Yurtdışı Alışverişlerde Gümrük İşlemleri

Scudo

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@saintco

Fatura kesmeyipde hediye olarak gönderse peki

B

BF Okuru

Misafir
@saintco

İnanır da inanmayabilir de. Belli olmaz. İnanmazsa kendine göre bir değer biçip vergilendirir. Denemekde fayda olabilir.

@Sıradan Çinko Pil

Hediye olduğuna ikna olmazsa yine aynı şekilde kafasına göre değer biçip vergilendirir. Siz vergiden mi kurtarmaya çalışıyorsunuz?

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@clubber

Vergiden Kurtulma demeyelim de ( İçtiğim 1 yudum sudan bile vergi alıyorlar ) Maliyetleri düşürmeyi planlıyordum. Zira Çin'den Karbon kadro getirme planım iptal oldu. İlginiz için teşekkürler.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Sıradan Çinko Pil
Hani,ülkeye giren ürünün vergisini alıyorlar.Eyvallah alsınlar, anlarım.Yaptıkları bir uygulama varki, milletle *****geçmekten başka bir şey değil.
Yurtdışından bir tane elektronik ürün aldın diyelim.Monitör mesala 600 dolarlık. Buna %18 vergi verdiğini düşün.(kargoyu şuan için işin içine katmıyorum) Ürünü aldın, bir süre kullandın.Tak bir arıza verdi.Hemen, ürünü servis için yurtdışındaki ilgili merkezle konuşup gönderdin.Ürün servisten tamir olup geri dönerken,gümrükten geçerken TEKRARDAN %18lik GÜMRÜK VERGİSİNE GİRİYOR. Buna girmemesi için ilk başta ödediğin vergiye yakın bir evrak kitap masraflarını yapıp öyle göndereceksinki aynı kapıya çıkıyor.Bunu yurtdışından alışveriş yapan bir çok kişi biliyor, bunu ilgili bakanlık ve gümrük memurlarıda biliyor.Ama değişen, pardon düzelen bir şey yok...

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
7.100
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
@Raptor8 gümrük memurlarının en az bizler kadar kafası çalışıyor, merak etmeyin. Arıza değişimi evraklarda belirtiliyorsa, önceki hareketlerinizle de karşılaştırılıp ikinciye vergilendirme yapılmıyor.
@Sıradan Çinko Pil paketlerde gönderenin kim olduğu yazıyor. Google kullanmasını da bildikleri için ürün nerede kaça satılıyor görebiliyolar. Bir satıcıdan gönderilen gift açıklamasının ciddiye alınmaması gerektiğini de.

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Özcan.

Gümrük Vergisi : 640.0 TL
Damga Vergisi : 0.6 TL
Gümrüğe Sunma Ücreti : 4.5 TL

645 TL vergi çıkmış . Umarım bu vergiler Bisiklet yolu için harcanır

Motorola

Daimi Üye
Tepki
271
İsim
Abdullah
Bisiklet
Cube
@Sıradan Çinko PilKacliralik faturaya bu kadar vergi cikti?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)
Ben öyle düşünüyordum ama forumlardan gördüğüm şey aksini belirtiyor. Yüklü miktarda vergiyi tekrar ödemek zorunda kalan kaç tane kişi gördüm.(Hani bu adamlarda kırk yılda bir alışveriş yapan insanlar değil,neredeyse her şeyi yurtdışından alan kişiler.Onlar söylüyor.) Senin karşına tekrardan gümrük verigisini çıkartıyorlar, istersen ödeme.Ne yapacaksın, o kadar para verdiğin ürünü ortada mı bırakacaksın.Mecburen ödüyorsun.Senin dediğin tarzda bir karşılaştırmayı, çeşitli prosedörler içeren arızalı ürünü servise gönderme belge ve evrakları içeren talimatlar var,onları yapıpta gönderenlere göredir.Onlarda havadan sudan para almak için çıkartılan,makbuzlar evraklar.Öyle 15-20tl bir şeyde değil hani 200-300tl varan masrafı olan evrak kitap işleri.Adları neydi şuan aklıma gelmiyor.
Gümrükçülerin bilgisayarlarında,A kişisisi xxxx tarihinde yyyyy ürününü almış. Filan filan gün önce ürünü servise göndermiş.Bu gelen üründe bu olmalı.Dediklerini malesef sanmıyorum.Hani o şekilde olsa,her şey on numara olur.Yurtdışından her alışveriş yapanın, sistemde kendi adında bir dosyası bulunup, ürün gelişleri gidişleri, takip edilse bütün bunlara gerek yok.Lakin onları kontrol etmediklerinden,sadece gelen ürüne bakıp, fiyat biçtikleri için bu vergiler çıkıyor.Sorsan,kanunlarda bu durumla ilgili bir düzenleme yok diyecekler.

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@OnurÖzdağ

Aslında konu farklı yerlere kaymış gibi ( Sanki ülkenin en azılı kaçakçısı unvanı bendeymiş). Şu açıklamayı gerekli görüyorum artık.

Çin'den ucuz karbon kadro getirip bisiklet toplama gibi bir planım yok. Bana fikir danışan bir kişiye maliyetini nasıl düşürebilir konusunda iki muhabbetim oldu sadece. Onuda buradan "misal" olarak sordum zaten.

