Yurtdışından bisiklet getirmek

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Gümrük mevzuatı der ki, 1 yolcu beraberinde 1 bisiklet ile ülkeye giriş yapabilir ve vergilendirmeden muaf olur. Fazlasına kişisel kullanım değil, ticari amaç gözüyle bakılır.
Yani ülkeye girişte siz bunları kırmızı hatta beyan etmez, yeşil hattan geçmeye çalışırken memur tarafından kontrol edilir ve yakalanırsa vergisini hesaplar ve tahsil ederler, üzerine kendiniz beyan etmediğiniz için ceza da yiyebilirsiniz.
Bir başkasının 3-4 bisiklet getirip sorunsuz geçmiş olması sizin de aynı şeyi yaşayacağınız anlamına gelmez. Kural bellidir, uyup uymamak ile doğacak riski almak tamamen kişinin inisiyatifindedir.

Tabi sizinle beraber gelen başka yolcular varsa, sayıyı o oranda yükseltebilirsiniz.
Evet dediginiz gibi, dogrudur fakat bu faturali ve sifir urunler icin geçerli. Kullandiginiz ikinci el esyalar bu sinifa girmez. Mesela yaninizda getirdiginiz laptop a bu islem uygulanir mi ? Yada insanlar avrupaya bisiklet turuna çıkıp, dönuste kutulu sekilde getiriyorlar bunlara da vergi mi kesilecek? Hic sanmam :)

• Beğen
Tepkiler: NKurtuldu
Scudo

tgbhzln

Moderatör
Moderatör
Tepki
347
İsim
Tuğba
Bisiklet
Peugeot
Evet dediginiz gibi, dogrudur fakat bu faturali ve sifir urunler icin geçerli. Kullandiginiz ikinci el esyalar bu sinifa girmez. Mesela yaninizda getirdiginiz laptop a bu islem uygulanir mi ? Yada insanlar avrupaya bisiklet turuna çıkıp, dönuste kutulu sekilde getiriyorlar bunlara da vergi mi kesilecek? Hic sanmam :)
Mevzuatta ürünün kullanılmamış, ya da faturalı olmasından bahsetmez.

Der ki; ''7- Yolcunun tek başına kullanabileceği özelliğe sahip birer adet olmak üzere spor yapmasına mahsus diğer spor alet ve giysileri (paraşüt ve kayak takımı dahil, deniz motosikleti ve motorlu deniz kızağı hariç) ''

Zaten tura giden kişi götürdüğü bisikleti getiriyordur. Yani yanında 1 bisiklet vardır, vergiden muaftır.

İlgili maddenin bulunduğu yazıya şu link aracılığı ile ulaşabilirsiniz. (link)

Oldukça açık ve net şekilde belirtilmiş. Uyup -uymamak sizin bileceğiniz iş.

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Tam o sekilde olmuyor. Bu konu biraz muglak benim anladigim kadariyla. Avrupa’ya bir kisi, iki bisikletle gezmeye gittiyseniz, kendi eski bisikletlerinizden birine vergi odemek zorunda kalabilirsiniz. Yani sifirla, ikinci el urun arasindaki cizgi zaten cok belirli bir sey degil.

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
Murat Comez " ben 3 bisikleti 2 kutuda gecirdim." Diyor sen " 3 tane bisikleti sokmuş olmanız 3 tane bisiklet sokulabilecegi manasına gelmiyor."
Yazmışın Mustafa Topaloglu gibi bir felsefe yapmissin.
Murat abi ayrica bir Turk ve Avrupa vatandasi , yani cifte vatandas. Her iki durumda yine soylediginde nohut tanesi kadar mantik yok.
Atalarımız ne güzel demiş "Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az". Sizin, yazdıklarımda nohut tanesi kadar mantık bulamamanızın sebebini okduğunuzu anlama becerenizde ve mantığınızda arayabilirsiniz. Buradan cümle yapısını anlatarak anlatmaya çalışırdım ama gereği yok zaten cümle yeterince açk.

