Yurt Dışından Alışveriş Konusunda Acil Yardım/Tavsiye

Metin Güler

Daimi Üye
Tepki
320
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar yurt dışından bir siteden yaklaşık 450tl lik bir online alışveriş yapmayı düşünüyorum (jant seti alacağım)..acaba gümrükten geçişinde fiyat veya hacim yüzünden sıkıntı yaşar mıyım?? Ekstra ücret ödeme veya takılma gibi durumlarla karşılaşır mıyım?
Daha önce bu meblağlarda veya üzerinde alışveriş yapan var mı? Kesin bir cevap gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim kafamdaki soru işaretleri kalktığı anda siparişi vereceğim, biraz acele etmeliyim...
İlginiz için şimdiden teşekkürler..

Scudo

ali can çalış

Daimi Üye
Tepki
163
150 euro üzeri gümrüğe tabii olur. Yani kısaca alıcaksan 1500 usd a kadar alabilirsin ama posta olarak sadece USPS kullan. Ups, dhl, fedex veya türevleri kesin antrepoda kalır. Malın usps ile gümrük postanesine gelir. Sende bunu kredi kartı dökümünle beraber gerçekten bu meblağ olduğunu ibraz edersin ve mal bedelinin %20 sini verip alırsın.

• Beğen
Tepkiler: Metin Güler

Metin Güler

Daimi Üye
Tepki
320
Bisiklet
Scott
Alacağım ürün tam 300$ ve Fedex Int. Priority ile ücretsiz gönderi yapılıyormuş.. Bu gönderi biçimiyle ürünün %20 bedelini ödemeyi göze alıp sipariş etsem dahi elime ulaşmama riski mi var yani?

ali can çalış

Daimi Üye
Tepki
163
@mehty

sadece fedex ile gönderiyorsa boşver derim. gelir antrepoda kalır ve almak için daha fazlasını ödeyebilirsin.

sadece usps güvenli.

bu arada bu kumar gibi birşey ama son 2 senedir kontroller çok sıkılaştı.

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Hangi ülkeden sipariş vereceksiniz? Ulusal posta ile yollamalarını rica edin. Diğer türlü Fedex ile gelmesi büyük risk taşır. Hem meblağ hem de paketin boyutu yüzünden Fedex sizi soyup soğana çevirebilir.
Ulusal posta ile gelirse paket, arkadaşın dediği gibi %20 gümrük bedeli ödeyerek gümrükten malı çekebilirsiniz. Sizden muhtemelen kart ekstresi vs. isteyeceklerdir. Bunların çıktılarını hazır bulundurup, gümrüğe o şekil giderseniz işlemleriniz çok daha çabuk bitecektir.
Bunun dışında %20 vergi dışında, elektronik cihazlarda bandrol vergisi oluyor ama jant seti için ekstra birşey çıkacağını hiç sanmıyorum.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Bu %20 standart mı yoksa daha üstü olma ihtimali var mı?

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Ben genelde giyim ve ufak tefek bisiklet parçaları aldığımdan bu kadarını biliyorum. Elektronik namına en fazla sipariş ettiğim şeyler km saati ve nabız saati oldu. Yasada belirtilene göre 150 - 1500 € arası ticari amaç taşımayan kişisel harcamalarda %20 maktu gümrük vergisi ödeyerek paketinizi gümrükten alabilirsiniz. Bunun dışında ;
1-) Bazı elektronik ürünlerde bandrol vergisi ödersiniz ekstradan.
2-) Tütün ve alkollü ürünlerde çok daha farklı bir prosedür uygulanmaktadır.
3-) Cep telefonu getirtemezsiniz. Bu çok net olarak belirtilmiştir.

Ayrıca bu oran aslında AB ülkelerinden gelen paketlerde %18'dir, diğer tüm dünya ülkelerinden gelenlerde ise %20'dir.
Tabi bunun dışında dediğimiz gibi özel kargo firmalarıyla getirtmeye kalkarsanız ürünü ve gümrüğe takılırsa sizi istedikleri gibi oynatırlar. Ardiye masrafı, ordino parası, pul parası derken sizden gelen üründen bile fazla miktarda para talep edebilirler. Bu durumda ya o parayı ödeyip paketinizi anca o şekilde alabilirsiniz, ya da gelen paketinizi oraya hibe edersiniz ve adamlar istediklerini yaparlar onla, son olarak da paketi geri göndermeyi talep edebilirsiniz fakat bu sefer yine birçok masraf çıkarırlar size.
Bu nedenlerden dolayı özel kargo firmalarından nefret ederim. Tek güzellikleri devlet postasından daha çabuk işlerini yaparlar ama o da umrumda değil. 1 haftada gelceğine 2-3 haftada gelsin içim rahat olsun.

Metin Güler

Daimi Üye
Tepki
320
Bisiklet
Scott
sadece %20 yi ödemek garanti olsa razıyım aslında ama oldukça belirsiz bir durum gibi görünüyor..Amerika'da olup da şu önümüzdeki 1 ay içinde dönecek birinden rica etmek sanırım tek çare gibi görünüyor. tabi bulunabilirse o da...

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
fedex ile sakın ama sakın gümrük sınırının üzerinde alışveriş yapmayın (ama paranız çoksa bilmem). en az 400 lira işlemler için vekelatname ve bunun üzerine bandrol, vergi ücretleri geliyor.

• Beğen
Tepki
48
Bu konu üzerine forumda bir çok uzunca konuşulan tartışmalar var, bir tanesi:
(link)
Aratırsanız daha da bilgilendirici şeyler bulabilirsiniz.

