Yol bisikleti için zincir koruyucu

M.Bulat

Aktif Üye
Tepki
65
Bisiklet
Cannondale
merhaba arkadaşlar..

ben reklamcılarda satılan yapışkanlı şeffaf folyolardan kadroya uygun şekilde kesip 2 kat üst üste yapıştırarak kullanıyorum biraz ince gibi geliyor.. sert zincir çarpmalarında yinede tedirgin oluyorum karbona zarar verebilir diye.. 2-3mm kalınlığında yumuşak şeffaf yapışkanlı slikon düşünüyorum,zincir çarpmalarını daha iyi koruyabilir diye fakat bildiğim bi ürün yok

siz yol bisikletinizde zincir koruması için ne önlemler alıyorsunuz?

iyi forumlar..

Scudo

eyupozturk

Roadie
Tepki
316
İsim
EyoO
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben birşey kullanmıyorum.. eski bir iç lastiği yarıp sarabilirsiniz. ya da kadro koruyucular var bu işe için, çırtlı,
onlardan alabliirsiniz

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Yol bisikletinde tamamen gereksiz gördüğüm için kullanmıyorum.

Şu videoya bir bakın, sonlarda yandan çekimler de var; zincir, kadroya yaklaşmıyor bile:
Daha bozuk yolda sürdüğünüzü veya daha hızlı gittiğinizi sanmıyorum.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Kendim, linkini verdiğim bandı kullanıyorum.

(link)

Tuars07

Forum alüminyumbaşı
Tepki
573
İsim
Tunahan Arslan
Bisiklet
Mosso
İki kat elektrik bandı çek yola devam hem hafif hemde içine su kir çekmez

karaomermustafa

Kozan Bisiklet ( KOZBİ)
Tepki
754
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.
eusosportta yarışı izlerken sunucuların (sarper günsal / berkem ceylan) dediğine göre zincirin çok sallanmaması ve atmaması için rubeye özel bi gergi sistemi kullanıyorlarmış. sistemin ismi ne idi nasıl çalışıyordu hatırlamıyorum ama böyle bi muhabbet geçmişti.
bu arada ben de kadrom ile aynı renkte folyo yapıştırmıştım. folyoda zincir çarpmasından kaynaklı izler var. ben asfalt dışında sarsıntılı yollara girdiğim çok oluyor. asfalttan çıkmayan için gerek yok sanırım

Son düzenleme:

Özgünn

Aktif Üye
Tepki
222
Bisiklet
Specialized
@M.Bulat Folyo işe yaramıyor karbon zincir koruyucular satılıyor lizard skin marka veya aliexpress de bulabilirsin

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@karaomermustafa

Sarsıntılarda zincirin gergin kalmasını sağlayan "cluch"(kavrama) aktarıcılar var, onlardan bahsetmişlerdir sanırım. Aktarıcının bacağının öne gelmesini zorlaştıran bir sistem. Dağ ve cross bisikletlerinde yıllardır var bu sistemler, son zamanlarda yol modelleri de çıkmaya başladı ama yaygın değiller. Paris-Roubaix'de bile sram 1x vites sistemi kullananlar dışında kimse kullanmamıştır diye tahmin ediyorum.

Zincir çarpmasından kaynaklı izler, zincir çatalının üst tarafında mı var, alt tarafında mı?

karaomermustafa

Kozan Bisiklet ( KOZBİ)
Tepki
754
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.
üst tarafında var.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@karaomermustafa
Pedalı geri çevirmiyorsanız, zincirin üst tarafında kadroya çarpacak kadar boşluk oluşmamalı diye düşünüyorum. İzler, zincirin düşmesi sonucu falan da oluşmuş olabilir...

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.130
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyu hortlatiyorum ama bana Cannondale için aynakol tarafına takılan zincir koruyucudan lazim, fotoğraf paylaşıyorum, delta bisiklete sordum ama bir dönüş yapılmadı henüz. IMG_20210408_103642.jpg

• Beğen
Tepkiler: Ekincan

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bazen farkında olmadan çukurlardan sert geçiyoruz o da anlık zinicirin kadroya çarpmasına sebep oluyor. Benim bisikletin kendinden şeffaf koruyucusu vardı o bölgede zamanla çok deforme oldu. Ben de söküp elektrik bandı çektim. Bir kaç kere çarpma olmuş ama kadroya bir zararı olmamış. Bant korumuş yani. Tabi bu çarpmanın şiddetine de bağlı. Tiagra 4700 kullanıyorum. Bu tür durumlarda zinciri gerip çarpmayı önleme durumu var diye biliyorum ama çukurdan falan sert geçince 1 kere de olsa çarpıyor maalesef. 2.ye aktarıcı topluyor zaten zinciri.

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.130
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim olay daha çok aynakol dislilerinin kadroya tasarım gereği çok yakından geçmesi ve Cannondale buraya özel bir koruyucu tasarlamış o nedenle kadroda karbon olunca biraz riskli oluyor bu şekilde korumasız kullanmam :) @makaramIMG_20210408_120317.jpg

Eshquia™

Forum Bağımlısı
Tepki
2.410
İsim
Ayhan Balbunar
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben boydan boya eski gidon bandını sardım, çok ta şık oldu.

• Beğen
Tepkiler: makaram