Yol Bisikleti için yardım lütfen.

Murat D.

Üye
Tepki
41
Bisiklet
Canyon
Uzun zamandır aklımda bir yol bisikleti almak var. Buyuk bir bütçe (10 bin civarı ) ayarlayıp bir bisiklet almayı düşünüyorum ve devamlı vazgeçiyorum. Çok tezcanlı bir insan olduğumdan geçmişte yaptığım hataları tekrar yapmak istemiyorum. Bu nedenle siz bilgili arkadaşlarımdan bilgi alıp zarar etmek istemiyorum. Aklımda bir kaç bisiklet var ama oncesinde konu uzun olacağı için okuyan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

önce 2 sorum var.

1) 110 kg ım yol bisikletine zarar vermeden binebilir miyim?
2) merida t2d bisikletim var bunu yol bisikletini denemek için yola çevirebilir miyim?

Yol bisikletlerinde beni en cezbeden özellik( ki yüksek fiyatlılarda oluyor genelde) carbon çerçeveli olan lastikler örn= swork venge de olduğu gibi.

3) Merida disc frenli bu jantları dısc frenli olarak kullanabilir miyim.
4) gidon değiştiğinde fren takımım da değişecek mi ve maliyeti ne olacak.
5) hangi biskleti almalıyım özellikleri nedir.

(link)
(link)
veya bu tarz bir toplama bisiklet. ( içinde neler olmalı)

Yardımlarınız ıcın cok tesekkur ederım.

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Bir çok yol bisikleti parçasının kullanıcı limiti 100kg civarı. O nedenle, mümkünse bi 15-20kg vermelisiniz güvenli kullanmak için.
Bahsettiğiniz yüksek profil karbon setler oldukça dayanıklı. 24-28 telli bir seti rahatlıkla kullanabilirsinz.

10.000TL güzel bir bütçe. Fakat benim tavsiyem, biraz kilo vermeniz yönünde olacak. Bu şekilde, parça seçimini çok daha rahat yapabilirsiniz.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
2) Yol bisikletleri için olan hidrolik fren kolları oldukça pahalı, sizin frenlerinizle uyumlu olduğundan da emin değilim. Yani mümkün olsa bile gereksiz pahalı olacaktır.

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
2) merida t2d bisikletim var bunu yol bisikletini denemek için yola çevirebilir miyim?

Kullanmış olduğunuz bisiklet yol bisikleti geometrisine sahip düz gidonlu bir modeldir. Buna dropbar sti fren kolları takarak deneyim sağlayabilirsiniz. 1.000 TL gibi bir rakam ayırmalısınız bu işlem için.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Furkan TK

Merida Speeder'ın yol geometrisine sahip olduğuna emin misiniz? Açıları yol bisikleti gibi ama stack ve reach değerleri tipik bir yol bisikletinden çok uzak. Eksi eğimli boyun kullanmadan yol bisikleti sürüş pozisyonu elde edemezsiniz gibi geliyor bana.

Tepki
211
Bisiklet
Lapierre
10.000 tl güzel bir bütçe, bence acele etmeyin ve marka değeri yüksek bir kadro alın derim specialized trek gibi, herşeyden önce de kullanım amacı önemli aero jantlar görsel olarak çok güzel fakat rüzgardan çok etkilenirler ve yüksek hızlarda 40+ performansını gösterir, ama 30mm bir jant takımı hem tırmanış hem düz yolda iyi gelir.
benimde bir fitness bisikletim var ölçüleri yol bisikleti (endurance tipi) değerlerine yakın ama genede yol bisikletine çevirmek pek mantıklı gelmedi bana, hem masraflı hemde performans alınamaz. kilo olarakta merida ile uzun turlar yapın derim önce kilo verirseniz daha sağlıklı olur. benim durumumdasınız bende fitness bisiklet varken yol bisikleti aldım ama acele ettim bence bir sene falan kullanın zamanla teknik olarak ve vucudunuz ne istediğini bilerek geliştiriyorsunuz kendinizi, hangi dişli oranı bana uyar hangi geometri sürüşüme göre hangi jant takımı vs gibi çok değişken etmenler var.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merida T Serisi bir bisiklet ile scott speester bir bisikletin 54 kadro boyu karşılaştırması yapalım:
merida reach:369 mm, scott reach:383 mm, merida stack:609 mm, scott stack:565 mm, merida alın borusu açısı:72.5 derece, scott alın borusu açısı:73 derece, merida sele borusu açısı:73.5 derece, scott sele borusu açısı:74 derece, merida alın borusu uzunluğu: 190mm, scott alın borusu uzunluğu:156 mm, merida çeki demiri uzunluğu: 430 mm, scott çeki demiri uzunluğu:405 mm.
Bütün bu geometri değerleri meridanın yol bisikleti olamayacağını gösteriyor.
Yani Türkçesi ile katranı kaynatınca olurmu şeker cinsi batasıca cinsine çeker...

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat D.

İnanılmaz bir bisiklet diyebilirim.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Murat D.

Elbette çok iyi bir bisiklet; o kadar para verdikten sonra kötü bir bisiklet almak için özel çaba harcamanız gerek.

