Yol lastiğine slime ???

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Arkadaşlar selam.
Yol bisikleti lastiğine (örn:700x23) hiç slime sıkanınız oldu mu?

İç lastiğe sıkacağım slime acaba lastik ince olduğundan lümen içinde rahat hareket edemeyip balans yapar mı?

Ayrıntı:
Ben mtb ye de bindiğim için bazen bindiğim bisiklet yol bisikleti bile olsa yoldan çıktığım ve lastiği patlattığım oluyor. En çok da ince diken ve bazen de hırpalanmış kamyon lastiklerinden dışarı fırlamış ince kılcal teller batıyor. Yani yol lastiğine slime sıkmaya karar verdim. Benim Mtb lastiğinde slime sıkılı, çok memnunum hatta patlağa hasretim diyebilirim.

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Sevgili Mesut abi Slime kalın ve az akışkan yapısı sebebiyle yol lastiğinde sıkıntı yaratabilir...

Fakat şuan benim sattığım Joe's ürünlerinin yol bisikleti için üretilmiş bir çeşidi var daha uzun ömürlü ve biraz daha akışkan ama koruma faktörü aynı...

125ml tüp fiyatı 6.5€ ve yol bisikleti için 1 tüp iki lastiğede yeterli gelir... İstersen birde yol bisikleti için üretilmiş direk içinde sıvısı bulunan ve normal lastiklere göre daha kaln yapılı iç lastikler var 700x25'e kadar oluyor. Onunda tane fiyatı 15€...

Ama dediğim gibi yol bisikleti için slime iyi bir çözüm olmayacaktır. Lateks içeren Joe's veya Stans (TR de kolay bulunmuyor ve iç lastikle çok etkili değil) kullanmalısın...

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Aslında ben herkesin marka aşinalığı olduğundan dolayı slime dedim.
Benim elimde Schwalbe nin hiç açılmamış ambalajda bir patlak önleme sıvısı var. Gri renkli.

O, olurmu acaba?
Yani elimde zaten mevcut olması bakımından soruyorum.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@Mesut Girgiç

Abi duck blue da oldukça iyi bir sıvı onuda kullanabilirsin rahatlıkla...

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Hasan Çağrı

Hasan'cım dün akşam evde gidip baktım. Sıvının viskozitesi düşüktü. (Yani akışkanlığı iyiydi)
Ben de her iki tekere de tatbik ettim.
Bu hafta sonu uzun yolda deneyeceğim.
Olumsuz bir durum ortaya çıkarsa yani balans bozukluğu falan yaparsa seni bilgilendiririm. Ama sorun çıkarmayacak gibi geliyor bana.

İlgine çok çok teşekkürler. :)

bikernomad

Daimi Üye
Tepki
234
Mesut hocam,
yol lastiğinde patlak tıkayıcı sıvılar da pek amacına ulaşmıyor.İşin en doğrusu Amaca uygun dışlatik seçmek.Kimi lastikler çok hafif fakat çok da hassas.Kimi antreman lastikleri veya tur lastikleri de oldukça mukavim.Özellikle continentalin butür lastikleri oldukça iyi.Önerin her zaman iki tane yedek iç.Lastik şişirmesi zor geliyorsa da carbondioksit tüplü pompa.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Mesut abicim, yol için asla önermem sıvı, onun yerine şöyle yapıyorum ben, etli güzel bir dış lastik ve çok hafif olmayan bir iç lastik kullanıyorum (zaten sıvı da ağırlaştırıyor bir miktar, ama zaten yol içlastiğinin hacminden dolayı sıvı zor çalışır, bol hava hacimli sistemlerde daha iyi çalışır sıvı sistemler)
Ben Cst comp pro (250 gr) ve cst iç lastik (100 gr, bence yolda 100 gr dan aşağı kullanmamak lazım hele ön tekerde çünkü hayati ön teker) kullanıyorum, fiyatları uygun ve kolay kolay patlamıyor. Yol dış lastik alırken yere temas eden yüzey kalınlığına bakın yeterince kalınca diken cam vs daha zor ulaşır iç lastiğe ;)