Yol bisikletinde lastik seçimi

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yavuzkosar
2.000 Km, yeni bir lastiğin o hale gelmesi için az bir mesafe kanımca. Dediğim gibi buradan aldıysanız firma ile görüşün derim. Ya tarihi geçmiş olduğunu ya da yeni lastikte malzeme hatasını kabul edecekler. Yani normal şartlarda birini kabul etmeleri gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: yavuzkosar
Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@yavuzkosar,
lastiklerin zamanla bozulması ile oluşan çatlaklara benziyor. Özellikle güneş ışığı veya sıcağa maruz kalan lastiklerde bu şekilde çatlaklar oluşabiliyor.

Lastikleriniz Sport Contact mı, Sport Contact II mi? Sport Contact, oldukça eski bir model, 6-7 sene depoda durmuş lastik aldıysanız böyle çatlaklar ile karşılaşmanız şaşırtıcı değil. Bildiğim kadarıyla geçen seneden beri Sport Contact II bile üretilmiyor.

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.122
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.
Sport Contact II modeli

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
@Murat B.

Murat bey, Pirelli P-Zero Velo kullanmaya devam ediyorsanız eğer lastiğin aşınma durumundan bahsedebilir misiniz?

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Furkan TK
Yaz geldiğinden beri tubular kullandığım için P-Zero'lar duvarda asılı duruyolarlar. 1700 km'de ve yeni gibiler.

• Beğen
Tepkiler: Furkan TK

fahrettin akansu

Daimi Üye
Tepki
596
Bisiklet
Focus
Aynı şekilde yeni gibi bendekiler de,
lansman haftasında P Zero 4S almıştım, bundan önceki kış festive 500’de dahil hiç üzmedi,
Latex iç lastiği pudralamadan uzun süre yağmurda kullandığım için bir defa sorun yaşadım, onun haricinde de patlamadı.

Kullandığım jant fazla genişlettiği için bu defa bir ufak seçip 23mm almıştım, tutuşunda bir sıkıntı göremedim, sınıfına göre hafif de bir lastik.

@Furkan TK
@Murat B.

4599FDD3-04A6-4C27-B280-F8E28BE0E85C.jpeg

• Beğen
  • Muhteşem
Tepkiler: Furkan TK ve :DDD

Arkockutay

Aktif Üye
Tepki
118
İsim
Kutay
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba, bende yol bisikleti olarak kron rc1000 var. 25mm lastik kullaniyorum ancak yollar cok kotu oldugu icin hem konforu cok dusuruyor hem de cok fazla patliyor. Patlama korumalı 28mm bir lastik alsam jantıma uyumlu olur mu ve kadroya sürtme ihtimali var mıdır acaba?

• Beğen
Tepkiler: Erenovich

sbtnmnr

Üye
Tepki
3
İsim
SABİT NUMAN
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Yol bisikleti

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Arkockutay
Merhaba, muhtemelen şehir içinde aynı yolları kullanıyoruzdur. Bazı yollar hakkaten çok kötü. Ben yola geçtiğimden beri CST Caldera 700 x 25 lastik kullanıyorum. 90 psi basınçla oldukça tatminkar bir sürüş sağlıyor. Görece ucuz ve hafif bir lastik. 1 mm kadar koruması da var, yaklaşık 750 km'dir kullanıyorum, patlamadı. Ben de 28 mm lastik ararken buna denk geldim, ucuz olduğu için tatava yapmadım, basıp geçtim. :kptmya:

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
Merhabalar, elimde ikisi de 25mm olmak üzere Continental Ultrasport ve Michelin Lithion 3 var. Sizce hangisini yeni bisikletime takmalıyım?

mervan kızıl

Aktif Üye
Tepki
297
İsim
Mervan K.
Bisiklet
Giant
@specific yaklaşık kaç km kullandınız? İslak-kuru yol tutuşu konusunda da bir sıkıntı yaratmiyorsa düşünülebilir evet.. ?

