Yol bisikletinde 50 mi 53 mü aynakol kullanıyorsunuz?

Yol bisikletinde aynakol tercihiniz nedir?

• Toplam katılım
    262

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
bu watt olayı nedir ki? bana bu watt miktarını gösteren bir km saati tavsiye edebilir misiniz?
bende merak ettim ne kadar basabildiğimi .
pahalı mı bu saatler?

Scudo

murat atay

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Specialized
@Gökhan Toros

Sızın gıbı konusuna hakım ve derınlemsıne arastırma yapan sporcuların yaptıgı acıklamlar ve bılgınlendırmeler olduğu surece merak etmeyın konu baska yerlere gıtmez.Yaptıgınız acıklama ıcınde ayrıca tesekkur ederım.Farklı bır spor dalında basarıları olan bırısı olarak sızın gıbı ınsanların Turk sporunda daha aktıf rol almasını gonulden ısterım.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Toros

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@ismail eren

saat tek başına yeterli değil, pedal koluna takılan bir sensör gerekiyor (arka göbeğe takılanlar da var). Fiyatları da maalesef giriş seviyesi bisiklet düzeyinde.

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
@Murat B.
şimdi baktımda EBAY de powermeter li aynakollar 1500$ dolar civarından başlıyor. çok uçuk fiyatları var. bana göre değilmiş öğrenmiş oldum :(

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
@ferhat köse

Hakan Yazman abi ile yazışmalarım var Facebook'ta okusayabilseydin keşke. 22 km'lik tırmanma orası. Evim 300 mt civarında rakımda zirve 2571 mt. Yaklaşık 2200 mt'lik rakım tırmanılıyor. O 22 km'lik bölüm yaklaşık 600 mt rakımda bulunan Cankurtaran'da başlıyor.22 km'de 1900 mt civarında rakım çıkılıyor(hem de alçak irtifadan bir anda yüksek irtifaya çıkıyorsun) Ortalaması çok yüksek bir tırmanış yaklaşık (%11 civarı) daha önceden Toroslarda antreman yaptığım için yüksek irtifada kondüsyonumun düşeceğini biliyordum.Ayrıntı vereyim: 2 kez Konya Beyşehir(1000 mt rakımdan 2510 mt'lik Savanbeli geçidini geçtim)35 km'lik Derebucak'ı(1300 mt civarı rakım) geçip Torosların eteğine gidildikten sonra, 44 km'lik bitmeyen bir tırmanmadan bahsediyorum ki yemek molası vermek zorunda kalıyorsun. 22 ortalama pedal basma saat değeriyle(yemek molası olduğundan normal saate göre büyük ihtimal ~16-17 km/s), 1 kezde 3000 mt üzeri yaptım dinlenmeden tam tempo 13 km/s ortalama ile 9 kg yolum ile çıktığımdan yüksek irtifalı,uzun tırmanışlara alışkınım. İlk kez yaptığım bir yüksek irtifa tırmanışı değil. Hazırlıklıydım her şeye.

1 saat boyunca 6 watt/kg bastım demedim. Öyle bir şey imkansız zaten. Çıkardım ya da çok yakınım dedim. Sporda 13. senem yaklaşık değerleri biliyorum, tırmanmada harcanan değerleri.Kesin dil kullanmadım çünkü ölçerim yok. Evet,motorlu araçlar oraya tek seferde çıkamıyor, gelirsiniz gözlerinizle görebilirsiniz(izin almamız gerekiyor).%8 civarı ve altındaki eğimlerde 53-22 ve 53-19 oranlarında rampa çıkarken çıkılacak güçler genelde 5 watt/kg civarlarıdır. Son km'lerde parkeli yolda(2000 mt rakımın üzerinde) doğal olarak hava inceliyor, ortalamam 12-13 km/s civarı. Zaten o rakımda 6w/kg çıkaracak adam ya Everest'te antreman yapması gerekiyor ya da makarna,tavuk ile olacak iş değil. Ama genel ortalamam yüksek. Demek ki tırmanışın başında büyük ayna ile çevirirken 25-30 km/s ortalama çıkarmışım. Bu da bu kadar eğimi yüksek tırmanış için kendimin rekoru denebilecek bir güç çıkışı.

