yol bisikleti kadro sorunu

tırıvırı.

Forum Bağımlısı
Tepki
665
arkadaşlar konuyu nereye açacağımı bilemedim.benim kadromun üst borusu sanırım top tube deniyor
bana çok uzun geliyor.gidon boynunu hadinden kısa takmak bir soruna sebep veririmi acaba,bu konuda bana fikir bilgi verebilicek arkadaşların yorumlarına ihtiyacım var,seleyi en uca en öne kadar çektim,yinede rahat değilim fren kolarından sağlıklı tutamıyorum 5 cm lik gidon boynu almayı düşünüyorum ne derisniz acaba

Scudo

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
Olur tabi kısa gidon boynu,hiç bir sorun olmaz.

Seleyi eski konumuna getirin gidona yaklaşmak için sele ile oynanmaz sele ile sadece crank koluna bacağınızı konumlandırmak için ayar yapılır.

• Beğen
Tepkiler: tırıvırı.

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
Düzeltme için teşekkürler.

Benim de merak ettiğim bir konu bu. Örneğin 52 kadro almak yerine 54 alsam bacak sorun değil sele yüksekliği ile ayarlanır, fakat gidona uzanma sıkıntı olur mu, gidonu değiştirmek mi gerekir acaba
Teşekkürler

Samet POLAT

Daimi Üye
Tepki
160
Bisiklet
Eddy Merckx
52 kadro varsa onu alın. 52 yerine 54 almayın. Gidon uzunluğu omuz genişliği ile alakalı bir durum. Yağız Gökmen'in dediği gibi kısa gidon boynu kullanabilirsiniz.

UtkuK

Aktif Üye
Tepki
135
İsim
Utku Karaarslan
Bisiklet
Cannondale
Selenizin yatay konumunu orta göbeğe göre doğru şekilde ayarladıktan sonra, dirseğinizi selenin ucuna koyup ön kolunuz yere pararel olaca şekilde elinizi gidona doğru uzatın . Parmaklarınız ile gidon arasında 1-2 parmak boşluk kalacak şekilde gidon boğazı uzunluğu belirleyin. Bu yöntem ile yaklaşık olarak uygun gidon boğazı uzunluğu belirleyebilirsiniz.

Aytaç Ç.

Üye
Tepki
31
Bisiklet
Carraro
Mtbden yeni yola geçmiş biri olarak benzer bir problem bende de var. Gidon a ya da fren kollarına yetişmekte problem yaşamıyorum ama yol bisikleti nin doğasında olan o öne biraz fazla eğilme beni rahatsız ediyor. Daha dik bir sürüş pozisyonu yakalamak için yapabileceğim bir şey var mı? Hangi parça ya da parçaları değiştirmem gerekir?

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
@Aytaç Ç.

furş yatağındaki spacerların bir kısmı gidon boynunun üstündeyse o halkaların tamamını gidon boynunun altına alın. yetmediyse gidon boynunu söküp 180 derece döndürün (boyun eğer yere doğru bakıyorsa aynı açıyla yukarı doğru bakmasını sağlarsınız). bu sayede sele boyu, açısı, ileri-geri ayarını öne eğilme kaygısı olmadan yaptıktan sonra yavaş yavaş daha alçak bir sürüş pozisyonuna geçebilirsiniz. gidonun açısı ve sti kolların pozisyonunda da belki sorun vardır. bu arada bisikletinizin üstünde profilden çekilmiş, değişik tutuş pozisyonlarındaki (düz kısımdan tutma, hoodlardan tutma, droplardan tutma) fotoğraflarınızı, videolarınızı foruma gönderirseniz bu işin ehli olan birçok insan sevine sevine katkıda bulunmaya çalışır bence (başkalarının adına konuştum ama olsun). bike fitting denen ve boyunuza uyan bisikletin vücut yapınıza göre son ayarlamalarını içeren kavram çokça ihmal ediliyor ve muhtemelen birçok bisiklet dükkanı bu hizmeti yeterince veremiyor. bu konuyu çok iyi bilseniz bile kendinize faydanız dokunmayabilir çünkü bisikletin üstündeyken kendinizi göremiyorsunuz ve dışarıdan bir gözün bunu yapması gerekiyor. insanlar ciddi anlamda bütçe ayırıp sağlıklı yaşamak adına bisiklet alıyorlar ama geometri ayarları gereğince yapılmadığında elde edilen performans yetersiz kalıyor ve bu ayarlarda ciddi hatalar olduğunda sakatlık bile söz konusu olabiliyor. geometrisi binicinin vücuduna uyarlanmış ve ayarları iyi yapılmış ucuz bir bisiklet, geometrisi ve ayarları kötü olan hafif ve pahalı bir bisikletten daha iyidir.

• Beğen
Tepkiler: Aytaç Ç.

Aytaç Ç.

Üye
Tepki
31
Bisiklet
Carraro
@ozgur908
Cevap için teşekkürler. Daha önce de söylediğim gibi aslında öyle aşırı da bir eğilme söz konusu değil ama agresif bir sürüş tarzim olmadığı icin mümkünse daha dik açıyla kullanmak istiyorum. Bunun için ilk önce dediginiz gibi spacerlara bakayım. Yeterli gelmez ise açılı gidon boğazları oluyormuş sanırım onlardan alırım.