Yol bisikleti kadro tipi nasıl anlaşılır ?

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar. Araştırmalarıma devam ediyorum. 2- 2.5 bin₺ bütçe ile bir yol bisikleti alacağım. Şuan carraro cr052 gibi gözüküyor.

Neyse konuya döneyim. Konularda bazen görüyorum bu bisiklette yarış kadrosu bunda endurance var falan şeklinde yazılar okuyorum. Bunlardan hangisi tercih edilmeli ?
Bir bisikletin kadrosu ne olduğu nasıl anlaşılır

Teşekkürler

Scudo

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Race ve endurance var endurance daha rahat kadro oluyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
3 tip kadro var endurance(specialized roubaix) aero dinamik(specialized venge) tırmanış için tasarlanan hafif kadrolar (specialized tarmac) genellikle bu ayrım aluminyum bisikletlerde olmuyor, zamanla bisikletlere baktıkça anlayabilirsiniz :)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Üst seviye kadrolar arasında, sınıflar içinde belirgin farklar var.

Safkan yarış kadroları tırmanışlar için hafif, inişler için ise atik geometride tasarlanıyor.
Aero kadrolar adı üzerinde. Rüzgar direncini en aza indirecek boru şekillerine sahipler. Genelde daha ağır oluyorlar.
Endurance kadrolar ise rahatlık üzerine kurulu. Spor yol bisikleti olarak da geçiyorlar. Daha kalın lastik, daha dik bir oturma pozisyonuna sahipler. Geometrileri gereği daha stabil bir sürüşe izin veriyorlar. Aynı boy bisiklet için alın boruları daha yüksek oluyor mesela.

Düzgün markalar bisikletlerini bu konularda sınıflandırıyorlar zaten. Markanın sitesine girdiğiniz zaman "Yarış" bölümü altında mı yoksa "Spor" bölümü altında mı olduğuna bakıp karar verebiliyorsunuz.
Alt seviye markalar ise değil bisikleti sınıflandırmak, kadro geometrisi bilgisini bile vermedikleri için pek ayırma şansınız olmuyor.

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
Değerleri cevaplarını esirgemeyen herkese teşekkürler.

Carraro cr 052 hangi kadro tipine sahip acaba ?