zayıfLatırmı ?

Y

yankigfb

Misafir
bisikLet aLıp işim evim arası oLan topLam 35 kmLik yoLu gidip geLmeyi düşünüyorum buna sebepte 6-7 kiLo fazLaLığım göbek ve göğüs kısmında

ve bisikLet sürmenin zayıfLamada etkisi oLup oLmadığınıda biLmiyorum

bu konuda biLgisi oLan arkadaşların yorumLarını bekLiyorum teşekkürLer

Scudo

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@Hakan Yazman

tabı kı sızın tecrubenızle benımkı bır degıldır ama bana bu oranlar fazla geldı :) bence spor %45 etkılıdır:)

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
formül genel fikir vermek açısından faydalı olabilir ama yine de unutmamalı ki herkesin bünyesi farklı
bazı arkadaşlar var, ne yerse yesin gıdım kilo almıyor malum. adam bir de hemen yatmadan önce yarım ekmek sandiç yiyor. kıskanıyorum yahu.
ben biraz zayıf olmama rağmen yediğime dikkat etmezsem kilo alırım. diğer taraftan, sporu düzenli hale getirdiğim zamanlarda bu sefer de normalin üzerinde yemem gerekiyor, yoksa eriyorum resmen

bünyen nasıl olursa olsun,en genel formül bence şu:
tuzu mümkünse hiç kullanma (azıcık ihtiyacın var, onu her şekilde alırsın)
yağ kullanımına dikkat et, zeytinyağına yönel
şekeri bi hayli azalt
karbonhidrat ise bünyene ve faaliyetlerine göre.
et değişir... yaşlandıkça azalt. ama yoğun spor yapıyorsan protein desteği için bu sefer de fazla tüketmek gerekir. sadece beyaz değil, kırmızı da (yağsız) tüketilmeli. tabi en güzeli balık.
tabi bu söylediklerim direkt kilo ile ilgili değil, genel olarak sağlıkla ilgili

konu saptı :) bisiklet diyorduk di mi?
elbet her spor gibi faydası olur. ama şöle bi tur atıp, ondan sonra da "aman spor yaptım, şimdi karbonhidrata-proteine ihtiyacım" var deyip yüklenirsen (ki genelde böyle olur) bu sefer spor yaptıkça kilo alırsın :)
cidden yorman lazım kendini
göbek için ise şunu söyleyeyim. koşu veya bisiklet ile çok zor erir. direkt göbeğe yönelik hareketler tavsiye ederim. Mekik. barfiks de olur.
göbek çalışmaz, çalışacak kası yoktur doğru dürüst. ööle yağ biriktirmek için programlanmıştır. kalça-basen kısmı çalışır mesela, bacaklar hareket ettikçe çalışır ve erir. ama göbek erimez. mekik gibi özel hareketler dışında genel spor faaliyetlerinin göbeği eritmesi için çoook zorlu veya çook uzun süre spor yapmak lazım.

(şimdi herkesin kafasında benim ideal vücuda sahip olduğum fikri uyanmıştır :) alakası yok!)

son not: hangi spor olursa olsun faydalarını görmek için acele etmemek, görmeyince yılmamak lazım. düzene oturtulursa 1 aydan sonra aniden değişimler başlar.

onurcb

Üye
Tepki
25
Bence Zayıflatıyor ama yemek oranına dikakte dince bi benim biiskleten başlamdan ve bisikleten başladıktan sorna şuan ki halimi görseniz bu gayet belli olur:)

alicanpek

Aktif Üye
Tepki
79
benim de biraz kilo fazlam var 5-6 kilo gibi. Düzenli spor ve düzenli, doğru beslenme ile kilo vermek mümkün. Sağlıklı ve düzenli beslenme öncelikle sizin için gerekli. Zaten sağlıklı olduğunuzda fazla kilonuzda olmaz. Bol pedallı ve sağlıklı günler

AydınGünaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
1.381
zayıflatıyor ben kendim sahsen yasadım ilk olarak kilo almaymı durdurmayı sonrada kilo fazlalarımı atmak için günde 1-2 saat arası bisiklet sürüyorum ve üzerine gidip hareketler yapıyorum cevremde beni görenler şaşıırıyor hele uzun süre görmeyenler cok sasırıyor... ekmegi epey bir azalttım yemeklerin tuzuna dokunmuyorum ve yağlı yiyeceklerden epey bir kaçıyorum...

