Yol bisikletine geçiș ve kafamdaki sorular

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Şimdi fixie bisiklet aldım, vitessiz. Son bir kaç aydır yol bisikletine dokunmadım bile. Tüm antrenmanlarımı fixie ile yapıyorum.
Yani çok da kafaya takmayın, bisiklet önemli değil bisiklete binmeniz önemli.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Bisiklet sever 93
3000₺ diyebiliriz hocam, biraz zorlamayla en fazla 3500₺'ye kadar çıkabilirim.

@BF Okuru
Açıkçası yol bisikletinden pek birşey anladığımı söyleyemem, forumda karbonun övüldüğünü biliyorum ama. Açıkçası kaplama diyince çekinmiştim.

@BF Okuru
Ne kadar ekmek o kadar köfte sözü işte burada devreye giriyor maalesef. Aslında elimdeki bütçeyle şu anda gidip btwin triban rc 120 alabilirim ama jantlar ve kilo beni biraz düşündürüyor. En azından shimano'nun giriş seviyesi jantları olsaydı bari.

@Triban
Açıkçası btwin triban 100'de yeterli ama 3.5 yıl giriş seviyesi bir bisiklet kullandıktan sonra insan bir tık iyisini hakettiğini düşünüyor. Gönül isterdiki Shimano 105 r7000'li bir bisiklet alayım ama o kadar bütçe ayıramam maalesef şu anda.

@Bisiklet sever 93
Benim daha çok tavsiyelerinizden anladığım şey giriş seviyesi bir yol bisikletinin bana performans olarak pek getirisi olmayacağı yönünde. Ayrıca konfor kaybı da cabası. Bu arada btwin triban rc 120'yi mağazada deneyecektim ama s bedeni yoktu.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

TnT

Üye
Tepki
5
İsim
Abdurrahman D.
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BisikletSeverÜye arkadaşın dediği başlangıç seviyesindekiler kendi arasında çok fark yaratmayacağı konusunda sanırım. Habi triban 500 veya rc120 hemen hemen bazı farklar dışında çol fark yaratmayacağı, zira ikisi de başlangıç yol bisikletleri. Zaten kadro açılarından da belli.

Daha hızlı ve shimano setli benim tavsiye edebileceğim Carraro 042 sora setli. Ancak tribanlara göre daha agresif ve daha hız odaklı.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@TnT
Geçen yılın sonlarına doğru CARRARO CR Race 052'nin hidrolik disk frenlisini çok istemiştim ama nasip olmamıştı, belki bir üst model olan CARRARO CR Face 062'de olabilir bahsettiğim bisiklet. Hatta 3000₺ idibo zamanlar, şimdi bu fiyattan satsalar gözüm kapalı alırdım. Ayrıca dün inceledim tekrardan btwin triban rc 120'yi ve içime sinmedi bir türlü. Galiba btwin triban rc 500 ile yola devam edeceğim.

• Beğen
Tepkiler: TatanQa_tr

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hocam 500 tane soru sormussun ve genelde okurken bana soru gibi degilde , insanin kafasinda dolasan vesveseler gibi geldi bana . Yani bir forum okuyucusu olarak bana hitap ederek yazilmamis hissine kapildim :D
Genel anladigimdan yanit vermem gerekirse su an indirime giren triban 500 sanirim alinir ve mis gibi gezilir. Cokda seyapmayin ya alti ustu bisiklet. Karbon yol bisikletinde olsa haşatini cikariyor insanin bisiklet denen alet . Rahat olun yani. Ama keyifli bir tur icin iyi makina sart. Onda hemfikiriz.
Haa ama sorarsan maryo sen ne tavsiye edersin diye , tribanlarin yakinindan bile geçme, Giant escape air al keyfine bak derim. 9. Kusur kilo alet daha nolsun

Son düzenleme:

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.331
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kendimden şu anki tercih durumumu açıklayayım yardımcı olur belki;

Yine yabancı kaynaklardaki bilgi ve fiyatlara göre :

>Triban500 normal fiyatı £350 = 2.355₺
>Triban rc120 normal fiyatı £370 = 2.490₺

Şu an decathlondaki durumu 500 için tam kampanyalı fiyat , rc120 fiyatı tr de yüksek bence.

