Yol Bisikleti Kadro boyu Hakkında

Tepki
0
İsim
Fayman
Bisiklet
Schwinn
Arkadaşlar yeni bir yol bisikleti alacağım ama kadro boyu 52. Sitede kadro boylarına baktım 55 uyuyor bana. 3'lük kadro boyu fark eder mi?

Scudo
Tepki
59
İsim
Hasan Dinç
Bisiklet
Scott
konuya ornekle baslamam gerekirse benim kullandıgım kadro 52 ama kullanmam gereken kadro 56 bu herseyden önce kullanım amacınıza baglı sahsım olarak sprint calıstıgım için ufak kadro kullanıyorum ama normal sartlarda uzun yol veya gezi tarzı kullanım yapacaksanız bisiklet üzerinde max 2 saat gecirebilirsiniz yanlıs oturma ve yanlıs pozisyonda bisiklet kullanmak sizi rahatsız edecektir :) kısacası ihtiyacınız olan racing motormu yoksa touring mi : tarafını sec :)

Tepki
0
İsim
Fayman
Bisiklet
Schwinn
Ben de zaten kısa mesafe için kullanacaktım, iyi oldu o zaman. Bir de biraz ufak kadro boyu daha çok kontrol sağlıyor diye bir şey duydum. Doğruluğu var mıdır?

B

BF Okuru

Misafir
48-52 kadro boyumdur benim kendi boyuma göre ama 57-58 ve hatta 60 kadrolar bile kullandım çok daha rahat etmişdim ama benim kollarım kısa bisikletin fren ve vites kollarına erişmek sorun oluyordu bende denemeniz lazım ben büyük kadroda daha rahattım.

ophellia

Aktif Üye
Tepki
55
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar Carraro 062 yol bisikletini almayı düşünüyorum. Boy 185 iç bacak 79cm hangi kadro boyu uygun bana ? Yorumlarınızı bekliyorum ?

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ophellia L kadro ya da 56 sana uygun olacaktır diye düşünüyorum ancak her bisikletin top tube seat, tube açıları farklı oluyor. Kimi firmaların kadro açıları tam kadro boyunda olurken kimi firmaların örneğin 56 kadrosu 54 kadro gibi olabiliyor. Sizin alacağınız bisikletin açılarını bilmek gerekir.

• Beğen
Tepkiler: ophellia

ophellia

Aktif Üye
Tepki
55
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@sadi imren Burada var ama bilemedim. Bir bakabilir misiniz ?
(link)

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Burada top tube 56 seat tube 56 olan kısım XL olan bedende mevcut
@sadi imren Burada var ama bilemedim. Bir bakabilir misiniz ?
(link)
sizin bacak boyunuz kısa üst bedeniniz uzun, bacak boyu baz alınır bu kadro geometrisinde size 54 kadro uygun gibi gözüküyor bu tabloda L kadro uygun.
İmkanınız varsa bisikleti almadan önce bike fit yaptırmanızı öneririm fit yapan kişinin tavsiyesine göre kadro seçmek çok doğru. Mesela benim kol uzunluğum ve bacak boyum normalden uzun boyum 187 bacak boyum 90 ancak XL kadro bisiklete biniyorum yani benim bisiklet markamda XL kadroyu 1.90 metre ve üstüne tavsiye ediyorlar. Telefon numaramı bıraktım ararsanız detayları anlatırım.

Son düzenleme:
Tepki
12
İsim
Gökhan Demir
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar ben de devam ettireyim o zaman bir soruyla.. Benim de boyum 186 cm ve iç bacak boyum 84-84,5 cm... 56 kadro carraro yol bisikleti benim için uygun mudur? gerekli ayarlamaları bisiklet üstünde yapabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim..

Albatros_65

Daimi Üye
Tepki
304
İsim
Mert Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar arkadaşıma yol bisikleti bakıyorum.Ama hangi kadro boyu uygun bilmiyorum.
Boy : 160cm
İç bacak boyu : 78cm
Kadro boyu ne olmalı acaba?

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.546
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar arkadaşıma yol bisikleti bakıyorum.Ama hangi kadro boyu uygun bilmiyorum.
Hangi bisiklet markasına baktığınız önemli bir faktör. XS kadroya bakmanızı tavsiye ederim. Tekrar belirteyim bisikletin kullanım alanından tutun (Endurance-aero vb.), markasının ne olduğuna göre değişebilecek faktörler bunlar. Kendimden örnek verirsem. Fuji de 52 kadro, Lapierre de M kadro bana büyüktü aslında S kadro kullanmam lazım ama Lapierre M kadro 52 diye geçiyor, Giant ta S kadro ve Orbea da 51 kadro kullanıyorum. Cube de kullanmam gereken kadro 53. Bu arada boyum 1.68.
Canyonda da XS ölçüsü bana uygun çıkıyor.

Wéndigo23

Aktif Üye
Tepki
404
İsim
Celal
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşınızın boy ölçümünün doğru olduğuna emin misiniz boy ile iç bacak biraz orantısız gibi geldi bana
Benim boy 1.72 iç bacak 76 mosso cavalier 52 kadro kullanıyorum

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşınızın boy ölçümünün doğru olduğuna emin misiniz boy ile iç bacak biraz orantısız gibi geldi bana
Benim boy 1.72 iç bacak 76 mosso cavalier 52 kadro kullanıyorum
52 tam olarak üst sınırda mı kalıyor yoksa ideal mi?