_golden_

Üye
Tepki
6
bisiklet tabi ki kilo verdirir ama olayı beynimizde bitirmeliyiz.yani yemeği azaltmalıyız.kaçamak yaparak kendimizi kandırırız.(çikolata vs)tatlıyı kemelisiniz.doğru beslenme ve düzenli sporla neden kilo verilmesin ki??ben 105 klloydum 3,5 ayda 15 kilo verdim .yememe dikkat ediyorum bisiklete sık biniyorum(özellikle sabah erken saatte).

amista

Üye
Tepki
6
Yemek yerken kalori alıyoruz spor yaparken yakıyoruz böle bir döngü söz konusu bu yüzden ikisinede ağırlık vermek gerekir ama zayıflamak istiyorsan sporsuz olmaz aslında sporuda rejimide aksatmamak lazım

Murat Çiftci

Daimi Üye
Tepki
244
göbek için ise şunu söyleyeyim. koşu veya bisiklet ile çok zor erir. direkt göbeğe yönelik hareketler tavsiye ederim. Mekik. barfiks de olur.
göbek çalışmaz, çalışacak kası yoktur doğru dürüst. ööle yağ biriktirmek için programlanmıştır. kalça-basen kısmı çalışır mesela, bacaklar hareket ettikçe çalışır ve erir. ama göbek erimez. mekik gibi özel hareketler dışında genel spor faaliyetlerinin göbeği eritmesi için çoook zorlu veya çook uzun süre spor yapmak lazım.

Mekik çekme ve diğer karın egzersizleri ile göbek erimez.Sadece oradaki kaslar güçlenir ve belirginleşir.Düz bir karına sahip olmak istiyorsanız cardio çalışmaları yapmalısınız.Yani bisiklet,koşu,yüzme gibi.Bu çalışmalar ile vücudunuzdaki yağları yakabilirsiniz.Mekik çekme ilke yağ yakımının hiç bir alakası yoktur.Zaten cardio çalışması yaptıkça vücudunuz forma girecektir.Fakat Hakan Bey'e katılıyorum.Beslenme çok çok öenmli.
Selamlar...

vasficem

Üye
Tepki
19
[QUOTE=

Mekik çekme ve diğer karın egzersizleri ile göbek erimez.Sadece oradaki kaslar güçlenir ve belirginleşir.Düz bir karına sahip olmak istiyorsanız cardio çalışmaları yapmalısınız.Yani bisiklet,koşu,yüzme gibi.Bu çalışmalar ile vücudunuzdaki yağları yakabilirsiniz.Mekik çekme ilke yağ yakımının hiç bir alakası yoktur.Zaten cardio çalışması yaptıkça vücudunuz forma girecektir.Fakat Hakan Bey'e katılıyorum.Beslenme çok çok öenmli.
Selamlar...

Bu yazıyı yazan arkadaşa katılıyorum, hatta biraz daha detay vereyim:

Sporcu ya da diyetisyen değilim ancak son on senede defalarca onlarca kilo vermiş, ve dolayısıyla almış:rolleyes: , bu konuda çeşitli zamanlarda çeşitli kaynaklardan bilgi toplamış birisiyim. Aşağıda nacizhane bilgilerimi paylaşıyorum:

Söze hemen sadece mekikle göbek erimez diye başlayalım. Aynı şekilde piyasada göbeği erittiğini iddia eden bir sürü alet de tek başına göbek eritmez.

Zaten esasen vücudunuzun hiçbir yeri bölgesel olarak eriyemez.

