Yol Bisikleti Ergonomik Ayarlar (Kılavuz)

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@trainspotting35, fotoğrafta bacağın duruşuna göre sele bir iki cm yüksek gibi görünüyor. Gidonu da bu ölçüye yakın aşağı alabilirsiniz. Normalde fotoğrafta ki pozisyonda ayağınızda ayakkabı varken ayak tabanı ya da ucu ile değil topuğunuz ile pedala basmanız gerekiyor ki doğru sele yükseklik ayarı olabilsin.

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35
Scudo

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ayağınızda ayakkabı olmadığı için dizinizin açısı çok dik duruyor, muhtemelen yol ayakkabısını giyince o açı düzelecektir, yine de belirtmekte fayda var, 10 derece açıda olmalı diziniz, gidonda boğazında fazladan spacerlar mevcut bunlardan bazılarını gidon boğazının üstüne alıp gidonu alçaltabilirsiniz.
Sele yere paralel olmalı, bir de her iki pedal yere paralel durduğunda, önde olan dizinizden bir ip sallandırdığınızda pedal miline denk gelmesi lazım, selenin ileri geri ayarını da bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

• Beğen

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yağız Gökmen Cevabınız için çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Ayağımda ayakkabı yok ancak bisikletin selesindeyken yere temasım ayakkabılı olarak ancak parmak uçlarımla oluyor. Seleden indiğimde bacak aramda herhangi bir sıkıntı yaşamadan tam taban yere basabiliyorum. Amacım sürat yapmak olmadığı için bu duruş açısı bana rahat geliyor ama dediğiniz gibi tekrar deneyeceğim. İyi günler.

@Eser Sevinç Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

ozguven

Üye
Tepki
3
İsim
AYKAN
Bisiklet
Carraro
Bende jel pedli tayt kullanmama rağmen 45-50 dakika düz yolda pedallama sonrası kalçamın seleye temas ettiği noktalarda ağrı hissediyorum ve aralıklı ayağa kalkmak ihtiyacı duyuyorum, seleyi yükselttikten sonra olduğunu farkettim, ilişkisi olabilir mi?

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MuratHan Bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim. Turlarım biraz kısa olduğu için tam rahatsızlık veren noktalardan emin olamadım ama konfor odaklı kullanmayı düşündüğüm için biraz daha dik bir açıyla kullanıyorum. Tam ayarları zamanla oturtacağım inşallah. Asıl merak ettiğim nokta sele üst kısımla gidon üst kısımın hemen hemen aynı boyda kalması kafamı karıştırdı acaba bu kadro bana büyük mü diye.

Kazuya

Forum Bağımlısı
Tepki
1.480
İsim
Emrah
Bisiklet
Specialized
@trainspotting35 arkadaşlar gayet doğru söylemiş ama ben de tekrar belirteyim. Fotoğraftan göründüğü kadari ile seleniz biraz yüksek. seleye oturup (iki ayağınız da pedalda olmalıdır, koltuğa dayanmayın bir diğeri ile:)) pedala topuğunuzla bastığınızda bacağınız düze yakın olmalıdır. hatta kitli pedal kullanıyorsanız ayakkabı ile yapın ölçümü.
Kadro size küçük değil. Bu kadro işi biraz da stil meselesi. Bir küçük kadro alıp daha agresif sürüş istemek ya da ölçüye göre kadro alıp daha rahat ve şehre uygun kullanımı hedeflemek hepsi birer tercih, doğru ya da yanlış değiller.

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@trainspotting35, vücut zamanla esneklik kazandıkça gidon boğazını son kısma kadar indireceksiniz, o zaman bahsettiğiniz sele ile gidon arasında ki fark ortaya çıkacak. Kadro boyu tam size göre bu konuda şüpheniz olmasın. Sele boyu ayarını ayakkabı ile aynı pozisyonda fakat bu sefer topuğunuzu pedala koyarak alın. Seleyi ileri geri ayarı, (link) yorumunda bahsetmiş, sele ileri geri ayarı yükseklik ayarı kadar önemli.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kazuya Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim bu işte biraz acemilik var ama ilerde atacağız üzerimizden inşallah.

