Yol bisikleti tavsiyeleri

JanLeo

Üye
Tepki
13
İsim
Özcan Aslan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba arkadaşlar. Gurupta henüz çok yeniyim. Beş yıldır Trek marka dağ bisikleti kullanıyorum. 48 yaşında düzenli spor, trekking, hiking yapan biriyim. Yakında Almanya’ya taşınıyorum ve gidince orada tek ulaşım aracı olarak kullanmak üzere yol bisikleti satın almak istiyorum. Yaşayacağım yer pek engebeli değil. Haftasonları 40-50 km mesafede bulunan şehirlere gidip gelirken de yine bisikleti kullanacam. Ancak engebeli yerlerde de kullanabileceğim bir bisiklet daha iyi olur. Bir miktar inceleme yaptım. Shimano 105 R7025 içeren, alüminyum+titanyum hibrid bir bisiklet kafama daha çok yattı. Diğer bisikletimi de beraberimde götürüp, ormanlık alanda onu kullanacam. Bütçe olarak da, şimdilik maximum 1500 Euro düşünüyorum. Marka-Model öneriniz olursa çok sevinirim. Ayrıca daha avantajlı olacaksa Alman marka bir bisiklet de olabilir.

Scudo
B

BF Okuru

Misafir
Üstat 1500 Euro gibi para verdikten sonra neden karbon bir yol bisikleti almayı düşünmüyorsun ?

(link) Fiyat ve donanım olarak şuan için çok iyi bence. Full Ultegra ve karbon. Cube iyi de bir Almandır. Ben Mtbsini kullanıyorum hiç sorun yaşamadım.

JanLeo

Üye
Tepki
13
İsim
Özcan Aslan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mr. Bağlama

Mr. Bağlama, daha önce hiç karbon bisiklet sürmedim ve bu bisikletlerle ilgili belli bir fikrim olmadığından şu konuda kararsız kaldım: Bütçemin tümünü kullanıp karbon bisiklet mi, yoksa daha fiyatı uygun hibrid bir bisiklet mi? Fiyat-kalite-performans ekseninde değerlendirecek olursak aradaki fiyat farkına gerçekten de değer mi?

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
338
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
Şahsi fikrim hibrit bisikletleri çok mantıklı bulmuyorum. Elinizdeki dağ bisikletinin lastiklerini değiştirerek hibrit mantığında kullanabilirsiniz. Diğer yandan hız yönünden de yol bisikletiyle kıyaslamak mümkün değil. Bu yüzden elinizde dağ bisikleti varken ayrıca hibrit bisiklet almak bana mantıklı gelmiyor. 1500 euro bütçe ile orta düzey karbon bisiklet alabilirsiniz. Daha önce dağ bisikleti kullanmanız ve performans amaçlı kullanmayacak olmanızdan dolayı endurance geometrisinde bisiklet sizin için daha uygun olabilir. Daha düşük bütçe ile çözmek isterseniz donanım seviyesini tiagra ya veya kadroyu aluminyum tercih edip alternatif oluşturulabilir. Aıl karar verilmesi gereken bence bisiklet tipi, hibrit mi yoksa yol mu? Bu tercih yapıldıktan sonra bütçeye göre değişik alternatifler önerilebilir.

• Beğen
Tepkiler: efaruk

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@JanLeo
(link)
Titanyum kadro, SRAM rival 22 hidrolik disk. İstersen orta kalınlıkta lastik takılabilir.
bagaj, çamurluk delikleri var.
Hem yolda, hem hafif arazide kullanılabilecek güzel bişey.
1480€+kdv

JanLeo

Üye
Tepki
13
İsim
Özcan Aslan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hakan hoca
Bu durumda orta düzey karbon bir bisiklet daha uygun görünüyor. @hakan hoca ve @Mr. Bağlama verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. @Mr. Bağlama linkini attığınız bisikleti inceledim, oldukça hoş görünüyor.

:DDD

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@JanLeo
Ne tür bir bisiklet istiyorsunuz? Gravel,endurace, vs.

JanLeo

Üye
Tepki
13
İsim
Özcan Aslan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@gezgin gezer teşekkürler. Titanyumların karbonlara göre belirgin bir avantajı veya dezavantajı var mı acaba. Sanki ağırlığı bana biraz fazla gibi geldi (9.9kg)

@:DDD endurance tipi bir yol bisikleti düşünüyorum

Son düzenleme:
B

BF Okuru

Misafir
Rica ederim üstat. Yaklaşık 3 ay öncesine kadar ben de sizin gibi bir arayıştaydım. Yaklaşık 8 yıldır Mtb kullanıcısıydım. Karbon yol bisikletine geçtim ve gerçekten her anlamda fark ediyor. Kıyaslama yapmıyorum Mtb de candır ama yolda başka bir keyif gerçekten. Hiç çekinmeyin direk kilitli pedal ve ayakkabıya da geçin. İyi bir araştırma yapıp bolca okumanızı ve videolar seyretmenizi tavsiye ediyorum. Sonrasında çekinmeden karbon bir yol bisikleti ve ayakkabı, pedal alırsınız. Linkini gönderdiğim gerçekten çok avantajlı. 2017 model diye düşük fiyatı ve tam fiyat performans ürünü. Piyasada ultegralı, karbon yol bisikleti bu fiyatlara yok. Jant seti dahil herşeyi orta üzeri bir bisiklet. Ben de kendime 2017 model bir scott aldım. 2019 model tiagralı alacağıma aynı paraya 2017 ultegra/105 setli bir yol almıştım. Dilerim gönlünüzdeki gibi bisiklete kavuşursunuz. Keyifli sürüşler ??‍♂??‍♂

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@JanLeo
En konforlu kadroların titanyum olduğu söylenir. ağırlığa o kadar takılmayın. 1kg ağırlık taş çatlasa hızda %2-%3ten fazla fark yapmaz.

