Yol'dan Şehir'e geçiş

Tepki
9
Bisiklet
Giant
Mert beyin Defy 3 ünü ben kullanıyorum. Ramazan dolayısıyla sadece bir kaç kez kullanabildim. Gerçekten çok akıcı ve seri bir bisiklet. Bisikleti toplamaya götürdüğüm bisiklet tamircisi bisiskleti sıfır zannetti. Bisiklete çok iyi bakılmış.Defy 3 ü almamda mert beyin ayrıntılı incelemeleri ve paylaşımları çok etkili oldu. Kendisine çok teşekkür ederim. Mert bey yeni bisikletiniz hayırlı olsun iyi pedallar.

Scudo

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
şehirde fitnes sürülür. Evet bir fitnes fanıyım fitnes lobiciliği yapıyorum. Kim gelirse gelsin fitnesın şehir için en iyi tür olduğuna ikna ederim. Çünkü argümanlarım güçlü. Doğru bisikleti bulduğunuza sevindim. Olması gerek buydu.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Erkan Turan

Erkan bey, teveccüh etmişsiniz. Asıl ben çok sevdiğim Defy3'ümün sizin gibi değerini bilecek birisine gitmesine çok sevindim ve teşekkür ederim.

Yeni bisikletimle çıkarken, öncesinde bir kaç farklı bisiklet kullanmama rağmen hep Defy3 ile karşılaştırıyorum, bisiklet kullanmaktan alınan haz açısından bir referans noktası olmuş o bisiklet :)

Ben Defy3'ü çok sevgi ve zevkle kullandım, umarım siz de aynı keyifi alacaksınız.

Umarım bir gün birlikte de pedallarız.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

ozan_mrc

Üye
Tepki
14
İsim
Ozan
Bisiklet
Giant
@Mert E.

Bir teşekkürde benden size gelsin. Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda sayenizde en doğru ve en uygun seçimi mi yaptığımı düşünüyorum. RX3 beyaz modelini satın aldım. :)

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@mehmetsunu

Açıkçası şehir içinde, saf bir şehir bisikleti kullanmak benim adıma gerçekten bir çok açıdan daha avantajlı oluyor. "Herkes bir gün yol bisikletine binecek" savını artık çok doğru bulmuyorum, yol bisikleti gerçek bir uyum ve hakkını vermek işi. Defy 3'ü çok çok beğenmeme ve bir çok açıdan şu anki bisikletimden üstün özelliklerine (sanırım daha da hafif, daha iyi bir vites seti, daha hafif karbon maşası) rağmen, benim sürüş tarzıma ve bisiklet tepesinde geçirdiğim zamana şehir bisikleti daha uygun kaçıyormuş, onu net şekilde anladım.

@ozan_mrc

Rica ederim, teşekkürlük birşey yapmadım. Yaptığım seçimi elimden geldiğince incelemeye çalışıyorum, eminim bir çok özellik açısından RX3'ten daha üst seviye bisikletler de mevcuttur, ancak ben "en iyi bisiklet, bindiğinde kendine ait hissettiğin, zevk aldığın bisiklettir" felsefesinden yola çıkarak kendi adıma doğru bir bisiklet aldığıma inanıyorum :)

Umarım aynı keyifi siz de alıyorsunuzdur, lütfen görüşlerinizi paylaşın bisikletinizle ilgili.

ozan_mrc

Üye
Tepki
14
İsim
Ozan
Bisiklet
Giant
@Mert E.