Murat abi ayrica bir Turk ve Avrupa vatandasi , yani cifte vatandas. Her iki durumda yine soylediginde nohut tanesi kadar mantik yok.
"Bir keresinde benim de bagajına baktılar. Önemli olan kontrol burası yoksa THY nin gümrük kontrolü gibi bir yetkisi yok"
yazmissin bu ne alaka? Hani yabancilara rast gele inceleme yapıyorlardi. Yoksa sari saclisin da seni norvecli mi sandi bu gumruk kontrolculer?
Lutfen sirf yorum yazmak icin mantiksiz seyler yazmayin. Ortada yaşanmis bir tecrube var . Siz kafa bulandirma pesindesiniz
Ben ne demişim? "Rastgele, genelde yabancı uyruklu insanlar çevrilip bagajları incelenebiliyor. " bu cümleden sadece yabancı uyrukluların arandığını iddia ettiğimi çıkardıysan vallahi tebrik ediyorum.

Ben THY nin gümrük kontrollü yaptigini nerede yazmisim bunu bana göstere bilirmisiniz? Ayrica Atatürk havalimaninda 3 bisiklet ile bende kontrol oldum ve esimde yanimda oldugu icin 1 bisiklet fazla idi ama hic bir sey demediler. Sadece kimin bu bisikletler diye soruldu bende bizim kendimizin dedim ve hic bir sorun yasamadim.
Mesajın başında da belirttiğim üzere yanlış yönlendirmemek lazım insanları. THY'ye 3 bisiklet var dedim birşey demeden taşıdılar derseniz insanlar THY'nin yetkili olduğunu düşünür.
Ben de size sormak istiyorum niçin 2 kişi olduğunuzdan, bisikletlerin kullanılmış olduğundan, görevli memurla olan diyaloğunuzdan bahsetmediniz mesajınızda?
Amacım insanların doğru bilgilendirilmesi, başlıkta diğer arkadaşların da detaylı şekilde belirttiği üzere kanunen 1 bisiklet getirme hakkı var, lamı cimi, ötesi berisi, yan yattı çamura battısı yok. Çok mu zor bu bilgiyi kabul etmek. Sizin durumunuzla pek benzer olmayan bir durum için (arkadaş birden fazla sıfır bisiklet alıp getirmekten bahsediyor) yaptığınız yorumun yanlış olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Tamam arkadaslar siz haklisiniz. Ben öylesine söyledim iste. Simdi ben senelerdir senede en az iki defa bisiklet getiren (gecen seneye kadar getiriyordum) birisi olarak ve en az 4-5 defa türkiyeye bavulumda 3-4 paket bisiklet parcalari ile yolculuk yapan biri olarak yasadigim ve tercübeleri burada aktararak tabiki sizin kadar bilgili olamam.

@hakan hoca Bir tane bisiklet konusunda ve vergi konusunda @trainspotting35 harkadasimizin mesajina o konuya tak hakim olmadigimi ve yanlis bilgi vermemek icin bilmedigimi yazmistim. Okumaniz yazmaniz varsa sadece okumak istediginizi degilde okumak istemediginiz mesajlarida okuyun lutfen.

Arkadaslar aman sizler büyük üstatlar sizler herseyi bilin ve üzülmeyin. Bizler allahin cobanlari iste sizlere kafa kafaya gitmek istiyoruz ama olmuyor, sadece sizleri kiskanmakla ve sizlere özenmekle yetiniyoruz.

Mesajim bu konuya bukadardir, bundan sonra gelecek mesajlara malesef sizlerin seviyesinde olmadigim icin cevap vermeyecegim.

Allah sizlere daha cok zihin acikligi versin ve bizim gibileri böyle forumlarda barindirmayinki forum sizin gibi bilgili kisilere kalsin. :agla: :agla: :agla:

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.370
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Murat hocam pireye kızıp yorgan yakmayın. İlacı var bu işin. ?

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.025
Bisiklet
Trek
Tamam arkadaslar siz haklisiniz. Ben öylesine söyledim iste. Simdi ben senelerdir senede en az iki defa bisiklet getiren (gecen seneye kadar getiriyordum) birisi olarak ve en az 4-5 defa türkiyeye bavulumda 3-4 paket bisiklet parcalari ile yolculuk yapan biri olarak yasadigim ve tercübeleri burada aktararak tabiki sizin kadar bilgili olamam.

@hakan hoca Bir tane bisiklet konusunda ve vergi konusunda @trainspotting35 harkadasimizin mesajina o konuya tak hakim olmadigimi ve yanlis bilgi vermemek icin bilmedigimi yazmistim. Okumaniz yazmaniz varsa sadece okumak istediginizi degilde okumak istemediginiz mesajlarida okuyun lutfen.