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link) 1600 dolara benim bu hafta içinde sipariş edeceğim Canyon bisikletler de gayet makul. Endurace CF SL 7.0 modeli mevcut. Hatta 8.1 kg olan Ultegra AL modeli de mevcut 1300 dolara.

Onderti

Üye
Tepki
0
İsim
Önder
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar selam

Sitede yeniyim genel olarak bisiklette de yeniyim yol yarış olarak bir model düşünmekteyim sabahları 30 50 km arası kullanmak güzergah uygunluğuna göre iş ev arası kullanmak istiyorum.

2000 TL'ye alınabilecek yol bisikletleri detaylı inceleme ve anket (2018) inceledim çoğu yorumu okudum.

Her konu başlığında istenilen seviyeye ihtiyacım var. Performans konfor ve gibi o yüzden kendime yakın hissettiğim Bianchi srl 400 rakin sıfır bulmak zor şu anda ve fiyatı 2019 itibariyle ciddi artış olmuş bu model emsal veya tam tercih olmuş diyebilir miyiz ?

Boy 1.85
Kg 95
Bacak boyu 98 100 cm ( topuk kalça ekleme kadar)

sağlıcakla kalın 1557423572106.png

Onderti

Üye
Tepki
0
İsim
Önder
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@trainspotting35

2000 3000 arası bütçe herşeyi ile bir bütün model öneride bulunmanız mümkündür? Bianchi 400 ve peugeot r16 yalnız fiyat 2019 çok yükselmiş ve stok sorunu var. Bu modele emsal öneride bulabilir misiniz . İlk seçeneklerim bu modeller nasıldır?
Bu arada 1.85 boy kg 95 bacak boyu 98

B

BF Okuru

Misafir
Salcano XRS044 Sora olabilir. En uygun, en iyi donanım düşünülence fena durmuyor bence.

Decathlonda Btwin Triban 520 var. O da fena durmuyor başlangıç aşaması için.

Onderti

Üye
Tepki
0
İsim
Önder
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mr. Bağlama

Abi evet inceliyorum hemen 3000 civarı buldum 2 sitede mevcuttur. Bianchi 400 ve peugeot r16 kıyasla hatta Salcano 48 55 modelleri arasına seçim yapmak gerekirse sizin tercihiniz hangisi olurdu bu 4 model arasında fiyat performans açısından 3000 Max bütçemiz.

Boy kg uygun kadro seçimi nasıl yapsak
Boy 185 kg 95
İc bacak boyu 95 97 civarı1557423572106.png

JanLeo

Üye
Tepki
13
İsim
Özcan Aslan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@:DDD ben de bu bisiklete takıldım. Bu fiyata bu donanımı başka hiç bir markada bulamadım. Büyük ihtimalle bu bisikleti alacam.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: :DDD

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sele dışında her şey güzel. Cube 2018'ler var fakat 105 R7000 yok.

İlla o fiyata alacaksanız Endurace CF SL 8.0 alın. Disk'e gerek yok.

• Beğen
Tepkiler: JanLeo

JanLeo

Üye
Tepki
13
İsim
Özcan Aslan
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@:DDD disk “fren olsun mu, olmasın mı” konusu gerçekten kafama çok takıldı. Bu bisikletlerde disk frenin kayda değer artıları var mı? Sonuçta endurance de olsa, yüksek hızlara çıkabilen bisikletler bunlar. Sanki disk fren daha güvenli imiş gibi bir his yaratıyor insanda. Sizin görüşünüz ne bu konuda?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncellikle açıkcası çok bir şey fark etmiyor. Disk fren daha çok arazi ve ıslak koşullarda avantaj sağlıyor diye biliyorum. Yol bisikletlerinde de artık geçişler başladı ama henüz daha yoğun bir geçiş söz konusu değil. Bence ek ağırlıktansa normal fren almanızı önerirdim.

• Beğen
Tepkiler: JanLeo

onur caliskan

Aktif Üye
Tepki
378
İsim
onur çalışkan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Onderti
Bacak boyu hesabınızda bir hata olabilir mi acaba? Benim boyum 1.90, bacak boyum 86. Nasıl hesaplamış olduğunuzu bilmiyorum ama iç bacak hesabıdır burada bilinmesi gereken değer, internetten nasıl ölçüleceğine bakabilirsiniz. Sonrasında da genel bir kadro boyu hesaplama yöntemi olarak iç bacak boyunuzu 0,65 ile çarpabilirsiniz.(bu değer yol bisikleti içindir, mtb için 0,56 ile çarpmak gerekmektedir) Bu size bir fikir verecektir. Mesela benim 86x0,65=55,9 ve bisikletlerim 56 kadro. Dediğim gibi kesin sonuç değildir ancak bisiklet almadan önce size bir fikir verecektir.

• Beğen
Tepkiler: Onderti