Yokuşlar hangisiyle kolay veya hızlı çıkılır? dağ, şehir, yol, katlanır.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@harunefe Teşekkür ederiz,
harika olan bisikletin kendisi,
hepimiz harikayız :)

Scudo

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Yol bisikleti için sanırım bikeforum.com'da şu yorumu okumuştum:
'Not easier, but faster' (Daha kolay değil, ama daha hızlı)
Aynı rampayı her çıkışımda bunun ne kadar doğru bir saptama olduğunu düşünürüm. Üçlü aynakolu olan MTB bisikletim ile pedal çevirip rampanın bitmemesi beni yorar. Yol bisikletimle çıkarken önde 34 dişli aynayı çevirmek için verdiğim güç ile kaslarım sertleşir. Yokuş sonunda ikisinde de aynı yorgunluğu hissetmeme rağmen yol bisikletiyle daha hızlı rampanın tepesine ulaşırım.
Gerçekten de, harcadığınız güc aynı olmasına rağmen, yol bisikleti ile daha çabuksunuzdur.

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
@Haluk Eke
Katılıyorum. Yol bisikletiyle daha hızlı çıkıldığı için ve dişli oranları daha büyük olduğu için (mtb'lerde en küçük oran 0.6'lardayken, çift aynakol dişlili yol bisikletlerinde en küçük dişli oranı 1.30-1.40 civarında...) yol bisikleti birim zamanda daha çok enerji harcatıyor. Ama burada yol bisikletinin lehine bir olay da mevcut. Dağ bisikletiyle özellikle ayakta yapılan tırmanışlarda maşa kitlense bile esneme yaptığı için bir miktar güç kaybı söz konusu. Dolayısıyla yol bisikleti her ne kadar büyük dişli oranları yüzünden daha hızlı tırmanarak daha yorucu olsa da, enerji kayıpları daha az olduğu için daha verimli tırmanış yapıldığını düşünüyorum. O yüzden eğer asfaltta tırmanış yapılacaksa benim tercihim yol bisikletidir. Gevşek zeminde ise tutuş avantajından dolayı mtb daha avantajlı olacaktır.

HamzaUrun

Üye
Tepki
78
İsim
Hamza
Bisiklet
b'Twin
Yol bisikletimde 3'lü aynakol olduğundan yokuşlarda zorlandığımı söyleyemem :)

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

ercst0rm

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Ercüment
Bisiklet
Specialized
bence onemli olan dogru vites kullanimini saglamak.

• Beğen
Tepkiler: Orhan Akarkut

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@Serkan Mıstınoğlu
Konuya zaman zaman mesaj yazıldığına göre merak duyuluyor demekki.

İlk soruyu sorduğumda sene bikmem kaçtı şimdi bikmem kaç sayın Serkan. Ben o sorunun cevabını öğreneli çok oldu. Her tür bisikletten en az watt üretilerek çıkılan yokuş aynı zamanda en hızlı çıkılanı belirler. En az çaba gösterilerek çıkmakta en rahat olanı belirlemez mi?

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.496
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bazı arkadaşlarım yol bisikleti ile yokuşların daha hızlı çıkılabileceğini söylemişti. Ama nasıl yokuşlar? Yüzdelik eğimi nedir? Senin bacak kondisyonun nasıldır? Ayna kolun kaça kaçlıktır? :kptmya:

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
olabildiğince hafif, lastik direnci az, kondisyonuza uygun dişli oranlarına sahip bisikletle.
buradan varılacak sonuç: düşük dişli oranlarına sahip yol bisikleti.
benim düldül 53/39 ve 11/26 kombinasyonuna sahip olduğu için sağlam bacak istiyor. açıkçası dizlere bir şey olacak diye çekiniyorum.

• Beğen
Tepkiler: nuruasakir

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@MehmetAliB.

@MehmetAliB. Dediginiz gibi sayin Mehmet, en az watt uretikerek cikilan yokus en hizli olandir. Bunu netlestirmemiz harika oldu. Yani bir teyzeyle contadoru ayni yokusa vursak, teyzem daha az watt ureteceginden daha hizli cikmis olacak

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@Serkan Mıstınoğlu
Birim zamanda, aynı kişiyle, aynı yokuşta... gibi şeyleri eklememe gerek var mıydı?. Bilimsel bilginin dünyanın her yerinde geçerli deneylenebilir olmak, tekrarlanabilmek, aynı sonuçları vermek gibi noktalarına da şimdiden yazayım.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
bence yol bisikletiyle tırmanmak daha kolay, özellikle uzun tırmanışlar. ama zurnanın zıt dediği bi yer var, orası önemli belli bi eğimin üstünde performasınızı aşan yokuşlarda zank diye kalınabiliyor/kalıyorum %sini bilmiyorum ama 45° gibi görünen 20 mt.lik bi yokuş var, 20 mt mesafesinde 5 apatman katı yükseliyorsunuz :)) birde yaya falan çıkınca hııınk diye kalıyorum, cafede mtbyle oturan arkadaşın yüzünde tatlı bi mutluluk ifadesi beliriyor :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hafifliği sayesinde yol bisikleti

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
her insan farklıdır.kiminin ciğer kapasitesi yüksektir,kiminin kas.bırakında tercih, sınama-deneme-yanılma ile olsun.bilimsel değerler de önemlidir.beslenme,antreman,moral önemli etkenlerdir.birşeye en kolay,ucuz ve sağlıklı şekilde ulaşmak amaç olmalıdır.selamlar,saygılar..

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yokuş en rahat yanında yol arkadaşın varsa çıkılıyor kendi başıma zorlandığım yokuşlarda grup sürüşlerinde bir bakmışım yokuş bitmiş :):):)

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Hem rahat hem hızlı çıkma şansımız yok en hızlı tabiki yol bisikletiyle çıkılır ama bir o kadar da adamı zorlar burada yol bisikletiyle rahat çıkılır diyenler sanırım gerçek yokuşlarla çıkmamış.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ertan M. Yol bisikleti aynakol ve ruble oranlarına bağlı rahatlık benim ki 50-34 ruble 11-32 şehir bisikleti rahatlığı sağlıyor bana.:)