Yurtdışından bisiklet getirmek

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@alperbeys Wiggle 24 diyor ise doğrudur :). zaten en son ödeme adımına geldiğinizde ekranda kargo dahil kartınızdan toplam olarak ne kadar çekeceğini gösteriyor. onaylar iseniz işlem gerçekleşiyor.

• Beğen
Tepkiler: Muhammet Ağrı
Scudo

alperbeys

Üye
Tepki
7
İsim
Alper
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Bmx
@isamorgil

Tamamdır çok teşekkürler

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
1500€ üstü bisiklet getirttiğimizde ne kadar masraf oluyor? Gümrük müşaviri ücreti vs. hiç bilen var mı? Daha önce getirtmiş olan var mı? İlla istanbul gümrüğe mi gitmek gerekli yoksa bulunduğumuz il/ilçede işlemlerini yapabiliyor muyuz?

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
1500€ üzeri alışverişler bireysel alışveriş statüsünden çıktığı için konşimento için ticari mal çekim işlemi ile aynı şartları uygularsınız,
Gümrüğe gitmek ve/veya aracı kuruma vekaletname verip malı çektirmek gerekir.

Ticari seviyede gelen ürünün mevzuata göre incelemesi daha sıkı olmaktadır,
aracı kurumun payı olmadan aldığınız ürünün fiyatının 2'ye katlanması olası bir durum,
Söz konusu eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanmaktadır.

Burada eşyanın ithal edildiği ülke mallarına ek bir vergi varsa bunu da ödersiniz anlamında bir çıkarım olabilir,
benzeri sebepler ile Türkiye'de bisiklet kadrosunu tek başına alınca üretildiği ülkeden doğan vergi yerine az bir fark ile bütün bisiklet alınabilmektedir.

@gezgin gezer

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@alperbeys

elektronik ürünlerde %18 gümrük vergisi ile birlikte ayrıca %20 ÖTV çıkartıyorlar..
uzakdoğu'dan android araç teybi almıştım da oradan biliyorum.. yine de TR fiyatından daha ucuza gelmişti!!!

bisikletten ÖTV almazlar umarım.. siz yine de mevzuata bir bakın isterseniz

ismail_32

Daimi Üye
Tepki
408
İsim
ismail
Bisiklet
Specialized
Wiggle'den bisikleti Almanya'ya bir arkadaşımın adresine göndersem ( arkadaşım Erasmus yapıyor ) Türkiye'ye dönerken vergi iadesi alabilir miyim ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ismail_32
Fatura ona gitmeli ve onun adına olmalı diye düşünüyorum, dönerken uçağa binmeden malı ve faturayı gösterip iade alıyorsun. Bir de süre sınırı vardı. Almanya ingiltere olayı da sorun olabilir.
Her şey olsa bile yazık arkadaşınıza. Size hayır demese de bisikleti taşıtmak biraz ayıp olur bence.

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
İngilteredeki sistem farklı, gönderilen yerden bağımsız (Almanya-İngiltere farkermez) online alışverişlerde vergi iadesi alınamıyor. Vergi iadesi alabilmek için mağazadan alışveriş yapılması gerekiyor.

OgulcanGuven

Aktif Üye
Tepki
191
İsim
Oğulcan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de inşallah bu kış Polonya’da olacağım. Dönüşte gelmeden 1-2 gün önce kutulu bir şekilde bisiklet almayı düşünüyorum.
Ülkeden ayrılırken vergi iadesi alabiliyorum değil mi ve de uçak da bisiklet getirmek bisiklet açısından sorun yaratır mı sizce?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Bahadır S.

