Yurtdışından bisiklet getirmek

engin güner

Forum Bağımlısı
Tepki
709
Yurtdışından bırakın 1500 u 590 euroluk ürünü getirtmek bile çok karmaşık.Hali hazırda bir yıl içerisinde 1500 eurodan fazla alışveriş yapamazsınız.Bunun için gerekli firmalar var yeni tureyen sizin adınıza ithalat yapacak vs ne ödersiniz.yuro zon de ise yasal kdv arti yasal ithal vergisi depo incelme masrafı adi garip bir kaç ücret vs.Fatura üzerine isterse bedava yazsın ürün fiyatı adamlar kontrol ediyor yakın zamanda yaptığım bir alışveriş oldu bu yüzden fazla içli disliyim

Scudo

edemirdag

Üye
Tepki
72
İsim
Emre D.
Bisiklet
Carraro
bisikletle uçak yolculuğu
Evden uzak bir ülkede bisikletle seyahatin en sıkıcı ve zor yanı bisikleti o ülkeye götürmek.
Çünkü o uzak ülkeye genellikle uçakla gidiliyor. Bisikletle uçak yolcuğu ise çoğu zaman bir kabustan farksız.
Bu işin püf noktalarını biz deneyerek ve yanılarak öğrendik ama umarım bu yazım bisikletseverlerin işini biraz kolaylaştıracaktır. Gitmek istediğiniz ülke için uçak biletinizi alırken (online veya agente aracılığı ile) bisiklet için rezervasyon yaptırılmalı. (link), RYANAIR veya AIRBERLIN gibi low cost uçuşlar düzenleyen şirketlerin internet sitesinde böyle bir seçenek mevcut. (link), LUFTHANSA, IBERIA, (link), (link) gibi şirketlerin ise çağrı merkezlerini arayarak bisiklet rezervasyonunun yapılması gerekmekte.
Bisiklet için gidiş ve dönüşte ayrı ayrı ücret ödenmekte. Bu ücretler firmadan firmaya değişiklik gösteriyor. Bazı firmalar 25 euro talep ederken bazıları 75 euro talep etmekte. Sabit bir ücret yok. Bu ücreti havaalanına geldiğinizde check in sırasında ödüyorsunuz.
Ancak havaalanına gelmeden önce bir iki önemli konu var halletmeniz gereken. Her havayolunun bisikletleri taşımak için ayrı bir yürütmeliği var. Maalesef uluslararası geçerliliği olan yazılı bir düzenleme yok. Bu yüzden kişilerin anlayışına ve iyi niyetine bırakılmış bir çok unsur. Bisikletler uçağa alınmadan önce lastiklerden havanın alınmış, pedalların çıkarılmış, gidonun kadroya paralel hale getirilmiş olması gerekiyor. Bazı şirketler bisikleti karton kutuda, bazıları bisiklet çantasında, bazıları ise olduğu gibi almayı kabul ediyor. Havayolu şirketinin bisikleti nasıl uçağa aldığını anlamak o kadar da kolay değil.
7 yıl önce (link)‘ya kadar bisiklet ile gittik e Barcelona’dan eve uçakla döneceğiz. Easyjet’te gerekli rezervasyonu yaptık, ödemeleri hallettik. Çağrı merkezini arayıp bisikleti nasıl paketlememizi istediklerini sorduk. Bezden yapılmış bisiklet çantasına koyulması gerektiğini söylediler. Böyle bir çantamız olmadığı için gittik Decathlon’dan bez bisiklet çantaları aldık. Ertesi gün havaalanına geldik. Söylendiği gibi bisikletleri check in’e getirdik. Ancak orada çalışan personel bisikleti çantada değil ancak karton kutuda kabul ettiklerini söyledi. Bisiklet kutuları (Bike Box) her havaalanında satılan birşey değil. Eğer şanslıysanız KLM veya AIR FRANCE bazen bulunduruyor. Biz şanslı değildik. Bisikletlerin uçağa alınmasına izin verilmedi ve biz personelle tartışırken uçak bizi almadan havalandı, gitti.

