Yol bisikletini Single speed'e dönüştürme (fikir?)

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.298
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba sevgili forum arkadaşlarım,
Direkt konuya gireyim, bir yol bisikleti ve de bir tur bisikleti sahibiyim. Tur bisikletimi özellikle şehir dışında kullandığım için yol bisikletini sadece İstanbul içi kullanıyorum. O da zaten genelde herkesin bildiği güzergahlar, sarıyer, bakırköy, sahil hattı vs.
Son zamanlarda fazlasıyla sadelik takıntım oluşmaya başladı. Lakin kullandığım her şeyde (otomobil dahil) fazlalıkları uzaklaştırıp sade ve sadece gerekli olanların kullanıldığı bir şekle dönüştürmeye başladım. Lakin detay ne kadar fazla olursa artan işlevsellik, beraberinde yeni sorun ve beklentiler getiriyor.
Yol bisikletim Lapierre audacio serisinden. Bunu single speed'e dönüştürmeyi düşünüyorum. Bir tane fazladan flat gidonum var. Arka freni iptal edip yalnızca ön fren ve kontra göbek ile devam etmeyi düşünüyorum. Fixielerde olduğu gibi stabil dişli için pek kendime güvenim yok.
Kullanılmayacak olan aktarıcılar, ruble, aynakol yaprağı, arka fren kaliperi, kollar, zincir fazlası, kablolar, teller ile gidonun hafifleyecek olması, 2 kg gibi bir hafiflemeye neden olacak (bütün parçaları söküp hassas terazide tartmayı düşünüyorum. bisikletin 9,5 kg olan ağırlığı 7,5 kg'a düşecek (tabii ki temel amaç bu değil)
(güzergahımda rampa pek bulunmuyor, bu biraz sahil bisikleti olacak)

Aşağıdaki sorularım olacak;
  1. Aynakol ve ruble dişli sayıları kaç olmalı? (rampa performansım iyidir)
  2. Sizce fixie şeklinde mi devam etmeliyim? (geri gidebilen bisiklet :) )
  3. Tekli ve kontra dişli nereden ve ne markalarla olmalı?
  4. Mevcut üçlü aynakolu tekliye dönüştürebiliyor muyuz?
  5. Zinciri neye göre, nasıl ve nereden temin edeceğiz? olması gereken uzunluğa göre kendimiz mi bakla sayısını ayarlayacağız?

Konu hakkında yardımlarınızı bekler, iyi geceler dilerim.

EDİT: bu arada şöyle bir şey buldum, boşalan rublenin yerini doldurmak için spacerler, tek bir dişli ve zincir gerginliğini ayarlamak için bir aparat.(link)
araştırmalarım neticesinde aynakolu ve zinciri de istediğimiz şekilde ayarlayabiliyormuşuz, desteğinize gerek kalmadı, yine de fikri olan olursa sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: Elbrus
Scudo