Dediğiniz gibi en iyi bisiklet kişinin zevkine ve bütcesine en uygun bisiklettir. Bende kendime uygun bisiklet seçtiğimi düşünüyorum. Dün akşam ilk turumu gerçekleştirdim. Sahil yolundan Maltepe, Erenköy arası gidip geldik. Bisikleti kurarken bisikletçi lastiklere 100 psi hava bastı en doğrusu bu dedi, 90 psi de teker çabuk patlayacağını belirtti. Akşam yola çıktık tekerler çok sert geldi bana en ufak çukuru bile hissediyordum. Erenköye kadar öyle gittim sonra bir çay molası verdik o ara lastiklerin havasını indirmeyi düşündüm biraz kurcaladım sibop sistemini tabi tecrübesizlik te var ön tekeri çok indirmişim :) janta değmesine az kaldı nerdeyse, arka lastik ideal indirdim ama çok farkettiğini gördüm. Bir anda bisikletim yolda yumuşadı resmen çukurlarda esnemeye başladı. Bu arada yanımızda pompa olmadığı için pompa aradık. Zor bela bir arkadaştan ince sibopa uygun pompa bulabildim. En kısa zamanda gerekli bisiklet aksesuarlarını tamamlamam gerek. Bunu ilk günden tecrübeyle öğrendim :) Açıkcası tekerin patlama riskinide göze alarak 85-90 psi basınçla dolaşıcam. Bisikletin akıcılığı konusunda çok iyi hiç yormadı beni. Düz yolda belli bir tempoda çok mükkemmel yol alıyor. Bisikletime kelebek gidon takmayı düşünüyorum ama uyumlu olurmu bilmiyorum bu konuda tecrübeli arkadaşların bilgisine başvurucam. Kelebek gidon olmazsa Velo Barend marka elcikde düşünebilirim. Bir konuda bisiklete takılan led ışık sistemleriyle alakalı. Akşam sürüşlerde bazı karşıdan gelen bisikletin ışıkları çok güçlü direk insanın gözünü alıyor. Herhalde ışıkları çok yukarı kaldırmalarından kaynaklanıyor çok rahatsız edici bir durum..

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@ozan_mrc

Lastik basıncı, bisikletin yol konforunu en çok etkileyen faktörlerin başında geliyor. Ne karbon maşa, ne jelli sele bu kadar belirleyici değil.

Ağırlığınıza bağlı olarak lastik üzerinde yazan max. basıncın yaklaşık %15 daha azı, lastiğin patlama direncini çok etkilemeyecek ama konfor faktörünü ciddi seviyede arttıracak optimum noktadır.

Schwalbe tablosundaki bilgi işimize yarayabilir: (LBS/KG dönüşümü için yaklaşık 2'ye bölebilirsiniz)

Body weight
approx. 130 lbsapprox. 185 lbsapprox. 240 lbs
25 mm85 psi100 psi115 psi
28 mm80 psi95 psi110 psi
32 mm65 psi80 psi95 psi
37 mm55 psi70 psi80 psi
40 mm50 psi65 psi80 psi
47 mm45 psi55 psi70 psi
50 mm35 psi55 psi70 psi
55 mm30 psi45 psi55 psi
60 mm30 psi45 psi55 psi

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Bisiklet Yolculuğu Teşekkürler,

@ozan_mrc Bence de 90 psi uygun olacaktır. Giant'ın stok lastiklerini ben beğeniyorum, patlama dirençleri fazla, yuvarlanma dirençleri düşük lastikler.

Bununla birlikte RX3'ün üstünde S-R3'lerin lastiklerinde patlak koruyucu var, en azından özelliklerinde öyle yazıyor :)

Bu arada bisiklet Amerika ve Avrupa piyasasında satışta olmadığından hakkında pek bilgi ve fotoğraf bulunamıyor, ama instagram'da bol miktarda Japon'lar tarafından fotoğrafı mevcut :)

(link)

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Bugünkü kısa turdan...

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160623/3a382c0e88e3bd978b389f3cff7772bb.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160623/f9a3bb523b8d833bad29c6e4f9e1c7ff.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160623/395e1c56a6f96730491388059f9f3845.jpg

BurakS

Aktif Üye
Tepki
176
Bisiklet
Cannondale
Benim alüminyum maşa şehir bisikletim vardı Quick 5, çaldırdım ve sonra birebir aynı ama karbon maşalı Quick 4 aldım. Q5'te basıncı yüksek tutmadığım zaman düzgün yollarda hiç titreşim sorunu yaşamadım, yalnız kapıdağ yarımadasını bilen bilir turcular, benim yazlığım orada eğer basıncı yüksek tutarsam o stabilize asfaltta öyle bir titreşim oluyordu ki, gidonu bırakıyordum artık. Hatta eve gelip oturduğumda ellerim hala yolda gidiyordu :) Q4ü alırken karbon maşadan beklentim yoktu hatta unutmuştum bile karbon maşa olduğunu, bisikleti üçüncü dördüncü kullanışımda, yüksek basınca rağmen pürüzsüzlüğünden hatırladım resmen karbon maşayı. Heralde Specialized ve Cannondale'lerde karbon maşa gerçekten çok iyi, çünkü genelde diğer markalarda herkes pek fark anlamadığından bahsediyor ama bunlarda kullanıcılar çok memnun, gerçekten bende direk farkettim, ciddi bariz hemde.

