yol bisikletiyle sakın tura çıkmayın

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Bir doktora gidip görüştün mü? Karpal tünel sendromu olabilme ihitmali var veya başka bir hastalık hafiften uyarmış bile olabilir.

Bunun dışında muhtemelen üstündeki aynakol ile çıkmışınızdır yollara. Rampada aşırı efor sarfedip çıkınca vücut çok ısınıyor. Çıktıktan sonra üstünüzü değiştirdiniz mi? Değiştirmeyip devam ettiyseniz sıcak vücuda deli gibi rüzgarı yemişsinizdir.

Scudo
Tepki
4
Bisiklet
Kron
@Ozan Temel

Merhaba...

Öncelikle Geçmiş Olsun.

Senin Dediğin Hiss Kaybı / Parmaklarda Uyuşma benimde Başıma Geldi Fakat Bisiklet Kullanırken değil. masa başı çalıştığımdan dolayı. aslıda 2 parmağın değil 1.5 parmağın uyuşuyor. serçe parmağın ile yüzük parmağının serçe parmağına bakan kısmı. buda doktorun dediğine göre dirseğimi fazla masanın üzerine koyarak çalıştığımdan dolayı olduğunu ve günde 30-40 dk o bölgeye yumuşatıcı veya vaselin gibi kremlerle masaj yapmamı önerdi ilaç vermedi. buda sinir ezilmesinden kaynaklı. senin sinirlerinde muhtemelen ellerinin üzerine çok fazla ağırlık uyguladığından dolayı avuç içinin alt kısmına fazla yük bindirdin ve ordaki sinirler ezildi ve parmaklarında uyuşma yaptı. ben denilen yöntemle sorunu hallettim ama dikkat etmessem gene aynı sorunla karşılaşıyorum. sende bisiklet kullanırken ellerini farklı açılarda kullanmaya çalış. yoksa bu durumlar çok karşılaşırsın.

Sağlıklı pedallamalar.

Ozan T

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Giant
@Soner Közen

aslında değiştirmeyi düşünüyorum. neyle takas etmeyi teklif ediyorsunuz? on lastik 700x23 arka 700x28 onde hutchinson equinox 2 arkada maxxis detonator var.

@Turan Babacan

aslında reflektör yüzünden baya bir ter hapsettim o yüzden olabilir. yokuşlarda çok yordu beni zaten 20 kilo kadar yük vardı toplam.

@sercan akan

olabilir çünkü kendimi dik durmaya dzorladığımdan dirseklerime fazla yük binmiş olabilir. dirsekten olabileceği hhiç aklıma gelmemişti. şimdi bakınca gerçektende serçe parmağa bakan kısmın uyuştuğunu farkettim.

Demir C.

Aktif Üye
Tepki
18
Arkaya tur yükü vurunca yol bisikletinde işler değişiyor galiba.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
@Demir C.

2 aynakolda yük koyduğun zaman işler değişir. ^^ Yanılmıyorsam 36 dişli kadar olacak. 3 aynakolluda 22-24 dişli oluyor. Ciddi bir performans.

Mustafa Güldal

Aktif Üye
Tepki
45
Hocam geçmiş olsun belli ki ulnar sinirinizde bir sıkıntı olmuş. Karpal tünel sendromu gibi bir durumun olması söz konusu değil çünkü serçe parmak da da sıkıntı var. Ön kolunuzda falan kaslarda sıkıntı var mı ? Muhtemelen oturuş pozisyonunuzdan dolayı dirsek ekleminin iç tarafındaki sinirde sorun oluştu. :) doktora görünürseniz daha kısa sürede eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

K.Burak

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Giant
@Ozan Temel

Ben tur bisikleti kullanıyorum yol bisikleti değil ayrıca yol bisikleti alıp almaman umurumda değil. Ben sadece sorunun yol bisikleti kullanmakla alakası olmayacağını söyledim. Ayrıca ağrı yapmasından kastım bir yerlerinizi acıtması, rahatsız etmesi.Ayrıca ben sana gidon açısı mı dedim, gidon ayarı dedim. Ben size yardımcı olmaya çalışıyorum sizin takındığınız üsluba bak! Ne yapmamızı bekliyorsunuz sizinle beraber yol bisikletine lanet mi edelim.

MeTaLioNs

Daimi Üye
Tepki
210
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yol bisikleti ile birçok kişi tur yapmış. Kaç kişi bu sorunu yaşamış ? eğer sizin rahatsızlığınız yaygın görünüyorsa o zaman "yol bisikletiyle sakın tura çıkmayın" gibi bir başlığın kabul görme durumu var. Tabiki bu, subjektif bir durum. Ama sadece siz böyle bir rahatsızlık yaşadıysanız, bu, bisiklet ayarlarınızdan ve anatominizden kaynaklıdır diye düşünüyorum. Sözün özü, başlığınız biraz genel bir yargı taşıyor. Bundan dolayı tepki çekmeniz normal.

Ayrıca, 1 ay içerisinde ben de yol bisikleti ile yaklaşık 450 kmlik bir tura cıkacam. Bakalım neler olacak ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
120 km yi geçtikten sonra bende de serçe parmaklarda uyuşma boyun ve sırtta ağrı ve dirseklerde elektrik çarpması oluyor. Bunların sebebini gövdenin üst kısmının sabit kalmasına bağlıyorum . O yuzden tur içinde muhtelif egzersizler yapmanın yere sırt üstü uzanmanın, özellikle diz kapakları yerde iken şınav çekmenin bariz rahatlatıcı etkisi oluyor. Ayrıca tur bittikten sonra yüksek bir yere asılmak ve şınav çok rahatlatıyor ve düzeltiyor.

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
Atilla bisiklet takimi yol bisikletiyle istanbuldan yurdun oteki tarafina gitti hata yol bisikleti kullanmak olsaydi o adamlarin felc olmakari lagzimdi

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@meseduzu

Size kesinlikle katılıyorum..[emoji2][emoji106]

Nil.G

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Corratec
Ben Ankara merkezden Kızılcahamam' a kadar kullanıyorum yol bisikletimi. Biraz daha fazla yoruluyorum o kadar. Artık su molası verdiğimde bisikletimi yanımdan ayırmıyorum. Birisi daha ezmesin diye..:)

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Nil.G

Yani günlük ortalama git gel 150-160km yol yapıyorsun demektir bu. [emoji2] Hala km saati almadın değilmi? [emoji1]

Oğuz Can

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Kron
T3 zaten yarı tur bisikleti yahu.. Bagaj takıp gezenler çok. Fuji Touring Trek 520 gibi modellere bir nevi uygun alternatif.

Nil.G

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Corratec
@Ali Uzel

Siz merak etmeyin. Ben uzun yola uzun zamandır çıkıyorum. :)

Tepki
4
İsim
KAYHAN PULURBEY
Bisiklet
Mosso
Yanlış anlamayın ama gidonu tutuş şekliniz elinizde his kaybı yaratır bu normaldir. Özellikle uzun turlarda bu hep görülür. Sizde olması da normal. Tutuş şekli çok önemli doğru ve düzgün tutulmalı gidon.