Arkadaslar aman sizler büyük üstatlar sizler herseyi bilin ve üzülmeyin. Bizler allahin cobanlari iste sizlere kafa kafaya gitmek istiyoruz ama olmuyor, sadece sizleri kiskanmakla ve sizlere özenmekle yetiniyoruz.

Mesajim bu konuya bukadardir, bundan sonra gelecek mesajlara malesef sizlerin seviyesinde olmadigim icin cevap vermeyecegim.

Allah sizlere daha cok zihin acikligi versin ve bizim gibileri böyle forumlarda barindirmayinki forum sizin gibi bilgili kisilere kalsin. :agla: :agla: :agla:
Murat Hocam, yasadiginiz tecrubeleri yazmaniza kimsenin bir sey dedigi yok fakat sizin tecrubeniz ile mevzuat farkli seyler. Kimse size, tecrubeniz yanlistir ya da hatalidir demedi.
Arkadaslar size gumruk mevzuatinin linkini verdi, orada da gayet acik sekilde

Yolcunun beraberinde getirdiği, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşyadır.
Diye yaziyor. Gumrukte rastgele cevirme ya da bagaj teslim alma sirasinda gumruk memuru yanindakileri ticari miktar ya da mahiyet arz etmiyor olarak degerlendirmistir. Okudugum kadariyla linkte miktar ya mahiyet icin objektif bir tanim yok. Fiyat icin tanim var ki bu da buyuk ihtimalle sifir, faturali urunler icin gecerli.
Havalimani gumrugunden 2-3 cep telefonu ile gecmek gayet normal fakat kutusu olmayan, 2. el 15-20 tane telefon varsa cantanizda o zaman isler degisiyor. Ayni sekilde bisiklet/bisiklet parcalari icin de gumruk memurlarinin degerlendirmesine gore durum degisebilir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Önemli olanbirbirimizi kırıp küstürmek pahasına da olsa bir tartışmayı kazanmak mıdır yoksa bilgi ve tecrübeleri paylaşmak mıdır bilemedim şimdi. Taraflardan birinde kötü niyet yoksa haklı bile olsanız tartışırken üslup önemli geliyor bana. Yoksa tartışmayı kazansanız da birilerini kaybetmek kolay bir şey.

not: Bazen ben de kolaya kaçıyorum ama sonra pişman oluyorum.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Murat hocam pireye kızıp yorgan yakmayın. İlacı var bu işin. ?
Nedir o söylede bende faydalanayim. :D

Murat Hocam, yasadiginiz tecrubeleri yazmaniza kimsenin bir sey dedigi yok fakat sizin tecrubeniz ile mevzuat farkli seyler. Kimse size, tecrubeniz yanlistir ya da hatalidir demedi.
Arkadaslar size gumruk mevzuatinin linkini verdi, orada da gayet acik sekilde

Diye yaziyor. Gumrukte rastgele cevirme ya da bagaj teslim alma sirasinda gumruk memuru yanindakileri ticari miktar ya da mahiyet arz etmiyor olarak degerlendirmistir. Okudugum kadariyla linkte miktar ya mahiyet icin objektif bir tanim yok. Fiyat icin tanim var ki bu da buyuk ihtimalle sifir, faturali urunler icin gecerli.
Havalimani gumrugunden 2-3 cep telefonu ile gecmek gayet normal fakat kutusu olmayan, 2. el 15-20 tane telefon varsa cantanizda o zaman isler degisiyor. Ayni sekilde bisiklet/bisiklet parcalari icin de gumruk memurlarinin degerlendirmesine gore durum degisebilir.
Tamam Umut anladim ve bende arkadaslar yazmadan önce faturali ve gümrük olayini bilmiyorum ve bu konudada birsey diyemem diye yazmistim. Bunu yazdigim halde neden yinede yaziliyor. Oysa ben onlardan önce bilmedigimi ve bu konuda hic bir bilgim olmadigi icin bilgide veremiyecegimi yazmistim.
Neyse yinede sagolsunlar onlardan ögrenecegimiz cok seyler var. Bir arada almanyaya 2-3 ayligina turist olarak giden kisiler vardi bana almanyanin kanunlarini,sokakalarini vs ögretiyorlardi, hani olurda birgün bende onlar gibi almanyaya gidersem zorluk cekmeyeyim diye. Aynen ben hayatimda daha amsterdama hic gitmedim ama sana amsterdami ögretmeye kalkismam gibi bir sey iste. Ben bu tiplere sadece üzülüyor ve aciyorum.