Ben 2000 senesinde başladım spora, şu anda 27 yaşındayım. Ergen yaşlarımda iken yaşıtlarım kız peşinde koşarken, antreman yapıyordum. Dağ bisikleti için kendimi zorluyordum ama hata etmiştim.Genetik yapım uzun mesafeler ve tırmanışlar üzerineydi. Patlayıcı gücüm az,dayanıklılığım yüksekti. Düz yollarda ve zamana karşı da ortalama düzeyde, uzun tırmanışlarda çok hızlıydım. Ee kimse yok ki yanımızda yön verecek, yönlendirecek. Hep tek başıma çalıştım. Bisikletimi de ne forumdan ne de başka yerden öğrenerek aldım. Yabancı,Türkçe kaynakları 56k modemle saatlerce açmaya çalışarak,okuyarak öğrendim bütün bisikletle ilgili ne varsa(reklam gibi olacak ama Mtbtr.com'un baya faydası dokundu).Bırakın da birazcık farkımız olsun be dostlar. Bazı şeyler yaşanılarak öğrenilir.

Hızımız rüzgar, güç değerlerimizde manzaralardı.

Şimdi soruyorsunuz da neden yarışlara gitmedin diye? Bazı insanlar diğerleri kadar şanslı değildir, yüksek tansiyon gibi bir hastalığı felç ve beyin kanaması olmadan atlatmak ve ekonomik sorunlarla başa çıkmak lazımdı. Şimdi ne yapıyorum? Gençlere elimden geldiğince örnek olmaya çalışıyorum, insanları bisiklete kazandırıyorum. Bazı şeylerin imkansız olmadığını göstermeye çalışıyorum. Çıtayı yükseltiyorum ki Dünya Şampiyonlarımız çıksın.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
60 ların bisiklet yarışçısı feridun tezbaşaran 56 ayna kol çevirir idi onunla tanıştım göçbeyli dönüşü formula tarafında benden 7 yaş büyük altında 7 kiloluk bir canavar var idi o gün yollarımız ayrı idi ,muhabbet ettik kartepe anılarımı anlattım kartepe sıkı etap dedi evet feridun tezbaşaran erdemir bisiklet takımında idi bi zamanlar yalnız konuşma bitince bi atağa geçti bi anda toz oldu ,dedim bu adam gerçekten şimşek..evet bizde 44 dişten bakalım ne zaman 48 'e geçeceğizde benim etaplar sakat tabi ağır stabilize yollar ve düz toprak yollar ve asfalt üçünü harmalladım artık,,tabi 50 diş denince benim moralim bozuluyor modifiye yapamadım bisikleti hala..:(

@mehmetsunu

vay anasını doğru mehmet hocam bi tanesin ..

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
konu baya uzadı farklılaştı falan filan. madem konu tekrar aynakol a döndü şahsi adıma söyleyeyim 34*50 39*53 ve 42*52 olmak üzere 3 farklı aynakol çeşidini kullandım. bence önemli olan konunun başlarında bir çok kişininde dediği gibi sadece aynakol dişli sayısı değil ruble ve aynakol dişli sayılarının kombinasyonu. şuan için 23*11 ruble ve 34*50 aynakol (zorunluluktan dolayı ) kullanıyorum. açıkçası çok zorlamıyor beni. ve hatta inişlerde yetmiyor. tercihim 39*53 aynakol ve 23*11 ruble kullanmak. ama 39 da tırnmanışlarda zorlayabiliyor. özellikle uzun soluklu tırmanışlarda. spor için binilmiyorsa ve günlük kullanım için 23*11 ruble 34*50 aynakol ideal bence.

