Yeni tur bisikleti edinme süreci hakkında kişisel değerlendirme

five

Part time turcu
Tepki
3.962
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Dikkat: Aşağıdaki yazı tamamen kişisel tecrübe, tercih ve değerlendirme içerir. Bu satırların yazarı bisiklet konusunda "doğru/yanlış" değerlendiremeleri yerine "tercih etme"yi ön planda tutar.

Merhaba, bisiklet seçim süreci benim için hep heyecanlı hep mutluluk veren ama dikkat gerektiren bir süreç oldu. Ama itiraf edeyim ki bilerek başlamadım. zaman içerisinde tecrübe ve tercihler oluştu. Eşimle birlikte aldığımız bir Bianchi modeliydi. Maortisörsüz, Cro-moly kadrolu bir dağ bisiklet. İlk turumu (Marmaris-Kaş) onunla yapmıştım. 3 günlük bir tur olmuştu ama tedbir olsun diye yanında yedek pedal ve zincir de taşımıştım. Hani yolda kalmamak açısından. Bu "yolda kalmamak" insana ciddi şeyler yaptırabiliyor. Bir de "bisiklete zarar gelmesin" düşüncesi... Sonra Cro-Moly2nin iyi olduğunu, Alüminyumum daha hafif olduğunu vs. öğrenmeye başladım. O sırada karbon, Zirkonyum ve Titanyum. Titanyum kaldı aklımda.

Hafif, dayanıklı, paslanmayan ama işlemesiz zor ve pahalı. Heves ettim tabi. Benim gibi yılın çok küçük bir bölümünde birkaç hafta turlayabilen birisi için lüksün lüksü bir durum oluşturuyordu Titanyum bir kadro ama olsun. Bianchi'den sonra uzun araştırmalar sonucunda bir Gaint Xsport 0 aldım. "Trekking" sınıfını öğrendim. Hem asfaltta hem asfalt dışında, aşırı arazi harici her yolda gidebiliyor olmak güzeldi. Orijinal lastikleri Racing Ralph'tı. Epeyce dişliydi ama ben daha fazla asfaltta olduğum için tura daha yatkın bir lastik tercih ettim. Schwalbe'nin efsane lastiği Mondial'in özellikleri hoşuma gitti. Alüminyum kadrolu Xsport 0'la çok turladım. Her sene, ya bir aksesuar ya da bir kıyafet ya da her ikisiyle birden kendime küçük heyecanlar yarattım. Bir cesaret kilitli pedala geçtim. Beğendim. Bir fırsatla Polonya'da bir triatlon yarışmasına takım olarak katılıp bisiklet sürdüm. 42 km.lik yarışta (ve yarış öncesinde antrenman için) yol bisikleti kullandım. Sürüş pozisyonuna alışamadım. Drop barı alttan tutamadım.

Frenlemeyi beceremedim. Sonuçta drop barı sevmedim. Pedala basınca uçuyordu alet ama ben yine de tur bisikletinden daha fazla keyif aldığımı hissettim. Zamanla değişikliklere gittim. Kullandığım amortisörü (Suntour NCX) havalı olanla (Rockshox Paragon) değiştirdim. Brooks sele denedim ve çok beğendim. Bir yandan da iş yerinde, aralarda Titanyum tur bisikletlerine bakıyordum. Titanyum kadrolara bakıp toplama hayali kuruyordum. Lynskey Backroad kadrolara baktım. Idworx ve Van Nicholas bisikletlerin hayalini kurdum. Ucuz kadro bulabilir miyim diye Nevi, Salsa... bir sürü markaya baktım internetten. Baktığım bisikletlerde de sürekli bir yerler için ben olsam şunu kullanırdım, benimkinde şu olsun diye geçirdim aklımdan.

