Yol bisikleti viraj teknikleri

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Merhaba arkadaşlar
Bu yazımda size yol bisikletinin viraj teknikleri hakkında bilgiler aktaracağım.Yazım profesyonel yarışçıların sürüşlerini iyice araştırmam(TV yayınları,kısa video...v.b.) ve kişisel deneyimlerden oluşuyor.Bu yazımı yazma ihtiyacı hissetmem yol bisikletlerinde hızlar çok arttı.Artan hız güvenli sürüş sağlamak için beraberinde viraj ve fren tekniği gereksinimi doğurur.Viraj ve fren tekniği hala umursanan konular değil ama güvenlik için olmazsa olmazlardandır.Tekniğiniz iyi değilse kaza yapma riskiniz yüksek demektir.Bu konunun sporcular arasında bile önemsenmemesi,bu yüzden de yaşanan bir çok basit ama ciddi zararlar veren kazalar görmekteyiz.Yazımda anlatılan yöntemleri uygulamaya çalışırken olaşabilecek olumsuzluklardan sorumlu değilim.Alacağınız riskler sizleri ilgilendirir.

Yazımı kısaca açıklarsak(Konuları resimlerle destekleyeceğim);
1.Bisikletin viraj almasının fiziksel açıklaması
2.Bisikletin viraj alma kabiliyeti
3.Bisikletin viraj kabiliyeti nasıl artılır?
4.Viraja girmeyi öğrenme
5.Sürücünün duruş şekilleri
6.Hızlı, sıkı viraj alma yöntemleri
7.Psikolojik ve fiziksel çalışma yöntemleri

Yazım yakında geliyor.Bekleyin...

Scudo

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
Bir avuç fındık ve bol bol antreman iyi gelir :p Ben hızlı inişlerde virajları dıştan içe doğru alıyorum..Sağa donuceksem sağ bacagım kırıp sol bacagımı duz bır sekılde pedala bırazcık daha sert basarak bırakıyorum..Virajdayken fren değilde virajdan once frene basıp hızımı kontrol edıyorum..Burada frenın cok buyuk artısı var...V frenle 60 70 km hızla kartepeden ınıs yaparken pabuclarımın bıraz erıgını fark ettım frenler bırazcık gevsemıstı sanırım..Biraz geç yavaşladığım için 1-2 kez virajdan çıktım :( , Belki dikkatlı olmasaydım bugun burda bu mesajı yazamıcak olucaktım...Hakan Yazman'ın bır yazısında dedıgı gıbı once kendımızı ve bısıkletımızı dusunmemız lazım..İyi forumlar .

necdet

Üye
Tepki
4
duruş şekillerini virajlarla sınırlı kalmayacak şekilde genişletmeni ümit ediyorum, kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: Raven_35

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Yazım biraz gecikmeli(bir sene olmuş ayıp! :9 ) de olsa bir kaç haftaya hazır.Araştırmalar ve kişisel deneyimlerden oluşan yazım geliyor(kendimi de geliştirmem gerekiyordu). Her stili denedim her hızda, her yolda ciddi kazalarımda oldu ehh kolay olmadı.Çok insan, sürücü korkuttum da sayılır.

Bir anımı anlatıyım: İzmir'de ikamet edenler Buca köprüsünü bilirler.Üçyol'dan aşağı inerken 270 derece dönen bir viraj var ehh tabi benim en sevdiğim yerlerden biri.Kaptırmışım gece vakti 70-75 km/s hızla iniyorum.Viraja tam girdim iki araba gördüm yol iki şeritli, yanyana gidiyorlar ve hızları 35-40 km/s:eek: .Viraja yatmışım açı çok, fren yapmak daha kötü olur."Modern gladyatörlük zaten yol bisikletçiliği,ölümden korksak gladyatör olmazdık" dedim ve aralarından geçtim.Adamlar birbirlerine çarpıyorlardı bir anlık gördüm,anlamadılar bile ne geçtiğini, viraj keskin ve dar 70-75 km/s civarlarında 3-3,5 sn'de virajı alıyorsun zaten.Tehlikeli bir anım oldu aklımdan çıkmayacak hiç bir zaman.

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
@Sertaç EKİCİ
Güzel bir anıymış, Allah korumuş...

Malumunuz hız motorlu araçlarda olduğu kadar bizim için de çok tehlikeli. Bu örnekler bize bunu anlatıyor. Kazasız pedallamalar dilerim.

Yazınızı da dört gözle bekleyeceğiz. Hatta forum yetkililerine iletilirse ana sayfada bir makale şeklinde yer alması, samanlıkta iğne arama misali forum ortamında kaybolup gitmeyecektir. Zannedersem mükemelliyetçi bir kişiliğiniz var ki bu kadar uzun sürmüş. Eminim güzel bir yazı olacaktır.

Sevgiler, saygılar...

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Video güzelmiş :)

• Beğen

Volkan Aykul

Daimi Üye
Tepki
54
Bisiklet
Carraro
Bende bazı zamanlarda yol bisikletine bindiğim vakit kendimden korkuyorum. :)

• Beğen