yol bisikletiyle sakın tura çıkmayın

Ozan T

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Giant
Merhabalar triban 3 ile yalovadan sapancaya gittim. boynumun hep geriye doğru çekik bir şekilde kalmasından dolayı sanırım sinirler zarar gördü, bu yüzden sağ elimin yüzük ve serçe parmağında his kaybı yaşıyorum. uzun yol için yol bisikleti tam anlamıyla bir işkence aletine dönüşüyor. çok pahalı olmayan tur bisikletleri var mutlaka onlara bakın... tur fotolarını akşama paylaşacağım.

• Beğen
Tepkiler: Berkayesenkaya488
Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben de iki gün önce rüzgar yedim sanırım, boynum tutuldu, robot gibi dönüyorum şimdi.

Yol bisikletiyle bir yerden bir yere gidilir, sürüşe odaklanıldığı için çoğu zaman çevreye bile bakılamıyor, manzaralar kaçırılıyor. Bu yüzden ben de uzun turlar için tavsiye etmiyorum. Ancak çoğu zaman gidonun üstünden tutarak, daha dik oturarak uzun mesafeler katetmek mümkün.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Geçmiş olsun fakat bisiklet türü değil yanlış ayarlar ağrı yapar. Triban 3 ile epeyce uzun tur yapanlar var.

Ozan T

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Giant
@Mustafa T.

belki benim önceden kaynaklanan bir sorunum varsa o da nüksetmiş olabilir. ama yine saatler boyu yarış pozisyonunda durmak çok yorucu.

Cenk Yiğit

Daimi Üye
Tepki
53
Bisiklet
Merida
@Ozan Temel

Amaç hız değilse zaten sürekli olarak gidonu en alttan kavramak sıkıntı çıkarır. Vites kollarının üstünden kullanırsanız sıkıntı çekmezsiniz

mucoist

Üye
Tepki
79
Bisiklet
Merida
Geçmiş olsun. Bahsettiğiniz problem ulnar sinir sıkışması. Boyundan değil de yanlış gidon ayarı/tutuşundan dolayı olur.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Yol bisikletiyle o kadar km yaptım, şanslıymışım demek...

(link)
Özellikle bu sürüşte falan nasıl oldu da eve dönebildim şaşırıyorum doğrusu.

Konuyu açan arkadaş çok haklı. Sakın almayın yol bisikleti. Zaten dandik bisikletler, lastiği falan patlar neme lazım.

orcun oguzhan

Daimi Üye
Tepki
153
Bisiklet
Trek
@Ozan Temel

usta garip gelcek ama bursadan sapancaya p.tesi gunu giderken karamürsel taraflarında beyaz triban 3 lü uzun boylu kaskta aynası olan birisini gördüm senmiydin o ? :D

Ozan T

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Giant
@Gökhan Toros

ne garip insanlarsınız ya, ben yol bisikleti almayın mı dedim!!

@orcun oguzhan

aynende bendim :D

K.Burak

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Giant
O ağrının sebebi büyük ihtimalle bisiklet değil sizsiniz. Doğru gidon ayarı ve tutuşuyla hiç bir şey olmaz. Yol bisikletiyle bir günde 300 km giden var. Eğer bir şey olacaksa onlara olurdu.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Ozan Temel

İnsanlar değil, açtığın konu garip.
Sorun da bisiklette değil, maalesef sende.

(link)
Konuyu incelemeni tavsiye ederim. Muhtemelen sorunun kaynağını bulacaksın.
Hatta mümkünse bisikletin ve senin bisikleti sürerken bi fotoğrafını atarsan, biz de yardımcı olabiliriz sorunu bulmanda.

Eğer vücüdunda herhangi bir anormallik varsa, o zaman bike fitting'e gitmeni öneririm. Anca bu şekilde düzgün bir şekilde kullanabilirsin bisikletini.