• Beğen
Tepkiler: Raven_35
Tepki
97
Bisiklet
Corratec
52/42 aynakol 12-15-18-21-24-28 ruble kombinasyonlu 1990 başlarından kalma klasik çelik bir bisikletim var...
52-18 kombinasyonu ile 70-90 kadans ile orta mesafeli turları(30-50 km) sorunsuz çıkarıyorum...(ort. 56-30 km/h)
15'lik dişli arızalı old. için kullanamıyorum, arkadan hafif rüzgar yada tatlı eğimlerde 52-12 70-80 kadans bastığım oldu...

Ort. sürat 26-30 km/h olarak düzeltiyorum

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar önceki sayfada ve yukarıda neler yazdığınızın farkında mısınız? Eleştiri yapacağız derken anlamsız bir şekilde Sertaç'a yüklenmişsiniz.1 dk dahi pedal çevirmediğiniz bir insana nasıl böyle atıflarda bulunabiliyorsunuz anlamak mümkün değil!!!
Adam 6w veya yakın bir değer çıkardım dediği halde sizin cevabınız: "6w\1saat çeviren adam şunu yapmış şöyle derecesi var. O halde senin niye derecen yok" gibi şeyler.
Adam 220 nabız demiş hoplamışsınız sanki 10 saat 220 nabızla gidiyorum demiş gibi davranmışsınız.
Adam 53-11 yetmiyor 180 kadans yaptım demiş hemen takıma gir denilmiş. Allah aşkına ne kadar mantıklı cevaplar vermişsiniz sanki adam her koşulda 180 kadans demiş...
Sertaç bu dediklerini her zaman heryerde yaparım dedi mi? Demedi. Diyemez de. 6,5w\16dk yapan adamı getirin şu an o da yapamaz . Sporcunun bi günü diğer gününü tutmaz. En azından bunu bilin ona göre konuşun.
Özellikle Ferhat Köse ve Gökhan'ın bisiklet geçmişlerini sorgulamak istiyorum. Ne kadar süredir bisiklet kullanıyorsunuz? Gördüğüm kadarıyla bacaklarınızdan çok bisiklete yatırım yapan hobicilersiniz . Bahsi geçen durumu tamamen anlamanızı beklemek hata olur eğer tahmin ettiğim şekilde bisiklet kullanıyorsanız.

3-5 günlük bisikletçilerden de yazan bir kaç kişi olmuş yukarda 50 aynakol kullanıp hız rekoru kıracağını sananlar bile dil uzatmış bir şekilde...
Tek cevabım 2.10 lastikli 44 aynakol dağ bisikletimle gelsem uzun mesafede dahi rakip olamazsınız bana ...

Siz Sertaçı anlayamazsınız o adam telefona,GPS'e vereceği 10 lirayı dahi bisiklete harcamayı tercih eder. Bu işlerde ödünç telefonla GPSle yapılacak işler değil.Bugün ödünç alır istediğini tutturamaz yarın alamaz istediği performansı tutturur v.s

Bir de sorun bakalım adama gerçekten bir takıma girmek istiyor mu? Amacı para mı? Zamanında imkan tanınsa belki olurdu ama hala istiyor mu? Şartları nedir?

Okudukça sinirlendim açıkçası söylediklerimden yanlış bir anlam çıkmasın amacım kalp kırmak kesinlikle değildir.

