Yurtdışı alışveriş

DrMobile

Üye
Tepki
8
İsim
TD
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar , yunanistan veya bulgaristandan bisiklet alan oldu mu ? Oradaki satıcılara ulaşabilen ? En azından mail yolu ile var mı ? Çifte vatandaşım , yol bisikleti düşünüyorum mevcut olana ek olarak.

• Beğen
Tepkiler: çorlu 59
Scudo

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@DrMobile
bir ara konun bir tanesinde öyle bir şey vardı. Yurt dışından bisikleti alıp, günü birlik geçilen Yunan adaları olanlardan bir tanesine göndertiyorlarmış oradan da bisikleti alıp geliyorlamış. Forumda görmüştüm ama hangi konu aklımda değil şuanda. Buradan geçerken yanlarında bir bisiklet ile gidiyorlar oranın belediyesine önceden haber edip bisiklet oraya yolluyor oradan bisikleti kurup değiştirip geri geliyor şeklinde anlatımı vardı.

burcinhan

Forum Demirbaşı
Tepki
1.373
İsim
Burçinhan Doğan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MakRo

Kimse Türk'ün gücünü sınamasın :)

• Beğen
Tepkiler: MakRo

çorlu 59

Üye
Tepki
11
İsim
serhat
Bisiklet
Trek
@DrMobile
gidip alabilirisniz herhangi i problem olmuyor gümrük geçişlerinde de sormuyorlar

DrMobile

Üye
Tepki
8
İsim
TD
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@çorlu 59

Biliyorum , bisikletsiz gidip , bisikletle dönen , bunun ticaretini yapan kişiler de var hatta, merak ettiğim , bir mağaza ile iletişimi olan arkadaş var mı burada ?

çorlu 59

Üye
Tepki
11
İsim
serhat
Bisiklet
Trek
@DrMobile
yunanistan mı bulrgaristan tarafımı olx.bg sitesinden takip ediyorum ben bi nevi sahibinden gibi site uygun düşerse aracıyı arayıp aldırıyorum buraya gönderip kontrol edip alıyorum yunanistan da öyle değil yakın şehirlerdeki bisikletçilere bakıyorum uygun bişeyler varsa alşıp gelirim

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@DrMobile
Daha önce forumda görmüştüm demiştim farklı konun altına arkadaş tekrardan yazmış.
Konu linki : (link)

@Roadlover

smtdgncy

Daimi Üye
Tepki
488
İsim
Samet
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
198194

Arkadaşlar böyle bir haber okudum bilginize.

ndhakara

Forum Demirbaşı
Tepki
967
İsim
Cihat
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet ilk defa bir siparişim gümrüğe takıldı. Hibike'tan Mavic Ksyrium Elite jant seti almıştım. 1 Ağustos'tan beri "PTT İşyerinde Bekliyor" ibaresinden ileri gitmeyince forumlardan filan bir bakayım dedim. Ardından Ukim'i aradım ve gümrüğe takıldığını öğrendim. Neyse telefonda fatura ve kimlik fotokopisini istanbulpostagumruk@ptt.gov.tr adresine göndermemi istediler ki az önce gönderdim de. 5 gün boşuna beklemişim bir gelişme olur mu diye. Bir de telefonda elinize telgraf ulaştı mı diye sordular. Gelen giden yok dediğim de erken aramışsınız ama yine de bu adrese evrakları gönderin dediler. Telgraf gibi hızlı bir posta aracı nasıl 5 günde ulaşmaz o da ayrı soru!
Gümrüğe neden takıldığını da açıkçası anlamadım. Yani Hibike gibi bir firmanın fatura ya da bedel bildirimi olmadan ürün göndereceğini sanmıyorum. Aklıma gelen tek şey tubeless için kutu içeriğinde olan patlak sıvısı! Umarım sıvıdan dolayı geri göndermezler. Keza bu jantı alan çok sayıda tanıdığım var. Piyango bana vurmaz umarım :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ndhakara

E-mail denen bir şey var ve bunlar hala telgraf gönderiyor. Bana da telgraf göndermişlerdi. Gidip işlem yapmadım paramı geri aldım. Adrese teslim satın alıyorsun ayaklarına çağırıyorlar. Hangi devirde yaşıyoruz.

ndhakara

Forum Demirbaşı
Tepki
967
İsim
Cihat
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@clubber
Gidip işlem yapmaya gerek yok, e-posta ile istedikleri evrakları göndermek yeterli oluyor. En azından telefonda görüştüğüm PTT çalışanı öyle dedi. Bakalım sıkıntısız bir şekilde sonuçlansın da 3-5 fazladan beklemişim problem değil.

