Yol mu MTB mi?

Tepki
7
Tek bisiklet olacaksa, yedek parça ve aksesuar (yeni ve ikinci el) bolluğu da dikkate alınacaksa 48'lik ön dişlisi olan ve iki tekerlek setine sahip (Slick ve arazi) bir dağ bisikleti bence daha mantıklı gibi.

Ben öyle yapıyorum.

Bence 2-3 kilo bu işi amatörce yapan faniler için aslında o kadar da önemli değil. Maşanı kitler yokuşu çıkarsın.

Oldukça uzun süre yarış bisikleti kullanmış birisi olarak, beni dağ bisikletinde rahatsız eden şey düz gidonda farklı tutma pozisyonlarının olmayışı. Ama düz gidona alışırsan başka bir şey de aramazsın sanıyorum.

İyi eğlenceler.

Evren

Scudo

Cahit Türk

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
@serkan hilal

arkadaş çok güzel özetlemiş. aynen katılıyorum. özellikle ilk cümleyi dikkate almalısınız.

Cahit Türk

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
@özgür bağdatlıoğlu

aynen cyclocross tavsiye ediyorum.
cyclocross = yol bisikleti performansı+tur bisikleti konforu

yol için lastik patlamalarından bahsedilmiş. orta kalite ve üstü lastiğiniz varsa o da sorun olmuyor, pek sık patlamaz..

Tepki
16
Bisiklet
Corratec
@özgür bağdatlıoğlu

benimde görüşüm bu yönde
yol lastigi 700*23 olmadı 700*25 kullanırsın daha kalını sıgmaz
Cyclocross de ise 700*35 kullanırsın konfarunada doyum olmaz
zaten acıları yol acısı:in:

ozic

Aktif Üye
Tepki
108
cyclocross a baktım dağ taş giden adamlar var. Fakat tam farkı ne cozemedim. Öyle camur falan da sürmem ben.

Mtb Yi denedim, İstanbul adalara gittiğimde orada orta seviye bi MTB de neler yapabileceğimi gördüm. MTB' yi aslında daha çok istiyorum.

Fakat yaptıklarım beni yol bisikleti sürmem gerektiğini söylüyor. Örneğin taşlık-stabilize yolu sevmem- Kendi bisikletimi sürerken bile orta kısma yakın yerlerden tutunca ellerimi daha rahat ediyom, Bisikletim 21 Vites, kolay kolay vitesi düşürmem, ciddi dik bi bayır, yada uzun bi bayır olmadıgı sürece en ağır vitesi kullanıyorum. Fren neredeyse kullanmıyorum. Zaten bilen bilir arka freni falan sokup attım. Ön frenle takılıyom. Hız yapmayı daha çok seviyorum. Elimi bile içte viteslerin üstünde tutuyom çoğu zaman. Bunlar bana Yol almam gerektiğinin işaretleri gibi.

MTB ise daha özgür geliyor sadece, Yol almakta kararlıyım ama denemektede fayda var.

Yorumlar için Teşekkürler tekrar, Saygılar...

Yılmaz Uyar

Forum Bağımlısı
Tepki
758
@ozic

Selam ozic

Yol bisikleti size uygun değil... Neden?

- Öyle hızı seviyorum, neredeyse fren falan kullanmıyorum diyorsanız,
- Arka freni söküp attıysanız,
- Sürekli aynı vitesde kullanıyor, kolay kolay vites değiştirmiyorsanız,
- Her zaman ağır vites, yani gereksiz yüksek vitesde kullanıyorsanız... ve diğerleri...

Özetle bu bilgiler; yol bisikletinin size uygun olmadığının işaretleri gibi.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Şunu anlamıyorum. MTB'ye yol lastiği ve düz maşa takınca yol bisikletinden ne farkı kalıyor. Anlatayım ben

Rahatsız ve hız yapmaya uygun olmayan bir oturma pozisyonu
Rahatsız kadro açıları
Daha ağır bir bisiklet
Saçma sapan bişey çıkıyor ortaya.

E madem yolda kullanacaksın, neden yol bisikleti almıyorsun.

Yol bisikleti narindir, şöyledir böyledir diyen adam sadece kendini kandırır. Yol bisikletini de sadece yanından geçerken görmüştür, iç geçirmiştir.

ozic

Aktif Üye
Tepki
108
@Yılmaz Uyar Hocam ne almalıyım peki.

Taner Erinmez

Aktif Üye
Tepki
124
Bisiklet
Sedona
@ozic

Sedona 261'e bir bakın. ve ilk cevaba katılıyorum şehir bisikleti daha avantajlı ikisine görede. 261 ve ya ayarında bir bisiklet sizi memnun edebilir.