Vücut futbol gibi basit kurallar üzerine kurulmuştur (Fatih Terim'e gönderme;) )

Vücut çalışmak için enerjiye ihtiyaç duyar, fazla enerji alırsa, "yiyecek bulamayacağı" kötü günler için, bunu depolar. Bünyeden bünyeye de, depolama alanları değişir. Bu durumda enerjiyi az alırsanız, depolardan harcama yapar ve stok maliyetlerinizi düşürerek r ve günlük enerji ihtiyacınızı karşılarsınız:D

işte kilo vermek bu basit prensibi hayata geçrimekle olur. Vücudu, depoladığı enerji birimlerinden faydalanmaya itmek!

Spor salonlarına gidin, hocalarla görüşün, "Ben fazla kilolarımı yakmak istiyorum" diyin. Size verecekleri ilk program, 15-20 dak orta tempolu yürüyüş ve ardınan 20 dakika "bisiklet" olacaktır.

Zira bu egzersizler, kardiovasküler denilen, kalp atışının ve oksijen alımının artırılmasını bu sayede kalori yakılmasını ve vücut çalışma hızının artırılmasını ve günlük hayatta kalori yakımının fazlalaştırılmasını amaçlayan egzersizlerdir.

Diğer bir ifade ile, kardiovasküler egzersiz yaparsanız, vücudunuz olağan çalışmasından daha fazla enerji harcayacaktır. (Bu egzersizleri devamlı hale getirirseniz, vücudunuzun çalışma hızı da artacaktır. Bu nedenle spor yapmayan birsi oturduğu yerde örneğin dakikada 1 birim yakacaksa, düzenli spor yapan biri daha fazla, örneğin 1,30 birim, yakacaktır.)

Tabi burada en az spor kadar önemli olan husus vücuda giren kalori miktarını azaltmak.

Şimdi bir örnek vererek konunun izah edilmesi gerekiyor. Örneklerdeki kalori tutarları tamamen atmasyondur.:p Siz internette araştırıp gerçek değerlerini bulabilirsiniz. Ben sadece örnekleme yapıyorum:

Erkeklerde günlük kalori ihtiyacı, yaşa, kiloya ve günlük yaşantıya göre değişmekle birlikte, ortalama 2000-2400 kalori arasındadır.

Bu insan ben olayım:D

Sabah kalktım, bal kaymaklı bir dilim ekmek, yanına sucuk:eek: vs yedikten sonra diyelim ki 1000 kalorilik bir kahvaltı yaptım.

İşe gittim ve oturdum bilgisayarımın karşısına, klavye tuşlamakla birlikte ve günlük diğer aktivitelerle, öğlene kadar 300 kalori yaktım.

Öğlen yemeğinde hemen bir yoğurtlu çiçek köfteyi 1.5 porsiyon olmak üzere mideye indirdim:D ve mesela 1000 kalori daha aldım(Tabii farazi konuştuğumuz için istediğim herşeyi yediğimi hayal etmem serbest:D )

Akşama kadar metabolizma hızım düştüğü için klavye tuşlamak ve diğer aktivitelerle birlikte 200 kalori daha harcadım.

Akşam da evde bir tas çorba ve bir tabak kuru fasulye pilav :D yiyerek, sizlere ne kadar midesiz olduğum ispatladım, üstüne de örneğin 1000 kalori daha aldım.

Şimdi hesaplayalım:

Vücuda giren kaloriler toplamı: 3 adet 1000 kalori= 3000

Vücudun harcadığı kaloriler toplamı= 500

Sonuç: 2500

Ne oldu? Vücut ihtiyacından fazla kalori aldı. Bu kalorilere nereye gidecek? Muhtemelen göbeğe ve/veya kalça/basen bölgesine :eek:

Şimdi örneği geliştirelim. Akşam evde yemek yedikten sonra Bostancı sahile gittiğimi ve 1.5 saat bisiklete binerek 600 kalori yaktığımı varsayalım.

Sonuçlara tekrar bakalım:

Vücuda giren kaloriler toplamı: 3 adet 1000 kalori= 3000

Vücudun harcadığı kaloriler toplamı= 500+600= 1100

Sonuç: Günlük ihtiyaçtan az kalori alımı.

Bu ihtiyaç nerden karşılanacak? Muhtemelen göbekten gitmez:) Şaka şaka heryerden belirli oranlarda gider.

