Yol bisikleti fren pabucu seçimi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar yol bisikleti için yağmurlu havada daha iyi tutmasını sağlayacak, uygun fiyatlı bir papuç önerebilir misiniz?

Scudo

hafız

Üye
Tepki
22
İsim
Hafız
MTB de baradine 3 renkli kullanırdım. çamura girmedikçe normal kuru hava gibi tutardı. Yol bisikletim de de baradine alıcam yakında.

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar
1 ay kadar önce aldığım dura ace fren papuçları ile birlikte gelen kartuşlardan metalik bir ses geliyordu çamur oldu herhalde deyip çok önemsemiyor günü kurtarıp devam ediyordum. Dün jantın frenleme yüzeyi iyice karardığı için söküp temizledim bu arada şu papuçlara da bir bakayım istedim.

Çok küçük metal tozlar gördüm daha büyük olanlardan bazılarının etkili olduğu hat boyunca cizerek ilerlediği ve saplanıp kaldığını gözlemledim. Bu metal tozların nerden gelmiş olabileceğini araştırdığımda ilk aklıma gelen janta temas ettiği yüzey oldu işaret parmağımı alana sürterek kontrol ettim. Nihayet nokta şeklinde bir kaç kabarıklık tespit ettim tornavida ucuyla bunları temizledim, papuçtaki metalleri de temizleyip bu sabah arka frenden bu seslerin kesildiğine şahit oldum az önce ön janttan ve fren papuçlarında da aynı durumu çözümledim.

Sizce bu metal tozumsu parçaların kaynağı jant mı yoksa fren papuçları mı? Ben tam anlayamadım.
Jantsa, daha önce neden böyle bir sorunla karşılaşmadım.
Papuçsa, adına dura ace dedikleri buysa shimano resmen çuvalladı. papuçlar eridikçe o metallerle karşılaşırım yine.190243

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mhmm@
Balatalarda olduğu gibi pabuçlar da çok ısınıp camlaşma yapabilir mi acaba? Ben de şuanda Ultegra kullanıyorum ancak böyle bir sıkıntı yaşamadım.

• Beğen
Tepkiler: Muhammet Ağrı

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@CeRKeZ

Evet, fren pedleri çok ısınıp camlaşabilir ama jantlar karbon değilse imkansıza yakın.

@Mhmm@

Metal tozuna benzeyen parçalar, janttan geliyor. Jant aşındıkça janttan kopan parçaların bir kısmı fren pedine yapışıp kalıyor. Yapışan parça siz temizlemezseniz kendi kendine düşmediği için zamanla artıyor, o yüzden daha önce farketmemiş olabilirsiniz. Yağmurda çamurda sürmek jantı çok daha hızlı aşındırdığı için metal parçaların çoğu aynı sürüşten kalma olabilir.

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat B.
İşte aranan cevap teşekkür ederim.
O zaman dikkat edicez jantı ikinci el almıştım 5 yıllık fulcrum racing quattro...

Son düzenleme:

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.457
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mehmet hocam yapmayın. Gidona, gidon boğazına o kadar para verip 5 yıllık jant kullanmak olmamış. ??? En kısa zamanda bir Cole Rollen Elite gönderelim size uygun fiyatlı sıfır.

• Hahaha
Tepkiler: Muhammet Ağrı
Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@trainspotting35
İlk değişikliğim jantlar olmuştu kırmızı çıkartmalı çok hoşuma gidiyorlar hala :)
190250190252

Cengiz hocam yalnız gidon gidon boğazı deyip geçmeyin titreşimi öyle kesiyor ki anlatmam. Ama anlatmaya çalışacağım.
Normal titreşim 100 diyelim karbon maşa 70'e düşürsün ordan seken gidon boğazında 50'ye düşşe gidondan sana yansıyan titreşim 30'a düşüyor. rakamlar farazi ama hissettiğim bu.

Son düzenleme:

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
pabuç ve jantın ömrünü uzatmak için belirli periyodlarla pedin cizgi kısmındaki boşlukları ince bir alyan yardımı (tornavida da olabilir) ile temizlemenizi öneririm. bu bahsedilen ufak parçalar genelde orada birikiyor.

