Yok mu Granfondo

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.563
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bursa'da, Mayıs'ta yapılması planlanan kısa ve uzun GF nin, Uzun parkurunu bugün ilk defa keşif için genel rotayı sürdük. Yarış rotası ilan edildiğinden beri zaten teorik ve pratiklerini kritik etmeye çalışmıştık... O gün hava sıcaklıkları ortalamaları, rüzgar yönleri ortalamaları, trafik ve muhtemel katılmcıların yaş ve performans profilleri ne olabilir gibi..... Şimdi , Yarışın başında zaten yaklaşık 400 m kadar- keza bitiş düzlüğü de aynı yerden geçilecek- örme sanayi taşlarının olduğu bir yarışın yaklaşık %50 kadar kısmı soğuk asfalt (ama öyle böyle değil, mtb ile geçilse yine de böbrek taşı döktürür.) ve gayet ciddi iniş ve çıkışların olduğu yolları kapsıyor. O titreten ve pedala basmasanız da ivmelendikçe ivmelenen soğuk asfalt yollardan geçtikten hemen sonra kısa süren bir temiz asfalta nihayet kavuşuyorsunuz. Kavuşuyorsunuz ama, bu olaydan sonra yarışta bile olsanız, hemen sağa çekip bisikletinizin bütün vidalarını, göbek ya da tellerini kontrol etme hissiyatınız oluşuyor. Hatta karbon bir kadronuz varsa, keçe ve reçinelerinden mikron mikron çözüldüğünü hissediyorsunuz resmen....Lastik havalarını biraz indirseniz belki daha konforlu şekilde bu süreci atlatabilirsiniz ancak bu sefer çıkışlarda daha fazla yorulmanıza sebep olacak.. Bugün yaptığımız bu sürüşü, güneş görmeyen ama çok da sıcak olmayan bir havada eldiven kullanmadan bitirdik lakin, ellerimiz rüzgarlı ve serin havaya rağmen hayli terledi... İnerken, pedal ve sele üstünde yükselmeniz ya da eğimlerde yapılacak atak ya da ayakta sürüşlerde, mutlaka gidon hakimiyeti düşüyor, düşecek de...Neticede, amatörler için böyle bir parkur fazla.... Bir de yetmiyormuş gibi olayın bir de medya tarafı var... Her yarışta ya da bisiklet organizasyonunda olduğu gibi TREK kullanıcıları hayrına ya da reklamına yapılan bir mevzu ya da onlara özelmişçesine, bu turda da sabah TREK akşam TREK içerikleri iyice insanın sinir ve sınırlarını zorluyor...Hayatları şov ve gösteriş olan (çok küçük bir yüzdesini tenzih ediyorum) bu marka ve kullanıcılarının tek elindeymişçesine biz bisikletseverlere kafamıza ve gözümüze soka çıkara bu ifade şeklini de hoş karşılamıyorum.... Elbette prolar için bu rota, eğimler, yol çeşitleri vs daha çok rekabet ve eleyici unsur gibi görülüyor olsa da sanki tam olarak düşünülmemiş ve programlanmamış bir organizasyon imajı oluşturdu kafamda...
Uzun açıklama için teşekkürler. Fakat eleştiri getirdiğiniz konuların haricinde parkurun yapısının tam anlaşılabilmesi adına sormak istiyorum,
Start ve finiş düzlüğü yaklaşık 400 mt'lik örme sanayi taş zemine sahip dediniz.

Bunun haricinde 98km'lik parkurun neredeyse yarısı yine soğuk asfaltta mı geçiyor?
Parkurun sonunda yer alan tırmanış etabında zemin durumu nasıl? çıkış ve iniş olarak.

Scudo

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.423
İsim
selim
Uzun açıklama için teşekkürler. Fakat eleştiri getirdiğiniz konuların haricinde parkurun yapısının tam anlaşılabilmesi adına sormak istiyorum,
Start ve finiş düzlüğü yaklaşık 400 mt'lik örme sanayi taş zemine sahip dediniz.