• Beğen

selcuk yucel

Daimi Üye
Tepki
124
kendi adima konusayim oncelikle ebay dan elektronik esya yada spor esyalari aldim hepsinde yaklasik 200 dolara kadar tutarlardaydi hicbirinde bi sorun yasamadim paypal hesabi ile aliyorum yaklasik 20 gunde elime ulasiyor dedigim gibi bu gune kadar onlarca urun aldim hicbiri gumruge suraya buraya takilmadi ama fazlasi icin birsey soylemem aldiginiz kisiye urunu hediye olarak yollamasini soylerseniz bu konuda gumrukteki insanlar biraz daha iyimser oluyor ayrica elektronik ( telefon-bilgisayar ) gibi urunler olmadikca zor durumda kalacaginizi sanmiyorum

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@mehty

Benim de derdim aynı . Burada bulma imkanım bile olmayan bir kadroyu %20 vergisini ödeyerek tabii ki almak isterim . Kadro 500 Euro olsun , artı %20 ; 600 Euro olur. 100 dolarda posta olsa 700 Euro . Normaldir . Ama belirsizlikler can sıkıyor . Birde devlete borçlu oluruz ; vergi yüksek çıkar , vergi borcu , bilmem ne borcu faiz katlanır . Ben bunu ödemiyorum , almıyorum demekle iş bitecek mi gümrükte sanki

Amaç vergi ödememek değil zaten

• Beğen

Ahmet Turan BABACAN

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Colnago
Amman Fedex'e falan bulaşmayın. Daha doğrusu MNG'ye Fedexin Türkiye ortağı MNG. Gümrükte ödeyeceğiniz verginin 3-4 katını mngye verirsiniz. Royal mail USPS vs. bunlarla gelsin. Geç gelsin ama güç gelmesin.. (link) burda da bazı görüşlerimi ve tecrübelerimi yazdım.

• Beğen

karacasus

Üye
Tepki
33
Bisiklet parçası olmamakla birlikte üniversitede kullanılmak üzere pahalı bir yazılımın eğitim versiyonunu aldım internetten 200$ civarıydı. Kredi kartımdan 450tl düştü. kargo şirketini hatırlamıyorum ama gümrüğe takıldık ve pul parası, vergisi, deposu derken 650tl extra harcama çıktı.

bu arada paket boyu cd kutusu kadardı :)

Mert SÜREN

Daimi Üye
Tepki
94
Mutlaka bir vergi ödeyeceksindir... Ne kadar tutar bilmem ama en iyisi alacağın yere(site yetkililerine filan) rica etmen faturayı en fazla 150 usd kessinler...

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
150 avro ya kadar vergisiz, 1500 avro ya kadar AB den %18- Diğer Ülkelerden %20 Gümrük Vergisi

selcuk yucel

Daimi Üye
Tepki
124
daha az kesmiyorlar nedeni ise kargoda bi sorun cikarsa eger urun bedeli olarak faturayi oduyorlar size yollanan urun atiyorum 200 dolar ise ve siz 50 dolar yazarsaniz gonderdigi urune kargoda birsey olursa 50 dolar oduyor bu yuzden saticilar buna pek yanasmiyor sahsen bir kac kere denemistim:) ama olmadi

Metin Güler

Daimi Üye
Tepki
320
Bisiklet
Scott
şu şartlar altında elden getirecek birisini bulamadığım müddetçe veya çok ayrı bi fikir olmadığı takdirde malesef o sete kavuşamayacağım..enazından özel kargo şirketlerinin daha riskli olduğunu öğrenmiş oldum bu konularda..yorumlarınız için teşekkürler. farklı bir fikri olan veya yardımcı olurum diyen varsa önerilerinize yine açığım.

Ünal Altay

Daimi Üye
Tepki
185
@Metin Güler

Merhaba Dostum,

Çoğu kardeşimin detaylı bir şekilde bilgilendirdiği gibi belli bir rakamın üzerinde alışveriş yapılması durumunda ürünlerin gümrüğe takılması çok büyük bir ihtimal. Burada en önemli husus dile getirildiği gibi ürünlerinin hangi kargo firmasıyla geleceğidir, ben yaklaşık iki hafta önce (link) internet sitesi üzerinden yaklaşık 220 paundluk bir alışveriş yaptım ve 15 paundluk bir gönderi bedeli ile ürünlerimi teslim aldım. Ürünler Royal Mail ile gönderildiği için burada direk PTT'ye geldi ve arkadaşların yukarıda bahsetmiş olduğu özel firmalarda ( DHL, Fedex, vs. ) yaşanan sıkıntılar yaşanmadı. Başka bir paylaşımda da belirttiğim gibi şu an yılbaşı arefesi olduğu için izin verilen kişisel ithalat limiti 300 Euro. ( THY lolistikte çalışan arkadaşımın ifadesi ) İsmini verdiğim site paypall ile ödeme kabul ediyor ve güvenilir bir firma, istersen sende bir kontrol et ama mutlaka aklına takılan herşeyi karşı tarafa sorup iyice emin olduktan sonra alışverişini yap :)

Özgür_Aksoy

Daimi Üye
Tepki
377
chainreactioncycles üzeriden yaptığım alışveriş ülkeye cuma günü giriş yaptı ama ancak bugün dağıtıma çıkartılabildi. bugün teslim edileceğinden şüpheliyim ama bakalım. düşünen arkadaşlar varsa en çok bekleyecekleri zamanın ürün ptt'nin elindeyken olacağını söyleyebilirim önceki tecrübelerimden yola çıkarak.