2010 yılında Türk Hava Yolları ile (link)‘e uçmak üzere biletlerimizi aldık ve bisikletlerimiz için rezervasyon yaptırdık. Uçuş gününden önce çağrı merkezini arayıp bisikletlerin nasıl paketlenmesi gerektiği konusunda bilgi almak istediğimi söyledim. Bisikletlerin paketlenmesine gerek olmadığını söylediler. Ben işi şansa bırakmamak için bu sefer aradan bir gün geçmesini bekledim ve tekrar çağrı merkezini aradım. Bu sefer farklı bir kişiye sorumu yönelttim ve aynı cevabı aldım. Bisikletleri olduğu gibi verebileceğimize ikna oldum. Uçuş günü erkenden havaalanına geldik (uçuş saatinden 3 saat önce gelmekte fayda var,karşınıza nasıl engeller çıkacağı hiç belli olmuyor) ve bisikletleri check in’e götürdük. Bisikletleri bu şekilde alamayacaklarını, karton kutuya koymamız gerektiğini söylendi. Tartışma, sinir harbi, panik, göz yaşı derken uçağın kalkmasına 5 dakika kala girişimize izin verildi. Bunun gibi bir kaç kez daha buna benzer olay yaşayınca artık hiç sormakla uğraşmıyoruz ve bisikletleri karton kutu içinde havaalanına götürüyoruz. Bu kutuları ücretsiz olarak mahallemizdeki bir bisiklet mağazasından temin ediyoruz. Bisiklet turu bittiğinde dönüş yolculuğu için yine eğer varsa bir bisiklet dükkanına gidip eski karton istiyoruz. Eğer böyle bir imkan yoksa ve havaalanında bisiklet kartonu temin eden bir havayolu şirketi bulursanız ücreti 20 euro.
Bisikletler şu ana kadar yaptıkları tüm yolculuklarda hasar gördüler. Selenin derisi yırtıldı, bisiklet çizildi, hatta bir seferinde lastiği patladı… En trajı komik olayı ise (link) yaşandık. Üç haftalık bisiklet turu için Agadir’de biz ve bisiklet çantaları uçaktan indik, bisikletler inmediler. Bisikletler gelesiye kadar tam üç gün boyunca küçüklü büyüklü 11 bisiklet çantası ile Fas sokaklarında gezdik.
Bakalım sizi nasıl sürprizler bekliyor.

Kaynak:Bisikletizm

:DDD

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar şimdi benim Almanya'da akrabam var ve Canyon almayı düşünüyorum. Oradan kendi adına alırsa ve Türkiye'ye vergi ödemeden girebilir mi?

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
Soru vergi iadesi alabilmesi ise ikamet adresi Avrupa Birliği içi ise alamaz. Soru Türkiye'de alınacak vergi ise 1 bisiklet için Türkiye'ye girişte vergi ödemez.

• Beğen
Tepkiler: TeamO2.cc

Cihat Özinan

Aktif Üye
Tepki
40
ABD den akrabam kendi adına bisikleti alsa ve bana kargolasa sıkıntı oluyormu?orada bisiklet bedeline ödenen ücrete ne kadar ek bir şeyler daha ödemek gerekir?kargo+vergi vs.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Cihat Özinan

%20 vergi ve birkaç yüz dolar kargo ödersiniz.

Hasankaran

Aktif Üye
Tepki
386
İsim
Hasan karan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Merida
uçakla bisiklet taşımanın ücretleri malum peki uçakla katlanır bisiklet getirip bunu bagaj hakkında saydıran var mı acaba ?
sonuç olarak ucuş hakkınızda ki kilogramı ve bavulların ebatlarını aşmadan taşıyabileceğimiz bir bisikle sitelerinde bisiklet için gerekli düzenlemeler mevcut lakin katlanır bisiklet için bir bilgi varsa dinlemek isterim !
öncelikli havayolu pegasus

uçakla bisiklet taşımanın ücretleri malum peki uçakla katlanır bisiklet getirip bunu bagaj hakkında saydıran var mı acaba ?
sonuç olarak ucuş hakkınızda ki kilogramı ve bavulların ebatlarını aşmadan taşıyabileceğimiz bir bisikle sitelerinde bisiklet için gerekli düzenlemeler mevcut lakin katlanır bisiklet için bir bilgi varsa dinlemek isterim !
öncelikli havayolu pegasus

• Beğen
Tepkiler: Emrullah1903

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Hasankaran
Dostum bisikletinin içine sığabileceği bir çantan varsa katlanır bisiklet bavul sınıfında değerlendiriliyor sorun yaşamıyorsun

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Hasankaran
ben sana şunu söyleyeyim,hadi saydırdın diyelim ama bagajları yükleyen görevlilker fırlatarak vs şekilde uçağa yüklerlerse,bisiklet olarak saydırmadığın için hassas şekilde davranmadan uçağa atarlarsa olan senin bisikletine olur 50-100 tl den kurtulayım derken bisikletinin kullanılmaz hale gelmesi ile karşılaşabilirsin,bisiklet olarak belirtip ona göre bagaj alırsan onu narince,dikkatli şekilde yükleyeceklerini biliyorum

Hasankaran

Aktif Üye
Tepki
386
İsim
Hasan karan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Merida
@Desert Fox
50/100 degıl 45€ bu ücret bunun birde dönüş ücretini hesaba katarsan 90€ ediyor bisiklete taşımada başına pek birşey gelecegını sanmıyor hele bavul koli içinde ise

@Gökay Akçay
peki bavul değil de koli yapsam ebatları 60cm*90cm*70cm ebatlarında mevcut bavullardan çok daha küçük ki başka bagajım olmadan ;)
kolıyle ısım bıtınce atarım hem bagaj ısıme yaramaz

bilen varsa yeşillendirsin müşteri hizmetlerini aradığımda verilen cevaplar saçma !