Bunun haricinde 98km'lik parkurun neredeyse yarısı yine soğuk asfaltta mı geçiyor?
Parkurun sonunda yer alan tırmanış etabında zemin durumu nasıl? çıkış ve iniş olarak.
Dereköy den trilye girişe kadar soğuk asfalt. Trilye Mudanya arası iyi ama sahilden sokarlarsa Arnavut kaldırımı😃 Göynüklüden Finishe kadar güzel. Ama bu kısa parkur. Uzunda ışıklı dan trilye kadar soğuk asfalt Mudanya dan sonra temiz

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.563
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dereköy den trilye girişe kadar soğuk asfalt. Trilye Mudanya arası iyi ama sahilden sokarlarsa Arnavut kaldırımı😃 Göynüklüden Finishe kadar güzel. Ama bu kısa parkur. Uzunda ışıklı dan trilye kadar soğuk asfalt Mudanya dan sonra temiz
Teşekkürler. Fakat Işıklı neresi, Trilye neresi ve rotada bu bölgeler toplam kaç km'den oluşuyor hiç bilmiyoruz. :)

• Beğen
  • Hahaha
Tepkiler: ufuq81 ve RmzBurak

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.423
İsim
selim
Teşekkürler. Fakat Işıklı neresi, Trilye neresi ve rotada bu bölgeler toplam kaç km'den oluşuyor hiç bilmiyoruz. :)
Bazı şeyler yaşanmadan bilinmez😃 kısa için soruyorsan yarışın kopacağı en zor yerler soğuk asfalt, son Göynüklü yokuşu 20 dk şık yokuş temiz asfalt. Tarkan şarkısı gibi
Gelipte halimi gördün mü
Görüşte hatırımı sordun mu
Öyle uzaktan olmaz ki
Elinle ateşimi hiç ölçtün mü

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
7.099
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Eğer sitesindeki harita doğruysa, uzun parkur Işıklı'dan geçmiyor @selim82
(link)

• Beğen
Tepkiler: yusuf_49

ŞenolKalyoncu

Aktif Üye
Tepki
630
İsim
ŞENOL KALYONCU
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet Arkadalar, yarışa üç gün kala kısa parkurda 500 katılımcıya ulaşmış ve kayıtlar kapanmış durumda.
Yaş dağılımı bu şekilde gözüküyor, kadın erkek ayırımı göremediğimden çıkaramadım.

1716446730015.png1716446910027.png

Baya kalabalık olacak gibi. Kimler katılıyor acaba.
Şimdiden katılacak olan arkadaşlara başarılar dilerim.

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.622
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet Arkadalar, yarışa üç gün kala kısa parkurda 500 katılımcıya ulaşmış ve kayıtlar kapanmış durumda.
Yaş dağılımı bu şekilde gözüküyor, kadın erkek ayırımı göremediğimden çıkaramadım.

317403 dosyayı görüntüle317404 dosyayı görüntüle

500 kişi arasından sağ çıkarsam kendimi kürsüye çıkmış sayacağım. Katılacak herkese başarılar dilerim. Yollara dikkat edin. Özellikle mudanya inişi soğuk asfalt virajı kaçıran kendini zeytinliklerin ormanının içinde bulur.

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
11.142
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti

317403 dosyayı görüntüle317404 dosyayı görüntüle

70-74 Ayhan abiye başarılar.Samsun da başarılı bir yarış çıkardı.Tebrikler.Tüm yarışacaklara şimdiden başarılar dilerim.Allah kaza , bela vermesin...

• Beğen

Omzu kalabalık

Daimi Üye
Tepki
544
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gerek uzun gerekse de kısa parkurdaki katılım sayısı İstanbul-bursa-istanbul ücretsiz ulaşım olduğu halde bence hala az. İstanbulda sabah erkenden antreman yapan grupların toplamı bile tek başına uzun parkur katılımcı sayısını aşacak seviyede. Belki de yükselti kazanımı insanları düşündürmüştür. Olabilir.

