Yol-Dağ ekipman karışımı, ucundan cyclocross.

Goku

Üye
Tepki
8
İsim
Kertenkele
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bikefriday
Herkese selam.

Şuan kullanmakta olduğum tur bisikletimi, cyclocrossa daha yakın bir tur bisikletine çevirmek istiyorum. Frenleri avid shorty ultimate olarak seçtim. Shimano 10 lu sistem yol aktarıcı ekipmanları ile (dynasisler)10 lu sistem dağ ekipmanlarının kablo çekme oranlarını değiştirmiş sanırım.

Tur bisikletimde;
Dropbar tektro fren kolları
Barend shifter
Deore hollowtech II Mtb aynakol 3sp (48-36-26)
Deore 9sp arka aktarıcı
11-34 ruble
ve tektro mini v fren kullanıyorum (sti uyumlu)

9 lu sistem kablosu içten geçen 105 STI kol bulamadığım için, sistemi 10 lu yapmak zorunda kalıcam.
10 lu sisteme geçiş yaptığım için aynı dişli oranına sahip ruble kullanma şansım kalmıyor çünki bildiğim kadarıyla yol ekipmanında 34 dişli yok. Zaten aynakolu 2 li yapacağım için 26 lı dişlimi kaybetmiş olucam. üzerinde bide 4 dişli rubleden kaybedince, benim için son derece anlamsız olucak.

34 dişli destekleyen STI uyumlu 10 vites bir arka aktarıcı var mı ?
10 lu LX arka aktarıcı+10 lu Mtb rublesini STI kollarla kullanmam mümkün mü ?

Sram pg1050 de 32 dişli buldum, aynakol olarakda compact tercih edip yada cyclocross aynakol kullanıp bir nebze dişlileri dengeleyebilirim diye düşünüyorum fakat cyclocross aynakol biraz tuzlu.

Şuan aklımdaki sistem
STI 5700 kollar
LX uyumsuz ise 105 5700 8-9-10 uyumlu arka aktarıcı (uzun bacak)
LX uyumsuz ve dağ rublesi kullanamıyorsam Sram pg1050 11-32 yol dişlisi
Tiagra compact aynakol

Başka yapabilecğeim, önerebileceğiniz bir değişim varsa, bekliyorum :)

Lütfen denemiş veya çalışacağından eminseniz yorum yapın. "çalışır yea bişey olmaz oda 10 lu oda 10 lu" tarzındaki cevapların kimseye faydası olmayacak.

Teşekkürler.

Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Göksun

Düzeltme: aşağıdaki bilgi sadece 9'lu ve 8'li sistemler için geçerlidir.
Kablo çekme oranları aynı olduğu için MTB arka aktarıcısı ile yol kollarını kullanmanız mümkün. Bunun tersini (mtb kolları ile yol aktarıcısı) pek çok fitness bisikletinde görebilirsiniz. Yol bisikleti için olan arka aktarıcılar en fazla 32 diş ile kullanılıyor diye biliyorum (28 ve 30 olanları da var), ama yanılıyor da olabilirim.

Goku

Üye
Tepki
8
İsim
Kertenkele
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bikefriday
@Murat B.

LX dynasys özelliği yüzünden 105 STI kollarla farklı çekme oranına sahip değil mi? 105-LX 10 lu direk kullanılabilir mi yani?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
34 dişli destekleyen STI uyumlu 10 vites bir arka aktarıcı var mı ?

Shimano STI kol kullanıcaksanız 10lu sistem tüm SGS aktarıcılar oluyor 36 da kullanabilirsiniz :D (SGS yani uzun bacak mtb aktarıcısı)
Ama tamamen yol ekipmanı kullanıcam derseniz GS bacak yol aktarıcıları ile 2 li aynakol kullandığınız sürece en fazla 32 kullanabilirsiniz

10 lu LX arka aktarıcı+10 lu Mtb rublesini STI kollarla kullanmam mümkün mü ?

Evet mümkün

Sram pg1050 de 32 dişli buldum, aynakol olarakda compact tercih edip yada cyclocross aynakol kullanıp bir nebze dişlileri dengeleyebilirim diye düşünüyorum fakat cyclocross aynakol biraz tuzlu.

cyco aynakolları çoğunlukla 46-36 siz birazda tur demişsiniz 50-34 daha uygun olur zaten size

Goku

Üye
Tepki
8
İsim
Kertenkele
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bikefriday
@Hakan Can Onrat

Yabancı bir çok bisiklet forumunda 10 lu yol ve 10 lu mtb uyumunun bittiği, sadece 9 luların birbirine uyduğu yazıyor. Yani 10 lu sisteme geçildiğinde artık mtb-yol karıştıramayacağımız yazıyor. Çekme oranlarını bulabileceğim bir liste var mı? Yada siz bu karışımı daha önce denediniz mi ? Dynasys 10 mtb arka aktarıcıların 10 lu STI kollarla kesinlikle uyumsuz olduklarını okudum 1-2 yerde.