Amaa, öte yandan ilerde rubleyi büyütürüm, aynakolu 2’li yaparım , daha rahat bir sele ile değiştiririm , tekrleri bir tık konfor artsın babında 28mm yaparım (arka aktarıcı rc120 de daha farklı ve güncel olabilir gördüğüm kadarıyla) derseniz işçiliği , ön aktarıcı değişim uyumluluğu başka bir durum . Fiyat farkı noktasında bence ortalama 300₺ fark eder .(?)

İki karar da üzmeyecektir. Ben de son kararımı yine gidip orada vereceğim gibi , sonuçta 700₺ az buz değil.

Ama bir kez alıp uzun süre değişiklik istemeyecek makine de mantıkta ağır basıyor.

Mariokaldato ‘nun önerisi de güzel ama STI kol olayına girmek maliyet yönünde üzer. Ha flatbar seviyorsanız ayrı.

Hemen akabinde geçen hafta çektiğim fotoyu da koyayım üst üste..

Edit2. RC120 de ikinci suluk yeri de mevcut.

Dosyalar

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
@TatanQa_tr
Kafanızı iyice karıştırıyım ben:D
Rc120'nin fiyatı belki biraz düşebilir ama triban 500'ün düşmez bence..
Yani rc120'yi alıp,iki gün sonra fiyatının düştüğünü görürseniz üzülürsünüz..
Diğer taraftan iki bisiklet arasında 1 yıl var..Yeni olanı almak,daha rasyonel olur..
Ayrıca triban 520,rc120'den 200 lira daha pahalı..;)

• Beğen

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.331
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Triban

Aynen , yanlız 520 sadece xl kadro , onda kim rahat edecek alıcısı epey az. 1.83 boyla ben rahat edemem ağrı sızı spordan soğutur valla :)

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@TatanQa_tr zaten bana göre bisiklet ne olursa olsun uygun boyda olan bisiklete geçmek gerçekten çok fark ettiren bir özellik. Bende bir kaç ay önce ultra 700 af aldım. o xl kadroya binenlerden bir tanesi benim işte çok tesadüf eseri buldum diyebilirim. İlk bisikletim daha duruyor geçenlerde bir ona bindim 3 yıl boyunca bana göre küçük olan bir bisiklete nasıl binmişim diye düşünmeme sebep oldu. 198 boy, 92 iç bacak boyum var.
Zaten decathlon'da dahil bir çok sitede bakıyorsunuz "ooo adamlar bunu bu fiyata nasıl veriyor" şaşırıp girip bir bakıyorsunuz kadro boyu kalmamış. Öyle 1x11 sram apex1 setli bir bisiklet denk gelmişti avrupa bazlı bir sitede iyi bunu alayım kaçırmayayım derken bir baktım sadece 52 kadro ve 2 adet kalmış.

Her şeyden önce decathlon'a gidip canlı görme fırsatınız varsa birde öyle bakın. Ama @mariokaldato abinin dediği gibi giant escape air aklınızda bulunsun.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
@TatanQa_tr
Çok para vermek istemiyorsanız,Triban 500'ü alın,hiç uğraşmayın..
Rubleymiş,lastikmiş,seleymiş,bunları sonra isterseniz değiştirirsiniz..
Ayrıca ikinci suluk yeri demişsiniz,bu da sorun değil..Ben 1 litrelik suluk kullanıyorum..Bana yetiyor..

• Beğen

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.331
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Triban

Zaten fiyat ciddi ve al beni kaçmaz bu son tren diyor. Triban 500 gerçekten çok mantıklı bu fiyata.

Sormak istediğim bir şey var ön aktarıcı ve aynakol ile ilgili; 3’lü sistem olduğundan vites ayarı sık sık kaçıyor mu ?

• Beğen
Tepkiler: bonder76

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
@TatanQa_tr
İlk aldığımda bisikletçiye ayarlattım,1,5 senedir viteslere elime sürmedim..

