mevcut şartlarda hazır olan sadece Torku ve brissa .

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ferhat köse tamda söylemek istediklerime tercüman oldu. Kendisine teşekkürü bir borç bilirim. Aynı zamanda yazmış olduğu her satır ayrı bir konu başlığı oluşturacak kadar yoğun ve içerik olarak zengindir. Bir arkadaşın bahsettiği üzere kendisini bahsettiğim kişilerle kıyaslama olasılığı bile sorunlu bir bakış açısıdır. Çünkü sayın köseyi yazılarından tanıyanlar bile onun tam bir bisiklet emekçisi olduğunu bilirler. Forum takipçilerine bisiklet tutkusunu aşılamıştır. O geldiği noktaya paraşütle değil maddi manevi merdivenleri tırmanarak ve alın teriyle gelmiştir. O nedenle tamda görgüsüzlük adına girdiği her ortamda fitne çıkaran kişilerin tamda karşısında örnek gösterilecek bir kişiliktir. Özelde ferhat bey genelde bu tutkusu için maddi gücü ne olursa olsun gerektiğinde ihtiyaçlarından kısıp en iyi malzeme, donanım almaktan geri kalmayan bisiklet sevdalilarına söz söylemek şöyle dursun onların gönlümüzde ve muhabbetimizde apayrı bir yeri vardır.
Sözlerimi servet düşmanlığı yapmaya çekenler olmuşsada onlarda fena halde yanılgı içerisindedirler. Zenginliği üzerinde çok iyi taşıyıp kişiliğini örselemesine izin vermeyen, sosyal sorumluluk projeleri ile toplum ile paylaşım içinde olan varlık sahipleri bizim için onur ve kıvanç vesilesidir.
Zaman ve emek vermek bence samimiyetin bir göstergesidir. Tavrım samimiyetsiz insanların bisiklet camiasını ifsat etmelerine, fitnelerine yönelik kişisel bir tepkidir.

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Her insanın zenginliğini sergilemek için yaptığını düşünmüyorum. Şahsen benim de maddi durumum iyi olsa ben de en iyisini almak için çabalardım. Herkesin gözü yükseklerde olmasa günün resmi konusun da onca tasarım harikası bisikletlerin resimleri eklenmezdi. Ekonomik durumu iyi olup da giriş seviyesi bir bisiklet ile bu sporu yapan birisi sanırım hiç olmayacaktır. Elbette alıp sadece evinin duvarına asanlarda var. Onlara da saygı duyuyorum. Çünkü bu bir zevk ve gerçek anlamda hobidir. Ben Merida XC TFS 800D kullanıyorum. Bileşenleri SLX. 2 yıl önce tekrar bisiklete başladığımda 104kg ağırlığım vardı. Şimdi an itibariyle 85Kg oldum. Performans sürücüsü değilim. Uzun mesafeli turlar yapabiliyorum. Az çok rampalar ile ilgili sıkıntılarım hala devam etmekte. Yaklaşık 20 gündür de bisiklete binmiyorum. Benim için daha alt model bir bisiklet olabilirdi ama ekonomik durumum buna izin verdiği için bu bisikleti aldım. Daha iyi olsaydı eminim karbon ve çok daha üst seviye bir bisikleti almaktan çekinmezdim.. :)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
dostum mehmet
şahsen bu ülkenin zengini keşke meraklı olsa pahalı bisiklet almaya ama öyle değil,adamın altında 350.000 liralık cip var arkada ise 800 liralık bisiklet ,ona biniyor ,sigortadan çektim parayı onca sene bisiklet almış idim ,dedim arkadaş bu sefer alacağım bi adet karbon .ve acımadım 4500 liraya ,kendini amorti etti tabi, hala dayanıyor, ,biliyorsun benim 200 km 'ler asla bitmeyecek .

Gökhan G.