Kal saglicakla

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.025
Bisiklet
Trek
Nedir o söylede bende faydalanayim. :D

Tamam Umut anladim ve bende arkadaslar yazmadan önce faturali ve gümrük olayini bilmiyorum ve bu konudada birsey diyemem diye yazmistim. Bunu yazdigim halde neden yinede yaziliyor. Oysa ben onlardan önce bilmedigimi ve bu konuda hic bir bilgim olmadigi icin bilgide veremiyecegimi yazmistim.
Neyse yinede sagolsunlar onlardan ögrenecegimiz cok seyler var. Bir arada almanyaya 2-3 ayligina turist olarak giden kisiler vardi bana almanyanin kanunlarini,sokakalarini vs ögretiyorlardi, hani olurda birgün bende onlar gibi almanyaya gidersem zorluk cekmeyeyim diye. Aynen ben hayatimda daha amsterdama hic gitmedim ama sana amsterdami ögretmeye kalkismam gibi bir sey iste. Ben bu tiplere sadece üzülüyor ve aciyorum.

Kal saglicakla
Kulaktan dolma bilgi, kisitli tecrube ile ahkam kesenler konusunda tamamen haklisiniz. Ben de buraya video koydugumda Amsterdam'da insanlarin kasksiz bisiklet kullanmamasi gerektigini, aslinda yanlis yaptiklarini yazan bir suru arkadas cikmisti, sakin sakin aciklamaya calissam da bildiklerini okuyorlardi. Tamam dedim gectim, uzulmeye acimaya da gerek yok aslinda. Baktiniz cok can sikiyorlar, basarsiniz blogu gecersiniz yapacak bir sey yok.

Anlayabildigim kadariyla size tepki gosterilmesinin sebebi mevzuatin ve uygulamanin 2. el/kullanilmis urun icin objektif olmamasi.
Siz "Ben bu malzemelerle gectim defalarca, yasadiklarimda bunlar bunlar" diyorsunuz, baskalari da "Auwww bu gumruk mevzuatina aykiri, nasil olur diyor". Bir tarafta siz yasadiginiz tecrubeyi anlatiyorsunuz, mevzuat hakkinda yorum yok. Diger yandan mevzuat boyle olmaz oyle sey diyorlar.

Benim kendi tecrubeme gore Turkiye gumrugunde her an her sey olabilir. Benim anneme getirdigim peynire el koymaya kalkan gumruk memuru da oldu, yasal limit 1 sise olmasina ragmen 2 sise icki gorup sallamayan da oldu. Amsterdam yolcusuyum diye kopek getirtip butun bavulumu koklatan da oldu.

Neyse, herkesin kendi tecrubesini paylasmasi gayet guzel. Forum gibi platformlar bunun icin var zaten, anlatilanlarin samimiyetine/dogruluguna inanmayan arkadaslarin bunu sorgulamasi da gayet normal ( bkz: hiz rekolari basliklari :) ) bu durumda sizin yaptiginiz gibi aciklarsiniz, ikna olmuyorlarsa yapacak bir sey yok. Dunyanin duz olduguna inanan insanlar var sonucta.

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
Olayı sidik yarışına çevirmenin anlamı yok. Yazı yazmadan önce buraya cv mi bırakacağız. Yok kaç yıldır bisiklet getiriliyormus da vs vs. Kimse kimseden üstün degildir. Fikrinizi söyleyin gecin. Fikrinizin kabul gormesi için devamli soyle yaptim boyle yaptim diye üste çıkmaya çalışmayi garip buluyorum. Kaldı ki kendi adıma bu başlıkta mesaj yazan çoğu kişiden yurtdışından daha fazla sayıda bisiklet almışımdır ve/veya getirmisimdir, belki sizden bile. Ben de şimdi bunların reklamını mi yapayım benden iyi kimse bilemez diye. Fikirleri argümanları konuşalım, doğruya doğru, yanlisa yanlış diyebilelim. Kimseye üstten bakmadan, kimseyi kucumsemeden. Kimseye saygisizlik yapmadan bildiklerimi soyledim, kaldi ki soylediklerimde en ufak bir yanlis yok. Konu niye bu kadar uzadi anlamis da degilim. Düzeltme/ekleme için teşekkürler deyip devam etseydiniz konu bitecekti. Konunun siz değil de yurtdışından bisiklet getirmek olduğunu hatırlanırsa tartışma daha saglikli devam eder diye düşünüyorum