İşte bu şekilde her gün günlük ihtiyacınızdan az kolri alırsanız veya aldığınız kalorikleri yakarak günlük ihtiyacınızdan az hale getiriseniz kilolar da "go home" oluverir.

Burada bir hususa daha dikkat çekmek lazım. Kilolar gitmeye başladıkça, göbeğinizdeki yağlarda veya, varsa, omuzunun üst bölgesindeki yağlarda :D belirli oranlara uyacak bir şekilde harcanır. Bu oranlar hakkında benim bilgim yok:D Yoksa vücudun "ben bugün göbekten yakayım, şu gün de topuktan yakarım" :cool: gibi bir düşüncesi ve eylemi yoktur. Onun için sabırlı olarak yukarıdaki sistemi uygulamanız tavsiye edilir.

Çok konuştum. Umarım faydalı olmuştur.

Murat Çiftci

Daimi Üye
Tepki
244
Çok güzel açıklamışsınız ağzınıza sağlık...
Evet arkadaşımızın dediği gibi bölgesel erime diye bir şey kesinlikle yoktur.

Ahmet Gürkan

Daimi Üye
Tepki
328
Bisiklet
Sedona
bisiklet + rejim ile 3,5 ayda 25 kilo verdim... başka birşey demiyorum :)

canmurad

Aktif Üye
Tepki
274
Bisiklet
Scott
@Ahmet Gürkan

Valla helal olsun. ama nasıl başardın. biraz detaylı anlatırsan hepimiz istifade ederiz. şimdiden teşekkürler .. :) ben 3,5 ayda 1/3 ünü vermeye razıyım :)

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Gürkan

Murat Çiftci

Daimi Üye
Tepki
244
Gerçekten oldukça iyi kilo vermişsiniz.Fakat yinede fazla hızlı kilo vermeyi uzmanlar kesinlikle tavsiye etmiyor.Çünkü biliyorsunuz ki;hızlı verilen kilo genelde yağ kütlesinden değil,kas kütlesinden verildiği için haftada 1kg.vermek en doğrusu olduğu söyleniyor.

Ahmet Gürkan

Daimi Üye
Tepki
328
Bisiklet
Sedona
evet, hızlı kilo vermek tehlikeli oluyor ama vücudun besin ihtiyacını karşılayarak diyet yaparsak tehlikeyi aza indirmiş oluruz. çoğu bilinçsiz kişinin yaptığı gibi aç kalarak kilo vermeye çalışmamalıyız, gerçekten kalıcı rahatsızlıklara yol açabiliyor çünkü. 15 haftada 25 kilo verdim, haftalık ortalama 1,5 kg'ye denk geliyor, kendimi hiç aç bırakmadım, ana öğünlerde besleyici şeyler yiyorum; beyaz et, makarna, sebze ağırlıklı besleniyorum, süt ürünlerinin yağsız olanlarını yiyorum, tuz, şeker, yağ yok tabi. akşamları ise meyve yiyerek, çay-kahve içerek geçiştiriyorum, çünkü akşam saatlerinde yenen yemekler kilo aldırıyor. haftada 100-120 km civarı bisiklet sürüyorum. Bir de "kendini ödüllendirme" olayı var, haftada 1-2 kez sütlü tatlılardan yemek lazım, en azından insanın morali düzeliyor biraz. ama bazıları ödül işini abartıp kaymaklı ekmek kadayıflarına, tereyağlı iskenderlere yumuluyor :) Ayrıca şunu belirteyim; 5-6 kilo vermek mesele değil, spor yapmadan da verilir ama 20-25 kg verme gibi bir hedefiniz varsa, kesinlikle çok sağlam bir irade ve sıkı diyet ve spor yapmak gerekiyor; çünkü başta nefsiniz olmak üzere insanı kilo almaya, spor yapmamaya teşvik eden o kadar çok etken var ki, her yandan dürtüyorlar, "bi kereden bişey olmaz, şu kadarcık şey napar ki adama, hadi bu akşam boz şu diyeti..." diye kafa ütüleyenlere kulak asmamak lazım.