Yeni Lastik Ne Olmalı? (Schwalbe Marathon Racing düşünüyorum)

Marathon Racing Doğru Seçim mi?

• Toplam katılım
    13

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
Marathon Racer(ortalama 260tl):
http://i.imgur.com/1mQFbqp.png
Marathon Plus(ortalama 190tl):
http://i.imgur.com/lpXSjiH.png

aralarında yaklaşık 70tl fiyat farkı olacak, ancak uzun yıllar kullanılabilecek olduklarından pek de fark etmez gibi geliyor.

marthon racer aklıma yattı gibi. plus düşünüyordum ancak aralarında 420gram fark var, çiftinde 840 gram pek de küçümsenecek bir fark değil gibi. hele ki lastik gibi ivmelenmeyi direkt etkileyen bir alanda... ayrıca hız ve yol tutuşu açısından da daha üstün durumda racer.

marathon plus bilindiğinden örnek bir karşılaştırma olması açısından ikisini de yazdım, yoksa bu istatistik sonrası plus düşünüyor değilim :p

asıl soru, marathon racer gerçekten vaad ettiklerini yerine getirecek midir?
verdiğim paraya değer mi?(bisikletimin yarısı fiyatında, iç lastiklerle birlikte)
boşa gitsin istemem, çünkü bisiklete yatırılacaksa havalı maşa vs. almaya bile yeter bu bütçe...

sırasıyla beklentilerim:
asfalt yol tutuşu
ıslak zeminde yol tutuşu
bozuk yolda yol tutuşu
patlamaya karşı dayanıklılık
akıcılık
hafiflik

bu lastik olabileceklerin zirvesi midir? var mıdır bunun üzerinde bir seçenek? bu kadar çıktıktan sonra az bir fark için bütçe kısıntısı yapacağımı sanmam...
26x1.75 aranıyor bu arada...

Continental Race King 2.2'den geçiş yapacağım, aralarında nasıl farklar hissederim? pişman eder mi?

özellikle, kullanmış olan varsa yorumlarını bekliyorum...

başlıkta ve ankette "Racing" yazmışım düzeltilmiyor sanırım. "Marathon Racer" doğru ismidir.

Scudo

Gokalp Gokmenler

Forum Bağımlısı
Tepki
348
Bisiklet
Giant
Valla benim açımdan ağırlıktan çok lastiğin sağlam olması önemli. Piyasadaki en sağlam lastik hiç tartışmasız Marathon Plus. Ben olsam Marathon Plus alırdım ki zaten benimde alacağım lastik o olacak tabii paraya kıyabildiğim gün.

• Beğen
Tepkiler: Mert C.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bu işin zirvesini falan bilemem ama aradığınız özellikler üstteki lastikte mevcut olarak görünüyor. Yanlardan gelecek darbelere karşı pek bir şey vaat etmese de, vasat düzeyde koruma sağladığı belirtilmiş. Hatta vasatın biraz üzerinde.

Ek: Bozuk yolda yol tutuşu berbatmış, ona dikkat etmemişim.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Gokalp Gokmenler

hafifliği son sıraya yazdım zaten listede, ancak lastiğin hafifliği direkt olarak akıcılığı da etkiliyor diye biliyorum...
onu da geçelim sağlamlığından önce güvenliği önemli, yani yol tutuşu bana göre.
resmi sitesindeki verilere göre de yol tutuşu açısından racer, plus'un üzerinde bir başarıya sahip.

"en sağlam" olmasa da sağlam, patlak koruma katmanı bunda da var...
ki ben race king ile dahi 400km'dir patlak yaşamadım bisikleti aldığımdan beri.

bu durumda racer daha mantıklı değil mi sizce de?

ercan günes

Daimi Üye
Tepki
102
Bisiklet
Scott
arkadasın 5500 km dir recer kullanıyorum 700 35 ebatını 480 gr ağırlığında telli modeli daha hiç patlatamadım bence plus a gerek yok son derece dayanıklı bir lastik açıkçası 480 gr lık bir lastikten bu patlak korumayı beklemiyordum biraz şaşkınım kısacası tavsiye ederim kesinlikle pişman olmassın kişişel kanatım marathon serisinin en güzel lastiği

• Beğen

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@ercan günes

peki nereden ve ne kadara aldınız?
ben yurtdışından 260tl'ye(kargo dahil) bulabildim. bir sürü yerde var ancak adını duymadığım sitelere de güvenemiyorum... ucuza kaçalım derken sorun yaşamayalım.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Daha çok asfaltta kullanacaksın herhalde. MTB'den tur lastiğine geçeceksen eğer maxxis overdrive kevlar inside öneririm. Hem hafif, hem sağlam, hem de uzun yıllar sorunsuz kullanabileceğin bir lastik. Kendi bisikletimde uzun bir süredir kullanıyorum. Kevlar Inside ve Maxxprotect modellerini kombine ettim ön arka şeklinde. Oluklarından bir sürü cam, diken vs. topladım ama asla iç lastiğe ulaşamadı bu tehlikeli maddeler. Yine de para senin. Plus racer'a göre ucuz ama ağır. Racer da özelliklerine göre çok pahalı...

• Beğen

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Halil EROĞLU
sorun kargo ücretinde.
racer: $38.95
plus: $7.95

kendi fiyatları tek olarak
racer: $43.49
plus: $42.22

alacağım zaman plus'u satan yer racer de satıyor olursa sorun olmayacak... bakalım.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Acaba farklı lastiklere mi bakıyoruz? (link) bir kontrol eder misiniz. Bu üründen 2 adet alırsanız kargo dâhil 168TL'ye geliyor...

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Halil EROĞLU

marathon plus: (link)
marathon racer: (link)
sizin gösterdiğiniz marathon plus tour: (link)

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Bu marathonların o kadar modeli var ki karışıyor bazen. (link) commuter modeliyle farklı mı 2014 modeli? Farklıysa farkı ne bunları araştırmak lazım...

• Beğen

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Halil EROĞLU

tamamiyle farklı.
en basit şekilde ağırlıklarından anlayabilirsiniz, commuter 830g. smart guard sistemli.
bunda raceguard var ve ağırlığı 575g.

en iyi yuvarlanan, en hızlı, en iyi yol tutuşuna sahip ve en hafif marathonlardan biri bu racer serisi.
tüm istatistiklerini göz önüne aldığımızda "bence" en iyi ortalamaya sahip olan bu aralarında.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Smart Guard'lı ile racer'ın farkı var mı dememiştim zaten. Tour ile normal marathon plus'ın kalite farkını kastetmiştim. Racer tabii ki hafif ve dönüşü daha akıcı olacaktır. Sonuç olarak neye karar vereceksin o önemli...

• Beğen

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Halil EROĞLU

normal marathon plus da smartguardlı 5mm koruma katmanı olan smartguard, 3mm olan greenguard vs. bu da yeni raceguard ile daha hafif yapılmış.
dış yüzey farkı nedir bilmem ancak temel farkı ince ve hafif olması. haliyle ivmelenmesi daha kolay.

daha düşünüyorum işte, kar gelsin geçsin diye bekliyorum. kışın race king ile devam edeceğim...

yucel gulesenoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
360
Bisiklet
Pinarello
elimde şu lastikten bir çift var çok az kullanılmış tertemiz işinizi görürmü?
(link)

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@yucel gulesenoglu

26x1,75 seçeneği listede bile görünmüyor... aradığım tek ölçü bu.