Yol bisikleti için zincir koruyucu

M.Bulat

Aktif Üye
Başlık
22
Tepki
90
Bisiklet
Cannondale
merhaba arkadaşlar..

ben reklamcılarda satılan yapışkanlı şeffaf folyolardan kadroya uygun şekilde kesip 2 kat üst üste yapıştırarak kullanıyorum biraz ince gibi geliyor.. sert zincir çarpmalarında yinede tedirgin oluyorum karbona zarar verebilir diye.. 2-3mm kalınlığında yumuşak şeffaf yapışkanlı slikon düşünüyorum,zincir çarpmalarını daha iyi koruyabilir diye fakat bildiğim bi ürün yok

siz yol bisikletinizde zincir koruması için ne önlemler alıyorsunuz?

iyi forumlar..

eyupozturk

Daimi Üye
Başlık
26
Tepki
220
Bisiklet
Giant
ben birşey kullanmıyorum.. eski bir iç lastiği yarıp sarabilirsiniz. ya da kadro koruyucular var bu işe için, çırtlı,
onlardan alabliirsiniz

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Murat B.

Forum Trolü
Başlık
22
Tepki
8.688
Bisiklet
Specialized
Yol bisikletinde tamamen gereksiz gördüğüm için kullanmıyorum.

Şu videoya bir bakın, sonlarda yandan çekimler de var; zincir, kadroya yaklaşmıyor bile:
Daha bozuk yolda sürdüğünüzü veya daha hızlı gittiğinizi sanmıyorum.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Başlık
61
Tepki
2.015
Bisiklet
Scott
Kendim, linkini verdiğim bandı kullanıyorum.

Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

Tuars07

Forum alüminyumbaşı
Başlık
5
Tepki
881
İsim
Tunahan Arslan
Bisiklet
Mosso
İki kat elektrik bandı çek yola devam hem hafif hemde içine su kir çekmez

karaomermustafa

Kozan Bisiklet ( KOZBİ) Dedacciai nerissimo
Başlık
2
Tepki
305
Bisiklet
Diğer
Yol bisikletinde tamamen gereksiz gördüğüm için kullanmıyorum.

Şu videoya bir bakın, sonlarda yandan çekimler de var; zincir, kadroya yaklaşmıyor bile:
Daha bozuk yolda sürdüğünüzü veya daha hızlı gittiğinizi sanmıyorum.
eusosportta yarışı izlerken sunucuların (sarper günsal / berkem ceylan) dediğine göre zincirin çok sallanmaması ve atmaması için rubeye özel bi gergi sistemi kullanıyorlarmış. sistemin ismi ne idi nasıl çalışıyordu hatırlamıyorum ama böyle bi muhabbet geçmişti.
bu arada ben de kadrom ile aynı renkte folyo yapıştırmıştım. folyoda zincir çarpmasından kaynaklı izler var. ben asfalt dışında sarsıntılı yollara girdiğim çok oluyor. asfalttan çıkmayan için gerek yok sanırım

Son düzenleme:

Özgünn

Aktif Üye
Başlık
11
Tepki
385
Bisiklet
Specialized
@M.Bulat Folyo işe yaramıyor karbon zincir koruyucular satılıyor lizard skin marka veya aliexpress de bulabilirsin

Murat B.

Forum Trolü
Başlık
22
Tepki
8.688
Bisiklet
Specialized
eusosportta yarışı izlerken sunucuların (sarper günsal / berkem ceylan) dediğine göre zincirin çok sallanmaması ve atmaması için rubeye özel bi gergi sistemi kullanıyorlarmış. sistemin ismi ne idi nasıl çalışıyordu hatırlamıyorum ama böyle bi muhabbet geçmişti.
bu arada ben de kadrom ile aynı renkte folyo yapıştırmıştım. folyoda zincir çarpmasından kaynaklı izler var. ben asfalt dışında sarsıntılı yollara girdiğim çok oluyor. asfalttan çıkmayan için gerek yok sanırım
Sarsıntılarda zincirin gergin kalmasını sağlayan "cluch"(kavrama) aktarıcılar var, onlardan bahsetmişlerdir sanırım. Aktarıcının bacağının öne gelmesini zorlaştıran bir sistem. Dağ ve cross bisikletlerinde yıllardır var bu sistemler, son zamanlarda yol modelleri de çıkmaya başladı ama yaygın değiller. Paris-Roubaix'de bile sram 1x vites sistemi kullananlar dışında kimse kullanmamıştır diye tahmin ediyorum.

Zincir çarpmasından kaynaklı izler, zincir çatalının üst tarafında mı var, alt tarafında mı?

karaomermustafa

Kozan Bisiklet ( KOZBİ) Dedacciai nerissimo
Başlık
2
Tepki
305
Bisiklet
Diğer
Sarsıntılarda zincirin gergin kalmasını sağlayan "cluch"(kavrama) aktarıcılar var, onlardan bahsetmişlerdir sanırım. Aktarıcının bacağının öne gelmesini zorlaştıran bir sistem. Dağ ve cross bisikletlerinde yıllardır var bu sistemler, son zamanlarda yol modelleri de çıkmaya başladı ama yaygın değiller. Paris-Roubaix'de bile sram 1x vites sistemi kullananlar dışında kimse kullanmamıştır diye tahmin ediyorum.

Zincir çarpmasından kaynaklı izler, zincir çatalının üst tarafında mı var, alt tarafında mı?
üst tarafında var.

Murat B.

Forum Trolü
Başlık
22
Tepki
8.688
Bisiklet
Specialized
üst tarafında var.
Pedalı geri çevirmiyorsanız, zincirin üst tarafında kadroya çarpacak kadar boşluk oluşmamalı diye düşünüyorum. İzler, zincirin düşmesi sonucu falan da oluşmuş olabilir...

Yukarı Alt