Wéndigo23

Aktif Üye
Tepki
404
İsim
Celal
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlk yol bisikletim başka bir kadro boyu denemedim. ilk başlarda alışma evresinde kadro büyük mü acaba diye düşünüyordum 450 km oldu şuan bi sıkıntı yok

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.258
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benimde hemen hemen aynı arkadaş ile. Boy 1.72 iç bacak boyu 78. Yukarıda @trainspotting35 yazdığı gibi marka model çok farkettiriyor. Fuji Transonic bisikletimde kadro boyu 52 idi. İşe gidip geldiğim bisikletimde kadro boyu 48. BMC Teammachine bisikletimde ise kadro boyu 51. Trainerda kullandığım Merida Reacto ise XS sanırım 50 ye tekabül ediyor. Direk birisinin boyuna bakarak almak istediği bisikleti bilmeden sana şu kadro uygun demek malesef çok yanlış olur, zira her markanın kadro geometrisi modeine göre farklı oluyor.

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İlk yol bisikletim başka bir kadro boyu denemedim. ilk başlarda alışma evresinde kadro büyük mü acaba diye düşünüyordum 450 km oldu şuan bi sıkıntı yok
Ağrı yoksa sorun yok.
Benimde hemen hemen aynı arkadaş ile. Boy 1.72 iç bacak boyu 78. Yukarıda @trainspotting35 yazdığı gibi marka model çok farkettiriyor. Fuji Transonic bisikletimde kadro boyu 52 idi. İşe gidip geldiğim bisikletimde kadro boyu 48. BMC Teammachine bisikletimde ise kadro boyu 51. Trainerda kullandığım Merida Reacto ise XS sanırım 50 ye tekabül ediyor. Direk birisinin boyuna bakarak almak istediği bisikleti bilmeden sana şu kadro uygun demek malesef çok yanlış olur, zira her markanın kadro geometrisi modeine göre farklı oluyor.
Forumdaşın bacak boyu biraz kısa gibi duruyordu, bende benzer ölçülerde olduğum için sordum.

Uzanma mesafesi gibi ölçülere bakarsak reacto da size gelen herhangi bir küçüklük hissi var mı? 1.71 boyuma rağmen bacak boyum 74 santimetre, bacak boyuma göre kadro alacak olursam 1.55 - 1.65 arası insanlarla aynı kadro boyu olan bisikleti satın almam gerekiyor. Üst sınırını 1.72 olarak bildiğim m boy bir dağ bisikletim var, engellerden geçerken biraz daha küçük kadro daha mı iyi olurdu acaba demiyor değilim.

Son düzenleme:

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.258
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ağrı yoksa sorun yok.

Forumdaşın bacak boyu biraz kısa gibi duruyordu, bende benzer ölçülerde olduğum için sordum.

Uzanma mesafesi gibi ölçülere bakarsak reacto da size gelen herhangi bir küçüklük hissi var mı? 1.71 boyuma rağmen bacak boyum 74 santimetre, bacak boyuma göre kadro alacak olursam 1.55 - 1.65 arası insanlarla aynı kadro boyu olan bisikleti satın almam gerekiyor. Üst sınırını 1.72 olarak bildiğim m boy bir dağ bisikletim var, engellerden geçerken biraz daha küçük kadro daha mı iyi olurdu acaba demiyor değilim.
Reactoda herhangi bir rahatsızlık hissetmedim, zaten Meridanın sitesinde önerilen boy ölçüsü 163-173cm arası. Küçük kadro yarışacaksanız agresif pozisyon için iyi ama yarışa falan girmeyecekseniz ufak kadro almanızı tavsiye etmem. Bence kararsız ve halen ölçülerinizde tam emin değilseniz bikefit yaptırıp öyle bir karar verin.

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Reactoda herhangi bir rahatsızlık hissetmedim, zaten Meridanın sitesinde önerilen boy ölçüsü 163-173cm arası. Küçük kadro yarışacaksanız agresif pozisyon için iyi ama yarışa falan girmeyecekseniz ufak kadro almanızı tavsiye etmem. Bence kararsız ve halen ölçülerinizde tam emin değilseniz bikefit yaptırıp öyle bir karar verin.
Yarışmak gibi bir amacım yok, bisiklet alma seçimimi daha yeni tur bisikletinden yana yaptım ama köşede giriş seviyesi de olsa bir yol bisikleti olsa fena olmaz diye düşünüyorum.

Galiba dediğiniz gibi bir yerden yardım almak gerekiyor.

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.423
İsim
selim
Bisiklette iki ölçü var biri reach yani uzanma diğeri stack yani ne yükseklik . Kadro ölçüler ayakkabı numaraları gibi değişir . Kimi sele borusundan kimi üst borudan alıyor.
Kimi 54 ü agresifken diğeri endurance model olabilir. Aralarında dağ gibi fark olur.
Reach ve stack bilginiz yok ise binmeden bisiklet almayın derim.

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.323
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Ben aşağıda linkini verdiğim Bike Fit Calculator'ı kullanıyorum. Tabi birçok yerinizden ölçmeniz gerekiyor bedeninizi. Sonra da bisiklet alırken orada çıkan sonuç ölçülerde bisiklet seçmeniz gerek. Zahmetli bir iş ama uğraşmaya değiyor.

(link)

Bikefit8.jpgBikefit9.jpg