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
@Ouz Deniz

arkadaşım, gördüğüm kadarıyla burada gayet ;temiz, seviyeli bir tartışma yapılıyor. en başta bir kere sen çok fevrisin, sakin olmalısın.

burada anlatılmak istenen, sertaç arkadaşımızın söylemiş veya yapmış olduğu performansı ispatlayabilmesi. eğer bir bisiklet forumda absürd şekilde ben şu kadar ortalama ile, şu kadar yol yaptım, kadans değerim bu vs dersen doğal olarak insanlar bunu ispatlamanı isterler. aksi takdirde, arkadaşın söylediklerine inanmak mümkün değil. çünkü göze, kulağa çok abartı gelen bir durum var ortada. kimseye hakaret de söz konusu değil. insanlar fikirlerini kibar bir şekilde yazıyorlar.

sertaç arkadaşımız eğer söylemiş olduğu değerlere çıkıyorsa, bize helal olsun demek düşer zaten. inşallah öyledir, öyledir de bir takım kimseler veya bisiklet federasyonu görür de ülkemiz bir sporcu kazanır.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@Ouz Deniz

Konu tam özüne dönmüş diye sevinirken bu yorum ciddi anlamda can sıkıcı cevap vermek elzem oldu.Diğer arkadaşlardan özür dilerim.

Sayın ouz bey benim bisikletimin resmine bakıp da benim tarzımı anlamışsınız helal olsun demek sadece bisiklete yatırım yapan biriyim kezza Gökhana da aynı şeyi söylemişsiniz.Hiç araştırma yapmayı bilmiyorsanız en azından forumda açtıgım konulara baksaydınız azıcık bilgi sahibi olurdunuz fikir sahibi olmadan önce bunu bile yapamamışsınız yazık.Birine bir ithamda bulunacaksanız tahmin etmeyeceksiniz bilgi sahibi olacaksınız tıpkı benim Sertaç hakkında bilgi sahibi olduğum gibi.

44 aynakollu 2.10 lastiklerle rakip olamayacak arkadaşlar da kimmiş söylerseniz burada külhanbeyi gibi idda da bulunacağınıza en azından biz isek davet ederdik o yatırım yaptıgımız bisikletler üzerine anlardık oluyor mu olmuyor mu diye.Ayrıca konu sana rakip olmak değil yazılan yanlış bilgileri düzeltmek okuyanları doğru yönlendirmek birazdan yapacagım sizin yazdıklarınızı düzeltmek gibi.

Sertac 10 liralık cep almaz ama bisiklete yatırım yapar demişsiniz ben gayet iyi biliyorum ki kimlerden hangi ürünleri kaça aldı kimlere kaça sattı kurmak istediği dükkanda ne işler dönüyor bunu bana anlatmayın forumdaki arkadaşlar inansın iyi kötü gayet güzel bu işten para kazanabilen bir kardeşim .Çok iyi bir insandır kalbi çok temizdir bu konuda her şekilde kefilim ama kimse bana bu yazdıgınızı inandıramaz.

53-11 180 kadans yaptım yetmiyor diyen adam tabiki birşeyler yapması gerekir.yetmiyor ne demektir sürekli bu değeri görüyorum az geliyor o yuzden yetmiyor demektir yani istediği zaman ispatlayabilir gayet açık bu bir anlık gören adam yetmiyor demez.

6 watı gördüm bir anlık gördüm diye bir watt hesaplama yöntemi yoktur varsa buradan paylaşırsanız lütfen bizde öğrenelim Tabi watt meter cihazınız yoksa.Wat meter cihazınız da varsa en ucuzunun 1000-1500 lira oldugunu biliğimden insan bir kadans saati birde akıllı telefon da alabilir demek geliyor içimden.Yani şu anlık 6 watt hesaplamayı da açıklamanızı bekliyorum nasıl hesaplanıyor.

Oldukça sinirlenmişsiniz amacınız kalp kırmak değilmiş ama kırdınız Ouz bey bilgi sahibi olmadan fikir sahipliği yapıyorsunuz.Bu sordugum sorulara cevap ver,rseniz özelden yada buradan çok mutlu olacağım.