Bisikletforum'dan bir arkadaştan Rusya'da Titanyum kadro imal eden Dimitri'yi öğrendim. Kendisiyle yazışıp kadro ve komponentler hakkında bilgi aldım. Kadro alıp burada toplamayı planlarken eşimin konuya dahil olup toplamayla uğramamamı istemesinden dolayı rotayı tam konfigürasyona çevirdim. Ama sadece Titanyum kadrolu bir bisiklet yerine daha radikal bir değişikliğin daha etkili olacağın düşünüyordum. Çekiş sistemini değiştirmek. Önce Rohloff sonra da Pinion sistemleri inceledim. Pinion daha pahalı ve kadro bağımlısıydı. Aslında Rohlof da öyle ama istenirse derailleur sisteme dönüş yapılabiliyordu. Kısaca, istersem eski sisteme dönebilecektim. Bütçeyi de düşünerek Rohloff 'lu olsa diye düşündüm. Bisiklet Gezgini'nden Semra Hanım'ın karbon kayışlı bisikletini övmesinin de etkisiyle değişikliği bir adım öteye götürdüm. Karbon kayışlı modeli tercih ettim. İlk turunda yanında yedek zincir taşıyan ben uzun turlarda yedek kayış taşırdım. Ne olurdu ki ? :) Bu arada Rohloff'un vites oranlarını da karşılaştrdım 3x9 sisteme oranla daha iyi görünüyordu. En azında yadırgamayacaktım hem de sıralı olarak tüm vitesleri kullanabilecektim, durduğum yerde vites değiştirecektim. Ayrıca yağlama derdim de olmayacaktı. :)

Sonuçta Rohloff'lu Karbon kayışlı bir bisiklet üzerinde anlaştık Dimitri'yle. Ben de kendi tercihlerimi ekledim. Drop bar olmasın, disk frenli olsun. Benim göndereceğim lastik (Marathon Mondial), sele (Brooks), ve amortisör (RockShox Paragon) kullanılsın. Aslında maliyeti de düşünmüştüm. Hatta Dimitri bunlar çok ağır" demişti. Olsun. Tercih (ve olmayan para :) ) benim tercihimdi. Ama Dmitri de bana farklı markaları öğretmişti. Chris King, Thomson, Galfer. Sadece Shimano/Sram/Campy bilen ben yeni markalara yelken açmıştım. Sonuçta oluşan konfigürasyon benim tercihlerimi ve beklentilerimi karşılayan bütçe olarak da üst limite dayanan bir şekil almıştı. Türkiye'ye tanıdıklar vasıtasıyla getirttim. Böylece gümrük problemini de aşmış oldum.

İlk denememi Bostancı sahilinde yaptım. Sonra da 2,5 günlük Akyazı-Göynük-İznik-İstanbul turu... Durduğum yerde vites değiştirmek çok güzel bir özellikti. Arada "Yukarı mı çevirecektim aşağı mı ?" karıştıryorum ama olsun. Bir de vites değiştirirken pedal çevirmeyeceksin. Klasik sistemin tam tersi. Alışmak kısa sürdü. Kapalı bir sistem oluşu, "Aman vitese bir zara gelmesin." düşüncemi tam anlamıyla karşılıyor. Son yaptığım Talin-Odesa turunda yağmur altında verdiği sınavdan başarıyla çıktı. Hem Rohloff hem de karbon kayışlı sistem.

Kısaca (moda deyimle) bu projeye büyük değişiklik beklentisiyle başlamıştım. Titanyum kadro, Rohloff ve Gates Karbon kayışla "değişiklik" beklentimi sonu kadar karşladım. bu tür değişikliklere "acaba" diyenlere tavsiye ederim. Eminim size de bana açtığı gibi güzel yeni ufuklar açacaktır.

Kazasız ve keyifli turlar
five

Scudo

mahden

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Sedona
"hayırlı olsun" diyeceğim ama olmuş zaten çok güzel bir tur çıkarmışsınız, evladiyelik toruna miras kalacak bir bisiklet, kazasız belasız sürmeye devam edersiniz umarım.

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.381
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hayırli olsun kazasız belasız kullanın.
Resim istiyoruz.:)@five

• Beğen
Tepkiler: five
Tepki
26
İsim
YAVUZ TEZCAN
Bisiklet
Specialized
evet resim istiyoruz ve maliyet bilgisi...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
fotoğraf atın da görmek için gelip çalmayalım bisikleti :krsn:

five

Part time turcu
Tepki
3.962
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sayın @atasoy, @yavuztezcan ve @Yegah
Öncelikle çok teşekkür ederim.

