Yol bisikleti kadro boyu

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Uzun zamandır yol bisikletleri hakkında yazılar okuyup duruyorum. İncelemeler, testler... Seçimimde son noktaya geldim diyebilirim. Cannondale Synapse. Ancak kadro boyu konusunda açmaza girdim. Bana 56 ve 54 kadroların tam ortası oluyor görünüyor:confused:

Çeşitli sitelerde ölçüm yaptığımda kadro boyu olarak 54, 55 öneriliyor. Top tube uzunluğu ise 55 tavsiye ediliyor. Canyon'un sitesinde ölçüm yaptığımda M (56) beden öneriliyor. M beden Canyon'da daha küçük olduğundan (endurance modeli için) seat tube ve top tube uzunluğu 54.5 cm. Cannondale Synapse binerek bakamadım. Cannondale CAAD10 denedim. 54 ve 56 her ikisi de oldu. 54 daha rahattı.

Boyum 1.78
İç bacak boyum 81
Özellikle üst boru uzunluğunu dikkate alarak Cannondale Synapse için 54 veya 56 hangi kadro boyunu önerirsiniz?
http://i.imgur.com/Bh6C7OQ.gif
(link)

Scudo

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
Bu biraz da sizin kullanma stilinizle ilgili. Ben şahsen 56 kadroyu tavsiye ederim, yaklaşık sizin boylarınızdayım ve M kadro Giant (St 50 TT 55,5) son derece rahat ettiğim bir modeldi. Her iki kadroyu da çeşitli ayarlamalarla kendinize uygun hale getirebilrsiniz ancak ben 56 derim.

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Bir süre önce netten edindiğim bilgilerle kendim için üst boru yatay uzunluğunu (sizdeki şekilde A ile gösterilen) şöyle hesaplamıştım:

Gövde uzunluğum = (ölçtüğüm) Omuz yüksekliğim - (ölçtüğüm) İç bacak boyum = 141 cm - 74 cm = 67 cm

(Ölçtüğüm) Kol uzunluğum = 54 cm

Gövde uzunluğum + Kol uzunluğum = 67 cm + 54 cm = 121 cm

Üst Boru uzunluğu = 121 * 0,5 = 60,5 cm (sportif sürüşler için)
Üst Boru uzunluğu = 121 * 0,47 = 57 cm (normal sürüşler için)

Dikkat ederseniz üst boru uzunluğunu belirleyen ölçü, sizin bacakaranızdan omuzlarınıza ve oradandan da uvuçlarınıza kadar olan mesafe. Kullandığım yol bisikletinin üst boru uzunluğu da 57 cm ve oldukça rahatım. Eğer biraz daha performanstan vazgeçip rahatlık istesem belki 54 cm'lik bir kadro da kullanabilirim. Ama buna gerek görmüyorum açıkcası.

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
Ölçüleri belirledikten sonra markaların boyları karşılıkları değişebiliyor..

Yani cannondale in 58 kadrosu cube de 60-62 ye karşılık geliyor... Markaların kendi sitelerinden bakabilirsiniz.
Örneğin 186 boy ile 62 kadro aldım.. Frame ölçüleri dediğim gibi diğer markaların 58 ine denk geliyor...

(link)

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Evet kadro boyu geometrisine göre markadan markaya değişiyor. Sonunda Cannondale'nin yol bisikleti için ölçüm tablosunu buldum:)
http://i.imgur.com/HCDsilj.jpg
Tablo güncel mi bilmiyorum ama boyuma (178) ve iç bacak boyuna (81) göre 54 kadro öneriliyor...
(link)

• Beğen
Tepkiler: çağatay_çankaya

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
Cannondale i bilmiyorum ama Cube araştırdğım için söyleyeyim, 58 kadro Cube de daha küçük üçgene denk geliyor..bu farkın sebebi Cube road bike ları aynı ölçülerde daha küçük üçgen kullanıyor, esneme ve ağırlık avantajı kazanıyor Slopying geometri deniliyor. bu frame tasarımı sayesinde daha yüksek sele boyu borusuna elverişli, performans artısı olarak geri dönüldüğünden bahsedilmiş özet olarak. bu ölçü standartlarıda farklılık kazanıyor.