Sertaç sana da iki cümle yazacağım ben senin kalbinin temiz çok iyi bir insan olarak gördüğümü yukarıdaki mesajlarda bir iki defa yazdım yine yazıyorum.Yapmak istediğin şeylere ve amaçlarına da saygı duyuyorum .Ouza yazdım anlık gördüm veya bu civarlarda cıkılır diye bilmde bir veri yoktur rampanın başından basarsın saatinin kronometresine yemek molası olmaz direk çıkarsın yemeği bisiklet üzerinde yemen gerekiyor zirvede de kronometreyi durdurursun aradaki yükselti farkını cıktıgın zamanı yapılan km yi ve senin ile bisikletin ağırlıklarını söylersin sana ortalama kaç watt bastıgını söyleriz bu kadar basit bir şey bu tahmine acıtasyona gerek yok sanırım kronometresi olan bir saati vardır buna da yatırım yapmadım deme .Çıtayı yükselteceksen doğru yükselt yanındaki kardeşlerin de faydalansın daha watt hesabı nasıl yapılıyor bilmeden şunu yaptım bunu yaptım cidden garip kaçıyor.53 aynakol yetmiyor 180 gördüm daha büyütmek lazım derken de eğer ciddi anlamda sürekli 180 i görüyor ve aynakol yetiremiyorsan da bu ciddi bir başarıdır kayıt et değerlendirelim hemen.Burada şunu yaptım bunu yaptım işlerine girmeyelim herkesin yaptıgı pek çok şey var sidik yarışına döner.Acıtasyona da gerek yok eldeki kaynaklar ne ise herkes onu kullanıyor benim ilk kullandıgım biisklet de yaklaşık 20 kiloydu şimdi bunu mu hatırlayıp yazalım.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Sertaç EKİCİ

Özür dilerim, konuyu daha fazla uzatmak istemezdim ama böylesine hesap hataları görünce dayanamıyorum...

22km'de 1900 metre irtifa kazanırsanız ortalama eğim 1900 / 22000 = %8,6'dır, %11 falan değil. Kaldı ki, benim baktığım haritalara göre Cankurtaran'ın rakımı 600'ün hayli üstünde, dolayısıyla gerçek ortalama daha da düşük.

Denizli-Muğla karayolundan dağ yoluna sapılan noktayı başlangıç kabul edersek 20,5km'de 1600 metre yükselen bir tırmanıştan bahsediyoruz:
(link)
bunun da ortalaması %7,8 eder.

Keza birisi tırmanışın Milli Park'ın girişine kadar olan bölümünü yapıp Strava'ya koymuş, onun ortalama eğimi %7,9:
(link)

Tepki
254
Bisiklet
Salcano
@Ouz Deniz

4 aydır her gün 30 km yol yapan bir acemiyim. Bisiklet konusunda forumdan tahmin edilemeyecek kadar şey öğrendim. Şimdi çıkıp "3-5 günlük bisikletçiler dil uzatmış " derseniz, forumda bizim (42 yaşından sonra profesyonel bir bisikletçi olamayacağımıza göre) hiçbir konuya yorum yapamayacağımız anlamına gelir. Foruma siz değerli profesyonel bisikletçiler yazsın biz de okuyalım isterseniz.

Ayrıca üslubunuz asla kalp kırmayacak bir üslup değil, bilakis önünüze gelen herkese laf sokmaktan geri durmamışsınız. Bisiklet konusunda öğrendiğim ne varsa bu foruma ve sizin bilgilerini ve tecrübelerinizi aşağıladığınız insanların paylaşımlarına borçluyum. Şu anda bu arkadaşlarımızın paylaşımlarını derlediğim ve dosyalar halinde biriktirdiğim bir klasörüm bile var. Siz 3-5 günlük bisikletçileri küçümsemeye devam edin ama en azından tecrübeleri ile biz 3-5 günlük bisikletçilerin de bir şeyler öğrenmesine vesile olan arkadaşlarımızın aşkını şevkini kırmayın yeter.