Aynakola gelince, haklısınız. 2 dişli küçük yapraktan kaybetmeye gerek yok :D

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Göksun

Haklısınız, Shimano'nun 10'lu MTB vites sistemleri farklı bir kablo çekme oranı kullanıyormuş. 10'lu SRAM'ler yol kolları ile uyumlu anladığım kadarıyla.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Göksun

Değişmiş olabilir bahsettiğiniz forumların linkini atabilir misiniz?
Değişmiş olsa bile illa 34-36 kullanıcaksanız 1 seri eski alırsınız :D
11lilerde kullanan gördüm ancak yeni serilerde 10luyu bitirmişler zaten yol bisikletinde bulamadım pek

Goku

Üye
Tepki
8
İsim
Kertenkele
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bikefriday
@Hakan Can Onrat

(link)

"Shimano 10 speed road and mountain drive train components are not compatible. Unfortunately this compatibility ended at 9 speed due to changes in cable pull. You can run a 9 speed mountain RD with a 10 speed road shifter however"

(link)

"No, iirc shimano 10speed road, and shimano 10speed mtb run different cable pull ratios, but a 9speed shimano mtb rear mech will work with 10speed sti's and an xt 10speed cassette I think.. It's all very confubulating"

Sonrada biri demiş ki:

"works fine - 10spd 105 sti with 9spd xt rear mech on 10spd 11/36 cassette "

Yani 10 lu 105 kol alıp, 9 lu deore aktarıcımla birlikte direk kullansam, aynakolumu 2 li yapıp birde tiagra 2 li ön aktarıcı alsam, rubleyide 11-36 10 lu olarak değiştirsem, 9 lu aktarıcım buna izin verir mi? Sonuçta 9 lu olmasının bir sebebi olmalı, madem 10 luda kullanılabilecek, 9-10 lu derlerdi.

Şeytan diyor srame geç, herşey birbiriyle uyumlu kaymak gibi :D

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Kuş

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aklınızdaki sistemi 10'lu olarak değil dokuzlu olarak uygularsanız çok daha rahat edersiniz.Çünkü dokuzlu sistemde 34/50 aynakol ve 11-34 ya da 12-36 gibi ruble gibi kombinasyon seçenekleri var.Arka arttırıcı ise shimano XT ile gayet uyumlu çalışır.Elbette hangisi olursa olsun arka arttırıcı uzun bacak olmalı.Bir diğer konu ise fren bacakları kısa olacak.Uzun bacaklar stı kollarla yeterince iyi değil.

Aradığınız 9'lu tiagra serisinde halen mevcut,kısa zaman önce erdoğanlar'da vardı.Onlu sistem olmazsa olmaz,ise bilemem ancak 9 lu sistemde vites kombinasyonları hayli verimli.

• Beğen
Tepkiler: Alâiye

Goku

Üye
Tepki
8
İsim
Kertenkele
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bikefriday
@Derya Keçeci

9 lu sistem tiagrada kablolar dışarıdan geçiyor ve bunu 2 sebepten kesinlikle istemiyorum. 1. si tur bisikletimde gidon çantası kullanıyorum ve bu kablolarla kullanmam imkansız 2. ise cidden hiç hoşlanmıyorum :D Keşke 9 lu sistem içten geçen kablolu 105 bulabilsem sorun kalmayacak.

Şuan 10 lu sistemde ulaşabildiğim en yüksek ruble 32, sanıyorum uzun bacak 105 bunu destekliyor. 36 kullanabileceğim bir yol hala bulamadım :/

10 lu sistem mtb çekiş oranları değişti fakat yol sistemi değişmedi. Yani 10 lu sti kollar hala 9 lu sistemin çekiş oranıyla aynı. 105 kolları 9 lu mtb arka aktarıcısıyla kullanıp, 9 lu ruble kullanmaya devam etsem nasıl bi sıkıntı yaşarım? 1 click boşta mı kalır, uzun b limit vidasıyla iş çözülür mü? hiçbirşey olmaz direk kullanılır mı? sonuçta bunların 10 lu ve 9 lu diye ayrılmasının bi sebebi olmalı.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Pahalı ama aradığınız çözüm şu olabilir:
(link)

Sadece kolları ultegra alıp geri kalan parçaları tiagra ve 105 olarak da toplayabilirsiniz

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
105 değiştirici uzun bacak pg1050 32 rulmanla çalıştı 100-200 km kadar kullandım ancak en büyük dişliye geçiş çok rahat değildi. Bende devam etmedim. Ayna kol 52/39/30 üçlüydü. Bu vites değiştiricinin kapasitesini daraltıyor. (büyük dişli küçük dişli arasındaki farklardan yapılan hesaba göre . formulü şimdi hatırlayamadım) Şimdi 50/34 ayna kol aldım. Büyük ihtimalle sorunsuz çalışacak. Ancak 10 gün kadar şehir dışındayım hemen deneyemeyeceğim. Dönüşte sonucu yazarım. 34 ya da 36 ruble ile 105 uzun bacak dahi olsa arka artırıcının çalışma ihtimali zayıf. elimde 36 lık hiç kullanılmamış sram ruble de var belki onuda denerim. ama 36 olmaz herhalde.
Bu arada şu an kullandığım sistem 105 3 yaprak ayna kol , ruble 30 . vites geçişleri son derece rahat ve kararlı. zatende öyle olması lazım.

