Yol bisikletiyle en fazla hız

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.014
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mehmet fikret
Brazilyalı bir çılgın drafting yaparak 202km hıza ulaştı. YouTube aratırsan izleyebilirsin.

• Beğen
Tepkiler: mehmet fikret
Scudo

e7_

Üye
Tepki
62
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Emektar, paslanmış, ölmüş-bitmiş kayışlı bisiklet (!) ile Sarıyer İskelesine gelmeden önceki köprüde 50 KM/H i hızı 8-10 saniye kadar korudum (akort katili kasisler olmasa biraz daha giderdim). Sarıyer'den U çekip dönüş yoluna geçtiğimde ise 25KM/H hızla gitmek nedense daha zor oludu:kötü:. Bacak power değilde sanırsam rüzgar powermış :).

Haftanın 5-6 günü doğru bir şekilde antrenmanını yap, beslenmene dikkat et, iyi bir rüzgar yardımı al ve 50KM/H i anca gör. Diğer yandan 99,9 TL'lik bisiklet ile Bugatti'yi 500KM/H ile solla.
Sabah 2 saatim sahil yolunda geçiyor. Niye bunları göremiyorum? Acaba denizin içinden mı gidiyorlar :srnsml:.

Tepki
47
İsim
Mehmet Fikret
Süpermiş artık video koyarsanız bizim okar iddiamız yok tekabül biz 20-30km bizi idare eder:)

Nasip kismet bizimki artik:)

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Siz ne diyorsunuz, bugün yokuş aşağı 55 kmyi gördüm, gözüm karardı. :D Ya bisiklet dengisizleşiyor, en ufak bir hatada o hızlarda sürüklenmek içten bile değil. Yaşasanız bile bir çok kırık çıkıkla uğraşmak zorunda kalırsınız, ha arkadan araç gelip ezerse zaten film kopuyor. Bence 45 in üzeri sakat gibi, en azından aero bir bisiklet lazım bence. O hızda tır yanımdan geçti yaprak gibi sallandığımı hissettim. Düz yolda 40 sabitleyim bana yeter hacı. :D Halen 30-40 arasında gidip geliyoruz. Genelde 30 ama ortalama ne hikmetse düşük geliyor. bütlerde yükselteceğiz anlaşılan. :))

Tepki
47
İsim
Mehmet Fikret
Biz 15km olsun ozaman tekavuduz sakata gelmiyelim :) soke yolu bos sizi o yol aldırır 90basarsiniz kesin:)oto ban düz yol boş nerdeyse.

e7_

Üye
Tepki
62
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@-Skynet-
60 KM'lik 800 metre tırmanışın olduğu (Fatih-Sarıyer arası) sabah antrenman rotasını geçtiğimiz yaz 28 KM/H ile en iyi ortalama ile bitirmiştim. Geçen hafta yine hafif rüzgarlı bir sabah antrenmanında 28.4 KM/H ortalama yaparak geçen yazın rekorunu kırmıştım (ferdi sürüşler).

Ortalama hızımın 28.4 KM/H olduğu sürüşü düşündüğümde anlık olarak hızımı yükselttiğimi hiç hatırlamıyorum. Düzde (MTB olduğu için biraz komik dursa da :)) dirsekleri büküp, vücudumu da üst boruya yaklaştırarak 32-35 KM/H arasındaki hızda uzunca bir süre gittiğimi hatırlıyorum. Hava hafif rüzgarlı olduğu için 50 KM/H hız olmasa da ;) 40 KM/H hızının üstünü zorlamadım düzde. Zaten belli bir süre sonra bağımlılık yapıyor sabit 30 KM/H üstünde gitmek. Hiç istemiyorsun max. hızı görmeyi :).

Bahsettiğim 50KM/H hızı yaptığım antrenmanda ortalamam 25 yada 26 KM/H çıkmıştı. Zaten o sürüşte ortalamayı yükseltmeye çalışmadığım için 50 KM/H hızı yaptığım yere gelene kadar gücümün 4'te 1'ini belki 4'te 2'sini kullanmışımdır. Orada da Allah; ''yürü ya kulum'' deyince de artık 50 KM/H hızını görmemek için herhangi bir sebep yoktu :).

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@e7_
Aynen dediğiniz gibi bu hız mevzusu, kumar alışkanlığı gibi sürekli insanı dürtüyor. :D O yüzden birazda yol bisikletine geçtim diyebilirim. :) Lakin düz yoldaki maksimum hızımda bir artış olmadı şimdilik.Bu bana tuhaf geldi,26 jant amortisörsüz bisikletimle düz yolda maksimum 40-45 km /sa yapıyordum.Yol bisikletiylede maksimum bu hızlara ulaşabiliyorum şimdilik.(düz yolda ) Benim beklentim, şimdi şehir bisikletiyle 40 çıkıyorsam yola geçersem 50leri bulurum diyordum. :komik: Malesef öyle olmadı, belki yol bisikletine alışma süreci falan vardır vücudun artık.Farkları ise daha kolay hızlanıp o hızda süratımı daha uzun süre koruyabilmem. Birde pedal çevirmediğinde de gidiyor alet alet. :D
Ama dediğim gibi maksimum hızda tık yok şimdilik. ufak rampa aşağı yolda (şehirler arası sahil yolu) 50-55 i gördüm. O sırada yanımdan birde tır geçti,bisikletin tekeri sanki yerden kesildi sandım,vücudumu bir sıcaklık kapladıki sorma. (ıslaklık olmadı çok şükür :D ) Youtubede görüyoruz, adamlar 50-70 civarına çıkıyor düz yolda.(en basiti hızlı ve çılgının kanalına bakın) insan tabi ister istemez etkileniyor...
Dediğim gibi hız arttıkca risk değerleride artıyor. Ne için ne kadar risk alıyoruz iyi değerlendirmek gerek diyorum.