• Beğen

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
eğer mümkünse iki kadro boyunda synapse'ı da deneyin bir delta bisiklet şubesinde. ben sizin yerinizde olsam sanırım 54 alıp normalden daha uzun ve -17 derecelik bir gidon boğazı takardım :D

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Eğer evde kendi başınıza bike fit yapmaya karar verdiyseniz yararlanabileceğiniz en faydalı linklerden biri (link) Oldukça detaylı ölçümler içeriyor. Birinden yardım almanız gerekebilir. Kendi başınıza biraz zor oluyor. Verdiği sonuçlar oldukça detaylı :)
Ölçülerinizi girdiğinizde size 3 tip sonuç verilecek:
1. THE COMPETITIVE FIT
2. THE EDDY FIT
3. THE FRENCH FIT
The Competitive Fit, Competitive Cyclist'in müşterilerine bisiklet önerirken önerdiği ölçüleri ve tavsiyeleri barındırıyor. Aynı zamanda kataloglarındaki foroğraflardaki bisikletçi duruşları da Competitive Fit'i temsil ediyor. Bu tarz, modern yol bisikleti duruşu olarak nitelendiriliyor ve sloganı "profesyonel bisikletçi gibi görünün".
The Eddy Fit, ünlü sporcu Eddy Merckx'in pozisyonundan esinlenmiş ve en iyi aero pozisyonu vaat ediyor. Eğer bisiklet üzerinde Eddy gibi durmayı ve görünmeyi seviyorsan, bu sonuçlara göre seçim yapabilirsin. Fakat uyarı şu yönde, eğer bu tipte sürmeye karar verdiysen şunu bil ki; Eddy Fit sana alman gerekenden 2-3 cm daha büyük bir kadro öneriyor, bisiklet üzerinde daha iyi yatabilmen için.
The French Fit, nispeten daha rahat; boyun, sırt ve sele problemlerini en aza indirgeyen ve uzun turlar için ideal olan bir duruş. Daha dik bir sürüş sağlıyor. Rahatlığa önem veren ve uzun mesafeler gidecek biniciler için öneriliyor.

Bu program, şimdiye dek internet ortamında gördüğüm, bireysel olarak yapılabilecek en detaylı program. Bundan bir sonraki adım gidip "Bike Fit" yaptırmak. (Biraz maliyetli bir iş)

Bol şans :)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
178 boy için 54 kadro daha uygun olacaktır.
Küçük kadroyu uzun boğaz ve yüksek sele ile kullanmak çok daha mantıklı. O şekilde daha çok ayar seçeneğiniz var, ve buna ek olarak çok daha performanslı ve hafif bir sistem topluyorsunuz.

Fakat olması gerekenden büyük kadroyu kendinize uydurmanız çok daha zor. Hem de estetik olarak daha çirkin duruyor :)

Kısacası;
2 boy arasında kaldıysanız, küçük olanı seçmek daha mantıklı.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Fikir veren herkese teşekkür ederim.
@Efe Yamac Yarbaşı
Maalesef ellerinde olmadığı için Synapse deneyemedim. Caad10 denedim. 56 ve 54 tam oldu. Yukarıda yazdığım gibi, 54 biraz daha rahattı.

Benim iki arada 54-56 kalmamın nedeni aslında bu kadro boyu ölçüm siteleri. Zira normalinden daha büyük kadro boyu sonuçları çıkıyor. Sanırım geçmişte kadro boyları daha büyükmüş. Zamanla kompaktlaşarak küçülmüş.@Serkan Mıstınoğlu
Bu sitedekini çok önceden yapmıştım. Örneğin burada ölçüm yaptığımda sonuç oldukça uçuk çıkıyor. Tavsiye edilen kadro boyu 56. Hatta neredeyse 58 önerecek.
(link)
Ancak buradaki ölçü kendi sattığı kadrolara göre. Mesela burada satılan markalardan Pinarello, seat tube uzunluğunu daha büyük yapıyor. Kompaktlık açısından baktığımızda burada satılan Eddy Merckx kadro ile Giant kadronun arasında dağlar kadar fark var.
Eddy Mercxx M kadro seat tube uzunluğu 55 cm
Giant M kadro seat tube uzunluğu 50 cm
Bu nedenlerden ötürü seat tube'yi değil, üst boru uzunluğunu dikkate alan öneri istemiştim. Kullanıcı deneyimleri bu noktada önem taşıyor.

Sanırım 54 beden Cannondale Synapse alacağım. Üst boru endurance model olduğu için biraz daha kısa yapılmış. Ayrıca gördüğüm kadarıyla kadro üçgeni kompakt. Zamanla kullandıkça gidon boynunda vs. küçük değişiklikler yaparak uzanma mesafesini ileri alırım.