Aktif Üye
Tepki
118
Mükemmel bir tespit @mehmetsunu
Binilmeyen her bisiklet, kullanılmayan her eşya bir çöpten ibaret gözümde. Geçen baharda bir arkadaşla tanışmıştım alışveriş için: öyle ballandıra ballandıra anlatıyordu ki bisikletini sanki yer uçağı. Şöyle çıktım şöyle indim. Sordum ayda kaç km yaparsın, işte yazın arkadaşlarla biniyoruz.
Pek çok kişi var böyle atıp tutan. Bisikletçilik spor ulaşım eğlence ama sadece binince. Deoreler xtler dura aceler takıp tavana asıp izlemekle bir yere varilmaz. Tabi bir yere varılmak isteniyorsa.
Saygılarımla.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Zengin olup, 8-10 bin TL hobi olsun diye bisiklete para veren arkadaşlarda sıkıntı yok. Kullanmayı bilmez, teknolojisini rahatlığını, sefasını seven adam olabilir. Ama bunu; olur olmadık yerde dile getiren, kendisi o kadar profesyonel kullanamasa bile kendi bisikleti daha pahalı diye diğer kullanıcıları hor gören adam( olamayan)lar var malesef. Her zaman var oldular, her zaman da olacaklar. Karakter meselesidir. Onların hal ve hareketlerine hem sinir olup hem de vakit kaybetmektense, çıkıp iki pedal daha atmak lazım. O hakkını veremedikleri bisikletlerin yerine de turlamak lazım bazen :)

Takmayın yani, onu demek istedim :D Gecenin bu saatinde bu kadar yorum çıkıyor :D

Kaan.Özçelik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
Bisiklet
b'Twin
Sistem okumuşu okumamışa (bkz. doktorlara şiddet), zengini fakire "kırdırma" üzerine özel olarak çalışıyor sanki. Kimin ne kadar zengin olduğu değil de o zenginliği nasıl elde ettiği ile ilgilensek toplumsal olsrak daha iyi bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum. Eğer kişisel ya da toplumsal bir hırsızlık yaptıysa bunun farkına varırız, böylece "çalıyor ama çalışıyor" saçmalığı son bulur. Ya da kişiyi zengin eden bir icat ya da üretimse belki bir ders alırız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ne yani biz zenginler ölelim mi şimdi :D

yukarıda iki kişi de konu açan arkadaşa " söyle bize kim yaptı bunu sana " demiş :koptum:

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Bu tarz tipler yüzünden Facebook hesabimi kapatali uzun zaman oldu.

Gene abilerim var çok yardimsever ayni burdaki gibi ama yeni nesil cidden berbat.

@Kaan.Özçelik
Devlet hastanelerinde doktorlar bastan saviyor.Dayak yemelerinin hakli nedenleri var.Keske daha uygun sartlarda calissalar bize de kisi basi daha çok doktor düsse.

Ama genel olarak cahil kesimde okumus kesime karsi bir nefret var.Hatta asiri dinci görünümlerinin altinda da bu yatiyor.

Bu kesimin kime oy attigi malum ,konu dagilmasin neyse :)

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Şu ana kadar forumda böyle bir konu olmamasına şaşırmıştım zaten:ytrya:

Ama bence mesele şu ki;

Bizi şu an burada ilgilendirmeyen sebepler ile (başka bir platformda ilgilendirebilir) hepimiz farklı gelir seviyelerine sahibiz.
Ama bazı insan sahip olduğu / olabileceği yüksek imkanlar ile kendisine bir statü edinmek eğiliminde iken, bazısı bundan bir nevi utanır. Bu insan olarak birbirimizden farkımızdır.
Bazı kişiler ise bunu sahip olduğu 3 kuruşluk şey için de yapar. Bence her ikisi de aynı derece itici.

Kimimiz ise (ki bu forumda bence bu dostlarım çoğunlukta) az yada çok her neye sahip olsa da bunu o kadar hazmetmiştir ki, mesajlarında ve tavırlarında en ufak bir şey sizi rahatsız etmez.

Sonuçta bu insanları birbirinden ayırmaya hepimizin aklı yetecek seviyede. Bu yüzden hiç can sıkmaya gerek yok.

• Beğen

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
Bir atasözünü hatırlatmak isterim belki yeri belkide değil. "zenginin parasını züürdün çenesini yorarmış" ya bırakın ne yapmak istiyorlarsa yapsınlar herkes çapına göre adamlarla takılır arkadaşlar. İşim geregin butun gün zengin diye tabir ettiğimiz insanlara mal satıyorum inanın adamlar sizden bizden daha mutlusuz. Adamlar herşeye sahipler ve artık bu zenginliği adamı tuketmiş. Allah huzurumu mutluluğumu bozacak kadar para nasip etmesin..