• Beğen
Tepkiler: Afyon35

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@ndhakara

Yanlış anlaşılma olmuş sanırım, "gümrüğe takılması" düşündüğünüz şey değil. Vergisini çıkarıp yollayacaklardır size. Yasaklı bir ürün olunca sormazlar, direk iade olur.
İstanbul dışı nasıl oluyor bilmiyorum ama taşımaya üşendikleri şeyler için İstanbul içinde bu yöntemi uyguluyorlar. Size ihbarname gönderip, "fatura, kimlik ve gerekli belgeler ile gelip ürününüzü alın" diyorlar.
Daha önce -yol sonunda artık 1550 kilo olan- trainer'ımı Başakşehir'den Sarıyer'e taşımıştım.

ndhakara

Forum Demirbaşı
Tepki
967
İsim
Cihat
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gelen otomatik cevapta 2. gruba dahil olduğum için adrese göndermeleri gerekiyor. En azından kendi sözleri böyle :)

"2.İSTANBUL, EDİRNE ,YALOVA ,TEKİRDAĞ ,KIRKLARELİ İLLERİ İÇİN PROSEDÜR:

Gönderdiğiniz evraklar ile koliniz gümrük muayenesine alınacak olup kabul edilmesi halinde adresinize, edilmemesi halinde ise mail üzerinden bilgi verilerek bekleme süresi sonunda çıkış ülkesine iade edilecektir."

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Edip Dinçer

Bildiğim kadarıyla hiç bir ürün direkt iade olmuyor. Cep telefonu veya enerji jeli gibi normalde posta yoluyla gelmemesi gereken şeylerin bile istisnası var çünkü, öyle bir durum söz konusuysa gümrüğe gidip durumu belgelemeniz gerekiyor.

Belki yasadışı bir şey (uyuşturucu, silah, vs.) gönderildiyse doğrudan iade veya imha ediliyordur, ama öyle bir durumda da ifade için karakola çağırırlar diye tahmin ediyorum.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Murat B.

Yok yok oluyor :). İthalatı yasak şeyleri direk geri gönderiyorlar. Örneğin e-sigara. Sigarayı bırakırken AliExpress üzerinden e-sigara ekipmanı siparişlerimin çoğu doğrudan "İthalatı Yasak - İade" yazarak geri gönderiliyordu. Ama yasadışı olmadığı için hiç ifadeye çağırılmadım :). (sigarayı bıraktım :D)

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
e-sigaranın ticareti yasak. kullanımı değil. doğal olarak ithalatı da yasak. ben de kullandığım dönemde çok fazla e-sigara ve ilgili ürün sipariş ettim hiç sorun yaşamadım.

Hami Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.575
İsim
Hami Bulut
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Günaydın herkese (link) sitesinde bir çok ürün indirime girmiş ve dağıtım yerlerinde Türkiye'de bulunuyor hiç kullanan oldu mu? Yada kullanmak istersem ne gibi bir yol izlemem gerekiyor? Ayrıca vergi oranını nasıl hesaplamalıyım? Bir de ürünü seçince bu kısım çıkıyor ne olduğunu anlatabilecek biri var mı acaba? Yada Adalara gidip bisiklet alan oldu mu? Teşekkürler şimdiden. Adsız.jpg

Son düzenleme:

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
@Hami Bulut

Ben spesifik olarak o siteden alani duymadim ama avrupa bazli sitelerden bisiklet siparis eden cok var. Yapmaniz gereken ekstra birsey yok. Siparisinizi veriyorsunuz, bisiklet Turkiye’ye girince sizle iletisime geciliyor ve vergi odeyip bisikletinizi evinize kadar getirtiyorsunuz.
Vergi hesaplamasi olarak. Eger bisikletin degeri €1500’un altinda ise yuzde 18 vergi oduyorsunuz. Eger 1500’un uzerinde ise bircok masraf, vergi ekleniyor. Yani anlayacaginiz bisiklet 1500 euronun uzerindeyse ithal etmenin pek anlami yok.

O soldaki finance bolumu ise faizle taksitli alisveris icin. Turkiye vatandaslari icin gecerli degildir, biz pesin odeme yapmak zorundayiz.

Hami Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.575
İsim
Hami Bulut
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@vetohan Cevabınız için teşekkür ederim. Eğer linke tıkladıysanız ürünlerin euro ve dolar olarak baya uygun olduğunu görebilirsiniz. Tamda bisiklet alma arifesinde iken piyango çıkmış gibi hissettim açıkçası. Sanırım Avrupa dışı olduğu için %20 vergi ödemem gerekiyor. Örnek olarak bisiklet (link) vergi dahil 1200 Dolar olacak bir de kargo ücreti dahil toplamda tl olarak 7.840 tl gibi bir fiyat çıkıyor doğru ise. Ancak şuanda böyle bir bisikleti bu fiyata ülkemizde almak mümkün değil. Söylediğim diğer modeller içinde geçerli tabii hesabım doğru mu bilmiyorum.

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
@Hami Bulut

Birlesik Krallik hala Avrupa Birliginde, daha cikmadilar. ?
O yuzden %18 vergi.
Fiyatlar dediginiz gibi uygun ama acele etmeyin. Bircok site bu tarz indirimler yapiyor. Yani bu linkini attiginiz sitenin ekstra bir indirim yaptigi yok. Tweekscycles, jejames, alman siteleri... Yani bir bakmak lazim. Acikcasi sectiginiz bisikletin de cok iyi bir fiyat oldugunu dusunmuyorum. Tabi tercih meselesi.

• Beğen
Tepkiler: Özcan