Barış Güney

Forum Bağımlısı
Tepki
999
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar boşa tartışıyorsunuz..Muhtemelen normalden çok efor sarfettiğini hissettiği sürüşlerinde ölçüm cihazı olmadığından değerleri biraz abartarak yazmıştır...Ayrıca bu değerlerin abartılı olduğunu düşünmeme rağmen belliki Sertaç kardeşimiz güçlü bir bisikletçi..Problem elinde belge,resim ve video olmadan tartışma yaratacak verileri paylaşıyor olması..Bende ilk başta abartılı değerler diye düşünmeme rağmen tartışma yaratmamak adına içimden he deyip geçtim..Size de aynısını tavsiye ederim,çünkü sonuçlanmaz bu tartışma..

Konunun özüne dönmesi için yazıyorum 50-34 11-28 miss :) ..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Murat B.

oraya tırmanan benim milli park girişine kadar değil 2200 metreye kadar çıktım garminle çıktım garminde barometre olduğu için yanlış olma ihtimali yok senin rota çıkardığın site gps haritalarıyla yükseklik ölçüyor ve genelde yanlış çıkıyor.

Ufuk Bal

Üye
Tepki
48
Bisiklet
Sedona
benim bisiklette 52-39 var. arkada da 11-25 var. bugüne kadar hiç 52/11 kulanmadım. sadece bi kez denemek için geçtim. genelde düz yolda kullandım zaten. yokuşlarda da 39/25 çok zorlayıcı oluyor. daha alışamadım. bu bisikleti alalı 10 gün oldu. önceki bisikletim mtb olduğundan çok daha rahat vites oranları vardı. 1-2 aya alışamazsam bunun dişli oranlarına ayna dişlileri değiştirmeyi düşünüyorum. 50-34 olabilir. veya yine tiagranın 12-30 arka dişlileri var onu deneyebilirim.

39/25=1.56
39/30=1.3

52/11=4.72
52/12=4.3

evet benim asıl ilgi alanım yokuşlar olduğundan kaset dişliyi değiştirmek işe yarayabilir.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Barometrik yöntem çok hassas bir yöntem olmadığı şeklinde bir şeyler okumuştum . Ancak internette okunan konu hakkında eleme yapabilecek temel bilgilere sahip olunmazsa tamammen yanlış, hatta zıt sonuçlar çıkarmakta mümkün olduğunu biliyorum. Benim anladığım konu değil. Bir sonuca bağlanmasında yarar gördüğüm için buraya taşıdım. yöntem güvenirliliği , validasyon ayrı bir alan.
52/39/30 ruble 11/30 kullanıyorum
"Halep ordaysa arşın burada" denilemediği sürece performans tartışmaları çekişme kaltesine bile ulaşması güç görünüyor. Eski Avcılık sohbetleri kıvamında , hoş zarasız .

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@RSY Ersoy

Öncelikle böylesine zorlu bir tırmanışı tamamladığınız için tebriklerimi, bunu Strava'da paylaşıp başkalarına örnek olduğunuz için teşekkürlerimi sunarım.

"Haritaların gösterdiği irtifalar hatasızdır" demiyorum, ancak barometre ile ölçülen rakımlar hatasız olsaydı rüzgar diye birşey olmazdı. Her ölçümde mutlaka bir hata payı vardır. Genellikle bulunduğunuz yerin deniz seviyesinden yüksekliğini GPS, gün içindeki irtifa değişimini barometre bazlı ölçüm daha doğru verir.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@RSY Ersoy

GPS'in yükseklik verisi Barometre'den çok çok daha doğru maalesef.
Barometre hava basıncı ile ölçüm yapıyor. Bu da en ufak hava değişiminde ölçümün yanlış olmasına neden oluyor.

1-2 saatlik, başladığım yerde bitirdiğim sürüşlerde bile 100-200 metre fark oluyor bazen aynı noktalar arasında. Nedeni ise yazdığım gibi, havanın dönmesi.