Bir mani olmazsa uzun parkurdayım.

Herkesin sağ salim tamamlaması duasıyla, başarılar.

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.622
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gerek uzun gerekse de kısa parkurdaki katılım sayısı İstanbul-bursa-istanbul ücretsiz ulaşım olduğu halde bence hala az. İstanbulda sabah erkenden antreman yapan grupların toplamı bile tek başına uzun parkur katılımcı sayısını aşacak seviyede. Belki de yükselti kazanımı insanları düşündürmüştür. Olabilir.

Kendine prof süper ultra diyen arkadaşlar kısaya kayıt yaptırdığını gördüm. Gidin uzuna görelim bacak boyunuzu...
Sizleri güzel ağırlarız inşaAllah.

Omzu kalabalık

Daimi Üye
Tepki
544
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gidin uzuna görelim bacak boyunuzu...
Benim yazdığımda ortada bir iddia yok, sadece katılımcı azlığına işaret ediyorum.

Sağ salim tamamlayalım yeter. Cevaben de benim bacak boyum seni ilgilendirmez.

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.622
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim yazdığımda ortada bir iddia yok, sadece katılımcı azlığına işaret ediyorum.

Sağ salim tamamlayalım yeter. Cevaben de benim bacak boyum seni ilgilendirmez.
Dostum, yorumum senin için değildi. Kısaya katılan ve bize böcek gibi bakan arkadaşlara ..
Seni ilgilendiren kısım 2. satır.

• Beğen

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.563
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Uzun parkurun asfalt yapısı düzgün olsaydı katılacaktım. Fakat bu yüzden kayıt yaptırmadım.

Yarışacaklara şimdiden başarılar.

• Beğen

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.423
İsim
selim
Kendine prof süper ultra diyen arkadaşlar kısaya kayıt yaptırdığını gördüm. Gidin uzuna görelim bacak boyunuzu...
Sizleri güzel ağırlarız inşaAllah.
İnan bana kısa da çok fena. Hatta kısasa nefes alacak yer yok. Uzunda son yokuş fena 😀 bu yarış 75 kg altı tırmanışçılar için ideal

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.622
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İnan bana kısa da çok fena. Hatta kısasa nefes alacak yer yok. Uzunda son yokuş fena 😀 bu yarış 75 kg altı tırmanışçılar için ideal
İkisini de sürdüm, kısanın bu kadar kalabalık olacağını bilseydim uzuna kayıt olur el ense yapıp sürerdim. Kazasız ve yuhalanmadan tamamlayalım da devamı gelsin bu organizasyonun.

• Beğen
Tepkiler: ŞenolKalyoncu

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.563
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bursa Granfondo'ya katılacak bir üyemiz başlık açabilir, söz başka konuya taşımayacağım.. :)
Yakın zamanda kan bağışı yaptım, bu şenliğe ne yazık ki katılamayacağım...

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.531
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bursa Granfondo'ya katılacak bir üyemiz başlık açabilir, söz başka konuya taşımayacağım.. :)
Yakın zamanda kan bağışı yaptım, bu şenliğe ne yazık ki katılamayacağım...
Bana taşırsınız gibi geliyor. Canyon CF konusu ortada dururken güzelim Orbea mın konusu Orbea Kullanıcıları başlığının derin delhizlerinde kaybolmuş durumda. :):):):):)

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.936
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bana taşırsınız gibi geliyor. Canyon CF konusu ortada dururken güzelim Orbea mın konusu Orbea Kullanıcıları başlığının derin delhizlerinde kaybolmuş durumda. :):):):):)
Bunun çözümü Canyon CF konusunu uygun bir konunun derinliklerinde kaybetmek olabilir, eşitlik sağlanmış olur :)

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.563
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlgili başlığı bulamadığım için buraya yazıyorum. Ankara Granfondo rotaları ve ücretler belli olmuş.

uzun parkur

(link)

kısa parkur

(link)