Fakat alüminyum maşayı söküp de dünya para verip karbona geçermiydim, pek sanmıyorum. Önemli bir ağırlık farkı da yok sanılanın aksine. Bisiklette müthiş bu arada, tam sevdiğim tarz ve sadelik, güle güle kullanın.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@BurakS Güzel yorumunuz ve dilekleriniz için çok teşekkürler.

Cannondale ve -özellikle Specialized- konusunda haklı olabilirsiniz. Bana da özellikle Specialized'ın karbon maşası farkettirecek kadar farklı gibi gelmeye başladı, kullanıcıların yorumlarını gördükçe.

Ben 25mm lastiklere sahip bir karbon maşadan geçtiğim için açıkçası aramıyorum karbon maşayı. Bisiklet zaten mevcut haliyle de hafif olduğundan bana çok farketmiyor.

Gelgelelim, 28mm'nin basıncı ile 25mm'nin basıncı bile konfora müthiş derecede etki ediyor. Şu an bisikletin kurulumundaki basınçlarla gidiyorum ve yol konforundan çok çok memnunum.

Pedli tayt giymeden çıkmayan, pedli taytla bile döndüğümde evde ağrılar çeken bir insan olarak, özellikle kıç bölgemde hiç ama hiç rahatsızlık duymuyorum (lastikler kadar, belki de kırık arka maşanın ve D-yapılı sele borusunun etkisi olduğuna iyice inanmaya başladım, çünkü fark öyle böyle değil)

Daha önce de bahsettiğim elcik problemim dışında pek problemim yok. Ki o da acaba elcikten mi, yoksa benim oturuş pozisyonumdan mı (çünkü bütün vücut ağırlığımı bileklerime veriyormuşum gibi) emin olamıyorum. Titreşim hissetmiyorum ancak bileklerim ağrıyor, sanırım elcikleri tutuşumda problem var.

BurakS

Aktif Üye
Tepki
176
Bisiklet
Cannondale
@Mert E. Gidon selenize göre baya alçakta duruyor, bu yüzden ağırlık el bileklerinize biniyor. Gidonu biraz yukarı kaldırmanız gerekli.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@BurakS

Dediğiniz bir etken olabilir ama fotoğraf açısından öyle çok fark varmış gibi görünüyor biraz. Aslında sadece bir kaç cm daha alçakta gidon.

Yine de az da olsa oynayım bakayım.

Tepki
1
İsim
Hakan
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet hakkaten hobi meselesi ben mesela 34 yaşındayım önünü kaldırıp tek teker gitmeyi hâlâ çok seviyorum bu yüzden kesinlikle düz maşalı bir bisiklet almam

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@BurakS

Bugün tekrar detaylıca baktım, neredeyse aynı seviyede. Sürüşte dirseklerim olması gerektiği gibi kırık kalıyor. Pozisyondan dolayı olduğunu sanmıyorum o yüzden.

Bir de bugünkü turda çok rahatsız olmadım ya alıştım ya da geçen seferkine göre daha az kastığım için oldu.

Bugün sıcak havaya rağmen anadolu yakası sahile çıktım, sıcaktan ziyade havaların ısınması ve plajların açılmasıyla sahildeki demografik yapının değişmesi zorluyor. Sağ işaret parmağım zilden kalkmadı desem yeri. Ramazanda böyleyse sonrasında nasıl olur bilemiyorum.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160626/85b9e389951ef7fe7ba772bb6f643914.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160626/667d840d0ecc927092a139727f528b47.jpg

dragotreis

Üye
Tepki
12
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
öncelikle bisikletiniz hayırlı olsun, çok da olmamış alalı. neden internette yeterli bilgi/yorum bulamıyorum? diye düşünürken giantın sitesinde sadece japonyada rx3 modeli bulmamdan, ardından da buradaki yorumlardan doğru cevabımı buldum.