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.129
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar (yol biskleti) 105 sete sahibim ve geçen hafta ilk defa yağmura yakalandım ve fren papuclari bana hayatı sorgulattı ve eve gelene kadar hatim indirdim :) bana yağmur performansı da iyi olan f/p ürünü tavsiyeniz ne olur? Saygılar.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yavuzkosar hayatı sorgulamak iyidir, bence böyle devam et :D

şaka bir yana yağmurda bisiklete binmekten nefret ettiğim için bir tavsiyede bulanamayacağım. genel kalı ise swiss stop ve baradine iyi diyorlar. benimkiler baradine turuncu papuç. bir kez yağmurda binmek zorunda kaldım. kuru hava kadar iyi değildi tabi ama hayatı sorgulatacak kadar da güvensiz değildi. sadece biraz fren mesafesi uzamıştı. yine de iyi tutuyordu. sadece fren yeterli olmuyor. lastikler de önemli faktör.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar (yol biskleti) 105 sete sahibim ve geçen hafta ilk defa yağmura yakalandım ve fren papuclari bana hayatı sorgulattı ve eve gelene kadar hatim indirdim :) bana yağmur performansı da iyi olan f/p ürünü tavsiyeniz ne olur? Saygılar.
Swissstop'ları tek geçerim bu konuda. Fiyatları daha yüksek ama ömürleri daha uzun. Yani amorti ediyorlar. Özellikle kışın sürüşlerde kendini hissettiriyor kesinlikle :harika:

yavuzkosar

Tepki
3.129
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yavuzkosar hayatı sorgulamak iyidir, bence böyle devam et :D

şaka bir yana yağmurda bisiklete binmekten nefret ettiğim için bir tavsiyede bulanamayacağım. genel kalı ise swiss stop ve baradine iyi diyorlar. benimkiler baradine turuncu papuç. bir kez yağmurda binmek zorunda kaldım. kuru hava kadar iyi değildi tabi ama hayatı sorgulatacak kadar da güvensiz değildi. sadece biraz fren mesafesi uzamıştı. yine de iyi tutuyordu. sadece fren yeterli olmuyor. lastikler de önemli faktör.
Lastikler yeni o noktada sıkıntı yok ama bildiğiniz sanki yağ gibi oluyor frenler neredeyse kopacak o nedenle 3 5 km hızla gittim eve kadar. Birde bende yağmurda kullanmıyorum ama malum işe gidip geliyorum hava güzeldi, hava raporunda da yağmur yoktu ama birden hava bozdu mecbur eve kadar ecel terleri dökerek gittim ama işin ilginç tarafı 105 setin frenleri bu kadar korkunç olamamalı acaba fren bayatlamış olabilir mi ? Birde uzun inişlerde bildiğiniz kamyon freni gibi bağırıyor ön pedler :) arabanın içindeki adamlar bile aynadan bakıyor arkadan ne geliyor diye :))

Swissstop'ları tek geçerim bu konuda. Fiyatları daha yüksek ama ömürleri daha uzun. Yani amorti ediyorlar. Özellikle kışın sürüşlerde kendini hissettiriyor kesinlikle :harika:
Swisstop'ları düşünüyorum biraz fiyat kovalıyayım bakalım belki indirim yakalarım, artık üçe beşe bakmıyorum güvenlik olaylarında. Fren önemli arkadaşlar.

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Daha önceden Swissstop marka pabuç kullandım. Gerçekten hem kuru hem ıslak olarak çok iyi bir performans gösterdi. Onlar bitince Ultegra pabuç kullanmaya başladım. Kuru zeminde yeterli seviyede performans gösterse de ıslakta Swissstop pabuçların yanına bile yaklaşamayacağını söyleyebilirim. Islak için kesinlikle Swissstop alın.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bolu Dağı'ndan yoğun yağmur altında swissstoplar ile inince bu frenlerin verilen parayı sonuna kadar hakettiğine inanıyorum.

yavuzkosar

Tepki
3.129
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu bahsedilen swisstop'un belli bir modeli var mı link verme durumunuz olursa sevinirim ?

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yavuzkosar
(link)

Lacivert bazı siteler mavi de diyor.Lacivert(mavi) rengini seçiniz.
Renginin siyah olmamasına sakın takılmayın.Lacivert(mavi) olması, görsel olarak da sıkıntı yaratmıyor zaten.

• Beğen
Tepkiler: yavuzkosar

yavuzkosar

Tepki
3.129
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yavuzkosar
(link)

Renginin siyah olmamasına sakın takılmayın.Lacivert(mavi) olması, görsel olarak da sıkıntı yaratmıyor zaten.
Teşekkür ederim, renk takıntım yok önemli olan işlevi :) Zaten bisikletim simsiyah azcık renkten zarar gelmez :)

Birde Türkiye'de satışı yok mudur ? Yurtdışından vergi vs fiyatı uçurmasınlar bize ?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yavuzkosar
(link)

Bunlar kartuş sanırım,vidalı değil?
Mekanizmalı olarak bunlar varmış,
(link)
42 dolar artı kdv vs vs. :)