yokuş çıkmak mı düz yolda gitmek mi ?

Tepki
7
İsim
UTKU
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben Salcano Nova gibi bir bisikletle :D .yazın antremansız bir şekilse gidiş-dönüş 70 km yaptım. Yanıma sadece 14/15 anahtar , iç lastik ve su almıştım. :D Yani istenirse her şey yapılabiliyor .

Scudo

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
@Utku YILDIZ
bende yazın sedona 711 ile gidiş dönüş 300 km yapmıştım :D ben çok istemişim heralde
benim bu konuyu açmamda ki amaç yarışlar için antrenman düzeni oluşturmak yani kilometre her şekilde yapılıyor

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Emre Akcan

Bu antreman çok ciddi bir antremandır , dikkatli yapılması gerekir . Sizin yaş grubunuz için aşırıya kaçılmamalıdır . Dizlerde sorun yapabilir . Haftada 1 kez yeterli . 3 haftada bir dinlenme . 1,5-2 ay yapıp bir süre ara verilmeli

Ivan Basso - SFR + Strength Training Max

(Burada SFR'nin açılımı şöyledir . Salita = yokuş , Forza = kuvvet , Rezitense = direnç , Yokuş yukarı kuvvet antremanıdır)

Basso'nun kullandığı dişli kombinasyonlarına dikkat edin . %5-8'lik bir yokuşta yapılan bir antremandır

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar
Tepki
7
İsim
UTKU
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Emre Akcan

Doğrudur ama senin bisiklet iyi sayılır bizim ki bütün gücü orta amortisör de emiyor yani belki sana eş değer bir güç hacamışımdır. :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Joe Friel kitabında 17 yaşına kadar bisikletin yanında başka bir spor dalının (yüzme,koşu vs..) yapılmasını tavsiye ediyor. Bu şekilde uzun vadedeki gelişimin daha iyi olacağını söylüyor. Çalışma miktarı için ise yukarıdaki koşullarda yıllık 200-350 saat antremanın iyi olacağından bahsediyor.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar
Tepki
87
Bisiklet
Giant
Abi benim classım zamana karşı sprint zamana karşıda seri çevirmek gerek seri şöyle seri büyük ayna ufak dişli de 120+++ devirde çevirmek benm prensibimdir 140 kadans olmadan sprint atmam yada dişli değiştirmem düz yol her zaman bana göre daha iyi gelir :)

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@adilcan adısanoğlu

Amma attın be ; ön büyük , arka ufak dişli 120+++ kadans , sen Fransa Turuna falan git .

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Bende hız-kadans tablosu var, isteyenle paylaşabilirim. Yukarıdaki hesaba göre düz yolda 50/34 bir aynakolda 120 kadansla 75 km/s, 140 kadansla 85 km/s hıza ulaşılıyor.

Çok merak ettim, Strava-Veloviewer'dan İstanbul Anadolu yakasında en çok turlanan sahil yolu üzerinde, hemen hemen herkesin basmayı çok sevdiği (ben de dahil) 1 km'lik segmenti inceledim (bu bir kültür oldu, oraya gelince hız yaparız). Oranın lideri olan bisikletçi ortalama 60 km/s ile 100 kadansta gitmiş ve Strava'da o segment 2900 kez geçilmiş (103 kişi tarafından). Açıkçası en çok basılan yerde bile bu değerlere ulaşamamışız. Demek daha çok çalışmamız gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

Sercan Can

Daimi Üye
Tepki
40
Bisiklet
Carraro
Yokuş yollarda belli bir hıza çıkıp o hızı koruman lazım. 7-10km gibi hızlarla çıkacaksan hiç çıkma, antreman sayılmaz.

Yokuş için öncelikle, düz yol antremanının da daha iyi olması lazım. Aniden 1-2 haftada yüklenmek pek sağlıklı değil.