• Beğen

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.698
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Önceden GPS ile hız hesaplanması iki nokta arasındaki mesafenin zamana bölümü ile yapılıyor ve filtreleniyor sanıyordum. Ama bu yöntem isabetsiz olduğu için genelde Doppler etkisi sayesinde hesaplanıyormuş. GPS çipi konumu doğru bulabilmek için zaten bu yöntemle hızı bulması gerekiyormuş. Yani Doppler etkisi ile elde edilen hız bilgisi konumu daha isabetli bulmak istenirken oluşan bir yan ürün aslında. 0.006 m/s yani 0.0216 km/sa değeri garanti ediliyor. Yani en kötü gerçek hızınınızdan 0.0216 kmh az ya da daha fazla gösteriyor düzgün/standarda uygun tasarlanmış bir GPS. Tabi sinyalin çok kötü olduğu durumları saymazsak.

• Beğen

Arkockutay

Aktif Üye
Tepki
118
İsim
Kutay
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
70 yapabiliyorsanız en yakın zamanda bir yarışa katılın derim. Ne bu böyle konuda 70ler 80ler havada ucusuyor. Yokus asagi bile o hizlari yapmak cok cok zor.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2:52'den sonrasına dikkat edin.Tamam hafif rampa var ama km saati 60larda.? Ben buradaki eğimden daha çok fazlasında 55i zor görmüştüm. Acaba bisikletinden,üzerindeki kişinin kilosundan, rüzgardan vs bu kadar etkilenme olur mu?Hız meraklısı değilim ama uygun zaman,yerde kontrollü olarak hız limitlerini denemekten hoşlanıyorum herkes gibi.?

• Muhteşem
Tepkiler: BF Okuru

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@-Skynet-
Triban 300 ile en fazla 57km gördüm ama bisiklet altımda sanki lastik gibi oynak hale geldi ve açıkcası tırstım. Bacak kuvveti müsade etse dahi 50km nin üzerinde uygun fiyatlı bisikletler rahatlıkla kararsız hale gelebiliyor.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat-k
Aynen o kararsız yapıyı bende hissetiyorum o hızlarda. Özellikle pedal çevirmeye devam ettiğinizde sanki tekerler yerden kesilmişte, bisiklet havada sallanıyor gibi geliyor.Bu normal midir yoksa bisikletin aero mu olması gerek bilemiyorum doğrusu. Bende bugün 55i gördüm ama ama km saatine bakamıyorum doğrusu, kafayı çevirmek bile etkiliyor o anda. :)

• Beğen
Tepkiler: Muhammet Ağrı

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Şuanki bisiklet aero kadro ondan mı yoksa 7005 alüminyum etkisimi bilemiyorum ancak o hızlarda esneme yada dengesizlik hissetmedim

Tepki
47
İsim
Mehmet Fikret
Tv de bir reklam var 50-80km hızı gorenler hepinizi anas gibi görüyorum der:)) biz tekavudluler ananas gibi olduk

e7_

Üye
Tepki
62
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Murat-k
Benim bisiklet Carraro Big 629. Girişin üstü sayılabilecek bir bisiklet. Açıkçası yok fazla dengesizlik hissetmedim 50 KM hızla giderken. Geçen haftalarda Rumeli Feneri'ne çıkmıştım. Eğimin iyi sayılabileceği ve uzun olan bir rampada 63 KM/H i görmüştüm. Bisiklet güven verseydi üzerini zorlardım ama daha fazlasını zorlamanın doğru olmayacağı kanaatine vararak üst borudan kalkıp seleye oturdum :).

• Beğen

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat-k
Esneme olayı kadrodan olacağını sanmıyorum en azından o hızlarda.Benimkinin kadrosuda 6001.Bana kalırsa fazla rüzgar yiyoruz ondan dolayı bu savrulma hissi oluşuyor.Dropa yatarsak daha azalır mantıken.Lakin dropa yatma olayına alışamadım doğrusu,bana hiç güven vermiyor.Sanki ön tekerin altında konserve kutusu varmışta dengede durdurmaya çalışıyoruz gibi gidon çok yumuşuyor ve oynuyor. :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@-Skynet-
Aslında tamda kadroda esneme oluyordu, bu çok düzgün olmayan yolda gövdenin yaylanmasından rahatça anlaşılıyor yine aynı şekilde frene basınca benzer esneme hissi oluyordu.