Sercan KOCA

Aktif Üye
Tepki
57
@serkan hilal

yerden göğe kadar katılıyorum karar veremediysen tekrar okuman için alıntı yaptım :)

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
yüksek irtifaya sahip bir coğrafyada olsam yol bisikletimi satar direk mtb alırım..Zirvelere çıkarım yaylalarda dolaşırım..Kaybolurum maceraya atılırım vs.vs. ama şehir içinde Serkan abinin dediği gibi tempomu yaparım basarım diyosan yoldan başkası olamaz..Gezicem tozucam normal takılırım diyorsan mtb veya city bike yoldan daha konforlu olur..Evet sorunun cevabı aslında içinde saklı :D

• Beğen
Tepkiler: ozic

serkan hilal

Forum Bağımlısı
Tepki
669
@Yılmaz Uyar

YILMAZ Hocamın dediklerini dikkate almalısın, YOL bisikleti sürekli hafif vites, yüksek kadans isteyen bir bisiklettir. yani HIZINA göre kadans ayarlaman gerekir... AĞır viteste kullanmam gerçektende çok ciddi diz sorunları yaşatabilir, MTB ye göre vitesleri oldukça AĞIR 'dır.

YILMAZ HOCAMIN kardeşi (Sanırım), HAKAN abi benim hocamdır. 150-200km lik turlara çıkarız, benden daha bilgilidirler, bu yüzden onların dediklerini dikkate almanı tavsiye ederim.

NOT: YOL bisikletini hiç bir yönden küçümseme, Bütün malzemeler aynıdır, MARKALAR paha biçilemez!!!... CANNONDALE :in:

• Beğen
Tepki
16
Bisiklet
Corratec
@ozic
bildigim kadarıyla en önemli farkı
firen sitemi biraz degişik
her ikiside 28 jant ama birisi ince teker digeri ondan biraz kalın şehir bisikletininkine yakın(yol a bu tip lastikler sıgmıyor sürtüyor)
kadrolarıda biraz daha saglam gibi

dinçer karadayı

Daimi Üye
Tepki
174
Benimde hem mtb,hem yol bisikletim var;ama inanın ikisinin de yeri ayrı,özellikle çok dik rampalı turlara ve yağışlı havalarda mtb'ye dişsiz lastik takıp öyle çıkıyorum,birde benim yol bisikletinin frenleri yağmurlu havalarda resmen iptal oluyor, güvenlik açısından hidrolik disk frenli mtbyi tercih ediyorum,birde lastikler çok ince olduğu için daha riskli,o yüzden ikisininde bence yeri ayrı iyi günler :)

• Beğen

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@ozic

Senin ilacın Fixie. Ön freni de yok üstelik. Haaa vitesi de yok. Elini rahatça gidonun dilediğinin yerine koyarsın. Hızlı, heyecanlı ve hesaplı. Hidrolik boşaldı, vites bozuldu, kaliper sürttü yok. Çok dik bir yerden kaptırıp inerken önüne birileri çıkmadığı müddetçe kafa rahat. Yada olmadı bir single speed alırsın. Tek farkı freehub ve bir ön freni olması. Bu durumda rahaça kaptırıp inersin. Ya da bir cyclocross veya bir flat bar yol bisikleti alırsın. Gereksiz şeyleri yok değil, "arka fren mesela :)" ama heryerden iner ve çıkarsın. Hatta cyclocross alırsan ve tekniğin de iyiyse çoğu MTB ci yi arazide tokatlayabilrsin. Peki MTB? sakın yüzüne bile bakma. Senin için gereksiz ağırlık, masraf ve baş belası olacaktır.

Mehmet Ser

Forum Bağımlısı
Tepki
462
Bisiklet
Giant
Çok güzel Giant mtb m var maşallah. Bi hayalimdi kavuştum. Bisikletimi yaz aylarında ince lastik yapıp yol tarzına çevirebiliyorum fakat yol bisikleti merakı sardı beni bu aylarda.
Para biriktiriyorum Yol bisikleti alma çabasındayım Trek 1.5

(2 side Şart )

bülent kara

Aktif Üye
Tepki
125
Kişisel görüşlerim:
- Yol bisikletinde lastik patlaması kesinlikle daha sık olur (hatta sadece iç lastiğin delinmesi değil, dış lastiğin yarılması da çok karşılaşılan bir durumdur). Aynı sorun MTBde daha az olur.
- Yol bisikleti düz yolda, inişte daha rahat sürüş demektir fakat rampalarda oldukça dezavantajlıdır (dişli oranları nedeniyle). MTB bu konuda epey öndedir.
- Yol bisikletleri daha sessizdir (lastikler bakımından).
- Gezi sürüşlerinde MTB daha az yorucudur (konfor bakımından).
- Şehir bisikletleri sportif veya hobi kullanımı için değil, rahat şehir sürüşü veya rahat uzun yol için tasarlanmışlardır. İhtiyacınıza uymayabilir. Nispeten ağırdırlar (donanım fazlalığı bakımından).
Az da olsa yol dışına çıkıyorsanız ve Türkiye'de bisiklet kullanıyorsanız sabit kadrolu (sadece ön amortisör) MTB diyorum. Kilitlenebilir bir maşa, hem yola hem araziye uyabilecek bir çift lastikle keyifli sürüşler yapabilirsiniz.
Şimdiden hayırlı olsun, güle güle kullanın alacağınız bisikleti :)