@MuratHan Çok sağolun kadro boyunun tam bana göre olduğunu duymak içimi rahatlattı. Teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: MuratHan

taskin90

Üye
Tepki
58
İsim
TAŞKIN K.
@trainspotting35 kadro boyu size uygun brincisi gidon spacerları altta yanı sportif surus ıcın degıl ayrıca kadronuz da agresif degıl rahat kullanım ıcın bu yuzden size oyle gelmıs spacerları cıkardıgınızda bıraz daha yatay pozısyona gelırsınız

bende eski bir peugeot yol bısıkleti var arkadaslar bunun gidonunu aşağıya alma ıhtımalım var mıdır? biliyorsunuzdur spacer lı falan degıl dırekt atax gıdon bogazı var L şeklınde

• Beğen

bsklt07

Forum Demirbaşı
Tepki
822
İsim
tuğrul
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

KUTAY67

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Independent
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Diğer
Yol bisikletinde belli uzun km gittikten sonra sol koluma ağrı giriyor, uyusuyor resmen, bunun nedeni ne olabilir acaba?

Ahmetkhrmn

Aktif Üye
Tepki
156
İsim
Ahmet Kahraman
Bisiklet
Focus
@ToffieBoi Konu inanılmaz faydalı :) Sağ dizimde ağrı yaşıyordum, konuyu okuduktan sonra ayakkabıları kontrol ettim. Farkettim ki sağ kal, olması gerekenin 1-2 cm gerisinde. Doğru şekilde ayarlamaya çalıştım, henüz uzun sürüş yapmadım ama yürürken bile ayakkabı baya rahatladı. Çook teşekkür ederim :)

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
çok değerli bilgiler içeren bir konu, özellikle hortlattım ki millet bilgilensin :)

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Kol-bacak vs ayarlarında sorun yok ama sele....asıl sorun orada diye düşünüyorum en zoru o. Sele kişisel bir konu , tamam anladık da doğru seleyi nasıl bulacağımız ile ilgili cidden yol gösterici bir şey bne bulamıyorum. Deneye deneye alacak harcayacak param da yok doğrusu en ucuz sele zaten -150-250 den başlıyor. TUR cu olsaydık alırdık bir b17 sonra da oturup üstüne 1000km sonra bizim.neticenin o şekli almasını beklerdik (o bize mi uyar biz mi ona emin degilim) kilolu da degiliz ancak sivilcelerden de agrılardan da çekiyoruz kardeşim. Ne zaman binmezsen sorun yok

@KUTAY67 boyun fıtıgı var mı sizde? ara sıra seleden kalkarak ara sıra ayakta durarak rahtlamanız mümkün. Bende var ve mutlaka yaparak rahatlıyorum yoksa ciddi uyuşmalar vs olmaya başlıyor

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@furkangezer Bir çok şey okuyup izleyip siteye yazıp araştırdıktan sonra kemik ölçümünü en iyi yapan şeyin KÖPÜK-STRAFOR olduğunu keşfettim. Bisiklete ne agresflikle (nasıl bir açıyla) binmenizin de önemli olduğunu, bunun seleye olan etkilerini çağrı terzioğşu nun videosundan öğrendim.

Çok video var ama köpük ile kesin ölçümü yapmak, sonra biniş tarzımıza uygun sele almak mümkün. Ben çok eğilen aşağıdan çok tutan ve beli çok esnek biri değilim o yüzden içinde kıvrımı olmayan sele almam gerekti. Şimdilik iyiyim.

Ancak sele nasıl olursa olsun, sivilce hatta çıban problemleri asla bitmiyor, üst üste bindiğim günlerde de bu sorunlar dayanılmaz şekilde devam ediyor. Binmemek, aşırı yumuşak koltuklarda oturarak diğer günler dinlendirmek ve antibakteriyel kremler olayı azaltıyor.

bunu izlediğimde çok net anladım olay oturma kısmının denk geldiği yer, yoksa boy- oran degil

• Beğen
Tepkiler: furkangezer

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.144
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
IMG_20200730_224339.jpg
176 boy 54 kadro bisikletimde duruşum bu şekilde. Sanırım biraz kambur duruyorum. Düzeltilmesi gereken şeyler nelerdir?

Son düzenleme:
Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Türko Merhaba, seleniz biraz yüksek sanırım. Pedala topuğunuzla bastığınızda bacağınızın bu şekilde düz durması gerekiyor. Pedal kilitli iken diz çok hafif kırık olacak şekilde durması diz sağlığınız ve performansınız açısından daha faydalı olur.

• Beğen
Tepkiler: Türko