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar, tırcı bir abimize katlanır ikinci el bir bisiklet aldık son 1 aya kadar tırına bağlayarak yurt dışına getirip götürüyordu yurt dışında markete bakkala gitmek ve gezinti için kullanıyordu. Geçen hafta gümrükten bisikletin faturasını istemişler "ikinci elin faturası mı olur cebimizdeki cep telefonunun, üzerimizdeki gömleğin , pantolonun faturasını da verelim" diyerek gümrükteki memurlar ile tartışmış mecburen tanıdık bir firmadan aynı marka model bir bisikletin faturasını bulduk watsaptan kendisine faturayı ilettim.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.370
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu da enteresan bir deneyim olmuş gerçekten.

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@trainspotting35 Gümrükteki memur isterse ikinci elin de faturasını sorabilir, bu aralar devlet nereden para çıkaracağını şaşırmış durumda her yere saldırıyorlar. Yakında bisikletlilere de ceza yağdırırlarsa ya da tüve sokarlarsa şaşırmam ki bir kaç defa ceza örneğini forumda konuşmuştuk.

ahlaksahibi

Daimi Üye
Tepki
338
İsim
yusuf
Bisiklet
Salcano
Yeri burası mı bilmiyorum ama yurt dışından bir bisiklet sipariş etmek istiyorum şu linkteki bisiklet (link)
Şimdi sorum şu olacak bildiğim kadarıyla 1500 euro ya kadar sipariş lerde %18 vergiyle sipariş verebiliyoruz. Kafama takılan soru şu bu bisikletin fiyatı kargo ücreti ile birlikte 1500 sterlin yapıyor yani 1500 euro sınırını aşıyor bu durumda gümrük prosedürü değişiyor mu. Birde bu bisikleti almak mantıklı mı burada 19 bin lira fiyatı var

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.370
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahlaksahibi Merhaba kargo ücreti hariç 1500 € dur sınır.

Zaten 1300 pound u Euro ya çevirince 1507 € çıkıyor onun için getirtme şansınız yok. Aslında var ama astarı yüzünü geçer.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
Yeri burası mı bilmiyorum ama yurt dışından bir bisiklet sipariş etmek istiyorum şu linkteki bisiklet (link)
Şimdi sorum şu olacak bildiğim kadarıyla 1500 euro ya kadar sipariş lerde %18 vergiyle sipariş verebiliyoruz. Kafama takılan soru şu bu bisikletin fiyatı kargo ücreti ile birlikte 1500 sterlin yapıyor yani 1500 euro sınırını aşıyor bu durumda gümrük prosedürü değişiyor mu. Birde bu bisikleti almak mantıklı mı burada 19 bin lira fiyatı var
Normalde kargo hariç değerlendirme yapılıyor ancak gümrük memurunun keyfi uygulamaları sözkonusu olabiliyor.
Bu arada rutlandcycling Türkiye'ye gönderim için VAT düşmeden fiyat veriyor. Bildiğim kadarıyla rutlandcycling'den VAT düşülmüş şekilde eskiden alışveriş yapılabiliyordu. Bilemiyorum belki değişiklik yapmışlardır veya sistemsel bir hatadan da vergiyi düşmüyor olabilir. Mail atıp Avrupa Birliği harici vergisi düşülmüş şekilde alışveriş yapılıp yapılamadığını sormanız faydanıza olabilir.

• Beğen
Tepkiler: ahlaksahibi

ahlaksahibi

Daimi Üye
Tepki
338
İsim
yusuf
Bisiklet
Salcano
Evet sepette VAT düşmüş görünüyor fakat ödeme ekranında"Your order total including delivery (VAT adjusted)"ibaresi beliriyor ancak
Vergi fiyattan düşmüyor. Acaba Amazon gibi vergiyi peşin mi alıyor.

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
Öyle olduğunu düşünmüyorum. Sistemsel bir hata olabilir gibi geliyor. Mail ile iletişime geçmek bence en iyisi.