Sey_Yeah

Daimi Üye
Tepki
97
Bisiklet
Specialized
çok yararlı bir konu.

ileride daha profesyonel bir bisiklet alırken ben de vucüd ölçülerimi dikkate alacağım

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
Birde şu var bende bazı markaların geometri ölçümlerini inceledim doğru ölçüm için,
Bir markanın bir modeli başka markanın başka modeli ile farklılık taşıyor, aynı ölçüde...
hatta aynı markanın farklı modellerindede aynı ölçülerde olmuyor, birisinin 56 sı daha büyük veya küçük gibi..
eee napabiliriz derseniz.. Bence çok kafaya takılacak bir konu değil aslında çok profesyonel değilsek...

ölçümlere göre 56-58 kadroların arasında TTH ölçüsü arasında 2 cm oynuyor, 2 teker merkezi arası genel uzunluk 1012 -1020mm arası örneğin. Forl açısı 73-73.5 gibi...
Cube ölçüleri arasında fark çokçok az oynuyor, 62 kadrosuyla Başka marka 58 kadro ile arasında 1 cm fark fark bazı ölçüde 58 daha bile uzun.

• Beğen

özcan yılmaz

Daimi Üye
Tepki
390
Bisiklet
Specialized
Synapse hi mod var bende de.Boyum 170 cm 51 kullanıyorum ama gidon boğazını 12 cm ye ve negatif 8 derece(orjinali 9 cm) ile spacer kullanmadan taktım.Kişisel tercih belki ama size 54 uyar gidon boğazını uzatmak gerekebilir

• Beğen

ÇEVİK

Aktif Üye
Tepki
22
İsim
Volkan Ç.
Bisiklet
Trek
Yardımı dokunur mu bilmiyorum ama benim boyum 1.81 bacak boyum 81, 56 kadro trek 1.2 kullanıyorum sorun yok.Hatta biraz daha küçük alabilirmişim.Ayrıca küçük kadrolarda manevra kabiliyeti yüksektir.Yanlış olmasın yarışçılar genelde küçük kadro seçerler diye biliyorum.

• Beğen

aradox

Üye
Tepki
71
Bisiklet
Sedona
Bende de Cannondale Synapse var.Boyum 1.75,kadro boyum ise 52.Problemsiz kullanıyorum.Tek problemim ayna ve kaset oranlarım.

• Beğen

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
Çok yakın ölçülere sahibiz. Benim sadece bacak boyum yaklaşık 1 cm daha uzun. 54 kadro Tarmac kullanıyorum. Üst boru 54,8 cm. Bacaklarımın nispeten uzun olmasının da etkisiyle 56 kadroda (56,5 üst boru) uzanma mesafesi bana ciddi anlamda fazla geldi. Büyük kadro ilk kullanımda rahatsız etmese de uzun mesafelerde bisikletten alınan keyfi törpülüyor. Bence de 54 kadro size uygun. Üst boru biraz kısa görünüyor ama uzun olmasından iyidir. Boğazı muhtemelen 110 veya 120 mm yapmanız size tam gelecektir.

@özcan yılmaz

Hocam Ritchey boğazların 8 derece modeli yok yanılmıyorsam. 6 derece eğimli olmalı fotoğraftaki model.

• Beğen

özcan yılmaz

Daimi Üye
Tepki
390
Bisiklet
Specialized
Doğru 84 derece,aklımda 8 i kalmış.Bisiklet 28 c lastikle geliyor 25 le değiştirebilirsiniz ben öyle yaptım

• Beğen

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Seçimimi netleştirip bugün 54 kadro siparişini verdim. :)Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.@özcan yılmaz
Evet ben de ilkin normal kullanıp zamanla gidon boğazını uzatmayı ve spacer'ları yukarı çıkarmayı düşünüyorum. Siz lastiklerini 25 lastikle değiştirmişsiniz ama ben her koşulda kullanabileyim diye satıcımdan 28 lastikli istedim. Biliyorsunuz Paris-Roubaix yarışında çoğunluk 28 lastikli kullanılıyor. :D
Nasıl, Synapse'den memnun musunuz?@Ara Dökmecioğlu
Teşekkür ederim. Nasıl, Synapse'den memnun musunuz? Okuduğum yazıların tamamında rahatlığından hemfikirdiler. Kolay hızlanıyormuş vs.@ebubekir sözbir
Sağolasın. Belki bir gün yarışırız. Yalnız ben senin rüzgarına gireceğim haberin olsun.@r.ezk
http://i.imgur.com/Z1bMmrz.jpg
Başka yazılarda yazdıklarınızı görünce bisiklet geometrisi konusuna eğildiğinizi gördüm. Aero'dan endurance'ye Stack ve Reach bu işin formülü hocam. Marka ve model fark etmeksizin hepsi de bu iki temel terimle çözülüveriyor.

• Beğen
Tepkiler: YüzSürKoş