Bisiklet malzemelerimi genelde Avrupa ve Çin'den alıyorum. Çok zora düşmediysem kesinlikle Türkiye'den bir bisiklet malzemesi almıyorum. Çünkü Yurt dışındaki fiyatla ülkemizdeki fiyatlar arasında bir uçurum var. Avrupa yada Çin'de 3 kuruş ise bizde 10 kuruş ve maalesef ki kimse kolay para kazanmıyor. Zira saati 11 TL gibi bir ücretle çalışıyorum. Çoğu zaman Çin'den bir ürün alıp faturasını düşük gösterip yada hediye olarak gönderilen ürünlerin gümrük vergisinin çıkmadığını hepimiz okumuşuzdur. (Hiç bana denk gelmedi o ayrı konu) Daha önce gümrük sınırı 75 Euro iken gayet güzel sipariş verebiliyorduk. 30 Euro'ya düşürüldüğünde çok sinirlenmiştim. Ama benim sinirlenmem hiç bir sorunu çözmez ve çözmüyor da zaten. İki hafta öncede yine Avrupa'dan bir karbon yol bisikleti siparişi verdim. Aslında Yol bisikletim var ama yükselen fiyatları gördükçe ileride 105 setli bir karbon bisiklet almak için kaç asgari ücret ödeyeceğimi kestiremedim ve şimdiden alayım dedim. Bu gümrük vergisini ödememe gibi durumum yok( seve seve ödüyorum). Tabi ki GÜMRÜK vergisini ödememe gibi bir seçeceğimiz olsaydı kesinlikle ödemezdim.

Anayasanın 73. maddesi şöyle:

MADDE 73. – Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, malî gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür.
Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır.
Vergi, resim, harç ve benzeri malî yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır.
Vergi, resim, harç ve benzeri malî yükümlülüklerin muaflık, istisnalar ve indirimleriyle oranlarına ilişkin hükümlerinde kanunun belirttiği yukarı ve aşağı sınırlar içinde değişiklik yapmak yetkisi Bakanlar Kuruluna verilebilir.

Şimdi ben bordrolu bir çalışan olduğum için daha maaşımı almadan devlet direkt benim maaşımdan vergisini kesintisini alıyor. Madem herkes mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlü neden bazılarının vergi borçları siliniyor? Neden benim sipariş verdiğim bisikletin gümrük vergisi silinmiyor :) Ama bazılarının benim hayatım boyunca göremeyeceği kadar tutarda olan bir vergi borcunu tek kalemde siliyor. Bu anayasanın 10. maddesiyle de çelişiyor bana göre. Hani herkes eşitti? Demek ki bazıları daha da eşit :)

Madde 10 – Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.
(Ek fıkra: 7/5/2004-5170/1 md.) Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.
Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.
Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar. (*)

Daha fazla şey yazılır ama gerek yok. Halk devlet için mi yoksa devlet halk için mi sorusunu kafamda çözdüğümde biraz daha konuşurum belki :)

Kimseye sitem etmiyorum.

Saygılar.

B

BF Okuru

Misafir
@Sıradan Çinko Pil Sadece maaşınızdan kesilen vergi ile bitse yine iyi. Asıl vergiler bundan sonra başlıyor. Limonatada bile %10 ÖTV ödüyoruz artık. Yani limonata bile lükse girdi. Ekmek tüketiminde bile üst sıralarda olan bir ülke olarak şimdi de "israf" gerekçesi ile ekmeğimizle oynanıyor ve gramajı düşürülüyor +vergi dilimlerini inceleyen asıl adaletsizlik ve yük asgari ücretlinin sırtında. Çiftçi mazotu nerdeyse 5 TL ye alıyor, süper yatı olan 1 TL ya alıyor. Pırlantadan vergi alınmazken en temel ihtiyaçlardan KDV + ÖTV alınıyor.
Böyle olunca da her halükârda "imkânınız varsa" y.dışından vergisini ödeyerek bisiklet,ekipman vb. almak daha uyguna geliyor.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.110
Bisiklet
Salcano
konuya çok fazla hakim olmasam da bu daha çok ithalatçı firmalara yönelik bir şey. gümrük vergisi sıfır olsa da %18 kdv ödemeye devam ediyorlar. siz de bireysel olarak yurt dışndan sipariş etseniz %18-20 kdv vergisini ödemek durumundasınız.

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Bianchi
Hımm. Gereksiz heyecan yani.

Bu duruma ancak aşağıdaki gibi bir arkadaş sevinecektir herhalde :)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.168
Bisiklet
Specialized
@Uğur S. Bence en çok Salcano'nun sayibi sevinecek...

Üstelik her parça için "imalinde kullanılan", "üretiminde kullanıma mahsus" benzeri ifadeler eklemişler. Üretici olmayıp getirdikleri kadro, gidon, vs parçayı satan ithalatçılar gümrük ödemeye devam edecek sanki.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.344
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Yakın zamanda, hükümete yakın, yeni bir markamız olacak büyük ihtimalle. Çin'den alıp, üzerine isim yazdırıp, burada birleştirip "Yerli Malı" diye satacaklar :).

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.344
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@BerkEvren

Yıllardır onun için kanun çıkarmadılar, muhtemelen bu daha yakın biri :D