Son düzenleme:

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Dostlar ben kendi tecrübelerimi paylaşıyorum başka türlüsünü bilmiyorum.
1: zaten şunu yapmak zorundasınız check in yapan arkadaşa “bu bagaj kırılabilir” demek zorundasınız o arkadaşta bisikletinizi yanındaki yürüyen banta koymaz üzerine “kırılabilir etikite” yapıştır ve telefon açar adamın biri gelir bisikletinizi alır ve uçağa kadar öteki kırılabilecek malzemelerle beraber el arabası benzeri bişeyle taşır, bu tüm dünya hava limanlarında böyledir.
2: koli olursa bagaj sınıfına girmez saçma ama gerçek neyazıkki, kilo başına para ödersiniz, bakar bakmaz şöyle bir çanta buldum (link) eminim daha ucuzları vardır içinede nalburdan alacağınız baloncuklu sargı zımbırtıları ile dolgularsanız biraz daha güvenli olur ama ne olursa olsun uçak taşımacılığı herzaman bisikletinize zarar verme riski taşır

• Beğen
Tepkiler: Hasankaran

Hasankaran

Aktif Üye
Tepki
386
İsim
Hasan karan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Merida
@Gökay Akçay
canta bavul vs ısımı gormez cunku vardıktan sonra onu tasımam gerekecek kolı ebatlarının bavuldan kucuk olmasına karsın tasınmaması üzücü 20kg bagaj hakkımda olacak olan kolimin ebatalrını pegasus maıl attım bu ebatlardaki çantam 20kg dan düşük lakin bunun bu ebatlarından ötürü extra ücret ödermiyim gibisinden mesaj attım

eğer kabul olursa siyah kumaştan koli üzerine bir örtü yapacağım :D bu benim bavulum diyeceğim denemekte fayda var pegasusun cevabı verdıgım ebatlara onay verırse tabı sonrası ıcın olum olumsuz buraya yazarım gelısmelerı
yardımın bılgılendırmen ıcın cok tesekkurler

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Hasankaran
gelecek yanıtları bizimle de paylaşabilir misiniz? ben de merak ediyorum,nasıl olur mu olmaz mı

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Hasankaran

Aktif Üye
Tepki
386
İsim
Hasan karan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Merida
kesınlıkle paylaşırım katlanır bisikleti normal bisiklet olarak saymak haksızlık 45$ vermek heleki can acıtıyor normal bagaj hakkımı kullanabılecekken hemde

Son düzenleme:
  • Beğen

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Hasankaran

Büyük ihtimalle cevap vermezler. Alacağınız cevaba da güvenmeyin. Kargo, valiz taşıma kurallarını okuyun. Orada ne diyorsa o.

• Beğen

alperbeys

Üye
Tepki
7
İsim
Alper
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Bmx
Arkadaşlar merhaba. Yurtdışından bir site üzerinden bisiklet satın almak istiyorum. Sitenin müşteri hizmetleri gönderebileceklerini belirtti. Benim aklıma takılan bu bisikletin gümrük vergisi. Vergi hesaplama sitesinden hesapladığımda 114 euro gibi bir vergi çıkıyor bunu kabul ederek alacağım fakat ekstra bir ücret ödemem gerekecek mi? Lütfen daha önce tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim. Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: karanbatu

isamorgil

Daimi Üye
Tepki
617
İsim
isa morgil
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@cingözkedi evet getirebilirsin hiç bir sorun çıkmaz.

@alperbeys kargo ücretini alacağın yerin ödeyeceğini düşünürsek üst sınır 1500€ olmak kaydı ile avrupa birliği için %18 diğer ülkeler için %20 gümrük vergisi haricinde herhangi bir ödeme yapmazsın. ( ptt nin 6 liralık gümrüğe sunum ücreti ni ayrı tutuyorum. )

alperbeys

Üye
Tepki
7
İsim
Alper
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Bmx
@isamorgil

Cevabınız için çok sağolun hocam bir sorum daha olacaktı. Wiggle.com dan satın alacağım ve orda kargo ücreti 24 paund olarak gözüküyor acaba bu miktar doğru mu? Yani sipariş oluşturduktan sonra benden fazla kargo ücreti alırlarsa diye soruyorum