Yapım sürecini de içeren bir iki fotoğraf koyacağım. Ama bilgisayar başına geçene kadar Tito ile yaptığım ilk turun (Talin-Odesa) fotoğrafları merakı giderebilir.

Selamlar

five

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.176
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@five hayırlı olsun, kazasız belasız kullanmanız dileğiyle. Eminim ki herkesin gönlünde bir titanyum kadro yatıyordur. Tur konularınızı inceleyeceğim.

• Beğen

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Abi tekrar soyluyorum . Pisikletin guzel guzel resimleri ve inceleme yazisi istiyorum :D

• Beğen
Tepkiler: nonsteril ve five

Uçan

Üye
Tepki
108
İsim
İsmail
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkesin hayalindeki tur bisikletini gerçeğeevirmişsiniz tebrikler:harika:

Ahmet TOPAL

Forum Bağımlısı
Tepki
1.199
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hayırlı olsun. Kazasız belasız sürüşler...

• Beğen

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
Kablolar kadronun içinden geçiyor herhalde üzerine rofloffla beraber tertemiz minimal sistem, tekeriniz düz bassın, çogzel bisiklet..

• Beğen

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
hocamsadece kadro almak istesek kadro kac liraya alabiliriz? kac kg oluyor bu kadrolar

bisikletiniz yakiyor hocam iyi pedallamalar

• Beğen

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.176
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Desert Fox @five abinin kendisi daha iyi bir bilgi verecektir. Fakat markayı netten aratınca sitesi çıkıyor, oradaki pricing bölümünden bakınca yazıyor. (link) min. 2400$ olarak var. Bu durumda Soulrider (link) ile görüşüp titanum kadro siparişi verseniz KDV hariç 5600 TL'den başladığı yazıyor. İki siteye de bakabilirsiniz. Titanyum kadrolar bir çok ülkede 3-5 oynuyor ama bu fiyat bazında değişiyor.

Seyha07

Aktif Üye
Tepki
143
İsim
Metin
Bisiklet
Bianchi
@five para var imkan var bizde eski busku bisikletle tur yapacaz diye dusunelim

• Beğen

five

Part time turcu
Tepki
3.962
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@poyraz_371, @Nomad, @mahden, @Desert Fox çok teşekkür ederim.

@Desert Fox @MakRo çok güzel açıklamış. Bana da fiyat olarak 2000$-2200$ civarında demişti Dimitry. Tabi konfigürasyona göre değişiyor. Sadece kadro olarak ağırlığını hatırlayamadım. Eski yazışmalara bakmak gerekir. Bisikletin tümü (benim yaptığım ekler hariç) 12.5 kg. civarıydı. Dimitry benim kullanılmasını istediğim parçaların çok ağır olduğundan dert yanmıştı. :) Oda benim tercihim ve mutluyum açıkçası.

@Seyha07 imkan konusuna haklısınız ama zaten "para var" kısmını yeterince karşılayamadığım için "imkan" kısmına yüklendim. :) IDWorks gibi pek ulaşılabilir fiyatları olmayanları dışarıda bıraklıp önce kadro olarak almayı gözüme kestirdim. Full bisiklet kısmı eşimin zorlaması oldu. Benim "bisiklet" muhabbetimi daha fazla dinlemek istemedi herhalde :) "Para var" kısmı ise ne siz sorun ne de ben söyleyeyim. Piyango çıksa ilk alma hayali kurduğum şey bisiklet olunca 3-5 biriktirmeye çalışmak, başka şeylerden vazgeçip ya da elindekileri satıp "bisiklet fonu" oluşturmak güzel ama meşekkatli bir iş. :)

Selamlar

five

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
Furş takımı ne oldu chris king mi seçtiniz acep?

five

Part time turcu
Tepki
3.962
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Nomad tercih ettiğim parçaların çoğu zaten Dimitry'nin önerisiydi. Furç da Chrisk King Inset7 oldu.

Diğer detayları da bir ara yazarım.