• Beğen
Tepkiler: Goku

Goku

Üye
Tepki
8
İsim
Kertenkele
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bikefriday
@Murat B.

Malesef ultegralar korkunç pahalı..

@caner ünsal

Kablolara bir çare bulup 9 lu tiagra setlere geçsem aslında sorun çözülecek.

9 lu deore arka aktarıcımı, 36 lı rublemi kullanmaya devam edicem, sadece tiagra 2 li compact aynakol alarak devam edicem ama gidon çantası kullanmamı engelliyor kablolar.. V frenlerdeki 90 ve 135 derecelik metal parçaları kollara monte edip kablo açısı değiştirme vb yöntemler var fakat onlarda son derece sağlıksız görünüyor.

105 10 lu kol + 9 lu xt kullanıp, sistemi 9 lu olarak devam ettirsem nasıl bir sıkıntı çıkar? 10 lu kolda 9 lu aktarıcı kullandığımda nasıl bir boşluk oluşur?

Tuna Bozkurt

Aktif Üye
Tepki
48
Benim Eski Dag Bisikletimde En Büyük Ruble Kırılmıştı Bende 9 lu Rubleleri 8li Olacak Şekilde Ayarlamıştım..Pek Sıkıntı Yaşamadım Ama Sonuçda Olan Rubleyi Kullanmamakta Başka Bir Sorun

Bence Ruble Degiştirmek Daha Mantıklı Olur,Hemde Artık 10-11 Ruble Destekli Cıkıyor Cogu Vites Kolu..
Hemde İstedigin Ordanı Yakalarsın

Alivio Attırıcım Vardı Büyük Rubleye Kablo Gelmicek Şekilde Ayarladım,Kablo Engelliyor Ama Vites Kolu Cıkmaz İstiyor

Sti Kollarda Bu Dahada Hissedilir Sanırım.Ben Acıkcası Mecbur Olmadıkca.Kırılmadıkca Rubleyi İptal Ederek Kullanmam,Hissiyat Kötü Oluyor Sonuçda..

Veliuyar

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
Veli Uyar
Merhaba Göksun Bey,
Ben de aynı sorunu Surly toplarken yaşadım. 10 lu yol vites değiştiricileri çekme oranları farklı olduğu için 10 lu MTB arka aktarıcılarla uyumsuz. Bunu bizzat yaşadım. Ancak nasıl olduğunu açıklayamasam da 9 lu MTB arka aktarıcım(XT) 10 lu Down Tube Shifter'ım ile sorunsuzca çalıştı. Tavsiyem STI kolları alınız ve Deore 9lu arka aktarıcınızla deneyiniz. Tahminim sorunsuzca çalışacak! Sonra Tiagra Aynakolu da alıp işi bitirirsiniz!!

Goku

Üye
Tepki
8
İsim
Kertenkele
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bikefriday
@Veli Uyar

9 lu down tube shifterınızın click lerini kapatıp mı kullanmıştınız 10 lu sistemi? Benim barend shifterlar click modda ve 9 dan fazla atmıyor mesela, kullanmam imkansız clicklerle.

Ama haklısınız, sizin dediğinizde yine yabancı 1-2 yerde denk geldim, 10 lu sistem kol ve 9 lu mtb aktarıcısını denemeye değer, en azından hiçbirşey kaybetmem, sonuçta 28 li rublede olsa ben 105 kollara geçişi bir şekilde yapıcam.

Veliuyar

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
Veli Uyar
Down tube Shifter'ım 10 lu zaten, index'li. Esas soru 10'lu MTB 11-34 rubleyi 9lu XT aktarıcının , yol arttırıcı vasıtasıyla, sorunsuz ( tüm vitesleri) nasıl kumanda ettiği. Ama ediyor!! 28 'li yol rublesine gerek kalmayacak merak etmeyin.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Göksun

105'in de 3'lüsü varmış:
(link)

bekir ö.

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Trek
bu muhabbetin üzerine epey zaman geçmiş. ama benzer bir araştırma içerisindeyim. trek fx 7.3'üm var. 3x9 düz gidon. arkada alivio var. dropbar gidona geçmek istiyorum. göstergeli vites kolu istediğim için en uygun sora 3503 kolları buldum. rubleleri ve arka attırıcıyı değiştirmeden uyum sorunu yaşar mıyım? rubleler 11-32.

almak istediğim kollar