bisiklet konusundaki çok az bilgim ile acabalar (acaba nasıl bir bisiklet? akışkanlığı nasıl? konfor? hızlanma?)denizinde yüzerken yazdığınız inceleme yazısı kafamdaki soruların neredeyse tamamını yanıtladı. bunun için tebrik ediyorum. bu kadar isabetli dert/deva pek denk gelmiyor açıkçası.

kullanma amacımız, şeklimiz ve beklentilerimiz (eş durumu hariç:kyfmyrn:) neredeyse aynı. tabi ankara/istanbul arası farkları saymaz isek :D.

bu bisiklet olayına girmeden önce ( örn:carrefourda, kipada 300- 500 liraya satılan bisikletler/diğerleri)[aman yanlış anlaşılmasın, küçümsemek için söylemedim, ihtiyaca-bütçeye göre tabi ki alınır, yoksa bisiklet diye nelere bindiğimi ben bilirim] en çok merak ettiğim konu donanım ve kadro kalitesi arttıkça artan bisiklet fiyatının ben bisikleti kullanırken alacağım tepkilere oranı idi. yani daha üst donanıma 300-500-700 tl fazla verip de acemi halimle yolda kan ter içinde pedal çevirirken o farkı hissedebilecek miydim? işte bu anlamda da yazdıklarınız epey yardımcı oldu. (hala kadro geometrisinin faydasını anlayamamış olsam da:hhhhhh:)

ayağımızı yerden kesecek bisiklet düşünürken, carraro 224 e, ardından 227 ye, oradan merida crossway 20 ye, oradan la pierre 400 v derken buraya kadar geldik..

la pierre urban shaper 400 v ile rx3 daha yakın bisikletler. hatta deore vitesleri vb ile donanım olarak rx3 ten bir adım önde sanırım. ama herkes giant ın kadro geometrisi ve kalitesi bambaşka diyor. sizden ve giant kullanıcılarından (giant sayfasına da danışacağım bu konuda) en çok yardım istediğim nokta da bu. acaba neler söyleyebilirsiniz? bir de özel değilse aldığınız fiyat nedir? özel mesaj da gönderebilirsiniz. selamlar..

Sarp X

Aktif Üye
Tepki
137
İstanbul/Kadıköy - Balıkesir/Akçay-Zeytinli
İsim
Sarper Uluoluk
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisikletiniz hayırlı olsun @Mert E.

Ben de Sahrayıcedit'te Giant mağazasanın bir arka sokağında oturuyorum. Ben de sizin aldığınız dönemlerde Escape 2 City ve Air modelleri arasında kalmıştım. Sonunda her yola gelsin diye (aklım Air'da kalsa da) Escape 2 City'den yana kullandım tercihimi. İçime sinmese de ellerinde tek kaldığı ve çıkarmak istedikleri için (artık satmayacaklar) Kaçkar Bisiklet'ten aldım İstasyon Caddesi'ndeki.

Giant'ın Sahrayıcedit'teki mağaza işletmecisi ve personelleri çok ilgili ve bilgili kişiler. Saolsunlar klasik Türk işletmeci modeli gibi bisikleti nereden aldıysan oraya git demediler, özellikle yardımcı olacaklarını belirttiler ve samimilerdi.

Keşke konunuzu görseymişim. Bisikleti sizin aldığınız zamanlarda aldım ama uzun süredir hayatımın en yoğun dönemine denk geldiğim için, vakitsizlikten, vakit bulunca da üşenmekten 2 kere kullandım sadece. Şimdi tekrar hazırlık yapıyorum, biraz İstanbul'un görmediğim yerlerini, en azından Beylerbeyi, Kuzguncuk, Çengelköy gibi yerlerini bisikletle gezmeyi düşünüyorum.

Siz de düşünürseniz haber verin lütfen :)

• Beğen
Tepkiler: Üye Adı
Tepki
1.681
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mert E.

Bisiklet alışveriş paylaşımlarınız harika.
Seçtiğiniz ürünler ben de mi alsam dedirtecek cinsten.
Cateye velo wireless den memnun musunuz?
Kablolu gibi güvenilir ve kullanışlı mı?
Bisiklet hareket ettiğinde otomatik devreye giriyor mu?
Çok teşekkürler:)