Ozan T

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Giant
@Burak Küçük
Pardon da ağrı yaşadığımı söyleyen oldu mu ne kadar yol bisikleti fedaisi varmış burada!

bisiklet tam bedenime göre uygun. ayrıca tur sırasında herhangi bir ağrı yaşamadım. tek sıkıntım sağ elimin serçe ve yüzük parmağının uyuşması oldu. ha bisiklet mi alacaksınız zerre kadar umrumda değil ne aldığınız, tura mı çıkacaksınız o da zerre kadar umrumda değil. triban 3 ile binlerce km yol yapan insanlara özenerek yola çıktım. ha sorunun yol bisikletinde olduğunu da bana eşlik eden dostum serdarın bisikletini kullanınca anladım. bütün olay gidon yüksekliğiyle alakalıymış, bakın gidon açısı demiyorum gidon yüksekliği...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
doğru gidon ayarı olması gerekebilir tabi,270 km giden dostlarım var yol bisikleti ile, ama onlarda sorun olmamış idi ,gidon ayarları doğru idi herhalde, sele ayarlarıda,
yalnız yol bisikleti ile bayağı çalışmak gerekir uzun etaplarda ,ve alışmak gerekir , yeri geldiği zaman üstten tutma şekli ,yeri gelir aşağıdan,
ama aşağıdan tutulduğu vakit rüzgara karşı iyi savunma yapılmakta ,
şahsen trek karbon yol bisikleti bana 200 km 'de çok zevk vermiş idi ,
50-34 sistem arka ruble 11-28 idi ,6-7 eğimlerde ayakta çıktım ,
vücud ağırlığını öne verdim ve gidonun yanlarından tutarak çıkmak çok zevkli idi ,ama uzun zaman çalışma yapmadığım için 99 km sonra 16 km rampanın 3 km 'sinde çakıldım, eğim 15 idi orada ,bunun nedeni 34-28 'i çekemedim rampa yukarı,
karbon bisiklet 8 kilo olmasına rağmen ,bana 8 ton geldi ,kesinlikle kaslar kafayı yedi, çünki 44-32-22 slx ayna kol ile ve sram 9 lu ruble ile çok eğim çalıştım ,ruble 11-34 dür
34-28 nire 22-34 nire ,arada dehşet fark var tabi,ama çalışınca insan kesin başarır
yol bisikleti özellikle 50-34 sistem arka 11-28 ise oldukça fazla antreman isteyen bir sistem olduğu aşikarda
53 ayna kollardan bahsetmiyorum bile acaip çalışmak lazım onlar ile ,

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Ozan Temel

Kendinle celisiyorsun.
Bisiklet bedenine tam uygunsa, gidon yuksekligi de uygun demektir.
Demek ki ayarlarinda bir sorun var.

Kimin ne aldigi umrunda degilse, konuyu neden acip insanlari yanlis yonlendiriyorsun. Konuyu ve mesaji okuyan, yol bisikleti arastiran insanlarin dusunecegi ilk sey bisikletin rahatsiz oldugu olacak.

Bi sonrakinde ya anlatmak istedigini daha iyi dile getir, ya da boyle konular acma.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
...ve bir konu daha amacından hızla uzaklaşır :)
Ozan sakin ol insanlar yardım için yorum yapıyorlar.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Barış TURAN

"Ay işaret edilirken, embesil parmağa bakarmış."
Çin atasözü

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Raşit S

İnsanların gösterilene değil de, görmek istediklerine baktığını çok güzel bir biçimde anlatan çok güzel bir atasözü.
Ortada ay da yok, parmak da yok, embesil de yok sonuçta. Yanlış anlamayın yani :)

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Ozan bey, gidon yüksekliği arttıkça, vucudunuz daha dik duracak ve boynunuz arkaya doğru daha az yaslanacak. Eğer ki boyun bölgenizde( yada farklı bir bölgede )sinirsel bir sorun için altyapı varsa yol bisikletindeki duruş bunu tetikleyebilir. Uzun mesafeler yapmayı planlıyorsanız, bisikletinizi takasla değiştirmeyi öneririm. Lastik ebatlarınız neydi ?
Bu arada başlık biraz yanıltıcı olmuş, yanlış anlaşılmalara sebep olabilir.