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mervan kızıl

900 km civarı oldu, henüz yağışta kullanmadım, kuru yolda 90 derece dönüşlerde normalden fazla yatırınca lastikler gıcırdamaya başlıyor, bu kadar yatırma yeter sanırım diyorum. :)

Genel olarak fazla riskli sürüş yapmıyorum ama kullandığım kadarıyla fena gelmedi bana. Bir gün yolumuz kesişirse deneyebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: mervan kızıl

mervan kızıl

Aktif Üye
Tepki
297
İsim
Mervan K.
Bisiklet
Giant
@specific İzmir'desiniz demek siz de.. Karşılaşırız umarım.. n11de 85e, indirimle 70e düşüyor.. Cst cezar 700x25 modeli de var o da o fiyattan bulunabiliyor.. Düşüncem 23 değildi aslında, ön-arka 25-25 veya ön-arka 25-28 yapmak vardı aklımda.. Czar için ne diyebilirsiniz acaba?

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mervan kızıl
Caldera 700 x 25 340 Gr diye biliyorum ben. Forumda CZAR kullanan birileri vardı diye hatırlıyorum. Ancak, gerek TPI'ın daha yüksek oluşundan, gerekse çift malzemeden imal edilmesinden dolayı daha iyi bir seçenek gibi görünüyor.

Eroseros

Forum Bağımlısı
Tepki
1.300
İsim
Eray Yumuşaker
Bisiklet
Sedona
Alma CST olursun ceset.
Hemen hemen tüm modellerinde tutuşun iyi olmadığı güven vermeyen bir lastik.

• Beğen
Tepkiler: Triban

Sefa01

Daimi Üye
Tepki
190
Bisiklet
Pinarello
@volkan ismailFirmaya mail at. Kronik bir sorun olabilir. Yenisini gönderme ihtimalleri var.

Tepki
16
İsim
Yunus Emre Boz
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
maxxis-detonator

(link)

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yunusemreboz
DetonaTor - PatlaTıcı,
Benim kullandığım DetonaYor - PatlaYıcı idi. Uzak durun derim.

• Hahaha
Tepkiler: Özcan

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Güncel en sevilen lastik modeli nedir?
Mevcut yol bisikletimde One V Guardlar var. Marathon plus tourdan geçtiğimden dolayı ona göre zayıf geldi ama bir yol lastiğine göre iyi gibi. Daha 300km ancak kullandım ve hiç patlak olmadı. Bir defasında tırnak büyüklüğünde cam dış köşeden yan tarafa doğru girmiş olmasına, penseyle zor çıkarmış olmama rağmen patlamadı. Ama mesela hızla indiğim bir yokuş sonrası köşe dönüşünde, hem frene asılıp hem de biraz yan yatıp viraja girerken hafif hafif kayıyor gibi oldu dün. Fazla zorlama bu tabi ama arkada hızla gelen araç olduğundan mecburi oldu. Yağmur performansını hiç bilmiyorum.

Yeni bisiklete yeni jant alacağım, Zonda jantlarla kullanabileceğim şık, yol tutuşu iyi, sık sık patlayıp canımı sıkmayacak ama o kadar para verdiğim jantı ağırlaştırıp performansını bozmayacak bir lastik arıyorum. İstanbul içi kullanacağım, yağmurda çıkıp bisiklet sürmem ama uzakta yakalanırsam eve kadar gelebileceğim bir lastik olmalı. Wiggle'dan alacağım, şu an 700x23 kullanıyorum ama 700x25 daha çok öneriliyor gibi, muhtemelen öyle alacağım.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhaba,

bugün durano lastiklerim geldi. kafama takılan noktalar var. katlama yerlerinden kevlar kısımlar kırık görünüyor. bu sorun teşkil eder mi? İçindeki rakamlar üretim tarihi barındırıyor mu? ayrıca balans yapmak gerekiyor mu? gerekiyorsa nasıl yapılıyor? yardımcı olursanız çok sevinirim.204526l204527204528

• Beğen
Tepkiler: mervan kızıl