• Beğen
Tepki
4
İsim
Eren
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sizin için bence en uygunu tur bisikleti aradığınız bisiklet belli bence Dünya turu yapan Melih'in kendi bisiklet markası Satrai tur bisikletlerinden alabilirsin kişiye özel yapıyor Melih le konuştuğumda daha ucuz yollu bisikletler yaptığını da söyledi. Tavsiyem satrai tur bisikletleri

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BisikletSeverÜye

@P. Eren Polat arkadaşın belirttiği bütçe ile kişiye özel bisiklet işi çok zor. O fiyata yapıyor olsalar forum yarısı ben dahil biniyor olurduk. Yalnız bu firmayı yeni duydum çalışmaları hoşuma gitti.

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.331
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben kararımı triban500 den yana döndürdüm %95 , aldıktan sonra da görüş bildiririm. F/p daha fazla vermeye gerek yok.

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
513
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BisikletSeverÜye dostum bence CARRARO veya Peugeot bisikletlerede bakmanı öneririm çünkü anladığım kadarıyla biraz performans istiyorsun ve beninim bildiğim (yanlış bilgi ise özür dilerim) dechatlhon bisikletleri güncellemeye pek açık bisikletler değil ve ileride yol bisikletini seversen bisikeltini yükseltmek istiyeceksin ve bisikelrtine parça uyduramazsan bisikletini satıp yeni ve daha iyi bir şey almak isteyeceksin dediğim bisikletler biraz agresif bir pozisyona sahip ama alışabilirsen bisikletin üzerine daha çok eğilmek istiyeceksin neden çünkü daha az hava direnci oluşacak yani ortalama hızınızı arttıracak birde yol bisikletinin şu yönü var diğer bisiklet türü sürücülerinde varmı bilmiyorum ama hep bisikletine küçük büyük fark etmez illaki bir parçasını değiştirip daha iyi olanı takmak istiyor insan bunuda bilin istedim?

• Beğen
Tepkiler: bonder76

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@TatanQa_tr
Triban500 300 pounda inmişti ingiltere sitesinde. Clearence item diye stokları bitiriyorlar.

@TatanQa_tr
Ayar kaçmaz da tel falan değiştirince bir beş on dakika fazladan uğraşabilirsiniz. Çok sorun değil. Halledersiniz. Fiyatına göre 500 çok makul. Görüntüsü de iyidir, ayrıca konforlu bir kadro. Tek sorun tribanlarda pek yükseltme iyileştirme olmuyor. Eğer daha iyi komponentler isterseniz parça değiştirmek yerine çok zarar etmeden satıp daha üst modellere geçebilirsiniz. En ucuz tiagranın 4000 üzeri olduğu düşünülürse bence hiç sorun edilecek bir şey değil.

Yol bisikleti hevesi bende GCN videolarıyla başlamıştı. O zaman arkadaşların kırmızı beyaz kadroları vardı, çok özenip aramıştım. Yurtdışından bile bakmıştım ama kırmızı beyaz kadro nasip olmamıştı. Hayırlı uğurlu olsun size...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.331
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selam dostlar , Triban500 ile aranıza katıldım . Rengi falan çok iyi , 700₺ fark verip rc120 mantıksız geldi orada , ilerde ikili aynakol , ruble değişimi için bakarız . Henüz süremedim şehre dönünce ilk işim son kalan L satılmadan alayım dedim. Ayarlarını orada yaptılar , gidonun 10cm olması iyi (rc120 de 11cm)

Pedallayınca yazarım, tek unuttuğum arka ve ön far hediyeleri oldu , yarın öbürgün gittiğimde istiyicem :)

Süremedim zira arabanın arkasına taşıyıcıyla getirdim mecburen. ;)

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.331
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mariokaldato

Hahaha sağol başkan , senin yol göstermelerin de çok faydalı oldu ayrıca teşekkürler ;)

Tamam artık başının etini yemicem .... bir süre... :D

• Beğen
Tepkiler: Yeni_kullanıcı