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Bahadır S.
Bisiklet
Canyon
@ogishelby
Avrupa dönüşünde havaalanlarında vergi iadesini Global Blue ofislerinden alabilirsiniz. Uçuş saatinize bağlı olarak bazen personel bulunmayabiliyor. Sıkıntı etmeyin, önemli olan elinizdeki fişlere veya vergi iadesi evrağına gümrük kontrolü yapan polis memurunun mühür vurması. Türkiye'ye döndükten sonra bu evrakları Global Blue Türkiye ofisine (istanbul'da) posta yoluyla göndererek de vergi iadenizi alabilirsiniz.

bugüne kadarki avrupa seyahatlerimde iki farklı şekilde vergi iadesi aldım;
- direkt havaalanında Global Blue ofisinde elden veya kredi kartına transfer ile, (kredi kartı transferinde ekstra bir miktar kesinti olabiliyor)
- az önce anlattığım gibi evraklarımı sonradan global blue ofisine göndererek kredi kartıma iade şeklinde.

alperbeys

Üye
Tepki
7
İsim
Alper
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Bmx
İyi forumlar arkadaşlar. Geçenlerde wiggle.com ve yurtdışı alışverişlerde bisiklet vergisi hakkında soru sormuştum. Geçen hafta cuma günü vergisini ödedim. Ötv felan durumu yokmuş, sadece %18 gümrük vergisi alındı, herhangi bir ek ücret ödemedim. Bilginiz olsun.

Tepki
55
@alperbeys

Bir iki sorum vardi. Kargo direk kapiya kadar getirdi mi bisikleti? Gumrukten gidip alma gerekiyor mu? Birde gumruk vergisini nereye odediniz. Kargo yaklaşık ne kadar tuttu?

Son düzenleme:

alperbeys

Üye
Tepki
7
İsim
Alper
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Bmx
@furkanbisiklet

24 paund kargo ücreti tuttu. DHL ile gönderiliyor. Ardiye gibi ekstra ücretler çıkmaması için her gün takip etmeniz gerekiyor. İnternetten araştırmalarıma göre gümrükte fazla bekleyince ardiye ücreti yansıtabiliyorlar. Ben ürün gümrüğe geldiği sabah DHL'yi aradım ve doldurmam gereken belgelerin mail adresime gönderilmesini istedim. 1 saate kadar gönderdiler. Gümrük dolaylı teslim belgesi mailime gönderildi ve o formu doldurup, imzalayıp, kimlik fotokopisi ve kredi kartı ekstresi ile birlikte kategori3@dhl.com adresine gönderdim. DHL'yi belgelerin alındığını ve doğru olduğunu teyit etmek için tekrar aradım. 1 gün sonra mail ve mesaj yolu ile vergi ödemesini yapabileceğim özel bir link gönderdiler. Bu linkte kredi kartı ile vergi ödemesini yaptım. Bisiklet şuan yurtiçi kargoda, yarın teslim alacağım.

Yurtdışından bisiklet sipariş ettikten sonra gümrük ve vergi ile ilgili güncel ve kesin bilgi bulamadığım için çok endişeliydim, bu yüzden yurtdışından bisiklet sipariş etmek isteyenler için süreçle ilgili detaylı bilgileri paylaştım. Umarım yardımı dokunur. :)

Son düzenleme:
Tepki
3
İsim
Ayşe Kahraman
Bisiklet
Bisan
parçalayıp 2 saat ucak yolculugu yapmıştım bir seferinde

LightNing

Üye
Tepki
2
İsim
furkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
kardeşim 5 1 fiyatına satılıyor ama 3 katı para alınıyor gümrükten geçirirken posofta yaşıyorum gürcistana sınır 20 bin ise 4-5 bine alıyorsun

• Beğen
Tepkiler: eminemin ve Fat1h

Fat1h

Forum Demirbaşı
Tepki
592
İsim
Fatih ÇAKMAKCI
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
Yurtdışında 2. elde fiyatlar çok bölünüyor. Az bir şey kullanılmış iyi bir bisikleti buradaki kompanent parasına alırsınız. Ama gel gelelim gürcistanda üst seviye bisiklete rabet yoktur. Dolayısıyla bulunmaz.

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.569
hemen Cervelo S5 icin siparis verebilirim dura ace di2 - 2019 , 5/1 fiyatina :)