Benim tavsiyelerim:
Yakında burası "o bisikletin hakkını veremeyeceksin, alma"cılarla dolabilir, kulak asmayın.
Aero yol bisiklet isteyip istemediğinizi iyi düşünün; gerek sürüş pozisyonu, gerekse kadro sertliği olarak diğer yol bisikletlerinden daha az konforludurlar.
Eğer aero yol bisikleti tercih etmenizin tek sebebi yüksek profilli jantların görüntüsü ise daha standart bir bisiklet ve aero jant seti almayı düşünebilirsiniz. Mesela aynı bütçe ile aynı dükkandan şu bisiklet ve jantlar alınabilir:
(link)
(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
(link)

Benim aero kadrodan anladığım budur. Tek problem, binilmeye kıyılamaması; ikinci bisiklet şart.

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
@Murat B.

Murat Hocam,

Birebir olarak yol bisikleti ile benzer kadroya sahip değil elbette. Piyasada yol bisikleti kadrosuna en yakın olan kadro budur desem daha doğru olur evet. Fakat çok fazla eksiğide yok tamamen performansa dayalı agresif bir kadro yapısı var. Gidon boğazını ters çevirerek spacerleri üste alınca aerodinamik olarakda güçlenebiliyor.

Murat D.

Üye
Tepki
41
Bisiklet
Canyon
@Murat B.

EVET GÜZEL BİR BİSİKLET VE JANT. YA SADECE JANTA DEGIL BISIKLETIN VIDEOLARINI IZLEDIM. ADAMLAR OKADAR AKICI KULLANIYOR KI BU BISIKLETIN HAKKKINI VERMEK ICIN BILE SINIRLAR ZORLANABILIR. ALDIMI BIR KERE ALMAK ISTIYORUM. SONRA BELKI ILERIDE DEGISIKLER. AMA AREO ALMADA KARARLIYIM.

RASIT BEY SIZINDE PAYLASTIGINIZ BISIKLET COK GUZEL AMA KAFA KARISTIRIYORSUNUZ :d ZATEN ALLAK BULLAK HALDEYIM :D MERIDAYI DEGISTIRMEKTEN YENI BIR YOL BISIKLETINE ORADANDA AREO KADROYA KADAR GELDIM. SONUMUZ HAYROLA :D

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Murat D.

Kullanıcı ağırlık limiti de 108kg bu bisikletin. Güzel bir seçim bence.

@Murat B.

Ya lütfen Shimano grupsetle Campagnolo jant kullanmayın. Çok çirkin duruyor :D

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
(link)
(link)
(link)
(link)

Murat bey, izin verin biraz karıştıralım kafanızı, bu vesileyle bilinçaltımızdaki kendi arzularımız da dışa vurulmuş olsun.

Ayrıca ben internetten foto alıp yükleyen birisi değilim, önerdiğim bisikletlerin hepsinin fiyatı sizin Venge civarıdır. (Reacto evo biraz pahalı, Willier azıcık pahalı)

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
bence ayırdığınız bütçenin ufak bir kısmıyla ikinci el giriş seviyesi bir yol bisikleti alıp bir süre deneyebilirsiniz. eğer hoşunuza giderse tekrar elinizden çıkarır çok daha üst sınıf bir bisiklet alabilirsin. sevilmeyecek bir şey değil yol bisikleti ama arada sevmeyenler çıkabiliyor, sadece bunu denemek açısından öneriyorum. yoksa 10000 liraya kötü bir bisiklet almanız mümkün değil zaten. ama bu fiyattaki bisikletler de genelde amaçlarına göre biraz ayrılıyor birbirinden.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Raşit S

Maşanın üst borusunu neden kesmeyip öyle bırakmışlar? Adamın çenesine çarpar öyle...
Yoksa amaç çeneyi oraya yaslayıp gitmek mi?

@Furkan TK

Yol bisikletine en yakın geometride olanlar fitness bisikletleri oluyor; ama Speeder, fitness bisikletleri arasında yol bisikletine en uzak olanlardan. Mehmet Bey, Scott Speedster ile karşılaştırmayı yapmış; aynı boy kadro için Scott'ın gidonu 14mm ileride ve 44mm aşağıda. Cannondale Quick veya Specialized Sirrus gibi modelle bakarsanız onların geometrilerinin de Scott Speedster kadar olmasa da Merida'dan daha agresif olduğunu görürsünüz.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Murat B.

Murat B beni denemek için mi sordunuz bunu?:rolleyes: Kişi kendine en uygun pozisyona alıp sonra kesiyor, bence iyi bir uygulama..

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Gökhan Toros

Aynı jantın üzerinde Campagnolo yazmayanı da var:
(link)

Gökhan Bey, bu marka uyumu sadece Campagnolo için mi önemli, yoksa Zipp ile Sram olmayan grupsetler de aynı şekilde görüntüyü bozuyor mu?

• Beğen
Tepkiler: ihsangencer

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Murat B.

Ya bana kalırsa;
Shimano grupsete Shimano jantlar, Pro kokpit.
Sram grupsete Zipp jantlar ve kokpit.
Campagnolo için de Campagnolo jantlar ve 3T gibi bir İtalyan markası kokpit, en çok o yakışıyor.

Tabi o biraz ütopya oluyor. Zaten sponsorlarımız yok bizim, kendi marka ürülerini kullanmamızı isteyen. Ama öbürü de çirkin.
Shimano grupset, Sram aynakol, Campagnolo jantlar...
Tamam böyle tek gitmesin ama, bu kadar da karışmasın :)

Fulcrum güzel bir örnek. Campagnolo'nun, Shimano ve Sram kullananlar da jantlarını satın alsın diye kurduğu bir firma. Bu sorunu gördükleri için çıkardıkları bir marka.